Haberler

Yemek Kartlarına Mobil Ödeme Uygulaması

Yemek kartlarına mobil doping

Yemek kartı uygulaması şirketlere vergi avantajı, operasyonel tasarruf gibi avantajlar sunuyor. Son dönemde mobil teknolojilerle entegre olan sistemler hem maliyetleri düşürüyor hem deyeni hizmetlerin sunulmasını kolaylaştırıyor…


KARTLI yemek pazarının Türkiye’deki geçmişi 1992 yılında kuponlu yemek döneminin başlamasına kadar gidiyor. 1997 yılında kupondan kartlı sisteme geçmeye başlayan sektördeki firmalar, geçen sürede her yıl ortalama yüzde 10 büyüdü.

Bugün yemek kartı veren firmalar 2 milyonu aşkm kullanıcıya ulaşmış durumda. Sektörde dört büyük oyuncu var. Multinet, Setcard, Sodexo ve Ticket. KOBİ’lere de holdinglere de hizmet sunan şirketler, hizmet yelpazesini giderek genişletiyor. Son yıllarda bu alandaki en dikkat çekici trend ise mobil ödeme sistemlerinin yemek kartlarıyla entegre edilmesi.

yemek karti

Mobil ödeme sistemleri yöntemi daha kullanılabilir kılarken, maliyetleri düşürdüğü için KOBİ’ler için daha avantajlı hale getiriyor.

Son dönemde WinWin ve Foodcard gibi sadece mobil ödeme uygulaması sunan şirketler de pazarda varlık göstermeye başladı.

Operasyonel giderleri azaltmasının yanında şirketlere sağlanan vergi avantajı, yemek kartlarının tercihinde oldukça etkili. Kartların aylık ve günlük limitleri ise şirketten şirkete farklılık gösteriyor.

Yasal düzenlemelere göre işverenlerin çalışanlarına sunacağı günlük yemek bedeli istisna tutarı KDV dahil 14.04 TL olarak belirtiliyor. Kimi firma çalışanları için bu günlük istisna bedelini baz alırken kimi firmalar da bu tutarın altında veya çok daha üstünde tutarlar belirleyebiliyor.

KOBİ’YE DE HOLDİNGE DE UYGUN

Türkiye’de faaliyet gösterdiği 22 senenin sonunda 81 ilde 40 bin üye işyeriyle çalışan Sodexo, 500 bini aş kın kullanıcıya hizmet veriyor. Çalışan yan hakları, teşvik, ödüllendirme ve harcama yönetimi alanlarında pek çok hizmet sunan şirketin yemek hizmeti ise Restaurant pass. Öte yandan yine Sodexo tarafından sunulan firmaların iç ve dış teşvik uygulamalarını kolay ve verimli bir şekilde yönetme imkanı elde ettikleri Gift Pass hediye hizmetleri, yemek temsil ve ağırlama ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanan Business Pass hizmeti ve akaryakıt harcama yönetimi sağlayan Fuel Pass hizmeti her ölçekte firmanın ihtiyacını karşılayacak nitelikte.

“İster bir ister bin çalışanlı olsun her ölçekten çok geniş bir müşteri portföyüne hizmet sunuyoruz” diyen Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri İcra Kurulu Başkanı Burçin Ressamoğlu, her müşterinin aylık ve yıllık harcama tutarının faaliyet gösterdiği bölgeye, çalışan sayısına ve talebine göre değişiklik gösterdiğini anlatıyor. Yemek kartlarının vergi avantajının yanında işletmelere pek çok kolaylık sunduğunu söyleyen Ressamoğlu şöyle devam ediyor:

“Restaurant Pass yemek hizmetimiz iş yeri ortamında yemek sunmanın operasyonel yükünü ve maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Firmaların verimliliği için bir diğer önemli nokta da etkin harcama yönetimi ile maliyet ve zaman kaybını azaltmak.” Ressamoğlu altyapı yatırımlarının ise sürekli devam ettiği bilgisini vererek, “Haftanın altı günü hizmet veren müşteri hizmetlerimiz, mobil uygulamalarımız, online işlem merkezlerimiz ile tüketici, müşteri ve üye işyerlerimize hizmet sunuyoruz” diyor.

yemek uygulama

HİZMET ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIYOR

2001 yılında kurulan Set Kurumsal 2005’te akıllı kart sistemine geçiş yaptı. Aynı zamanda Spectra Pos Cihazlarının Türkiye distribütörü olan Set Kurumsal, POS ve kart altyapısını kendi oluşturuyor. Şirketin yemek kartı ürünü olan Setcard ise bugün 22 bin üye işyerindeki 230 bin kullanıcıya hizmet veriyor. Set Kurumsal Genel Müdür Yardımcısı Hülya Sekman, Setcard’m 15’inci yılında ürün çeşitliliğini arttırarak, müşteri taleplerine özel butik çözümler ürettiğini anlatıyor. Setcard üye ağma dahil olan işletmelerin, daha fazla sayıda ve kurumsal müşteriye ulaşabilme, garantili ödeme ve tanıtım gibi fırsatlardan yararlandıklarını belirten Sekman, kullanıcıya avantajları ise şöyle anlatıyor: “Setcard kullanıcıları tüm Türkiye’de yaygın üye restoran, kafe, fast-food, şarküteri gibi kuruluşlardan zevk ve tercihleri doğrultusunda diledikleri gibi harcama yapabiliyor. Ayrıca Setcard’m şifrelenebilme ve bloke edilebilme özellikleri ile kullanıcılar, kayıp veya çalıntı durumunda bakiyelerini koruyabiliyor. Kullanıcılar harcamaları karşılığında verilen bilgi fişi üzerinden harcama tutarı ve bakiyeyi görebiliyor; ayrıca kart ekstre fonksiyonu ile gerçekleşmiş son 10 işlemi takip edebiliyorlar.”

Sedcart’m yemek kartı dışında mobil uygulaması, hediye kartı, kampus içi harcamaları sağlayan Kampus Kart, turnike geçiş sistemleri, iş gezileri için sunduğu Konaklama Kart, çay müstahsillerinin fabrikadan alacaklarının vadesini beklemeden ihtiyaçlarını karşılamalarım sağlayan Çay Kart gibi farklı hizmetleri de var.

“KULLANICIYA ÖZGÜRLÜK”

Fransız Up Group tarafından 2010 yılında TMSF’den satın alınarak Türkiye’deki hizmetlerini sürdüren Multinet Up, Türkiye çapında 29 bin anlaşmalı noktada, 21 bin kurumsal müşteriye ve 870 bin kullanıcıya sahip. Şirket yakın zamanda yeni bir ortaklığa da imza attı. Halen Multinet Up’m Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Şevket Başev, şirketin yüzde 50 hissesini satın aldı. Mayıs ayında 110 milyon TL’lik aylık işlem gerçekleştiren firmanın yılsonunda ciro hedefi ise 1.4 Milyar TL.


Multinet Up Stratejik Pazarlama Direktörü İzzet Özveren, yılsonuna kadar iş ortağı sayısını 35 bine çıkartmayı hedeflediklerini anlatıyor. Yemek kartlarının şirketlere büyük kolaylık ve avantajlar sağladığına değinen Özveren şöyle devam ediyor: “Öncelikle şirket ortamında yemek hizmeti vermenin zorluklarını ve bu işe yönelik personel ve ekipman maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Vergi avantajına da ek olarak yapılan harcamaları raporlama, takip ve muhasebeleştirme açılarından işletmelere önemli kolaylıklar sunuyor. Üstelik yemek kartlarımız Online olarak çalıştığı için ay başlarında yükleme gibi soranlar yaşanmıyor.”

Özveren, Restonet’in müşterileri tarafından çok beğenilen bir özelliğinin de yapılan harcamalardan kazanılan ‘Tatlıpara’ olduğunu anlatıyor: “Kullanıcılarımız bu şekilde kazandığı ekstra parayı da üye işyerinde yine aynı kart üzerinden dilediği gibi harcayabiliyor. Kullanıcıların yaşamını kolaylaştıran avantajlar arasında ayrıca yükleme, kayıp/çalıntı kart bloke işlemleri, fatura detayları gibi konularda 7/24 güvenli işlem yapılabilmesini, kişisel güvenlik için kart şifre uygulamasını ve kayıp veya çalınma hallerinde yeni üretilecek karta bakiye aktarımı olanağı vermesini sayabiliriz.”

“ÇALIŞANLARIN ÖNCELİĞİ YEMEK”

42 ülkede, 40 milyon kullanıcıya hizmet veren Edenred, Türkiye’de Ticket Restaurant ile 18 bin kurumsal müşterisinin 520 bini aşkın çalışanına, 40 binin üzerinde restoranda yemek kuponu ve yemek kartı hizmeti veriyor. Yemek hizmetinin yanı sıra, çalışanların yaşamını kolaylaştırmak ve firmaların performansı artırmak amacıyla, şirket harcamalarının yönetimi ve kurumsal teşvik ve ödüllendirme alanlarında çok yönlü çözümler de sunuyor. Aynı zamanda, sosyal yardım programlarının yönetilmesi konusunda kamu kuruluşlarına ve sosyal yardım vakıflarına hizmet veriyor.

Edenred Satış Direktörü Evren Erdinç, kurumsal müşterilere sağlanan avantajların yanında dönemsel yapılan kampanyalar sayesinde kullanıcıların alım tutarlarına göre belirlenen binlerce TL değerinde hediye çeki, akaryakıt kartı ve benzeri hediye kurgularının da olduğunu anlatıyor. Ayrıca her bir Edenred müşterisinin elektrik faturasından araç kiralamaya, hatta ofis-kırtasiye giderlerine kadar çok çeşitli alanlardaki kurumsal satın alma kampanyalarından yararlanabildiğim söyleyen Erdinç, “Bu sayede müşterilerimizin satın alma gücü yükselirken, sektörün liderleriyle uygun fiyata çalışabilen bir duruşa sahip oluyorlar” diyor. Erdinç, IPSOS ile ortak gerçekleştirilen ‘Barometre’ araştırmasının tüm Avrupa genelinde çalışanların öğle yemeği ödeneğine verdiği önemi ortaya koyduğunu belirtiyor ve araştırmanın sonuçlarını paylaşıyor: “14 ülkenin katılımı ile gerçekleşen araştırma sonuçlarına göre, çalışanlar işverenlerinden yan haklar kapsamında öncelikle ‘öğle yemeği’ sağlamasını bekliyor. Sağlanan öğle yemeği tipleri arasında da en yüksek memnuniyet yüzde 72 ile yemek kartlarında.”

Yemek kartlarının avantajları

■ Nakit ödeme sisteminde vergi muafiyeti olmadığı için yemek kartı ödeme sistemi kurumlara vergi dilimine bağlı olarak yüzde 90’a varan oranda avantaj sağlıyor.

■ Tek fatura ile bütçe ve gider kontrolü yapabilme imkanı veriyor.

■ Yemek kartlan ile şirketler kupon kullanımında karşılaşılan sipariş, dağıtım, zimmetleme, eksik bilet gibi zorlukları yaşamıyor.

■ Hızlı sipariş ve yükleme ile kaynak tasarrufu sağlıyor.

■ Şirketlerin tercihleri tanımlanabilecek günlük harcama limiti ile çalışanlar, her gün hak ettikleri kadar yemek ödeneğini harcıyorlar. Bu sayede personelin ayrılması halinde kurum bir kayba uğramıyor.

Sistem nasıl işliyor?

Yapılan sözleşme sonrasında firmalar ilk siparişleriyle birlikte personel bilgilerini ve yükleme tutarlarını servis sağlayıcısına bildiriyor. Firmaların talepleri doğrultusunda logolu, isimli ya da numaralı olarak üretilen kartların müşterilere teslimatı yapılıyor ve ilk kredi yükleme işlemi ile kartlar aktif hale geliyor.

Üyeler, yapılan üyelik sözleşmesi ile üye ağına dahil oluyor. Kendilerine verilen POS cihazları ile kart kullanıcılarına hizmet veriyorlar. POS cihazından fatura kesme işlemi yaparak ödemelerini belirlenen vade içerisinde servis sağlayıcı şirketten alıyorlar.

Banka, üye işletmelerden gelen üye fatura zarflarının servis sağlayıcı şirkete ulaştırılması ve ödemelerin üye işletmelerin hesabına yatırılmasını organize ediyor.

Yeni trend: Mobil kart

İşe yemek çekiyle başlayan şirketler mobil karta geçiş yaparken, sektöre yeni giriş yapan şirketler direkt mobil kart uygulamalarıyla pazarda kendilerine yer arıyor. Winwin ve Foodcard buna örnek markalar. Bu sistemde kullanıcıların GSM numaraları İD numarası olarak tanımlanarak, anında yükleme ve dilendiğinde anında bloke işlemi yapılabiliyor. Winwin Acenteler Müdürü Erhan Tutal, restoranlarda ödeme için kasada sıra beklemeye gerek kalmadan SMS ile ödeme yapabilme seçeneği de sunulduğunu belirtiyor. Bugün Winwin ile 10 bin üye işyerinde, 80 bin civarında kullanıcıya hizmet verdiklerini söyleyen Tutal, sistemin diğer avantajlarını şöyle sıralıyor: “Kullanıcılar telefon numaralarına tanımlı bakiyesini başka bir WinWin kullanıcısına transfer etme imkanına sahipler. Kart ve kupon gibi taşınan bir cisim olmadığı için kaybetme ve çalınma olasılığı bulunmuyor. WinWin mobil ödeme sisteminde kullanıcılara tanıdık ya da aile fertleri yanında olmadan da bu hizmetten yararlanabilme imkanı sunuluyor. Sistemin esnek yapısı sayesinde gerek kullanıcılara gerekse üye işyerlerine birçok avantaj sağlanıyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu