Haberler

Uluslararası Üniversite Olma Yolunda Kent Üniversitesi Olarak Dikkat Çekiyor

Bölgenin bilim merkezi

GAZİANTEP’TE bölgenin ilk vakıf üniversitesi olarak bilim, sanat, kültür, spor, teknoloji ve inovasyon ışığında kurulan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ); 7 fakülte, 27 bölüm, 1 yüksekokul ve 1 meslek yüksekokulu ile uluslararası üniversite olma yolunda kent üniversitesi olarak dikkat çekiyor.

Tarihi İpek Yolu üzerindeki modern eğitim yuvasında bilimsel düşünen ve bilgi üreten gençler yetiştirmeyi hedefleyen HKÜ, Türkiye’nin her ilinden öğrencinin en önemli tercih adresi oldu. HKÜ aynı zamanda dünyanın çeşitli ülkelerinden eğitim görmeye gelen öğrenci çeşitliliğiyle de büyüyen ve gelişen yönüyle Türkiye’nin önemli üniversiteleri arasında yer alıyor.

Uluslararası akreditasyona sahip kaliteli dil eğitim sistemi, etkili sımf danışmanlığı, erişilebilir yönetimi ve interaktif uygulamaları ile geleceğin yetişmiş insan gücünü ekosisteme dahil etmek için tüm olanaklarını seferber eden HKÜ, sosyal aktivite-. teriyle bilgilendirici, huzurlu ve güvenli ortamı ile her yıl uluslararası öğrenciler dahil olmak üzere binlerce öğrenciye kaliteli ve {Jbaşarılı eğitim imkânı sunuyor.

Güçlü akademik kadrosu ile çalışmalar yapan HKÜ; bilgi çağının gereklerine göre donatılmış bina ve derslikleri, genişD yayın ve kitap ağına sahip araştırmayı teşvik eden kütüphanesi, uygulama laboratuvarları ve klinik deneyimleri ile mesleki donanım sağlayarak öğrencilerini modern kampüs ortamında geleceğe hazırhyor.

Girişimci ve yenilikçi bir üniversite olan HKÜ; Silikon Vadisi Kuluçka Merkezi, Kalyon Garaj Prototipleme ve Girişimcilik Merkezi, Akıllı Referans Bina İnovasyon Merkezi (ARBİM) ve Kalyoncu inovasyon Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO) ile üniversite-sanayi işbirliğine önem veriyor.

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

Uluslararası akreditasyona sahip olan ve uluslararası işbirliği ile öne çıkan HKÜ; yeni düşüncelere ve evrensel görüşe açık, farklı kültürlerle iç içe mezunlar vermeyi kendisine misyon edinmiş bir kurum. HKÜ; dünya genelinde 36 ülke, 13 Avrupa ülkesi ile yaptığı ikili anlaşmalar aracılığıyla her yıl en az 5’i öğrencinin öğrenim hareketliliğine katılarak hibeli programlardan yararlanmasını sağlıyor.

GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜ HKÜ’DE YÜKSELİYOR

Teknoloji, inovasyon ve girişimcilik alanında adından sıkça söz ettiren HKÜ; akıllı kampüs projeleri, yapay zeka çalışmaları ve girişimcilik faaliyetleri ile teknolojik gelişmelere ve küreselleşen dünyaya yabancı kalmayacak mezunlar vermeyi hedefliyor.

Öğrencilerine alanlarında farklı bakış açısı kazandıran, grup çalışması kültürü ve zaman yönetimi becerileri edindirmek amacıyla çeşitli faaliyetler yürüten HKÜ, dünyada binlerce kişi tarafından aym anda başlanan, dünyanın en büyük ve kapsamlı oyun geliştirme maratonu olan “Global Game Jame”e de ev sahipliği yapıyor. HKÜ aynı zamanda düzenlediği “Hackathon”lar ile mühendisleri ve girişimcileri bir araya getirerek fikirlerini üretime dönüştürmesine olanak sağlıyor.

AKILLI, YEŞİL, “O” EMİSYONLU ÇEVRECİ ÜNİVERSİTE

Türkiye’de yenilenebilir enerji üreten üniversite olarak HKÜ; kendi elektriğini güneşten elde ediyor.

HKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bina çatısında ve HKÜ arazisinde kurulu 1MW gücünde ve fotovoltaik teknolojiyi kullanan güneş enerji santrali bulunuyor. Santralin ürettiği enerji öhcelikle öz tüketimde kullanılıyor. Güneş panelleriyle elektrik üreten bölgedeki ilk üniversite olan HKÜ, yenilenebilir enerjiyi kullanarak doğaya zarar vermeden, gelecek nesillere nasıl daha iyi bir dünya bırakabiliriz düşüncesiyle hareket ediyor. Çevreye duyarlı, az maliyetli, yeni enerji kaynakları ve teknolojiler üretme odaklı eğitim veren HKÜ, sıfır atık ve atıkların enerjiye dönüştürülmesi gibi projeleriyle akıllı, yeşil ve sıfır emisyonlu üniversite olarak çalışmalarını sürdürüyor.

SOSYAL YAŞAMA AYAK UYDURAN YEŞİL KAMPÜS

Yeşil, akıllı ve geniş bir kampüs ortamına sahip HKÜ, öğrencilerine farklı sosyal ve spor olanakları sağlıyor. Güneydoğu’nun ilk ‘golf kulübünü’ bünyesinde barındıran HKÜ, kampüs içerisinde yer alan; fitness ccnter, 1500 kişilik kapalı spor salonu, açık ve kapalı spor sahaları (basketbol, voleybol, tenis, futbol, badminton) ile öğrencilerini spora davet eden yeşil ve rahat bir kampüs yaşamı sunuyor.

HKÜ Gösteri ve Sanat Merkezi ise 3.000 kişilik kapasitesi, 4 bin metrekare profesyonel sahne ve ses sistemi ile bölgenin en büyük ve modern yapısı olma özelliğini taşıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir ilk olan merkez; bilim, kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor. HKÜFEST’ten, mezuniyet törenine, konserden, bilimsel faaliyetlere kadar birçok etkinliğe imza atan merkezde HKÜ öğrencileri, sosyal yaşamın ritmine kolayca ayak uyduruyor.

CO-OP İLE ÖĞRENCİLER BİR ADIM ÖNDE

Üniversite-iş dünyası birliğinin en etkin olduğu model “CO-OP” uygulaması ile Haşan Kalyoncu Üniversitesi, öğrencilerini iş dünyasına hazırlıyor. HKÜ Mühendislik Fakültesi’nin tüm bölümlerinde, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin İşletme, İktisat ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümlerinde uygulanan bu sistem ile öğrenciler derslerini 3.5 (7 dönem) yılda tamamlayıp, kalan son döneminde ise sektörde çalışarak iş yaşamına bir adım önde başlıyor. TRT, Havelsan, Kalyon Garaj ve HKÜ Radyo gibi prestijli kuruluşlar ve sanayi işletmelerine staja gönderilen öğrenciler, mesleki deneyim elde ediyor.

MESLEĞİNİ YAŞAYARAK ÖĞRENEN GENÇLER

Alanlarında uzmanlaşmanın önemini yaşayarak öğrenen bireyler için HKÜ tüm olanaklarını seferber ediyor. Gelecekte etkin rol oynayacak, mesleği ile ilgili bilgi ve donanıma sahip mezunlar yetiştirmeyi hedefleyen HKÜ; Kalyon FIR Tıp Merkezi, sanal mahkeme salonu, özel çizim sınıfları, cep sineması ve sinema stüdyoları, simülasyon, kimya ve anatomi laboratuvarı, mühendislik laboratuvarları gibi uygulama alanları ile öğrencilerini geleceğe bir adım önde hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu