Makaleler

Yanıldığınızı Kabul Edin

Hatanızı kabullenmek, ofis rakibinizin önünde yapmak isteyeceğiniz son şey olabilir ama birini acımasız bir söylenti yaymakla suçlarsınız ve bu ithamınızda haksız olduğunuz ortaya çıkarsa, o kişiye bir özür borçlusunuz. İş arkadaşınızın, size karşı aynı nezaketi göstereceğine inanmadığınızdan bu düşünceye karşı çıkmak isteyebilirsiniz. Eğer rakibinizin kurallarına göre oynarsanız, sizin de ondan bir farkınız kalmaz.

Hatanızı kabullenmek

Bu olay hiç gerçekleşmemiş gibi davranmanız zaten gerilen ilişkinizi dahada kötüleştirir. Dahası, hatamzı düzeltmeyi reddetmeniz rakibinizin ofiste mağdur rolü oynamasının yolunu açar. Bu da olmasını isteyeceğiniz son şey. Napoleon Bona-parte’ın söylediği gibi: “Hırsızı herkesin gözünün önüne çıkarırsanız dürüst biri gibi davranır.”


Özür dilediğinizde anlayış beklemeyin. Ne de olsa size batan diken rolü oynayan bu kişi sadece özür dilediğiniz için bir gül ağacına dönüşmeyecek. Zaten dilediğiniz özür çoğunlukla sizinle ilgili. Hatalarınızı kabul edebilecek kadar dürüst ve cesur olduğunuzun kanıtı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu