Kariyer ve İş İlanları

Uzaktan çalışma bildiğiniz gibi değil

Uzaktan çalışma, bilgisayarların toplum hayatına yaygın bir şekilde girmesiyle hemen hemen eş zamanlı bir kavramdır.

Sözünü ettiğim o dönemlerde bilgisayar teknolojilerini herkesten önce kullanıp, diğer bir deyişle test edip onlarla ilgili yazılar yazan biri olarak benim de hayalimdi uzaktan çalışmak.

Düşünsenize sabah işe gidebilmek için erken kalkmak zorunda değilsiniz. Yol işkencesi çekmiyorsunuz, programınızı kendiniz yapıyorsunuz. Anlattığım her şey kulağa çok güzel geliyor değil mi?

HİÇ Mİ KÖTÜ BİR TARAFI YOK?

Gelişen bilişim teknolojileri ile birlikte uzaktan çalışma uygulamaları bir hayli yaygınlaştı. Ya da çevremde yaygın olduğu için ben öyle zannediyorum da olabilir. Tabii ki ben de herkes gibi uzaktan çalışmanın hep olumlu taraflarına bakan biriyim. Fakat Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) bu konuyla ilgili bir rapor hazırlamış. Raporun sonuçlarını görünce uzaktan çalışma konusunda hayal kırıklığına uğramadım dersem yalan olur. Rapora göre, uzaktan çalışanların, ofisten çalışanlara nazaran daha fazla stres ve uykusuzluk çektiğini gösteriyor.

Eurofound isimli bir araştırma grubu tarafından hazırlanan ve 10 Avrupa Birliği ülkesine ilaveten, ABD, Arjantin, Brezilya, Hindistan ve Japonya gibi 15 ülke verilerinin işlendiği ILO raporunda, teknolojik gelişmelerin işyeri kavramlarında devrim yapmaya devam etmesiyle uzaktan çalışmanın etkileri incelendi.

Uzaktan çalışma

DAHA UZUN SAATLER ÇALIŞILIYOR

ILO, çalışanların geleneksel bir ofis dışında çalıştıklarında daha üretken olduklarını ancak aynı zamanda “daha uzun çalışma saatleri, yüksek çalışma yoğunluğu ve işyeri girişimi” gibi riskleri de bulunduğunu belirtti.

Rapor, evde düzenli olarak çalışanlar, sürekli dolaşan ve farklı konumlarda çalışanlar ile mesaisinin belli bir bölümünü evde, belli bir bölümünü ise ofiste kullananlar arasında farklılık olduğuna işaret ediyor.

Her üç gruptaki stres düzeyleri ve uykusuzluk olaylarının, devamlı ofisten çalışanlara göre daha yüksek olduğu ortaya konulmuş.

Örneğin, devamlı seyahat edenlerin yüzde 41’i bir miktar stres hissettiklerini söylerken, bu oran ofis çalışanları için yüzde 25. Evde veya birden fazla yerden her zaman çalışan kişilerin yüzde 42’si uykusuzluk sıkıntısı yaşarken, ofisten çalışanlarda bu oran yüzde 29 olarak belirlenmiş.

KİŞİ KENDİNİ NASIL MUTLU HİSSEDİYORSA…

Raporda uzaktan çalışma durumlarında, “işin normalde kişisel yaşam için ayrılan alanlara ve saatlere sarkması” gibi risklerin ortaya çıktığına da dikkat çekiliyor. Ancak raporu hazırlayanlar yine de, çalışanların zamanının bir kısmını dışarıda çalışarak geçirmesinin verimli olacağını belirtiyor.

Kişisel olarak bu raporun benim açımdan hem olumlu hem de olumsuz iki sonucu oldu. Olumsuz sonucu, yeni nesil çalışma şekillerini destekleyen biriyim ve ben de öyle çalışıyorum. Kısacası, hayallerim yıkıldı…

Olumlu sonucu ise zamanı hep dışarıda toplantılar ve seyahatlerle geçen biri olarak neden bu kadar stres yaşadığımı ve vücudumda habire oluşan çeşitli ağrıların nedenini şimdi daha iyi anlıyorum.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim; hangi çalışma şeklinde kendinizi mutlu hissediyorsanız öyle çalışın. Fakat atalarımızın da dediği şu sözü de unutmayın: “Her şeyin başı sağlık!..”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu