Haberler

Yeni nesil yazar kasa POS’a geçişte bankaların kampanyaları

Yeni nesil yazar kasa POS’a geçişte sıra en küçük boy işletmeler ve esnafa geldi. Pazardan pay kapmak isteyen POS üreticileri ve bankalar, müşterilerine 24 ay vade, para veya para puan, indirim ve hediyeler vermeye başladı. Kampanyalar temmuz ve ağustos ayında sürecek…

ESKÎ tip yazarkasalar neredeyse tarih oldu. Küçüğünden büyüğüne birçok işletme yeni nesil yazar kasalara geçişi tamamladı. Ancak bir o kadar firma da kalan son yasal sürelerini kullanıyor. Önlerinde sadece 5.5 ay gibi kısa bir süre kaldı. Konuyu yakından takip etmeyenler için kısaca hatırlatmak gerekirse; yeni nesil yazarkasa POS’a geçiş takvimi 2015 yılının son günlerinde değişti. Daha önce yeni nesil yazar kasalara geçiş için son tarihi 2015 sonu olarak açıklayan Hükümet özellikle küçük işletmeleri düşünerek bu süreyi bir yıl uzattı. Yani tüm işletmeler için son tarih 1 Ocak 2017’ye ötelendi. Ancak yine küçük esnafın talebi ile kademeli geçiş karan alındı.

Buna göre 2014 yılı satışları ve gayrisafi iş hasılatı 1 milyon TL’yi aşan büyük mükelleflerin en geç 1 Nisan 2016 tarihinde yeni nesil yazarkasa POS’a geçmesi zorunlu tutuldu. Yani şu anda büyük mükelleflerin tamamı işletmelerinde yazarkasa POS kullanmaya başladı. Küçük esnaf içinse son tarih 1 Ocak 2017’de dolacak.

yazar kasa pos 2014

2.4 MİLYON YAZARKASA VAR

Resmi verilere göre, bugün Türkiye’de kayıt altında yaklaşık 2.4 milyon yazarkasa POS terminali var. Ancak yazarkasa üreticisi firmalar satış rakamlarını açıklamadığı için bugün bu kasaların ne kadarının yeni nesil yazar kasalarla değiştiği net olarak bilinmiyor. Sektör temsilcilerinin tahminine göreyse Anadolu’da bulunan en küçük esnaf hala eski tip yazar kasa kullanıyor. Bunların sayısının bir milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Yani gerek yazarkasa POS üreticileri, gerekse bankalar için hala çok büyük bir pazar var.

KAMPANYALAR SÜRÜYOR

Yasal sürenin dolmasına 5.5 ay kalmasına rağmen hala pazarda yaklaşık 1 milyon yazarkasaya ihtiyaç olması üretici firmalar arasında rekabeti kızıştırmış durumda. Pazardan daha çok pay kapmak isteyen üreticiler temmuz ve ağustos aylarında birbiri ardına cazip kampanyalar düzenlemeye başladılar. İndirimlerin yanı sıra 24 aya varan vade imkanları, anlaşmalı bankaları kullananlara para veya para puan hediyeleri gibi çok sayıda cazip fırsat sunuyorlar.

Para Dergisi olarak biz de halen yeni nesil yazar kasalara geçmemiş esnaf için yeni nesil yazar kasaların teknik özelliklerini, fiyatlarını ve kampanya koşullarını araştırdık…

PIDION
GÜNLÜK 1500 FİŞ KAPASİTELİ

Pidion’un MT360E modelinin sabit ve seyyar olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Endüstriyel ürün ve POS alanında dünya çapında faaliyet gösteren Koreli Bluebird şirketi tarafından üretilen Pidion MT360E modelinin, sadece 423 gram ağırlığında bulunduğuna dikkat çeken Eray Teknoloji A.Ş. Genel Koordinatörü Cenap Özbaba, “Cihaz dokunmatik, renkli ve zor koşullara uygun ekranı darbeye ve çizilmeye dayanıklı.

Gorilla Glass özellikli. 1,2 metreden düşmelere dayanıyor. 15 yıl mali hafızasının yanı sıra tam dolu pille günlük 1.500 üzeri fiş kesebilme kapasitesine sahip. Eczane, otopark ve restoran yazılımlarına hazır entegrasyonu var. Windows CE 6.0 ile yazılım geliştirmeye de uygun özellikte” diyor.

Özbaba cihazların teknik özellikleri hakkında ise şu bilgiyi veriyor: “E-z raporu özelliği ile raporlar artık kâğıt yerine EKÜ’ye kaydedilebiliyor, istenen tarih-saatte EKO raporu alınabiliyor. Tek tuşla aylık raporlara ulaşılıyor. Z raporundan sonra otomatik gün sonu raporu almabiliyor, uyku moduna geçme ve standby süresi ayarlanabiliyor.”

PROFİLO
ÜÇ YENİ ÜRÜN

Profilo Ödeme Sistemleri, üç yeni ürüne daha onay alarak yeni nesil yazar kasa sayısını toplam sekize çıkardı. Her türlü ihtiyaca ve sektöre hitap eden farklı ürünler geliştirmeye devam edeceklerini söyleyen Profilo Ödeme Sistemleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Veli Tan Kirtiş, “Maliye Bakanlığı’ndan yeni onay aldığımız Profilo Micro YK-7200M, Telestar j Micro TLS-7100M ve dünyanın en küçük 3 inch yazıcılı yazarkasası Profilo YK-PS 300 ile ürün sayımızı toplamda sekize çıkarttık” dedi.

Profilo Ödeme Sistemleri olarak Ar-Ge’ye ağırlık verdiklerine vurgu yapan Kirtiş, sundukları ürün ve hizmetler hakkında şunları söyledi: “Cihazlarımızın bağlandığı P-TSM (Profılo-Trusted Service Manager) Güvenli Servis Sağlayıcımızla da Sadakat Uygulama Hizmetleri, Uzaktan Yönetim ve Üçüncü Parti Uygulama Platformu gibi pek çok farklı katma değerli hizmetler sunarak fark yaratıyoruz. Cihazı müşteriye özel farklı uygulamalarla destekliyoruz. Bu uygulamalar arasında, detaylı stok raporları oluşturma, satış raporu gönderme, mobil çalışan yazar kasalar için mali raporları mükelleflere ulaştırma, istendiği anda konum bilgisini mükellefle paylaşma, çok adetli yazar kasa kullananlarda operasyonlarını hatasız gerçekleştirmeleri için uzaktan terminal yönetimi yapma gibi mükelleflerin günlük hayatını kolaylaştıran çok sayıda özellik var.”

Profilo Ödeme Sistemleri, aynı zamanda Türkiye’de Terminal Yönetim Sistemini (P-TSM) hayata geçiren ilk firma oldu. Bu sayede işletmeler yeni nesil ödeme kaydedici cihazları yönetme, uzaktan yazılım güncelleme, uzaktan parametre yükleme ve Gelirler idaresi Başkanlığı ile etkin iletişim kurma imkanına kavuştu.

POSA.Ş.
PERAKENDECİLERE ÖZEL

POS A.Ş. tarafından pazara sunulan yeni nesil ödeme kaydedici Toshiba 4610-2NF cihazı, hem fiş hem belge düzenleyen çift istasyonlu yazıcısı ile özellikle perakendecileri hedefliyor. Kullanıcılarına hızlı ve güvenli cihazlar sunmayı hedeflediklerini söyleyen POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç, ürünlerin belli başlı teknik özellikleri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Toshiba Tcx/SurePOS 700, TCx/SurePos 300, SurePOS 500, TCxWave, kasiyersiz kasa modelleri ile GMP3 üzerinden çalışıyor.

Market ve indirimli (discount) market zinciri uygulamaları, restoran/self servis ve masada yemek hizmeti veren yiyecek içecek, eczane, sinema, otopark, büfe özellikli mağazacılık uygulamaları ile kolay entegrasyon sağlıyor.”

Yuğaç, POS A,Ş,’nin piyasaya sunduğu ya-zarkasa POS’ların her birinin farklı özellikleri bulunduğuna da vurgu yapıyor. Örneğin, Toshiba 4610-2NF, 150 km. kafa ömrü, 1.5 milyon kesici ömrüne sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Söz konusu cihaz 15 yıl mali sertifika ömrü, 100 milyon satır’

EKO kapasitesi, 1 milyon PLU sayısı ile en az 10 yıl kullanım ömrü sunuyor. Yine Yuğaç’m verdiği bilgiye göre Toshiba 4610-2NF ise, ödeme noktası olmanın yanı sıra Genius Perakende Satış Uygulamaları ile gelişmiş kampanya, müşteri&puan sistemi ve otomatik iade işlemleri sayesinde, perakendecileri hedefliyor.

INGENICO
24 AYA VARAN VADE İMKANI

İlk seyyar yazarkasa POS’u 2014 yılının ilk çeyreğinde iş ortağı Pavo Elektronik ile çıkartan Ingenico, bugün sahada 75 binden fazla esnafa ve toplam 95 bin cihaz sayısına ulaştı. İlk modeli olan iWE280 Seyyar YazarkasaPOS’u Pavo lisansı ile satışa sunduklarını söyleyen Ingenico Group Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal, “iWE280‘e ek olarak masaüstü model olarak da İDE280 Sabit YazarkasaPOS modelini geliştirdik. Ingenico bugün onaylı tüm bankalarla ortak POS uygulaması, tüm cihazlarda temassız ödemenin standart desteklenmesi, özel projeler için çizilmeye dayanıklı dokunmatik ekran, seyyar cihazlarda GPS 3 GROUP ve çift SİM kart ile kesintisiz iletişim gibi teknik özelliklere sahip” diyor.

Sidal, iki cihazın da farklı teknik özelliklerle donatıldığı bilgisini veriyor. Buna göre örneğin, iWE280’ın opsiyonel entegre QR Barkod okuyucusu ile stok yönetimi ve özel projelerde öne çıktığını söyleyen Sidal, cihazın diğer teknik özelliklerini ise şöyle sıralıyor: “Cihaz performans ölçümü ve iş kapama ile haritalı takip sistemleriyle de entegre çalışıyor. Örneğin, GPS özelliği sayesinde Dominos Pizza tüm mağazalarmda verimlilik yönetimi ve gerçek zamanlı iş takibini harita üzerinden yapabiliyor.

Diğer ürünümüz olan iDE280’nin hem yazarkasa hem de POS özelliği var. İDE280 tasarlanırken işyerinde ADSL’i yani internet hattı olmayan mükellefler de düşünüldü. iDE280’e barkod okuyucu takılarak 100.000 ürüne ait PLU ve stok yönetimi yapılabiliyor. Ayrıca elektrik kesintilerini düşünerek cihaza bir pil aparatı da ekledik.” Cihazların bir diğer özelliği ise temassız ödeme, parçalı ödeme, indirimli ödeme gibi bankalarm sunduğu tüm ödemeleri sahada esnafla buluşturması. Ayrıca 2005 yılından bu yana tek cihazda birden fazla bankanın çalıştığı Ortak POS yapısı da eklendi. Bugün Ingeni-co’nun GMP3 ile bağlantıda en çok tercih edilen marka olduğunu ifade eden Sidal, “Bu sayede perakendeciler, örneğin sadece 1.149 TL değerinde masaüstü cihazımız iDE280’i satın alarak, eski sistemlerini yeni nesile dönüştürebiliyor” diyor.

300 TL PUAN HEDİYELİ

Verifone T2013 yılından bu yana Türkiye’de kendi markasının kullanıcılarına hizmet sağlıyor. Veri merkezinin kapasitesini genişleterek, 2016 yılı içinde dönüşecek yeni nesil yazarkasalara da hizmet vereceklerini söyleyen Verifone Türkiye Güneydoğu Avrupa ve Türki Cumhuriyetler Genel Müdürü Onur Altınbaş, cihazlarının özelliklerini şöyle sıralıyor:

‘Olivetti Verifone MX 915 ECR Yeni Nesil Bütünleşik Masaüstü Yazarkasa POS’ yazılım uygulamalarıyla fark yaratıyor. Katma değerli servisler sayesinde esnafı ve perakende zincirlerini f ra ödeme, kontör yükleme noktasına dönüştürü Büyük işletmeler için dijital kupon uygulamaları, sadakat programları ve puan uygulamaları gibi işlemleri yapabiliyor, işletmeye göre kişiselleştirilebiliyor.”

Olivetti Verifone MX 915 ECR modeli Bosch bayilerinde ve diğer satış kanallarıyla birlikte toplamda 3 bine yakın satış noktasında bulunuyor.

GSM İLETİŞİM ÜCRETİ YOK

Beko, yazarkasa POS cihazı ile müşterilerine tüm hizmetleri tek çatı altında sunmayı hedefliyor. Cihazın yazılımının geliştirilmesi aşamasında kredi kartı uygulaması için pazarın güçlü ve yaygın 21 bankası ile çalıştıkları bilgisini veren Ar-çelik A.Ş. Türkiye’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Dinçer, ürünün özelliklerini şöyle anlatıyor: “Ürünlerimizin aynı gün içerisinde mali açılışlarını yapabiliyoruz. Servislerimiz, yazarkasa açılışı, banka uygulama açılışı ve GSM aktivasyonu işlemlerini tek noktada ücretsiz olarak yapıyor.

Beko YazarkasaPOS ürünlerimiz yeni nesil akıllı yazarkasa özelliklerinin yanında, kredi kartı ödemesini de alabiliyor. Farklı bankalarla uyumlu çalışan yeni nesil yazarkasalarımızı, Arçelik’in Vodafone, Avea ve Turkcell ile işbirlikleri sayesinde müşterilerimize GSM hattı içinde sunuyoruz.”

AYDA 49.8 TL’YE POS

Vera Delta 20 yıl kapasiteli mali hafızaya sahip bir cihaz. 40 milyon satırlık elektronik kayıt kapasitesi sayesinde ikinci nüsha yazar kasa fişini elektronik ortamda tutabilen cihaz aynı zamanda 100 bin ürün girişi kapasitesi sayesinde kullanıcılarına stok takip imkanı da sunuyor. Cihazın bir diğer özelliği ise elektrik kesintilerine karşı dahili aküsünün olması.

Ürünlerin dışında satış sonrası hizmet konusunda da çok hassas davrandıklarını söyleyen MT Bilgi Teknolojileri Satış ve Pazarlama Grup Başkanı Abdullah Sancak, “Çağrı merkezimizdeki müşteri temsilcilerimiz, Vera müşterilerinin desteğe ihtiyacı olduğu her an 7/24 hizmet veriyor” diyor. Vera Delta’nın en önemli özelliğinin IP yeni nesil yaşancak zar kasa değil EFT POS özellikli olmasıdır” diyen Sancak, cihazın teknik özellikleri hakkında ise şunları söyledi:

“Bu sayede hem masaüstü, hem de mobil olarak kullanılabiliyor. Sektörde EFT POS özelliği olmayan IP kasa cihazlar, EFT POS özellikli cihazlara yakın fiyatlara satılıyor. Oysa ki bu cihazlar satın alındığında yapılacak harcama cihaz bedeliyle son bulmuyor. Ekstradan harici EFT POS cihazı^ iletişim bedeli, servis hizmet bedeli gibi yeni masraflar ortaya çıkıyor ve kullanıcı iki cihaz bedeli ödemek zorunda kalınıyor.

Mobil hat ile iletişime ek olarak Ethernet girişi sayesinde Vera Delta size ADSL hattınız ile de sabit kullanım imkanı da sunuyor. Bankalı, mobil, kullanımı tercih eden mükelleflerimize GSM hattı kampanya çerçevesinde bedelsiz veriliyor.”

 

POS alana hediye

• Pidion’un devam eden kampanyası kapsamında MT360E cihazı satın alanlar ücretsiz özel GSM (GPRSj SİM kart sahibi oluyor. Bu kartlar ayrıca, cihazlarda banka yüklemesi olmak kaydıyla iki ay süresince ücretsiz olarak kullanıma açık tutuluyor.

• Verifone şu anda Yapı Kredi ile bir kampanya sürdürüyor. Bu kampanya kapsamında temmuz ayı sonuna kadar Olivetti Verifone MX 915 Yazarkasa POS alıp Yapı Kredi uygulaması yükleten üye işyerleri Yapı Kredi’den 300 TL puan hediye alıyor.

• Beko Temmuz ayında Beko YazarkasaPOS alıp, herhangi bir banka uygulaması yükletenlere 300TR modeli için 200 TL, 220TR modeli içinse 100 TL’lik indirim uyguluyor. Ayrıca POS’a bir banka uygulaması yüklü olduğu sürece aylık GSM iletişim ücreti ürünün yasal ömrü olan 10 yıl boyunca bedelsiz olarak sunuluyor. Bunun yanı sıra Yapı Kredi uygulaması yükleten üye işyerleri kişiye özel puan ve Finansbank uygulaması yükletenler ise 100 TL’lik parapuan kazanıyor. Beko ayrıca eski nesil yazar kasa kapatma hizmetini de ücretsiz veriyor.

• Ingenico halen İVVE280 ve İDE280 cihazları için farklı kanallardan farklı avantajlar sunuyor. Örneğin, şu anda masaüstü cihazı İDE280 modelinde İş Bankası ve Garanti Bankası’nın sunduğu kampanyaları uyguluyor. Ürünleri puanla indirimli olarak veya 24 aya kadar taksitle almak mümkün. Ayrıca İngenico marka yazarkasa POS olmak isteyenlere Pavo ve satış kanalları olan bayiiler de farklı kampanyalar uyguluyor.

• Vera, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB] ve Halkbank’ın iş birliği çerçevesinde birlik üyesi esnaf ve sanatkarlara, 24 ay taksitle cihaz satışı yapabiliyor. Bu sayede esnaf aylık 49.8 TL ödeme ile yazarkasa POS satın alabiliyor. Birlik üyeleri ayrıca kampanya kapsamında para kasasına da ücretsiz sahip oluyor.

Bunun dışında Akbank, Yapı Kredi ve Finansbank, Vera Delta satın alanlara çok özel hediyeler sunuyor. Eğer Vera Delta’nızı Akbank kredi kartıyla satın alır ve Akbank POS uygulaması yükletirseniz, kartınıza yüklenen 400 TL hediye Chippara ile birlikte ürünün maliyeti 896 TL’ye iniyor. Vera Delta’yı Yapı Kredi Word kartla satın alan mükellefler ise, 400 TL World puan, mevcut Vera Delta Yazar Kasa POS’una Yapı Kredi uygulaması yükletenler ise 200 TL VVorld puan kazanıyor. Üstelik hem Yapı Kredi, hem Akbank peşin fiyatına dokuz taksit imkanı sunuyor. Vera Delta’sına Finansbank uygulaması yükletenler ise 200 TL parapuan kazanıyor. Ayrıca bu kampanya dahilinde 100 TL tutarındaki eski nesil yazar kasa hurdaya ayırma işlemi de bedelsiz olarak yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu