Haberler

Yurtdışında Üniversite Başvurusu ve Fiyatları

Yurtdışında her keseye uygun üniversite var

Üniversite eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrenciler okul seçerken nelere dikkat etmeli? ABD, Kanada ya da Avrupa ülkelerindeki bir okula nasıl kayıt olacaksınız? Okul başvurusu yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

En çok tercih edilen ülke ve programları araştırdık…

YAKIN zamana kadar üniversite eğitimi için başka bir ülkeye gitmek hiç kolay değildi. Oysa şimdi aynı şeyi söylemek mümkün değil. Eskiden sadece burs kazanan veya ailesinin maddi imkanları iyi olanlar yurtdışma çıkabiliyordu. Ancak şimdi durum değişti. Yabancı bir ülkede üniversite eğitimi almak artık pek çok öğrencinin ulaşabileceği bir seçenek haline geldi. Elbette içlerinde çok pahalı okullar var. Ancak bunların yanı sıra çok ekonomik okullar bulmak da mümkün. Aileler çocuklarının yurtdışında eğitimi konusuna artık daha çekincesiz yaklaşıyor.

universite

Başvurular ne zaman yapılmalı?

Yurtdışı üniversite başvurularının mümkün olduğunca erken yapılması gerekiyor. Çok seçici üniversitelerin son başvuru tarihleri, eğitime başlanmadan önceki bir yıla kadar uzayabiliyor. Ancak genelde güz dönemi [eylül-ekim] için mayıs-haziran aylarında, bahar dönemi için (ocak-şubat) de yaz aylarında başvuru yapılabiliyor.


Başvurular için neler gerekiyor?

■ İngilizce bir CV ve 200-300 kelimelik İngilizce bir essay [hangi bölümde ne okunmak istendiğine dair kısa bir yazı).

■ Lise diploması.

■ Resmi transkript [lise derslerinin not dökümü):

İngilizce ya da çevirisi ve noter onayı yapılmış olmalı. Not ortalaması en az 2.5 olan öğrenciler direkt değerlendirmeye alınıyor. Altında olan öğrencilerin başvuruları ise üniversitelerle irtibata geçip kabul edilip edilmeyecekleri öğrenildikten sonra değerlendiriliyor.

■ İngilizce yeterlilik belgelerinden biri.

■ Lise öğretmenlerinden alınmış iki adet referans mektubu. Başvurulan üniversitenin eksiksiz doldurulmuş başvuru formu.

■ Başvuru ücreti.

■ Mali yeterliliği gösteren belge [özellikle ABD için).

■ Diğer akademik sınav neticeleri (SAT vs).

Vize ve denklik engeline dikkat!

Yabancı öğrencilere eğitim fırsatı sunan ülkelerin birçok farklı koşulu var.

Sayısız seçenek arasından doğru tercihi yapmak ve kariyer hedeflerine en uygun ülkeyi belirlemek oldukça zor. Seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli kriter, YÖK denkliği ve vize. Okulun denkliği, YÖK Denklik Bürosu’na dilekçeyle başvurularak öğrenilebiliyor. Yabancı öğrencilere eğitim veren ülkelerin çoğu, Türk öğrencilerden vize istiyor. Vize için istenen koşulları öğrenip belgeleri eksiksiz hazırlamak gerekiyor. Yoksa üniversite kabul etse bile vize engeli yüzünden ülkeye girilemeyebilir.

Okul seçerken bunlara dikkat edin

✓ Okulun genel repütasyonu [öğrenci veya üyelerin verdiği puanlarla oluşan itibar oranı), sıralamalardaki yeri, tarihi, mezunların iş bulma oranları

✓ Okulun eğitim almak istediğiniz alandaki repütasyonu ve o alana özgü yapılmış sıralamalardaki yeri

✓ Akreditasyonları ve YÖK denkliği

✓ Program süresi, başlama dönemleri, son başvuru tarihi

✓ Giriş koşulları, şartlı kabul imkanları

✓ Program içeriği, kariyer imkanları

✓ Lokasyonu ve kampüs imkanları

✓ Program maliyetleri ve yaşam giderleri

✓ Okulun bulunduğu şehirdeki sosyal yaşam

✓ Program sırasında ve sonrasında öğrencilerin sahip olduğu çalışma izinleri

Hangi ülke, hangi dil sınavını kabul ediyor?

■ International English language Testing System (IELTS): Avustralya, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda’da geçerli.

■ The Test of English as a Foreign Language [TOEFL]: Amerika üniversiteleri istiyor.

■3 Scholastic Aptitude Test [SAT]: ABD’de lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin alması gerekiyor.

■ Graduate Management Admissions Test (GMAT): MBA programına veya işletme yüksek lisansına katılmak isteyenler giriyor.

■ İngilizce eğitim veren üniversitelerin kabul ettiği yabancı dil yeterlilik sınavları haklarında detaylı bilgileri şu adreslerden öğrenebilirsiniz: TOEFL (www.toefl.org), IELTS (www.ielts.org veya www.britishcouncil.org.tr), Cambridge Exams (www.britishcouncil.org.tr).

TÜRKİYE’DEN GİDENLER 100 BİN

UNESCO verilerine göre, dünyada 4 milyon civarında öğrenci başka bir ülkede eğitim görüyor. Global eğitim pazarının hacmi 160 milyar doları geçmiş durumda.


Yapılan tahminlere göre, 2020’de yabancı bir ülkede eğitim gören öğrenci sayısı 7 milyona, pazarın büyüklüğü ise 280 milyar dolara yükselecek.

Muazzam bir hızla büyüyen yurtdışı eğitim pazarında Türk öğrencilerin sayısı da büyük bir hızla artıyor. Öyle ki Türkiye yurtdışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında 15’inci sıraya yükseldi.

Türkiye’de her yıl yabancı okullar eğitim fuarlarını organize eden IEFT Fuarları Türkiye Genel Müdürü Deniz Akar, “Türkiye’den her yıl 100 bin civarında öğrenci eğitim amaçlı yurtdışına çıkıyor” diyor.

Türk öğrencilerin dil, lisans ve yüksek lisans programlarında en çok tercih ettiği ülkeler ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda olarak sıralanıyor. En çok tercih edilen bölümlerse işletme, bilgisayar, mühendislik, genetik bilimleri ve iletişim.

OKUL SEÇERKEN DİKKAT EDİN

Her ülkenin vize prosedürleri birbirinden farklı, bu nedenle başvuru ve formlarda istenenlere çok dikkat edilmesi gerekiyor. Formların vize prosedürünü bilen kişiler tarafından hazırlanmasına özen gösterin. Okul ya da ülke seçimi tek başmıza çok kolay üstesinden gelinebilecek bir süreç değil. Bu aşamada eğitim uzmanlarından destek almanız büyük avantaj sağlıyor. Üstelik bu konuda ücretsiz danışmanlık hizmeti sunan çok sayıda ajans var. Yurtdışına giden öğrencilerin büyük çoğunluğu ülkelerine akademik birikim ve kişisel tecrübeyle dönüyor. Ancak hayal kırıklığına uğrayanlar da olabiliyor. İşte bu nedenle çok iyi plan yapmalısınız. Bunun yolu da üniversite eğitimi için bilinmesi gereken her şeyin bilincinde olmaktan geçiyor.

Öncelikle okul ve yaşam masraflarını ayrı ayrı düşünerek plan yapm. İlgilendiğiniz bölümle ilgili hangi ülkelerde, hangi okulların kaliteli eğitim verdiğini araştırın. Bunun için dünya çapında yapılan sıralamalara göz atabilirsiniz. İlgilendiğiniz üniversitelerden mezun olmuş Türk öğrencilerle iletişim kurup bilgi almak çok faydalı. Hatta fırsatınız varsa eğitim alacağınız kampüs ve yaşayacağınız şehri gidip görün. Okul yetkilileri ve öğrencilerle yapacağınız yüz yüze görüşmeler çok aydınlatıcı olacaktır. Gideceğiniz şehrin iklim şartları, yaşam masrafları, Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak bilet fiyatları, okulun eğitimci sayısı, eğitimcilerin yayınladığı makale sayısı ve okuldaki çalışma imkanlarına kadar birçok kritere göz atmanızda fayda var.

IELTS Mİ, TOEFL MI?

Yabancı bir okula kayıt için İngilizce seviyesinin belgelenmesi en önemli konuların başında geliyor. Birkaç yıl öncesine kadar genel düşünce Amerika için TOEFL, İngiltere vb. ülkeler için IELTS gerektiği şeklinde idi. Amerika’daki üniversitelerin IELTS’i kabul etmesi ile bu durum değişti. Her iki sınav da 100’ün üzerinde ülkede binlerce üniversite tarafından kabul ediliyor. TOEFL, TOEFL PBT (kağıt üzerinden) ve TOEFL IBT (internet üzerinden) olarak iki seçenek ile yapılıyor. Türkiye’deki öğrenciler internet üzerinden olan TOEFL IBT yöntemini daha fazla tercih ediyor. IELTS ise geleneksel kağıda yazma uygulaması ile yapılıyor. Sınavlar İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi birçok ildeki test merkezlerinde ayda 3-4 kez yapılıyor.

KONAKLAMA SEÇENEKLER!

Yurtdışında konaklama seçenekleri en az ülke ya da okul seçimi kadar önemli bir konu. Eğer bu sorunun yanıtını sizin için en iyi şekilde bulursanız çok rahat edersiniz. Zira yabancı bir ülkede size uygun kalacak bir yer bulmanız son derece önemli. Yurtdışında öğrenciler kampüslerdeki yurtlarda, aile yanlarında, otel, ev ya da kiralık odalarda kalabiliyorlar. Yurtdışında iyi bir üniversitede okumak kadar üniversitenin bulunduğu ülke şartlarına dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulayan Global Vizyon Yurtdışı Eğitim Genel Koordinatörü Güler Taylan, “Ülkenin durumuna göre konaklama ve yaşam maliyetleri, sağlık hizmetleri ve çalışma olanakları farklılık gösteriyor. Öğrenciler okuyacakları üniversiteleri seçerken bu kriterlere dikkat etmeliler” diyor. Diğer yandan size uygun, iyi bir bütçe planlaması yapmanız da en az bu konular kadar önemli.

GÜNLÜK YAŞAM MASRAFLARI ABD’de yaşam giderleri bölgeden bölgeye değişiyor. Aile yanında kalan öğrencilerin ortalama aylık masrafı bin-bin 200 dolar arasında değişiyor. Yurtta kalan öğrencilerin ortalama kira ve yaşam masrafları bin 500 dolar civarında. ABD’ye F-l öğrenci vizesi ile giden öğrencilerin haftada 20 saat okul bünyesinde (kampus içinde) çalışma izni var. Tatil günlerinde ise öğrenciler tam zamanlı olarak çalışabilirler. Bunun dışında öğrencilerin kampüs içi haricinde bir yerde çalışmaları yasak. ABD’ye gitmeden önce uluslararası geçerliliği olan bir sağlık sigortası yaptırmanız şart.

İngiltere’de yaşayanlar diğer ülkelerde yaşayanların aksine tüketim mallarına çok yüksek rakamlar ödemek zorunda kalıyor. Kira dışında aylık ortalama yaşam masrafı 300-400 sterlin. Aile yanı, öğrenci yurdu, öğrenci evi ve otel seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ancak öğrenciler genellikle paylaşımlı evlerde kalmayı tercih ediyor. Bu tür konaklamalarda ücretler şehre göre değişiklik gösterse de ortalama haftalık 70-100 sterlin civarında. Altı aydan fazla eğitim alacak öğrencilerin haftada 20 saat, yarı zamanlı çalışma izni var. Ingiltere’de mastır veya doktora eğitimini tamamlayan öğrenciler, eğitimine uygun bir iş bulduğu takdirde bir Ingiliz şirketinde bir yıl süreyle çalışabiliyor.

Kanada’da aile yanında kalanlar için aylık 700-800 Kanada Doları, yurtlarda ise 800-1000 Kanada Doları gerekiyor. Eğitim uzmanları sağlık sigortası yaptırmanızı öneriyor. Sağlık sigortası işlemleri eyaletten eyalete farklılık gösteriyor. Devlet destekli bir yüksek öğrenim kurumuna tam zamanlı olarak kaydolduğunuzda ayrıca bir çalışma izni almadan kampüs içinde çalışılabilirsiniz.

Avustralya’nın yaşam koşulları Ingiltere ve ABD gibi ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça cazip görünüyor. Öğrenci aile yanında kalıyorsa aylık ortalama yaşam gideri 800-900 Avustralya Doları. Genelde öğrenciler arkadaşlarıyla bir araya gelerek ev kiralıyorlar. Bu şekilde öğrencinin ortalama 300-400 Avustralya Doları aylık kira ve 300-400 Avustralya Doları yaşam masrafı gerekiyor. Sağlık sigortası yaptırılması zorunlu.

Öğrenci vizesi alındığı takdirde haftada 20 saat çalışma izni ve tatillerde ise tam gün çalışma izni veriliyor. Çalışma esnasında saat ücretleri şehre göre değişiklik gösteriyor; genellikle 10-17 Avustralya Doları arasında değişiyor.

Almanya’da öğrenciler için haftalık aile yanında tek kişilik oda fiyatları yaklaşık 125-150 euro arasında değişiyor. Yurtlardaki oda fiyatları ise aylık 170-200 euro arasında. Kira dışında ortalama 400 euro yaşam gideri olarak düşünülebilir. Öğrencilerin Almanya’da sağlık sigortası yaptırması zorunlu. Eğitim amaçlı Almanya’da bulunan öğrencilere bir yıllık süre için 90 gün tam zamanlı veya 180 gün yarı zamanlı çalışma hakkı veriliyor.

Fransa’da bir öğrencinin aylık konaklama giderleri yaklaşık 400 euro, yaşam giderleri ise yaklaşık 300- 400 euro civarında. Fransa’da öğrenci vizesi sahipleri yarı zamanlı çalışma hakkı için başvuruda bulunabiliyorlar. Ancak başvuru yapan öğrenci Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysa, oturma kartı aldıktan sonra çalışma hakkı kazanıyor.

İsveç’te konaklama ücretleri 250-375 euro arasında değişiyor. Aylık yaşam masrafları ortalama 700-800 euro. İsveç’te sağlık hizmetleri oldukça pahalı. Ülkeye gitmeden önce yurtdışı kapsamlı sağlık sigortası yaptırmanız zorunlu. İsveç’te tam zamanlı eğitim alan öğrencilerin vizeleri süresince çalışma izinleri var.

İsviçre yaşam gideri olarak ayrılması gereken aylık para 800 İsviçre Frangı. Aile yanı konaklama ücreti aylık otalama bin 300 İsviçre Frangı civarında. Öğrencilerin İsviçre’de sağlık sigortası yaptırması zorunlu.

İtalya’da gidilecek şehre göre yaşam giderleri değişiyor. Milano ve Roma yaşam gideri en pahalı şehirlerden. Aylık konaklama hariç 300-700 euro yaşam gideriniz olabilir. Aile yanı konaklamalar aylık 500-700 euro arasında, apartman daireleri ise 600-800 euro arasında değişiyor. İtalya’ya gidecek öğrencilerin yurtdışı kapsamlı sağlık sigortası yaptırması zorunlu. Yabancı öğrenciler çalışma izni olmadan İtalya’da çalışmalarına izin verilmiyor. Çalışma iznini almak ise oldukça zor. İtalya’ya gitmeden önce Türkiye’de çalışma izni almak ve bunun için öncelikle iş bulmak gerekiyor.

Çin’de genellikle yurtlarda kalmıyor. Tek ve iki kişilik odalarda kalabilirsiniz. Bu odaların aylık ücreti 1500 yuan’dan başlıyor. Çin’in belli başlı hastanelerinde yabancılara ayakta tedavi hizmeti sunuluyor.

Macaristan’da birçok üniversite öğrencilere yurt imkanı sunuyor. Üniversite yurtlarında genellikle 3-4 kişilik odalar var. Standart yurtların aylık ücretleri ortalama 70-100 euro civarında. Ev kiraları şehre, bölgeye ve ev özelliklerine göre değişiyor. Ancak ortalama aylık kira 300-500 euro arasında. Diğer yaşam giderleri aylık 250 euro civarında. Aylık sigorta ücreti ise 40 euro. Macaristan’da öğrenim gören üniversite öğrencilerine yasal yarı zamanlı çalışma izni veriliyor.

Malezya’da konaklama ücretleri aylık 80-300 dolar arasında değişiyor. Aylık bir öğrencinin standart harcamaları 350-450 dolar arasında. Aylık sigorta ücreti 35 euro. Malezya’da öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni veriliyor. Bu sayede yaşam ve eğitim giderlerinizi düşürebilirsiniz.

Rusya’da Moskova gibi büyük bir şehirde devlet üniversite yurdunda konaklama yapılması halinde ayda 100 dolar yeterli. Yeme içme harcamalarınız ise 200-350 dolar arasında değişiyor. Aylık sigorta ücreti 35 euro. Rusya’da üniversite birinci sınıftan itibaren lisans, mastır veya doktora eğitimi sırasında yıllık 180 gün yarı zamanlı çalışma izni veriliyor.

Yeni Zelanda üniversitelerin tamamı, lisans, mastır ve doktora düzeyinde programlar sunuyor. Ülkede gerek gündelik hayat giderleri gerekse okul masrafları, diğer ülkelere göre düşük. Bu ülkede eğitim görmek isteyen uluslararası öğrencilere, yıllık yaşam giderleri için ortalama 9-11 bin Yeni Zelanda Doları (YZD) yetiyor. Aile yanında haftalık konaklama ücretleri 160-200 YZD arasında değişiyor. Okul yurtlarının haftalığı 130-190, apartman dairelerininki ise 70 YZD. Dairede yalnız yaşamı seçenler, haftalık yemek giderleri için 40-70 YZD’nı gözden çıkarmalı.

Güney Kore, Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi ülkelerle kıyaslandığında gerek okul ücreti gerek genel harcamalar açısından oldukça ekonomik bir ülke. Hükümetin yabancı öğrencilere sunduğu burs, yurt, yarım gün çalışma, mezuniyetten sonra iş bulabilme gibi imkanlar sayesinde ülkenin cazibesi oldukça yüksek.

Ispanya’da devlet üniversiteleri çoğunlukta olduğu için program ücretleri düşük. Eğitim ücretleri program ve okul seçeneklerine göre 3 bin euro’ya kadar çıkabiliyor. Öğrenciler uygun bütçeyle, hem kaliteli eğitim hem de yeni bir dil ve kültür deneyimi yaşayabiliyor.

Norveç’te devlet üniversitelerinde eğitim ücretsiz. Okul harcı da yok. Yaşam maliyetleri yıllık 6 bin euro civarında. Özel okulların fiyatları ise 5 bin ile 10 bin euro arasında değişiyor. Ülkede 26 devlet üniversitesi ve devlet koleji var. Ayrıca dört ulusal üniversite ve iki ulusal sanat akademisi bulunuyor.

Japonya’da, her yıl 55 bin yabancı öğrenci eğitim görüyor. Konaklama, yiyecek, kitap masraflarının yanı sıra burs alan öğrencilere, okul bittikten sonra dünyaca ünlü Japon şirketlerinde çalışma imkanı sunuluyor. Japonya’da eğitim dili Japonca. Çok az sayıda İngilizce eğitim veren üniversite var. Türk öğrenciler, bu ülkede deniz biliminden deprem mühendisliğine, robot teknolojilerine kadar pek çok spesifik konuda eğitim alabiliyor. Ülkede lisansüstü eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için Japon hükümeti ve üniversiteler burs imkanları da sağlıyor.

Malta’daki tek devlet üniversitesi Uni-versity of Malta’nm başvuru formunu doldurmak için 40 Malta Lirası (yaklaşık 180 TL) başvuru ücreti, transkript, iki adet referans mektubu, nüfus kayıt örneği, pasaportun ilk sayfası ve geçerlilik tarihi yazılı sayfasının fotokopileri, İngilizce yeterlilik belgesi ve ÖSS sonuç belgesi gerekiyor. Lisans programları için 213 TOEFL, 6 IELTS ya da Advanced Cambridge Exam C gerekiyor. Yüksek lisans programları içinse 280 TOEFL, 6.5 IELTS ve Profiency Cambridge C gerekiyor. Yıllık ücretler bölümlere göre değişiyor. Örneğin, tıp ve eczacılık programlan 10 bin ile 23 bin Malta Lirası arasında. Mastır programları ise 2 bin 800-8 bin 386 Malta Lirası arasında değişiyor.

İrlanda üniversitelerinin eğitim dili İngilizce. İrlanda’da üniversite eğitimi genelde devlet tarafından veriliyor. İrlanda üniversitelerinden alman lisans ya da yüksek lisans diplomaları tüm dünyada geçerli. Yıllık yaşam maliyetleri ise ortalama 6 bin euro civarında.

1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu