Haberler

Türkiye ve Dünyadan En İddialı Online Eğitim Platformları

Kendini geliştirmek için videolu online eğitim platformları

KORONAVİRÜS nedeniyle eve kapananlar kendini geliştirmek için videolu online eğitim platformlarını doldurmaya başladı. Binlerce eğitimin ücretsiz olarak erişime sunulduğu platformlarda akla gelebilecek her konuda bilgi uzmanlar tarafından aktarılıyor, işte Türkiye ve dünyadan en iddialı Online eğitim platformları…

KHÂN ACADEMY
10 binden fazla ücretsiz video

Kar amacı gütmeyen, “Herkese her yerde bedelsiz eğitim” sloganıyla hemen her konuda ücretsiz eğitim videoları sunan Khan Academy platformunun sunduğu tüm eğitim içeriği herkese açık. Öğrenci, öğretmen, iş insanı ya da ev hanımı olmanız fark etmiyor. Eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefleyen platformla kendi hız ve ihtiyacınız doğrultusunda öğrenebilir, kendinizi geliştirebilir ya da ders çalışabilirsiniz. İlk, orta ve lise derslerinden tutun da animasyonla çizgi film karakteri oluşturmanın sırlarına, ekonomiden bilgisayar bilimlerine kadar çok geniş bir yelpazede 10 binin üzerinde ücretsiz video, 150 binden fazla interaktif alıştırmaya erişmek mümkün.

UDEMY
195 kursu ücretsiz erişime açtı

Dünyanın en büyük online eğitim platformu olan ve üniversiteyi bitirdikten sonra Amerika’ya yerleşen Eren Bali tarafından kurulan Udemy, koronavirüs sebebiyle evlerinde zaman geçirmek zorunda kalan yetişkin ve çocuklar için 195 kursu ücretsiz olarak erişime açtı. İspanyolca, İngilizce, Fransızca, Arapça, Portekizce, Rusça, Japonca, Python, JavaScript, Angular, Kripto para, Linux, Photoshop, PHP, Unity, WordPress, Java, Word, Grafik tasarım, Çince, Almanca, Amazon AWS, Yemek yapma, 3D modelleme, Android geliştirme, Veri analizi, Çizim, iletişim becerisi, Excel, Muhasebe, Salesforce, Fotoğrafçılık, Logo tasarımı, SOL, Kullanıcı deneyimi, Dijital pazarlama, Sunum becerileri, Risk yönetimi ve Yazarlık ücretsiz olarak erişime açılan kurslardan bazıları.

BOĞAZİÇİ ENSTİTÜSÜ
Hem ücretsiz hem ücretli online eğitim

Ülkemizde nitelikli eğitimi tabana yaymak amacıyla kurulan Boğaziçi Enstitüsü kendisini geliştirmek isteyen kişilere hem ücretsiz hem ücretli online eğitim veriyor. Platformda hukuk, işletme, bilişim, psikoloji gibi farklı alanlara yönelik dersler mevcut. Derslerin sonunda öğrenciler online sınava girerek yeterli puanı aldıklarında hem uluslararası geçerliliğe sahip olan hem de üniversite onaylı sertifika alıyor. Bu sertifikalar ise özellikle kolay iş bulmak açısından önem taşıyor.

GLOBAL ENSTİTÜ
İşaret dili de var, etkili konuşma eğitimi de

Ücretsiz, uzaktan eğitim sertifika programlarıyla bilinen Global Enstitü de kendini geliştirmek isteyenlerin favori platformları arasında yer alıyor. Katılımcılar internet bağlantısının bulunduğu herhangi bir noktadan bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar ile programlara erişebiliyor. Katılımcılar eğitim süreci sonunda isterlerse online sertifikalarını alabiliyor, isterlerse isme özel düzenlenmiş, Türkçe ve İngilizce ıslak imzalı sertifikalarına ulaşabiliyorlar. Platformun sunduğu ücretsiz dersler arasında yaşam koçluğu, etkili konuşma, aşçılık, satış, işaret dili, web tasarımı, temel gazetecilik, sahne makyajı, oyuncak yapımı ve hatta apartman yöneticiliği gibi geniş bir yelpazede birbirinden ilgi çekici programlar yer alıyor.

CAMPUS ONLINE
Üniversitelerin sertifika programları

Sekiz Türk üniversitesi tarafından hazırlanan sertifika programlarının sunulduğu platform, evdekal20 koduyla giriş yapanlara hatırı sayılır indirimler sunuyor. Üniversite hocaları ve uzmanlar tarafından özenle hazırlanmış programlardan bazıları şöyle: Mobil güvenlik, sosyal mühendislik, veri güvenliği, dijital dönüşüm, Y kuşağı yönetme becerileri, kişisel verilerin korunması. Platformda ayrıca hukuk, sağlık, finans, satış pazarlama, iş güvenliği ve kişisel gelişim kategorisinde de çok sayıda videolu eğitim yer alıyor.

İSTANBUL İŞLETME ENSTİTÜSÜ
Canlı canlı eğitim

3D max, Bootstrap, Adwords, hızlı okuma, bilimsel araştırma teknikleri, diksiyon, dış ticaret, sosyal medya reklamcılığı ve algı yönetimi gibi çok sayıda ilgi çekici eğitimin çoğunun ücretsiz olarak sunulduğu platformda eğitim programları belli bir plan dahilinde gerçekleştiriliyor. Bu şekilde katılımcıların disipline olması hedefleniyor. Uzmanların anlatımlarıyla hazırlanan eğitici programlar dahilinde ödevler de yer alıyor. Her eğitimin başlama ve bitiş tarihleri belirleniyor ve bu tarihler haricinde online eğitim programı açılmıyor. Canlı ders kon-septiyle online eğitimi harmanlayan platform, bu şekilde öğrenci ve eğitmenin anlık olarak internet üzerinde bulunmasını sağlıyor. Bu da öğrenirken konsantrasyonu artırıyor. Canlı derslerde eğitmen öğrencilere soru sorabiliyor, tahtaya kaldıra-biliyor ve hatta ses ve görüntüsünü açabiliyor. Ücretsiz eğitim canlı ders etkinliğinde aşağıdaki özellikler bulunur, iletişim, satış pazarlama, insan kaynakları, bilişim, muhasebe ve yabancı dil gibi kategoriler yer alıyor.

GOOGLE DİJİTAL ATÖLYE
Dijital yetkinliğinizi artarın

Dijital dünya ile ilgili aklınızdaki bütün sorulara cevap bulabileceğiniz Dijital Atölye, bir işletmeci olsanız da olmasanız da çok sayıda faydalı bilgiye kavuşmanızı sağlıyor. Kişisel ya da kurumsal olarak internetteki varlığınızı kendi ellerinizle inşa etmeyi uygulamalı olarak Go de öğrenmeniz mümkün. Dijital Atölye sertifikaları, sektö-rel açıdan da oldukça işe yarar durumda. Google’ın dijital yetkinliklerini artırmak isteyenler için sunduğu Google Dijital Atölye eğitimlerine ücretsiz olarak Dijitalatolye. withgoogle.com adresi üzerinden erişilebiliyor. Online eğitimleri tamamlayanlar, dijital alanda edindikleri bilgi ve becerileri belgeleyen Dijital Atölye yeterlilik sertifikaları veriliyor.

İÇERİK BULUTU AKADEMİ
Dijital dünyanın akademisi

İçerik Bulutu, deneyimli içerik üreticileri ile içerik ihtiyacı olan markaları bir araya getiren ve bu operasyonu ürettiği teknoloji ve servislerle kolaylaştıran bulut tabanlı servis. İçerik Bulutu Akademi ise daha çok sosyal sorumluluk platformu olarak iş yapıyor. Akademi bünyesinde online eğitim ve vvebinar’lara ücretsiz olarak katılım sağlanabiliyor. Dijital içerik üreticiliği, SEO, Google çekirdek güncellemeleri, işletmeler için Youtube optimizasyonu, müşteri deneyimi gibi, dijital dünyaya dair çok sayıda video içerik yer alıyor. İş dünyasından uz- man jsjmjerjn yerdiği video eğitimlerin yanı sıra, uzmanlar tarafından derlenmiş çok sayıda kapsamlı makaleler de platform üzerinden erişmek mümkün.

VÎDOBU
12 bin videolu eğitim

Yeteneklerinizi geliştirmek istediğiniz konuda sıfırdan başlayarak ileri düzeye kadar video anlatımlarla uzmanlardan eğitim alabileceğiniz platform, kendine yatırım yapmayı sevenlerin tercihlerinden biri.

Kişisel SWOT analizi, etkili not tutma teknikleri, motivasyonu artırma yollan ile başarılı insanların sırları gibi kişisel gelişim ve mesleki gelişim konularına odaklanmış olan Vidobu bilişim teknolojileri konusunda da iddialı. 12 binden fazla videolu eğitimin yer aldığı platformda, web tasarımı, grafik tasarımı ve İngilizce eğitimleri de yer almakta. Üyelik sistemiyle çalışıyor.

LİDERLİK OKULU
Lider olmak isteyenlere

Yaşam koçluğu eğitimi, Montessori eğitimi, kişisel gelişim ve hızlı okuma eğitimleri, Liderlik Okulu’nun sunduğu kapsamlı sertifika programlarından bazıları. ‘Geleceğin Liderlerini Yetiştiriyoruz’ sloganı ile yola çıkan platform adından da anlaşılacağı üzere iş dünyası ve liderlik teması üzerinden içerik üretiyor. Platform haricinde, konferanslar, eğitimi destekleyici ürün ve faaliyetler ve sivil toplum çalıştayları ile aktif bir eğitim çizgisi olan Liderlik Okulu’nda ücretli ve ücretsiz eğitimler yer alıyor.

TİCİMAX AKADEMİ
E-ticarete başlamak için

Ticimax E-ticaret Sistemleri bünyesinde yer alan Ticimax Akademi, KOBÎ’ler, girişimciler ve işini dijitale açmak isteyenler için ücretsiz online eğitimler ve webinar’lar düzenliyor. Eğitimlerde e-ihracat, e-ticaret, e-posta pazarlaması, Google AdWords, sosyal medya reklamcılığı, SEO ve site kurulumu gibi e-ticarete ilişkin çeşitli alanlarda eğitimler uzmanlar tarafından ücretsiz olarak veriliyor.

Dünyadan çok başarılı örnekler

Dünyanın en prestijli üniversitelerinin derslerinden TED eğitimlerine, sertifika programlarından çeşitli kategorilerde online eğitimlere kadar geniş bir yelpazede ücretsiz erişim sağlayan platformlardan bazıları şöyle:

■ TED-Ed: Dünya çapında bir çok ülkeden ziyaret edilen TED-Ed online eğitim sitesi size eğitim konusunda eğlenceli bir deneyim sunuyor. Youtube’da videolarına sıkça rastlayacağınız TED-Ed videoları sizlere kişisel gelişim, iş yönetimi, girişimcilik ve benzeri konularda birçok ders imkanı sunuyor. Videoları izlerken soru sorarak online etkileşime girme şansına da sahipsiniz ve derslerde beyin fırtınası ile aktif online öğrenme deneyimi yaşıyorsunuz.

■ EdX: Bilgisayar, data analizi, iş yönetimi, mimarlık, kimya, sanat gibi 31 farklı alanda ve yüzlerce farklı başlıkta online ders alabilirsiniz. Derslerin hemen hepsine kayıt olmak ve ders içeriklerine ulaşmak ücretsiz, Hatta bazılarında para ödemeden ödevlere de erişebiliyorsunuz. Sertifika almak için ise para ödemek şart. Sisteme Linkedln profilinizi kaydetmeniz halinde başarılı olduğunuz kurslar ve kazandığınız sertifikalar otomatik olarak Linkedln hesabınıza yükleniyor.

■ UNİVERSİTY OF THE PEOPLE: University of the People bir çok Amerika üniversitesinin derslerine online olarak ulaşabileceğiniz bir site. İşletme ve bilgisayar mühendisliği of the people bölümlerinde online lisans eğitimi alarak akreditesi kabul edilmiş diplomaya sahip olabiliyorsunuz. Sistemde başarınız doğrultusunda burs alma olanağına bile sahipsiniz.

■ IVY LEAGUE: Dünyanın en iyi üniversitelerinin bir çoğunun bulunduğu Ivy League hocalarının hazırladığı, 450 adet online kurs şu an ücretsiz olarakherkeşin kullanımına açık. Bilgisayar bilimlerinden beşeri bilimlere, sanattan sağlığa çok sayıda kategoride eğitim yer detaylara Classcentral.com adresi üzerinden erişebilirsiniz. Bu arada dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Cambridge de, basılmış 700’den fazla ders kitabını Mayıs sonuna kadar online ortamda ücretsiz olarak erişime açtı, haberiniz olsun.

■ OPEN CULTURE: İngilizce içerik sağlayan Open Culture Online Courses, dünyanın birçok üniversitesinden yaklaşık 1200 eğitimi ücretsiz olarak sunuyor. Sitede öğrencilere yönelik 800 ücretsiz video, 500 ücretsiz e-kitap, 300 dil kursu içeriği ve 1000’den fazla üniversite ders videosu mevcut. Üniversite ve bölüm bazında arama yapma olanağı da sunan platform, dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesindeki okulların eğitimlerine ulaşabilirsiniz.

■ ACADEMIC EARTH: Dünyanın en seçkin üniversitelerinden derslere ve kurslara online olarak ulaşma imkanı tanıyor. MIT, Harvard, Princeton, Stanford, Yale gibi üniversiteler ulaşabilecekleriniz arasında. Sitenin çok başarılı bir arama motoru var ve almak istediğiniz kurs veya ders ne ise sizi en iyi sonuçlara götürüyor.

Ürün Dirier

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu