Haberler

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisinin (TİM), “10 il 10 Ülke” hedefi

Hedef pazar İngiltere

TİM’in “10 İl 10 Ülke” çalışmasında Gaziantep’e Ingiltere’nin düştüğünü hatırlatan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, “İhracatta hedef pazarımız İngiltere. 600 milyar dolarlık önemli bir pazar olan İngiltere’yi daha fazla analiz edeceğiz” diyor…

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisinin (TİM), “10 il 10 Ülke” hedefiyle ihracatı artırabilmek için gerçekleştirdiği şehir ve ülke eşleştirmesinde Gaziantep’in hedef pazarı İngiltere oldu. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, İngiltere’ye bundan sonraki süreçte daha fazla yoğunlaşacaklarını söyledi.

Gaziantep’in ihracat kültürünün yerleştiği ve geliştirildiği önemli şehirlerimizin başında geldiğine dikkat çeken Bartık, “Firmalarımız yeniliğe açık, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya yönelik girişimleriyle ihracatta da önemli başarılara imza attılar, atmaya da devam ediyorlar. İhracatın kültür haline geldiği şehrimizde, yeni ihracatçılar yetişmesi ise en büyük isteğimiz” dedi.

10 İl 10 Ülke

İHRACAT BİR KÜLTÜRDÜR

Gecesini, gündüzüne katan, bir gün Afrika, bir gün Avrupa bir başka gün Ortadoğu ülkelerini gezerek ülke ve şehrin ihracatına katkı sağlamak isteyen iş dünyasını kutlayan Bartık, şöyle devam etti:

“İhracat, Gaziantep’te bir kültürdür ve bu kültürün geliştirilmesi için elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Gaziantep ihracatta son 15 yıl içinde önemli başarılara imza atmıştır. 2000 yılını 420 milyon 108 bin dolarla kapatan şehrimiz, her geçen yıl ihracatını katlamayı başardı. 2015’i 6 milyar 270 milyon 202 bin dolarla bitiren ilimizin yılsonunda bu rakamları geçeceğine inanıyorum.”

İNGİLTERE’Yİ ANALİZ EDECEĞİZ

Bugüne kadar ihracatta farklı yollar izlendiğini anlatan Bar-tık, bugünden sonra yeni yollar izlenerek ihracat yolculuğuna devam edeceklerini vurgulayarak, “Bunun için de yeni pazarlar ve yeni hedefler şart oldu. TIM’in ‘10 11 10 Ülke’ çalışmasını önemsiyorum. 10 ülke içinde Gaziantep’e İngiltere düştü. 600 milyar dolarlık önemli bir pazar olan İngiltere’yi bu saatten sonra daha fazla analiz edeceğiz” diye konuştu.

Gaziantep’ten bu yılın dört aylık diliminde İngiltere’ye 59 milyon 199 bin dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatan Bartık, “Geçen senenin aynı döneminde 55 milyon 444 bin dolar olan ihracatımızın yüzde 6.77 arttığını görüyoruz. İngiltere pazarına daha fazla odaklanıp ihracatımızı hedeflediğimiz noktalara taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

İngiltere ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin daha da ileri götürülmesi için 2014 yılı Nisan ayında Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası ile mutabakat bildirisi imzaladıklarını anımsatan Bar-tık, “Bu mutabakatı çok önemli bir fırsat olarak görüyorum. Mutabakat Bildirisi, iki ülkedeki şirketlerin ticaret, yatırım, teknoloji transferi, teknik, mesleki deneyim, ekonomik ve ticari yasa – yönetmelik hakkında bilgi alışverişi gibi konuları kapsıyor. TIM’in Gaziantep’i, İngiltere ile eşleştirmesini bu anlamda önemli buluyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu