Pazartesi , Şubat 12 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / 25 Dolarlık Akıllı Telefon Dünyayı Değiştirir mi?

25 Dolarlık Akıllı Telefon Dünyayı Değiştirir mi?25 Dolarlik Akilli TelefonGeçtiğimiz ay Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi sırasında yeni birçok ürün tanıtıldı. Tabletler, akıllı telefonlar, kablosuz modemler, 4G denilen LTE bağlantı aygıtları, giyilebilir cihazlar… Tüm bunların arasında benim özellikle ilgimi çeken ise Spreadtrum tarafından üretilen ve Mozilla’nın mobil cihazlara özel işletim sistemi Firefox OS ile çalışan 25 dolarlık akıllı telefon oldu.
Her ne kadar daha önce tabletleri 25 dolar seviyesine indirmeyi başaran projeler görmüş olsak da, akıllı telefonların da bu seviyeye doğru yol alması dikkat çekici. Bu gelişme, yüksek maliyeti nedeniyle teknolojiden uzak kalan büyük bir çoğunluğu akıllı teknolojilerle tanıştırarak “dijital uçurum” denilen farkı kapatmak yolunda önemli bir adımı simgeliyor (ilgili kesimin akıllı telefonlarla tanışınca daha mutlu olup olmayacağı da ayrı bir konu).

Gerçi Spreadtrum ve Mozilla projeyi hayata geçirirken ciddi şeyler feda etmiş.Telefonu inceleyenlerin ekran kalitesi ve performans hakkında “telefon akıllı olmasına akıllı, ama elinize alıp biraz kurcaladıktan sonra kullanmak ister misiniz, ondan şüpheliyiz”gibi notlar düşmesi dikkat çekici. Diğer yandan fiyatı zaten 25 dolar, toplasanız çarpsanız iki kişi öğle yemeğinde ödeyeceğiniz para kadar. Amacına hizmet edebilecek bir tasarım örneği olarak, bu maliyetle ortaya koyulabilmiş olması bile önemli. Detayları spreadtrum.com ve mozilla.org adreslerinde bulabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun:  Senfoni Orkestralarını Video Oyunları Kurtaracak
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Milli ve yerli robot cephede görev bekliyor

İTÜ Çekirdekteki girişimlerden birisi olan Next Horizons, tehlikeli keşif çalışmalarında kullanılacak Degu adlı bir robot …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir