İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Yurtdışında Ayakkabı Mağazası Açmak

Ayakkabı mağazası açmak. İç piyasada büyüyen ayakkabı firmaları yurtdışına açılma konusunda temkinli.

Geçmişte bir dizi olumsuz tecrübe yaşayan üreticiler, yurtdışında yerel ortaklarla birlikte yoğurdu üfleyerek yemek için arayış içinde…

PERAKENDE sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket global marka olmayı hedefliyor. Bunun en önemli sacayaklarından biri de çeşitli ülkelere yayılmış bir mağaza zincirine sahip olmak. Bu konuda özellikle hazır giyimciler ciddi yol almış dürümdalar. Bugün Avrupa’dan Afrika’ya mağaza ağı oluşturmuş birçok hazır giyimci var.

Ayakkabı mağazası açmak
Ayakkabı mağazası açmak

Son yıllarda perakende sektöründe hızla büyüyenler arasında ayakkabıcılar da yer alıyor. Flo’dan Ayakkabı Dünyası’na, Kemal Tanca’dan Hotiç’e birçok firma yaygın mağaza ağı oluşturmuş dürümdalar. Ancak ayakkabıcıları global marka olma yolunda hazır giyimcilerden ayıran çok önemli bir fark var. Bu firmalar iç pazardaki başarıyı henüz yurtdışında gösterebilmiş değil. Yurtdışında Türk firmalara ait ayakkabı mağazası sayısı neredeyse bir elin parmaklarını geçmiyor.

Oysa Türkiye ayakkabı üretiminde dünyada dokuzuncu, Avrupa’da ise üçüncü sırada.

Özellikle deri ayakkabıda gerek kalite, gerekse tasarımda dünyada söz sahibiyiz. Birçok Türk şirketi kendi markasıyla ürettiği ürünleri Almanya’dan Rusya’ya, Çin’den Körfez ülkelerine kadar dünyanın hemen her yerine ihraç ediyor. Bu açıdan bakıldığında Türk perakendecilerin başta Rusya, Orta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere birçok ülkede rahatlıkla mağaza açabileceklerini söyleyebiliriz.

Türk ayakkabıcıların yurtdışı konusundaki çekingenliğine karşılık Türkiye’de mağaza açan yabancı firmaların ardı arkası kesilmiyor. Bugün Adidas’tan Reebok’a, Nine West’ten Camel Active’e birçok yabancı perakendecinin Türkiye’de mağazaları var.

AVRUPA’DA TANINIYOR

Türkiye’de en yaygın mağaza ağına sahip firmalardan Kemal Tanca’nın yurt genelinde 115 mağazası var. Yılsonuna kadar 10 mağaza daha açacak. Marka, Türkiye’nin yanı sıra Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde de biliniyor. Çünkü yıllardır bu ülkelerdeki çeşitli mağazaların corner’larında ürünleri satılıyor. Fakat yurtdışında henüz hiçbir ülkede mağazası yok. Kemal Tanca, şu sıralar yurtdışında kendi mağazasını açmayı gündemine almış durumda.

Kemal Tanca Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Tanca, franchising almak için çeşitli ülkelerden yoğun talep olduğunu vurguluyor.

Ancak hemen ardından bu konuda aceleci davranmayacaklarının altını çiziyor. Tanca, “Türk markalarının artık dünya markaları kalitesinde olduğunu herkes biliyor. Yurtdışma ilk adımı Almanya ile atmak istiyoruz. Ardından Hollanda, Fransa, İngiltere ve Romanya’da yer almak istiyoruz. Bu pazarlara temsil yeteneği kuvvetli iş ortaklarıyla gireceğiz. Çünkü bu işin kolay bir süreç olmadığını biliyoruz” diyor.

41 ÜLKEYE İHRACATI VAR

Türkiye’de altı mağazasıyla faaliyet gösteren Cabani de yurtdışında tanınan ayakkabı firmalarından. Tam 41 ülkeye kendi markasıyla ihracat yapıyor. Yurtdışında perakende mağazacılık alanında ilk adımı birkaç yıl önce atan Cabani’nin şu anda Kosova ve Azerbaycan’da mağazası var. Geçen eylül ayında Moskova’da showroom açtı.

Cabani Ayakkabı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kubilay Kaban, yurtdışında franchising sistemiyle yeni mağazalar açmayı planladıklarım belirtiyor. Bazı ülkeler için yatırımcılarla görüşmelere başlayan firma, henüz sonuç alabilmiş değil. Kaban, sözlerine şöyle devam ediyor:

Daha çok ihracat müşterilerimiz mağaza açma konusunda ısrarcı davranıyor. Yaklaşık 30 yıldır tanıdığımız bu müşterilerimize franchising vermek istiyoruz.

“ÖNCE YURTİÇİ” DİYORLAR

Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapan Beta Ayakkabı’nın da yurtdışında henüz mağazası yok. Beta Ayakkabı Yönetim Kumlu Üyesi Özlem İkiışık Barutçu, bunun öncelikle yurtiçinde büyümek istemelerinden kaynaklandığını, kısa vadede yurtdışmda mağaza açmayı düşünmediklerini söylüyor. Barutçu da Türk ayakkabı firmalarının yurtdışı pazarlarda rekabet konusunda bir sıkıntı yaşamayacaklarını savunuyor. Beta’nın yurtiçinde ise 31 mağazası var.

Piyasada “klimalı ayakkabı” sloganıyla tanınan Ring Paolo da yurtdışına adım atmayan firmalardan. Oysa bu firma da Almanya, Hollanda, Dubai, Rusya, İran, Irak ve Bulgaristan pazarlarına yabancı değil.

King Paolo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Turan, ürünlerinin bu ülkelerde tanınmasına rağmen a bugüne kadar perakende mağaza açmamalarını şöyle açıklıyor: ilk önce yurtiçindeki mağazalaşma süreçlerini tamamlayıp mağazacılıkta tecrübeli hale geldikten sonra ilerlemeyi düşünüyoruz.

İlk yurtdışı mağazamızı Irak’ta açmayı planlıyoruz. Ancak yurtdışında yaygınlaşmak konusunda çok aceleci olmayacağız. Artık yurtdışında ‘Made in Turkey’ etiketi aranmaya başladı. Sektör ArGe’yi ve kurumsallaşmayı yeni öğreniyor. Aslında potansiyelimiz var. King Paolo’nun yurtiçinde halen altı mağazası var. Firma bu rakamı yılsonuna kadar 10’a çıkarmayı hedefliyor.

YEREL PARTNER ARIYOR

Yurtdışında mağaza açma girişiminde bulunan Tergan Deri de bu konuda umduğunu bulamayanlardan. Nitekim Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan’da beklediği performansı bulamayınca açtığı mağazaları kapatmış. Fakat önümüzdeki yıl atılımmı tekrarlamayı planlıyor. Tergan Deri Genel Müdürü Altan Erdinç, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri’nde partner aradıklarını söylüyor. Firma, Uzakdoğu pazarına yönelik olarak da ayrı bir araştırma başlatmış. Erdinç’in yurtdışı projelerine ilişkin değerlendirmesi şöyle: “Farklı bir ülkede mağaza açmak için doğru partneri bulmak gerekiyor. Aslında yurtdışmda rekabet şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum. Fakat firmalarımız markalaşma konusuna çok geç eğildiler. Bu gecikme yeterli öz kaynaklara sahip olmadan, sadece yurtiçinde dengesiz ve sağlıksız büyümelerine neden oldu. Uluslararası arenada marka olmadığınız zaman isterseniz altını gümüş değerine satın, yine de zorlanıyorsunuz.

Piyasada el yapımı ayakkabılarıyla tanınan Jag Club’un müşteri kitlesi daha çok iş dünyası ve siyasetçilerden oluşuyor.

Türkiye’de iki mağazası olan şirketin ayrıca Güney Afrika’da iki, Rusya’da bir mağazası var. Jag Club’m patronu Ahmet Polat, birçok ülkeden franchising talebi aldıklarını belirtiyor. Polat, “Çin, İsviçre, Avusturya, Hong Kong ve Singapur için görüşmelerimiz devam ediyor. 2014 sonuna kadar beş ülkeye bayilik vermeyi planlıyoruz” diyor.

Devlet desteği var

Perakende sektöründe faaliyet gösteren firmalara yurtdışmda mağaza açmaları durumunda birçok destek veriliyor. Bu amaçla geliştirilen Turquality Projesi pek çok avantaj sunuyor. Bilindiği gibi bu projeye dahil edilen firmaların mağaza kiraları ve reklam giderleri ciddi oranda devlet tarafından karşılanıyor. 2004 yılından beri verilen bu desteklerin birçok ayakkabıcı patron tarafından yeterli bulunduğunu da belirtelim.

2 Yorum

  1. Kirosnodar ne ya .krasnodar yazilir. bide bayilik istiyosun . Once sehrinin ismini yazmayi ogren

  2. rusya kırosnodar eyaletinde tekstil işiyle uğraşıyorum bayilik veriyorsanız görüşmek isteriz şatlarınızı öğrenmek isteriz bayiniz oluruz tlf 0543 329 60 60 +79181431402 bu işi burda tutacağına inanıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu