Haberler

Yeni perakende yasası ile AVM’lerde zorunlu alan yatırımları

AVM’lerde zorunlu yatırım atağı başladı

Yeni perakende yasasıyla birlikte acil müdahale ünitesi, bebek bakım odası, ibadet yeri gibi alanların zorunlu hale gelmesi AVM’leri harekete geçirdi. AVM’ler yeni yasaya uyum için yatırım yapmaya başladı. Uyum süreci için yapılacak yeni projelerin sektöre 50 milyon TL’ye mal olması bekleniyor. AVM’ler bu çerçevede özellikle çocuk alanlarına yönelik yatırımlarla fark yaratmaya çalışıyor.


2015’in başında yürürlüğe giren yeni perakende yasası AVM’lerde zorunlu yatırım atağı başlattı. Yeni Perakende Yasası, alışveriş merkezlerinde satış alanlarının en az binde beşi kadar olan bir alanın sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesi amacıyla ayrılmasını zorunlu hale getirdi. Yani AVM’ler yeni yasa gereğince çocuk oyun alanı, acil müdahale ünitesi, bebek bakım odası, ibadet yeri gibi alanlara yer ayırmak zorunda. Bazı alışveriş merkezleri yasa yürürlüğe girmeden önce de ziyaretçilerin beklentileri doğrultusunda bu konularda çalışmalar yapsa da yeni yasayla birlikte pek çok AVM yeni yatırıma soyundu. Yeni yasaya uyum sürecinin sektöre 50 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Yasa, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi ortak kullanımalanlarının oluşturulmaması durumunda her bir aykırı durum için 50 bin TL’lik ceza verilmesini öngörüyor.

avm cocuk alani

ÖNCELİK ÇOCUKLARDA

Yasaya uyum sağlamaya çalışan AVM’ler özellikle çocuk oyun alanlarına yönelik yatırımlarla fark yaratmaya çalışıyor. AVM’lerin çocuklara özel projelerle farklılaşma yoluna gittiklerini söyleyen KDM Alışveriş Merkezi Kiralama ve Yönetim Danışmanlık Kurucusu Murat İzci, “Yeni perakende yasası AVM’lerde ücretsiz çocuk oyun alanı bulundurma zorunluluğu getiriyor. AVM’lerin birçoğunda zorunluluk haline gelen ibadethane, acil müdahale odası zaten bulunuyor. Çocuk oyun alanı ise AVM’lerin rekabette öne çıkmasını sağlıyor. Bu nedenle bu konuda ciddi yatırımlar söz konusu” diyor.

Türkiye genelinde sayısı 346’ya ve kiralanabilir alanı 10 milyon metrekareye ulaşan AVM’ler farklılaşmak için çocuklara yönelik projelere yöneliyor. Zira AVM cirolarının yüzde 15’lik kısmının çocukla ilgili bölümlerden geldiği tahmin ediliyor.

İSTİNYEPARK’TAN YENİ ALAN

îstinyepark çocuklara yönelik projelere ağırlık veren AVM’lerden biri. Genellikle odağına sanatı alan çocuk etkinlikleri düzenlemeyi tercih ettiklerini söyleyen İstinyepark Genel Müdürü Tolga Engin, “200 metrekarelik özel etkinlik alanımızda çocuklara yönelik çalışmalarımız oluyor. Bir süredir her ay iki hafta sonu olacak şekilde, çocukların hayal gücünü ve el becerilerini geliştirecek, eğlenerek yaratacakları Güzel Sanatlar Parkı – Büyük Sanatçılar’ atölyeleri gerçekleştirdik” diyor.

İstinyepark önümüzdeki dönem için yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Dış mekânda açık otoparkın bulunduğu bölgede çok yakında yaklaşık bin metrekareye yayılacak bir çocuk parkı için çalışmalarını başlattıklarını söyleyen Engin, “Projeyi yapacak şirketle son detayları konuşuyoruz. Yakında çalışmalara başlayacağız. Ne kadar yatının yapacağımız henüz netleşmedi. Ancak çocuk oyun alanı için gerekli tüm yatırımı yapmaktan kaçınmayacağız” diye konuşuyor.

700 BİN DOLAR HARCANACAK

Türkiye’de ilk kez çocuklara özel bir kat oluşturarak farklılık yaratan Trump Towers İstanbul Genel Müdürü Bülent Kural, “Trump Alışveriş Merkezi’nin bir katı tamamen çocuklara ait. Toplamda 9 bin metrekarelik bir alana tekabül ediyor. Bu alanda çocuk mağazaları, jetonlu oyuncaklar, tırmanma duvarı, tiyatro, gösteri ve atölye gibi etkinliklerin düzenlediği geniş orta alan ve özel sahne yer alıyor” diye konuşuyor.

Bu alandaki güçlerini artırmak için yeni yatırım yapacaklarını söyleyen Kural, kasım ayında tamamlanması planlanan yeni alan için 2 milyon TL’ye yakın yatınm yapacaklarını belirtiyor.

ECE TEKNOLOJİYE YÖNELİYOR

Türkiye genelinde 15 civarında AVM’si bulunan Alman Ece Grubu’nun mevcut AVM’lerinde 200 metrekareden bin 500 metrekareye kadar içinde farklı unsurları da barındıran çocuk oyun alanları bulunuyor. Yeni kanunla beraber sağlanması gereken ücretsiz alanlann da buna ek bir katkı sağlayacağını söyleyen Ece Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Nuri Şapkacı, “Yönetmekte olduğumuz alışveriş merkezlerinin belli bir kısmında zaten ücretsiz olarak çocuklar için ayrılan ve zaman zaman faaliyete geçirdiğimiz aktivite alanları mevcut. Yeni istasyon ve çocuk atölyeleri kurmanın yanı sıra mevcut alanlan daha sık ve sürekli kullanılır hale getireceğiz” diye konuşuyor.

Çocuklara yönelik yatıranlarda interaktif teknolojiyi de içinde barındıran projelere odaklanan şirket, Marmara Park’ta ‘Diji 3.0, Geleceğin La-boratuvarları’ isimli bir projeye imza attı. Çocuklar için tasarlanan interaktif oyun istasyonunda, çocuklar uzay temalı çeşitli oyunlar oynayabiliyor.

YATIRIMLARI SÜRÜYOR

Bursa, Afyon, İzmir, Yalova, Kocaeli, Antalya, Eskişehir ve İstanbul’da sekiz AVM’si bulunan Özdilek Grubu’nun işletmenin büyüklüğüne ve müşteri hacmine göre 200-600 metrekare arasında değişen çocuk oyun alanlan bulunuyor. Özdilek Perakende Operasyonları Genel Müdürü Seıtaç Ünal, “Tüm AVM’lerimizde toplamda çocuk oyun alanı olarak yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alan var. Önümüzdeki dönemde beklentilere göre yeni yatırımlarımız devam edecek” diyor.


Ankara’daki Kızılay AVM de yeni yasayla birlikte yatırıma soyunan AVM’lerden biri. Ücretsiz çocuk oyun alanı, revir ve ibadethane kurmak için çalışmalara başlayan şirket, bunun için yaklaşık 100 bin TL’lik yatırım yapmayı planlıyor.

Kim ne yapıyor?

ECE GRUBU: Halihazırda 15 AVM ‘sinde 200 metrekareden bin 500 metrekareye kadar çocuk alanı bulunan grup, interaktif teknolojiyi içinde barındıran yatırımlar yapmaya hazırlanıyor.

TRUMP TOWERS: Jetonlu oyuncakların bulunduğu çocuk katında değişikliğe gidiyor. Bunun için 2 milyon TL’ye yakın yatırım yapacak.

İSTİNYEPARK: Dış mekanda açık otoparkın bulunduğu bölgede yaklaşık bin metrekarelik bir çocuk parkı yapmayı planlıyor.

KIZILAY AVM: Ücretsiz çocuk oyun alanı için 50 bin TL’lik yatırım yapıyor. Revir ve ibadethane ile birlikte toplam yatırım 100 bin TL’yi bulacak.

AKASYA ACIBADEM AVM: 10 bin metrekaresi Kidzania olmak üzere 11 bin metrekareyi çocuklara ayıran AVM önümüzdeki dönemde isteğe göre yeni yatırım yapacak.

EMAAR SQUARE: Toplam kiralanabilir alanı 150 bin metrekareden fazla olan ve 20l6’da açılması planlanan AVM’de, eğlence ve çocuk oyun merkezleri, buz pisti ve bir benzeri Dubai Mall’da bulunan sualtı hayvanat bahçesi gibi çocuklara özel alanlar yer alacak.

PODIUM AVM: 140 milyon dolarlık yatırım yapılan ve iki ay sonra Ankara’da açılacak olan AVM’de çocuklara özel 2 bin 600 metrekarelik oyun alanı bulunacak.

ARENA PARK: Çocuklar için ayrılmış 3 bin 500 metrekarelik alanı bulunan AVM, yeni yasa kapsamında yapacağı 120 bin TL’lik yatırımla bu alanı 4 bin metrekareye çıkaracak.

CANPARK AVM: İstanbul Ümraniye’de bulunan Canpark AVM’nin 2 bin 600 metrekarelik oyun alanı bulunuyor.

Çocuk alanları yaratan markalar doğdu

AVM’lerde çocuklara yönelik projelerdeki artış son dönemde çocuk oyun alanı oluşturan yeni markaların ortaya çıkmasını sağladı. Ops! Play Kids, bunlardan biri. Türkiye genelinde franchise veren firmanın projelerinde çocuk oyun alanı, simülasyon ve atari oyun ekipmanları, çocuk parti odası ve aktivite merkezi bulunuyor. Marka için bayilik ücreti, kente, mekanın büyüklüğüne ve işletme türüne göre değişim gösteriyor. Bünyesinde 45 metrekarelik top havuzu ve tüneller, kaydırak ve trombolin bulunan Fun Port da bayilik vererek büyüyor. Kids Park & Cafe ise tamamen çocuklara özel oyun alanı ve restorandan oluşan bir konsept. En az 350 metrekarelik alan talep eden şirket, AVM’lerde büyümeyi hedefliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu