Haberler

Ucuz Kasko Fırsatlarını Kaçırmayın

Kasko ve Trafik Sigortası Kampanyaları

SALGIN nedeniyle kasko, hatta zorunlu olmasına rağmen trafik sigortalarına olan talep azalınca sigorta şirketleri çareyi kampanya düzenlemekte buldu. Neredeyse tüm sigorta şirketleri bugünlerde yüzde 10’a varan fiyat indiriminden prim ödemelerinde 10 aya varan vade imkanına kadar çok sayıda cazip ödeme koşulu sunuyor. Ayrıca sosyal izolasyona dikkat edenler için çok sayıda ek hizmet de veriliyor, örneğin, kaza anında aracın kapıdan alınıp kapıya teslimi, ikame araç verilmesi, kaza anında uzaktan ekspertiz raporu düzenlenmesi, hatta araçların ozonla temizlenmesi gibi çok sayıda hizmet ücretsiz sağlanıyor.

Sektör yetkilileri, Covid-19’dan en olumsuz etkilenen segmentin kasko olduğunu söylüyor. Gerek araçların az kullanılması, gerekse gelir kayıpları yüzünden kaskoya olan talepte ciddi azalmalar yaşandığı belirtiliyor. Son aylarda yeni araç ve ikinci el araç satışlarındaki düşüş de sigortaya olan talebi ciddi oranda azaltmış durumda.

Bu durum kasko ve trafik sigortası rakamlarına da bire bir yansıyor. 15 Mart’tan itibaren özellikle nisan ve mayıs aylarında kasko ve hatta trafik sigortası yaptıranların sayısında ciddi azalışlar gözleniyor.

Örneğin, trafik sigortasında Nisan’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18, Mayıs’ta yüzde 11 azalış yaşandı. Kaskodaki azalış ise sırasıyla yüzde 11.50 ile yüzde 7 oldu. Durum böyle olunca da sigorta şirketleri harekete geçti. Gelir kaybı yüzünden kasko yaptıramayanlara özel fiyat indirimleri, taksit öteleme, taksitleri uzatma, hatta 30 TL’den başlayan aylık kasko imkanları getirildi. Çoğu kurum bu kampanyaları şimdilik kaydıyla Haziran sonuna kadar sürdüreceğini açıkladı. Biz de Covid-19’a özel çıkartılan ve çoğu ay sonu bitecek olan kampanyaları sizler için araştırdık…

ALLÎANZ TÜRKİYE
İPTALLERİ ERTELEDİ

Allianz Türkiye bu döneme özgü çözümler üretmeye, iyileştirmeler yapmaya ve ek aksiyonlar almaya odaklanmış durumda. Özellikle ödeme konusunda çok sayıda ek uygulamayı hayata geçirdiklerini açıklayan Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan, “Bu dönem kasko ve trafik sigortası sahibi müşterilerimizin blokajlı taksitli kart harcamalarına ekstra erteleme imkanı sağladık. Taksit ödemesi yapılamayan sigorta poliçelerinin iptal süreçlerini erteledik ve poliçeleri devam ettirdik” dedi. Firma kasko ve trafik branşlarında süreçten kaynaklanan özel dönemi dikkate alarak fiyatlarda da indirime gitti. Önümüzdeki dönemde de bu kapsamda iyileştirmelerini sürdüreceklerini söyleyen Gürkan, pandemi dönemine ilişkin özel dönemi kolaylaştırmayı hedefleyen diğer ürün ve hizmetleri ise şöyle sıraladı:

“Kasko ve trafik branşları için eksperlerin hasarı göremediği durumlarda fotoğraf ve beyan üzerinden faturalı ödeme yönteminin kullanılmasını sağladık. Resimli onay hasarlarında işlem üst limitini kaldırdık. Poliçe vadesi içinde ‘Mini Onarım’ hizmetinden yararlanmayan müşterilerimize, poliçe süresi bitmeden başvuru yaptıkları takdirde iki ^ya kadar mini onarım hizmetinden yararlanabilme imkanı sunduk. Ayrıca ‘Auto King Mini Onarım’ hizmetinde de süreyi bu dönemin dışına taşabilecek şekilde uzattık.

Tüm bu hizmet ürün ve fiyat indirimlerine rağmen tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de trafik ve kasko prim üretimlerinde büyük düşüşler yaşandığına dikkat çeken Gürkan, Nisan-Mayıs’ta yaşanan düşüşün yüzde 15-20 seviyelerine ulaştığını hatırlatıyor. Yine aynı dönemde sistemden ayrılanların sayısının bir buçuk katma çıktığını ifade eden Gürkan, “Bunun ana nedenleri ise araç satışlarındaki düşüş ve yenilemesi gelen poliçelerin yenilenmemesi. Mayıs’ta yenilenecek havuz poliçelerinin vadesi bir ay uzatıldı. Mayıs poliçe üretimi de Haziran’a kaydı. Bu olağanüstü dönemde, salgının sosyal ve ekonomik etkilerini atlatmak zaman alacak.”

Gürkan’a göre, bu dönemde özellikle kasko poliçesi sahipleri, ucuz ürüne geçmekten çok kasko poliçelerinin yenilemelerini bir süre bekletmeyi tercih ediyor.

SOMPO SİGORTA
FİYATLARI REVİZE ETTİ

Sompo Sigorta pandemi sürecini göz önüne alarak ürünlerinde fiyat revizyonu ve taksit sayısında artış gibi ekonomik anlamda kolaylık sağlayacak çok sayıda uygulamayı hayata geçirdi. Ekonomik açıdan sıkıntılı dönemlerde toplumun, öncelikle özel sigortalarından vazgeçme eğilimi gösterdiğini söyleyen Sompo Sigorta Bireysel Teknik ve Sağlık Genel Müdür Yardımcısı Şenol Ortaç, “Kasko sigortası da bu segment içerisinde yer alıyor. Oysa ki, sigortalara en çok bu dönemde ihtiyacımız oluyor” diyor. Firma salgını göz önüne alarak bu döneme özel bir de ürün çıkarttı. “Aylık Kasko” adlı ile çıkartılan bu ürünün poliçe sahiplerine çok sayıda avantaj sağladığını söyleyen Ortaç, ürüne ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“Salgını göz önüne alarak mayıs ayı başında piyasaya Aylık Kasko ürünümüzü sunduk. Aracının kasko yenilemesi geldiği halde yenileme yaptıramayan ve uygun fiyatlarla aracını koruma altına almak isteyenleri hedefledik. Aylık Kasko, araç sahipleri için en temel riskler olan çift taraflı çarpışma, çalınma ve yanma risklerine karşı teminat sunuyor. Ayrıca poliçeye isteğe bağlı olarak ‘ihtiyari Mali Mesuliyet’ teminatı ve ‘7/24 Asistans Paketi’ de dahil edilebiliyor. Diğer taraftan ürün aylık olarak sunulduğu için kredi kartı limitine yüksek bedellerde bloke konulmuyor.”

Ortaç, Aylık Kasko’dan kasko sigortasında yenileme dönemi gelmiş veya yenileme dönemi üzerinden maksimum 15 gün geçmiş, araç bedeli 40ü bin TL’yi aşmayan, risk kabul kriterlerine uyan ve aracını bireysel olarak kullananların yararlanabildiğim söylüyor. Bu üründe herhangi bir servis kısıtlamasının bulunmadığını da açıklayan Ortaç, “Müşterilerimiz olası hasar durumunda araçlarının tamirini diledikleri serviste gerçekleştirebiliyorlar” diyor.

AXA SİGORTA
BİR AY BEDAVA

AXA Sigorta, kasko, konut ve trafik sigortası poliçesi satın alan müşterilerine “Bir Ay Bedava” kampanyası düzenledi. Kurum haziran ayında da devam eden kampanya kapsamında kasko ve konut ürünlerinde hem yenilemelerde, hem de yeni poliçelerde geçerli olacak şekilde yıllık bazda bir aylık prime karşılık gelen tutarda indirim uyguluyor. Aynı indirimi Zorunlu Trafik Sigortası ürününe de farklı biçimde yansıttıklarını söyleyen AXA Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı ve icra Kurulu Üyesi Firuzan Işcan, “Zorunlu Trafik Sigortası ürünümüze Mayıs’ta yenilenen ve AXA Sigorta’mn Riskli Sigortalılar Havuzu’nda yer almayan mevcut poliçeler için tavan prim üzerinden uyguladık. Üstelik emeklilik dışındaki tüm ürünlerimizde anlaşmalı banka kredi kartlarıyla blokeli yapılan ödemelerde 1 ay taksit öteleme imkânı sağladık” diyor.

Firma aynı zamanda salgında büyük özveriyle çalışan doktor, hemşire ve eczacılarımızın kasko ve konut poliçelerinde, sağlık kurumlarmm ise işyeri poliçelerinde yüzde 15 oranında indirim uygulaması başlattı. 40 yaş üzeri müşterilerinin ise tamamlayıcı sağlık sigortalarında yüzde 10 indirim uygulayan AXA, ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası, kasko, konut, işyeri ve eczane paket ürünlerinde müşterilerinin ödemelerini rahatlatmak amacıyla ödeme planlarını 10 takside kadar çıkardı. Yine bu döneme özel müşterilerinin sosyal mesafeyi korumalarına destek olmak için otomobillerinin hasarlarını tamir ettirebilmelerini de sağladıklarını söyleyen Işcan, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Müşterilerimiz istedikleri zaman diledikleri yerde hasarlı otomobil cam onarımım yaptırabilecekleri ‘Yerinde Cam Değişimi’ ve araçlarını evlerinden alarak tamire götürmelerini sağlayan ‘Ücretsiz Çekici’ hizmetlerimizi de devreye aldık.”

Firma, pandemi sürecinde tüm kasko ürünlerinde yeni ve yenileme müşterileri için prim kolaylıkları da sağladı. Prim indirimi nedeniyle teminatlarda herhangi bir değişiklik yapmadıklarına da vurgu yapan Işçan, “Bu dönemde alım gücünün azalması nedeniyle aynı riskleri daha uygun primle teminat altına almayı hedefledik. Ana ürünümüze göre daha ekonomik olacak şekilde fiyatlandırdığımız ‘Tutumlu Kasko’ poliçelerimizin satışını da devam ettirdik” dedi.

ANADOLU SİGORTA
WEB’DEN ALANA YÜZDE 5 İNDİRİM

Anadolu Sigorta devam eden pandemi sürecinde müşterilerine prim ödemeleri konusunda çok sayıda esneklik sağladı.

Sigortalılarına ödeme kolaylığı sağlayabilmek için prim taksiti erteleme kampanyası başlattıklarını açıklayan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, “Anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla yapılacak Sanal POS blokeli taksitli prim ödemeleri için taksitleri bir ay erteledik. Haziran sonuna kadar bu kampanyamızı sürdüreceğiz. Ayrıca ‘Evde Kal, Sigortanı İndirimli Al!’ kampanyamız kapsamında sitemizden veya Sigortam Cepte uygulaması üzerinden satın alınan kasko poliçelerinde yüzde 5 indirim uyguluyoruz” diyor.

Firma, Nisan itibarıyla kasko primlerine özel indirim uygulamasını da hayata geçirdi. Sigortalılara yıllık kasko primlerinin neredeyse bir aylık taksitine karşılık gelecek oranda indirimler uyguladıklarına dikkat çeken Şencan sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ayrıca sağlığımız için büyük fedakarlık gösteren tüm sağlık çalışanlarımızı kasko, konut ve sağlık poliçelerinde indirimlerimizle destekliyoruz. Bunun dışında vadesi sona ermek üzere olan kasko poliçelerinde Mini Onarım ve Ücretsiz Oto Yıkama Hizmetlerimiz için sonraki üç aya kadar kullanım hakkı süresi tanıdık. Yine bu kapsamda örneğin evinde kalmayı tercih eden kasko poliçesi sahibi müşterilerimize herhangi bir hasar durumunda aracının onarım için evinden teslim alınması ve eve iadesini de sağlıyoruz. Bu kapsamda kasko hasarlarındaki ikame araç müşterinin evine teslim edilerek, ihtiyaç sonrasında yine müşterinin evinden teslim alınabiliyor. Ayrıca firmamızdan kasko sigorta poliçesi bulunan araçların cam tamiri işlemlerini sigortalının evinde gerçekleştirilebilir hale de getirdik.”

Firma oto, konut ve iş yeri hasar taleplerine karşı Uzaktan Görüntülü Ekspertiz uygulamasını da hayata geçirdi. Bu sayede eksperlerin görüntülü görüşme ile uzaktan rapor düzenleyebilmesine olanak sağladı. Böylece hasar dosyası incelemelerinin daha kısa sürelerde tamamlanması sağlanıyor.

GÜNEŞ SİGORTA
ARTI İKİ AY BEDAVA

Güneş Sigorta, 30 Haziran’a kadar tüm kasko işlemlerinde sigortalılarına artı iki ay daha kasko güvencesi sağlıyor. Bunun yanı sıra bireysel poliçelerde taksit sayısını da artırarak pandemi sürecinde müşterilerine ödeme kolaylığı sağladıklarına vurgu yapan Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, “Bu dönemde VakıfBank kredi kartı ile yapılan sigorta prim ödemelerini ise bir hesap özeti dönemi erteliyoruz. 30 Haziran’a kadar geçerli olacak kampanya ile tüm kasko poliçelerinde 12 aylık prim bedeliyle 14 ay kasko güvencesi sunuyoruz. Ayrıca kampanya kapsamında kredi kartı ödemelerinde kasko poliçelerinde 12 ay, havuz dışı trafik poliçelerinde 9 ay, havuz trafik poliçelerinde 6 ay, konut poliçelerinde 12 ay ve DASK poliçelerinde ise 6 ay taksit avantajı sağlıyoruz” diyor.

Firma ayrıca, salgınla mücadele kapsamında 1 Nisan’da başlattığı kampanyada Güneş Dost Kasko, Konut, Ferdi Kaza ve Kritik Hastalıklar ürünlerinde tüm müşterilerine yüzde 5, sağlık çalışanlarına ise ayrıca yüzde 15 ek indirim yapıyor. 1 Nisan-30 Haziran arasında Güneş Sigorta Kasko müşterileri RS Servis’te yaptıracakları detaylı araç içi temizlik ve ozon temizliğini de yüzde 50 indirimle yaptırabiliyorlar.

Bu zorlu dönemde mevcut sigortalılar ve yeni sigortalıların güvence altında olmasını çok önemsediklerini ifade eden Benli, bu sürece katkı sunmak için sürekli olarak yeni ürün ve uygulamaları devreye aldıklarını söylüyor.

GENERALİ SİGORTA
MESLEĞE ÖZEL YÜZDE 10 İNDİRİM

Generali Sigorta, normalleşme süreci kapsamında meslek gruplarma özel prim indirimleri yapıyor. Firmanın indiriminden sağlık çalışanlarının yanı sıra öğretim görevlisi, akademisyen, öğretmen, asker, özel sektör (anonim şirket çalışanları), kamu çalışanları ve kamu emeklileri yararlanabiliyor Bütçe ve ihtiyaca göre tamamen isteğe bağlı olarak özelleştirilebilen “Benim Kaskom” ürününü satın alan meslek grupları ise yüzde 10 oranında prim indirimine kavuşuyorlar. Benim Kaskom, “Fiyatını Kendin Belirle” opsiyonu ile müşterilerine her bütçeye özel kasko poliçesi oluşturma imkanı sağladıklarını duyuran firma, kaskonun detaylarına ilişkinse şu açıklamada bulunuyor:

“Otomobil ve kamyonet tipi araçlar için poliçe düzenleyebilme imkânı sunan Benim Kaskom, modüler yapısı ile araç sahibinin kendi kasko teminat paketlerini oluşturmasına olanak tanırken, ihtiyaç dahilinde olmayan teminatlara ekstra prim ödeme zorunluluğunu da ortadan kaldırmış oluyor.”

Pandemide kaskoyu unuttuk

Pandemi sürecinden tüm sektörler gibi sigorta sektörü de çok olumsuz etkilendi. Sektörde mart ayının ikinci yarısında yavaşlama başlamasına karşın mart ayının ilk yarısındaki satışların yoğunluğu nedeniyle hem trafik hem de kasko ürünleri ayı yüzde 3’lük adetsel artışla tamamladı. Ancak bu süreçte sigortaya olan talepteki hızlı azalış asıl kendini Nisan ve Mayıs verilerinde gösterdi. Örneğin, sektör genelinde trafik branşı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde -17.67, Mayıs’ta ise yüzde -10.72 oranında küçülme yaşadı. Buna rağmen trafik branşında yılın ilk beş ayı sonunda toplamda büyüme yüzde 1.16 oldu. Bunda yılın ilk 2.5 ayında trafik sigortalarındaki yüksek artış etkili oldu.

Kasko branşına baktığımızda ise yine bir önceki yıla göre Nisan’da yüzde -11.50, Mayıs’ta yüzde -7.20’lik küçülme yaşandı. Sektörde ilk beş ay sonunda kasko adet değişimi ise yüzde -0.20 düzeyinde gerçekleşti. Sektör temsilcilerine göre, Nisan ve Mayıs aylarındaki gerek kasko gerekse trafik sigortasındaki bu hızlı gerilemede hem araç sahiplerinin sigortaya olan talebindeki azalma, hem de sıfır ve ikinci el araç satışlarındaki azalma etkili oldu.

Ucuz kasko da var

• ALLİANZ TÜRKİYE – Tamamlayıcı Kasko

Allianz Türkiye kasko alanında müşterilerinin farklı ihtiyaçlarına göre tasarlanmış çeşitli ürünler sunuyor. Bu kapsamda kurum genişletilmiş kasko ürünleri olan Tüm Oto ve Akıllı Kasko’nun yanı sıra, dar kapsamlı kasko ürünü olan Tamamlayıcı Kasko ve Markalı Kasko ürünleri Filo Kasko ile farklı kitlelere ulaşıyor. Firma, daha uygun fiyatlı ürün arayan müşterileri içinse daha dar kapsamlı olan Tamamlayıcı Kasko Sigortası’nı öneriyor. Tamamlayıcı Kasko sigortası, trafikte başınıza gelebilecek; ancak zorunlu trafik sigortanızın karşılamadığı çarpışma, çalınma, üçüncü şahıslara karşı artan mali sorumluluk gibi risklere karşı güvence sağlıyor.

• AXA SİGORTA – Tutumlu Kasko

AXA Sigorta ana ürününe göre daha ekonomik olan “Tutumlu Kasko”yu hayata geçirdi. Tutumlu Kasko Sigortası ile aracınızı yüzde 30 fiyat avantajıyla, çarpma, çarpışma, cam kırılması, yangın, hırsızlık, doğal afetler, grev, lokavt, halk hareketleri, kargaşalık, kötü niyetli hareketler ve terör ile hayvanların araca vereceği zararlara karşı teminat altına alabiliyorsunuz. Firmanın müşterileri Tutumlu Kasko ile yol yardım, bilgi ve organizasyon hizmetlerinden de yararlanabiliyor. Yine bu kasko kapsamında araçta oluşabilecek küçük ölçekli [kaporta, tampon, boya, döşeme vs.] hasarların onarımı da Küçük Onarım kapsamında yaptırtabiliyor. Tutumlu Kasko Sigortası’ndan sadece hususi ve panelvan araçlar yararlanabiliyor.

• ANADOLU SİGORTA – Pert Kasko

Anadolu Sigorta fiyat hassasiyeti yüksek olan müşterilerine Pert Kasko’yu öneriyor. Pert Kasko çarpma/çarpışma, yanma gibi temel riskler sonucu aracın dururken ya da hareket halinde tam hasara uğraması veya çalınması durumuna teminat sağlıyor. Firmanın aracın çekilmesi, vinç ile kurtarılması, aracın kullanılamaması nedeniyle konaklama veya seyahate devam edebilmek üzere kiralık araç hizmetleri de var. Kurum bu hizmetleri Anadolu Hizmet aracılığıyla sağlıyor. Pert Kasko’nun, uygun fiyatlı kasko sigortası arayışında olan ve “aracımın küçük çaplı hasarlara uğrama riskini düşük buluyorum, aracıma ilişkin gerçekleşebilecek büyük maddi kayıplarım için uygun fiyatlarla güvence altında olmak istiyorum”, diyenlere uygun olduğu belirtiliyor. Tüm araç gruplarına, model yılı sınırlaması olmaksızın teminat sağlayan Pert Kasko Sigorta yaptıranlar aynı zamanda Anadolu Hizmet Pert Kasko hizmetinden de yararlanabiliyor. Yaralanma ve hastalık durumunda nakil gibi kritik teminatlar da yine Pert Kasko kapsamındaki Anadolu Hizmetler tarafından sağlanıyor.

• SOMPO SİGORTA – Aylık Kasko

Sompo Sigorta, salgını göz önüne alarak bu döneme özel “Aylık Kasko” adını verdiği ürünü çıkarttı. “Zaten aracımı az kullanıyorum, böyle bir dönemde sigortamı yenilemesem mi?” diye düşünenleri hedefleyen şirket, aracın modeli ve yılına göre aylık prim ödemelerini 30 ile 100 TL arasında uyguluyor. Aylık Kasko yaptıran poliçe sahipleri yıl içerisinde istediği zaman aylık poliçe yaptırmaktan vazgeçebiliyor, poliçesini belli bir süre durdurabiliyor veya geniş teminatlı kasko poliçesine geçiş yapabiliyor. Ancak ürünün en önemli özelliği Aylık Kasko Sigortası yaptıranların, diledikleri zaman, hasarsızlık indirimleri kaybolmadan genişletilmiş artı kasko ürününe geçebilmeleri.

ESİN ÇETİNEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu