Haberler

Üçüncü Köprü’nün Çıkış Noktasındaki Yerler Prim Yapacak

İstanbul Boğazı’nırı iki yakasında üçüncü köprünün ilk çıkış noktalarında yer alan Odayeri, Işıklar ve Paşaköy, arazi yatırımcılarına çok şey vaat ediyor. Üç köydeki araziler, köprü bağlantı yollarının inşa edilmesiyle birkaç yıl içinde yüksek oranlı prim yapabilir…

3 kopruİSTANBUL Boğazı’na inşa edilen üçüncü köprünün (Yavuz Sultan Selim) yol geçiş güzergahına yakın köylere piyango vurdu. Yakın bir zamanda Odayeri ve Işıklar Avrupa Yakası’mn Etileri, Paşaköy ise Anadolu Yakası’nın Kavacık’ı olabilir. Avrupa Yakası’ndan gelen araçlar, köprüye girmeden önce son çıkışı Eyüp’ün Odayeri ve Işıklar köylerinden yapacak. Anadolu Yakası’nda ise köprüye girmeden önce araçlar, Paşaköy’den çıkış yaparak şehir merkezine girecek.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Boğazı’nm her iki yakasındaki üç köye de pirim yaptırıyor. Köylerdeki imarlı ve imarsız araziler, neredeyse kapanın elinde kalıyor.

AZ SAYIDA SATILIK ARAZİ VAR

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrupa Yakası’ndaki otobanın bağlantı yoluna en yakın iki köy olan Odayeri ve Işıklar’da satılık arazi bulmak neredeyse imkansız.

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Yunanistan ve Varna’dan göçen Müslüman Türklerin yerleştiği Odayeri Köyü’nün, kurulduğu alanda geçmişte ormana gelip gidenlerin kullandığı tek bir oda varmış.

Eyüp’e 28 km mesafedeki Odayeri Köyü’nün geçim kaynağı hayvancılık ve sebzecilik. Üçüncü köprü ile birlikte şansı dönen köyde, şimdilerde satılık arazi bulmak mümkün değil. Yaptığımız araştırmada Odayeri Köyü’nde, ikisi tarla ve biri de villa imarlı olmak üzere satılık üç arazi bulduk. Orman içinden geçen üçüncü köprü ve otoyol kavşağına yakın olan köyde, tarla vasfındaki arazilerin metrekaresi 325 TL ile 710 TL arasında. Satışa çıkan villa imarlı 6 bin 272 metrekare büyüklüğündeki arazi için ise 4 milyon 400 bin TL isteniyor.

Osmanlı-Rus Savaşı’nda Bulgaristan’ın Şumnu ve Kiremitlik bölgelerinden göçenlerin kurduğu Işıklar Köyü’nde ise satılık dokuz arazi var. Eski adı Kısır Mandıra olan köyün geçim kaynağı hayvancılık ve sebzecilik. Köyde, ağırlıklı olarak marul, fasulye, domates ve salatalık yetiştiriliyor. Üçüncü köprü ile dikkatleri üzerine çeken köyde, 138 metrekare büyüklüğünde konut imarlı arsa için bile 150 bin TL isteniyor. Konut ve toplu konut imarlı büyük arazilerin metrekare fiyatları 690-700 TL’den satılırken, küçük metrekareli arsaların metrekaresi ise bin 90 TL’ye kadar çıkmış. Yakın zamanda mücavir alanların da imara açılması beklenen Işıklar Köyü’nde, yerleşim yerlerine yakın tarla vasfındaki arazilerin metrekaresi bin 200 TL’ye kadar çıkmış durumda. Yerleşim yerlerine biraz uzakta kalan tarlaların metrekare fiyatı ise 450 TL ile 650 TL arasında değişiyor.

PAŞAKÖY’E YATIRIM FIRSATI VAR

Avrupa yakasından gelip Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçtikten sonra Anadolu Yakası’nda şehir merkezine gitmek için ilk çıkış noktası olan Paşaköy, Sancaktepe’ye bağlı bir köy. Milli mücadele dönemine kadar Rum kökenli vatandaşların yaşadığı köyün başlıca gelir kaynağı hayvancılık ve tarım. Köyde tarla vasfındaki araziler git gide azalırken çok sayıda imarlı arazi bulmak mümkün. Bir dönümlük bir tarlanın en ucuz 85 bin TL’den satıldığı Paşaköy’de, tarla vasfındaki arazilerin metre karesi 85 ile bin 90 TL arasında değişiyor. Bölgede satışa çıkarılan bir dönüm civarındaki arazilerin yanı sıra 125 bin dönümlük büyük araziler de var. Şimdilik tarla vasfında olan arazile rin yakın zamanda imara açılması bekleniyor.

Paşaköy’de satışa çıkarılan imarlı arazi sayısı, tarla vasfındaki arazilerden daha fazla. Köyde 200-240 metrekarelik konut imarlı arsaların fiyatı 160-200 bin TL arasında değişiyor. Büyüklükleri 300 metrekareden başlayıp 82 bin metrekareye kadar çıkan ticari arsaların metrekare fiyatı ise 475-700 TL arasında. 880-3 bin metrekare büyüklüğünde villa imarlı arsaların metrekaresi için ise 400-500 TL isteniyor. Paşaköy?de, 10 bin ile 90 bin metrekare arasında konut imarlı büyük araziler de var. Büyük arazilerin metrekare fiyatları ise 52 TL’den başlıyor 500 TL’ye kadar çıkıyor.

“YATIRIMLIK KUPON ARAZİLER”

İstanbul Boğaz’ınm her iki yakasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün çıkış noktalarına en yakın köyler olan Odayeri, Işıklar ve Paşaköy, önümüzdeki yıllarda en hızlı büyüyecek yerler arasında gösteriliyor. Köprü ve çıkış noktalarına yakın konumları nedeniyle şimdiden prim yapmaya başlayan köylerde, emlak-çılar ellerindeki yerleri ‘yatırımlık kupon arazi’ olarak tanımlıyor.

Güven Gayrimenkul’den Yener Arda, Odalar ve Işıklar’da geçtiğimiz yıl çok sayıda insanın yatırım yaptığını söylüyor. Ankara, Adana ve İzmir’den gelen inşaat, ithalat-ihracat, tekstil firmalarının bile bölgeye yatırım yaptığını ifade eden Arda, bölgede köylünün elinde arazi kalmadığını söylüyor. Ford, Mercedes ve Opel gibi otomobil firmalarının yanı sıra Koton gibi tekstil firmaları da bölgeden arazi almış. Geçtiğimiz yıl satışların çok iyi olduğunu ama bu yıl satışlar durduğu için fiyatların az da olsa düştüğünü ifade eden Arda, “Şimdi yatırım yapan 2-3 yıl içinde yüzde 200-300 kazanır” diyor.

Sabiha Gökçen Havaalanı’na 15-20 dakikada ulaşılabilen Paşaköy, Taşdelen Metro Istasyonu’na 2-3 km uzaklıkta olması nedeniyle yatırımcıyı cezbediyor. Üçüncü köprünün bağlantı güzergahındaki köyün çevresinde bin 300 konutluk yeni konut projesi Mia City, Fiba Hol-ding’in AVM & Fuar kompleksi, Eksim Holding, Porche, Disnay, Koç Üniversitesi, Medicana Hastanesi, Özyeğin Üniversitesi ve İstanbul Erkek Lisesi gibi projelerin inşaatları devam ediyor. Paşaköy’de 1/5000’lik imar planlarının yeni çıktığını ifade eden Liva-i Hamd Yapı Yatırım Geliştirme’den Muham-med Tataroğlu, bölge hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor: “Şimdi yatırım yapan kazanır. Paşaköy-Sultanbeyli arasında her yere yatırım yapılabilir. Paşaköy’de şu anda cadde üzerinde metrekare fiyatları 700-800 TL, üst taraflarda ise 300-500 TL. Bağlantı yolları inşaatı bittiğinde bu fiyatlar üçe dörde katlanacak” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu