Haberler

Ünlü Matematikçi John Nash Hayatını Kaybetti

Hayatı Akıl Oyunları adıyla Türkçeleştirilen A Beatiful Mind filmine konu olan ünlü matematikçi John Nash ve eşi Alicia Lardé, New Jersey Turnpike’ta bindikleri taksinin kaza yapması sonucu hayatını kaybetti. John Nash, 1994’te kendisine Ekonomi Nobeli’ni kazandıran oyun kuramı alanındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Akıl Oyunları filminde Nash’in matematik alanındaki çığır açıcı başarıları ve şizofreniyle mücadelesi anlatılmıştı.

John Nash

Batı Virginia’daki Bluefield’da doğan Nash, Princeton’a taşınmadan önce Pittsburgh’da eğitim gördü. Karar vermeyle ilgili matematiksel çalışma alanı olan oyun kuramı konusunda çığır açıcı yayınlar yaptıktan sonra 1957’de Alicia Lardé ile evlendi. Ancak Nash kısa bir süre sonra şizofreni hastası oldu. Eşi birkaç kere psikiyatrik bakım altına alınmasını sağladı. Çift 1962’de boşandı ancak iletişim halinde kaldı. 1980’lerde Nash’in durumu iyileşmeye başladı. 2001’de tekrar evlendiler. Oğulları da şizofreni hastası olan Nash ve eşi akıl sağlığı aktivistleri olarak faaliyet gösterdi.


Nash akademik hayatını Princeton Üniversitesi’nde ve Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nde geçirdi. Kendi adıyla anılan ünlü denklemi zamanla ekonomik analiz alanındaki en önemli fikirlerden biri haline geldi ve bilgisayar bilimleri, evrimsel biyoloji ve yapay zekâ gibi çok çeşitli alanlarda uygulandı. Nash son olarak 19 Mayıs’ta matematiğin en prestijli ödüllerinden biri olan Abel Ödülü’nü almıştı. Bu ödüle lineer olmayan diferansiyel denklemler konusundaki çalışmalarından dolayı layık görüldü.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu