Haberler

Yeni Türkiye için kilit kent Ankara

ankaraBaşkent Ankara son yıllarda hızlı bir değişime imza attı. Özellikle sanayi alanındaki ve savunma sektöründeki yatırımlar dikkat çekici. Savunma sanayinin sadece Kazan ilçesinde U milyar dolarlık yatırıma imza attığını belirten ANKARA Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, “Kendi uçağımızı, helikopterimizi üretiyor, ithalat yerine ihracata başlıyoruz. ASİAD olarak bunun haklı gururunu yaşıyoruz” diyor. Şehirdeki kentsel dönüşüm çalışmalarına da dikkat çeken Aydın, bu alanda yeni finans kaynakları yaratılması gerektiğini ve yabancı yatırımcıların Ankara’ya çekilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

ANKARA Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, son yıllarda çok sayıda yatırımcı için cazip bir kent haline gelen Ankara’nın sanayi ve ticaretteki gelişmelerle “Yeni Türkiye” hedefine ulaşmada kilit rol oynayacağını kaydediyor.

Başkent’in büyüyen Türkiye’nin en avantajlı kenti olduğunu bildiren Barış Aydın, hızla gelişen ticaret, sanayi ve altyapı yatırımlarıyla, Ankara’nın geleceğin dünya ekonomi kenti olacağının sinyalini verdiğini söylüyor.

Dört bir yanda değişim var

Yeni inşa edilen yaşam merkezlerinin yanı sıra, organize sanayi, savunma sanayi bölgeleri; mucizelere imza atan OSTİM gibi çok önemli sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan mekanların her geçen yıl kente yeni vizyon ve heyecan kattıklarına dikkati çeken Aydın, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Başkent Ankara’nın dört bir yanında hızlı bir değişim yaşanıyor.

Özellikle sanayi bölgesindeki gelişmeler son derece mutluluk verici. Tüm bunlar yeni Türkiye’de değişimin Ankara ile gerçekleşeceğini gösteriyor. Ancak, Ankara’nın daha da gelişebilmesi, hedeflediğimiz Yeni Ankara olgusuna ulaşabilmemiz için farklı açılımlara da ihtiyaç var. Özellikle kentsel dönüşüm yolunda sağlıklı adımlar atılabilmesi için yeni finans kaynakları yaratmamız gerekiyor. Bu anlamda Ankara için yabancı yatırımcılar önemli fırsat olabilir. Kente gönül veren herkesin artık yabancı yatırımcıları Başkent’e çekme adına ciddi çalışmalar başlatmaları gerekiyor.”

Savunma sanayi üssü oluyor

Ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda değişen Ankara’nın aynı zamanda savunma sanayisinde de büyük gelişmeler kaydettiğini ifade eden Aydın, “Aselsan, Havelsan, Roketsan, TAİ, gibi dev kuruluşlar artık dünyanın en önemli firmaları durumuna geliyor. Kazan ilçemizde bu alanda 4 milyar dolarlık yeni yatırım söz konusu. Artık Ankara ile neredeyse tamamen bütünleşen Kırıkkale ise savunma sanayi alanında zaten ciddi gelişme kat etti ve etmeye devam ediyor. Kendi uçağımızı, helikopterimizi üretiyor, ithalat yerine ihracata başlıyoruz. Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği olarak bunun haklı gururunu yaşıyoruz” diyor.

Aydın, Ankara’nın ülke kalkınmasında son derece önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor. Ardından TÜİK verilerini hatırlatıyor. Aydın, 2013 yılı Ocak-Haziran döneminde 3 bin 114 olan Ankaralı ihracatçı firma sayısının, 2014 yılının aynı ayları arasında 3 bin 320’ye yükseldiğini ve bu oranla İç Anadolu Bölgesi’nde birinci sırada yer aldığını söylüyor. Aydın, sürdürülebilir bir büyüme için işadamlarını ticari faaliyetlerini arttırmak ve dış pazara açılmaları konusunda ASİAD olarak her zaman desteklediklerini kayda geçiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu