Haberler

Yılbaşı öncesi hediye alışverişleri ve piyasalar

Özel günler perakendeciler için yüksek ciro demek. Yılbaşı öncesi hediye alışverişleri ile aralık ayı sektörün en renkli dönemi. Bu yıl aralık ayında satışların en az yüzde 20 artması bekleniyor…

alisverisYAKLAŞAN yeni yıl perakende piyasalarını canlandırmaya başladı. Ciro artışlarının kimi şirketler için yüzde 60-70’le-ri bulduğu bu dönem, perakendeciler için yılın en hareketli dönemi. Son birkaç yıldır geç soğuyan havalar kış sezonu satışlarını olumsuz etkilerken, aralık başında başlayan kurumsal ve bireysel yılbaşı alışverişleri ise sektörde doping etkisi yaratıyor. Özellikle ihracat yapanlar için bu olumlu etki katlanıyor.

Dış pazarlarda kasım ortalarında başlayan Noel alışverişleri, yılbaşına doğru daha da hareketleniyor.

HER YIL ORAN ARTIYOR

Türkiye’de yılbaşı alışverişinin içeriği ve kapsamının giderek Batı dünyasının tarzına yaklaştığını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Yılbaşı dönemindeki ciro artış oranı her yıl daha da yüksek oluyor. Bunun en önemli sebebi, Türkiye’de de yılbaşında hediye alma kültürünün her geçen yıl güçlenmesi. Perakendeciler için yılın en önemli dönemlerinden birinin Aralık ayı olduğunu anlatan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, bu yıldan da çok umutlu olduklarım dile getiriyor. Pek çok markanın gerek vitrinleriyle gerekse kampanyalarıyla alışveriş dönemine hazır olduğunu söyleyen Doğan sözlerine şöyle devam ediyor: “Perakende sektöründe her yıl Aralık ayında, bir önceki döneme göre ortalama yüzde 20 dolaylarında bir artış yaşanıyor. Bu sene bu ortalamanın da üstüne çıkılacağını düşüyoruz. İhracatta, özellikle de Batı’ya yapılan ihracatta ciddi bir artış yaşanıyor.” Doğan aralık ayında kurumsal satışların da en yüksek seviyeye çıktığını ekliyor.

EN POPÜLER HEDİYE AKSESUAR

Tvvigy Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ise yılbaşı hareketliliğinin 1 Aralık itibariyle başladığını söylüyor. Her aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 50-60’m üstünde ciro artışı yakaladıkları bilgisini veren Öncel şunları söylüyor: “Türkiye’de yılbaşında alışveriş yapma alışkanlığı her yıl daha da yerleşiyor. Dolayısıyla bu yıl da ciro artışının aynı oranlarda olmasını bekliyoruz.”

Hediye olarak en çok tercih edilen ürünlerin başında aksesuarlar geliyor. Süvari Giyim Yönetim Kurukı Başkanı Ahmet Coşkun, yılbaşının yaklaşmasıyla beraber, özellikle aralık ayının 15’inden sonra satışların yüzde 100’e yakın oranda arttığı bilgisini veriyor. Ancak satılan ürünlerin takım elbise gibi ürünlere göre nispeten düşük fiyatlı ürünler olması nedeniyle cirodaki artışın yüzde 15-20 dolaylarında gerçekleştiğini belirtiyor. Coşkun, faaliyet gösterdikleri Rusya, Ukrayna gibi pazarlarda bu hareketliliğin daha çok hissedildiğini anlatıyor.

Kasım ayında satışların beklentinin altında kaldığını söyleyen Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem bu nedenle yılbaşı alışveriş döneminden çok umutlu olduklarını belirtiyor. Kiğılının her yıl aralık ayında satışlarının yüzde 40’a varan oranda arttığının bilgisini veren Suerdem, “Bu yıl hedefimiz bu oranı yüzde 50’ye çıkarmak” diyor. Son yıllarda kurumsal satışlarda bir miktar azalma olduğunu söyleyen Suerdem, bunu şirketlerin daralan bütçelerine bağlıyor. Bu boşluğu ise artan bireysel alışverişlerle kapattıklarını belirtiyor.

GIDADA BEKLENTİ YÜKSEK

Özellikle yılbaşına yaklaştıkça gıda alışverişleri de dikkat çekici bir düzeyde artış kaydediyor. “Yılbaşı bizim için yılın en hareketli dönemi” diyen Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane, bu döneme çok iyi hazırlandıklarını söylüyor.

Her yıl bu dönemde ortalama yüzde 20 civarında bir atış yakaladıklarını anlatan Nane, “Bu yıl geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20’nin üstünde bir artış bekliyoruz. Yani bir önceki aya göre ortalama yüzde 45 seviyelerinde bir artış olmasını umuyoruz” diyor.

KARA CUMA SATIŞLARI KATLIYOR

Yılbaşı alışverişlerinde ilk sırayı kuşkusuz hediye algısı yüksek ürünler ve markalar alıyor. Silk&Cashmere’in de bunlardan biri olduğunu söyleyen markanın yönetim kurulu başkanı Ayşen Zamanpur, bu döneme çok sıkı hazırlandıklarını anlatıyor. Firma Kara Cu-ma’ya özel kampanya düzenleniyor. 12 saat süren kampanyada, sezon ürünlerinde yüzde 50 indirim yapıldığının bilgisini veren Zamanpur şöyle devam ediyor: “Bu yıl da üçüncü kez bu etkinliğe dahil olduk. Bizim için yıl içindeki en önemli etkinliğimiz. Kara Cuma’da bu yıl normal bir günün altı katı satış yakaladık. Her yıl bu oranlarda bir ciro artışımız oluyor.” Aralık ayının çok iyi geçtiğini söyleyen Zamanpur, bu dönemde satışların iki buçuk kat arttığını belirtiyor.

“HEDİYE ALMAK YAYGINLAŞIYOR”

İlginç hediye alternatifleriyle dikkat çeken Bun Design için de Aralık ayı yılın en iyi dönemlerinden biri. Şirketin kurucusu Hasip Özbudun, bu dönemde satışların en az yüzde 20 oranında arttığını söylüyor. Özbudun bu dönemde en çok kuramların toplu alışverişlerinin dikkat çekici boyutta olduğunu belirtiyor.

ONLINE’DA YÜKSEK ARTIŞ VAR

Yılbaşı alışverişinin en yoğun olduğu kanallardan biri de e-ticaret. Defacto Perakende Grup Başkanı İhsan Ateş, yılbaşı hareketliğinin önce internet satışlarında kendini gösterdiğini anlatıyor. Ateş en büyük ciro artışını ise yine internet satışlarında elde ettiklerini söylüyor:

“E-ticarette kasım ayı ciromuz 4 milyon TL.

Aralık bütçemiz ise 6.5 milyon TL. Bu ciro artışı her geçen yıl daha da yüksek oluyor.”

Mağazaların lokas-yonuna göre ciro artışının değişiklik gösterdiğini söyleyen Ateş, büyük şehirlerde yüzde 60-70 seviyelerinde olan artışın küçük şehirlerde ise yüzde 10’larda gerçekleştiği bilgisini veriyor. Bu dönemde en uzun süreli artışların ise ihracatta ve yurtdışmdaki mağazalarda olduğuna değinen Ateş, kurumsal satışların da önemli oranda arttığını sözlerine ekliyor.

Mehmet SALT / Günsal Saat CEO’su
“En önemli dönem”

4-5 yıl öncesine kadar yılbaşı bizim için çok daha önemliydi. Bu dönemde satışlarımız yüzde 15-20 civarında artardı. Çünkü saat özel bir hediyeydi. Artık saat daha ulaşılabilir bir ürün haline geldi. Bu da yılbaşı gibi dönemlerde hediye olarak tercih edilme oranını bir miktar düşürdü. Daha ulaşılabilir olması saatin alışveriş sepetine girmesini sağladı; bu da genel olarak satışlara olumlu katlı sağladı.

Bütün bu gelişmelere rağmen aralık ayını hala oldukça iyi bir ay olarak tanımlamak mümkün. Satışlarımızın yükseldiği, Sevgililer Günü’nden sonra en önemli dönemimiz diyebiliriz.

Elif ÇAPÇI / Beymen Genel Müdürü
Kurumsal satışları patlıyor

Beymen Genel Müdürü Elif Çapçı, marka için yılın en iyi döneminin aralık ayı olduğunu söylüyor ve dönem için hazırlıkların haziranda başladığını anlatıyor. Aralık döneminde yıllık ortalama satışların yüzde 55 oranında arttığını söyleyen Çapçı, artışın yarısının kurumsal satışlardan geldiğini belirtiyor. Çapçı Beymen’in 5 binin üzerinde kurumsal müşterisi olduğunun bilgisini veriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bugüne kadar aldığımız en büyük kurumsal hediye siparişi tek seferde 25 bin adet. Yılbaşı hediye siparişlerini kasım ortasında almaya başlıyoruz. Ancak bireysel müşteriler gibi kurumsal müşteriler de hediye alışverişlerini son ana bırakabiliyor. Yılbaşı gecesi geç saatlere kadar alışverişler devam ediyor.” Kurumsal hediyelerin 60 ila 6 bin TL arasında değiştiğini ifade eden Çapçı, “Son dönemde özellikle sanat içerikli hediyeler tercih ediliyor. Öte yandan kişiselleştirilmiş hediyelere talep artıyor. Online kanaldan da hediye alışverişleri yine bu dönemde yüksek düzeyde seyrediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu