Haberler

Teknenizi 1.000 TL’ye sigortalatın

Sigorta şirketleri, deniz mevsimini açmaya hazırlanan tekne sahiplerine yeni ürün ve hizmetler içeren tekne sigortası paketleri çıkardı. Farklı asistans hizmetlerinin de yer aldığı paketlerin ortalama prim tutarı 1.000 TL civarında…


TEKNE tutkunları bugünlerde 2015 yazının planlarını yapıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte kış aylarında çekek ve marmalarda tutulan tekneler “vira bismillah” için hazırlanıyor. Yakından takip edenler bilir; mart ayından itibaren önümüzdeki birkaç ay ciddi masraf kapısı olan teknelerin bakım ve onarımıyla geçer. Tabii bunlar özel gezinti tekneleri için geçerli.

tekne

Ancak masraflar tekne bakımlarına yapılan harcamalarla bitmiyor. Olası birçok riske karşı teknelerin sigortalanması gerekiyor. Bu şimdilik bir zorunluluk olmasa da sigorta sektörünün temsilcileri tekne sahiplerine “teknenizi sigortalatmadan sakın denize indirmeyin” uyarısında bulunuyor. Türkiye’de hala özellikle gezinti tekneleri için sigorta zorunlu değil. Ancak binlerce dolar veya euro’ya satın alınan teknelerin denizde, sefer halinde, ma-rinada veya çekek yerinde çok sayıda risk altında olması işte bütün bu ihtiyaçları gören sigorta şirketleri, hem tekneler hem de tekne sahipleri ya da içinde bulunanlar için çeşitli sigorta paketleri hazırlıyor. Hatta tekne sahiplerinin özel isteklerine göre şekillendirilen sigorta paketleri de mevcut. Bu paketlerde ayrıca asistans hizmetleri de yer alabiliyor.

Asistans hizmetler sayesinde örneğin tekneniz bozulur veya denizdeyken rahatsızlanırsanız sigorta şirketiniz hemen kaptan gönderebiliyor. Hatta tekneniz yapılana kadar kalacağınız oteli de ayarlıyor. Veya diyelim ki teknenizin mazotu çevre kirliliği yarattı. Bunun tazminatını da sigorta şirketiniz karşılıyor. Bu ve benzeri birçok hizmet asistans hizmet başlığı altında sunuluyor.

Teknelerin boy, hız, yaş, yapım malzemesi, rayiç beJİ deli gibi çok sayıda özelliği göz önüne alınarak belirlenen tekne sigortalarında primler 250 TL’lerden başlıyor. Ancak sizi yanıltmayalım bu fiyat çok küçük tekneler için geçerli. Orta ölçekli bir teknenin sigortası bin TL civarında. Buna rağmen tekne sigortasının pahalı bir ürün olmadığını ifade eden sigorta sektörü temsilcileri, bir poliçe ile tekne sahiplerinin ve teknelerinin yüzlerce riskten korunduğunu hatırlatıyor.

LÜKS TEKNEYE İNDİRİM

Mapfre Genel Sigorta, yatların özelliklerine göre yapım malzemesine, rayiç değeri gibi  detaya bakarak fiyatlandırma yaptıklarını söyleyen Mapfre Genel Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür, “Yat branşı serbest tarifeye tabi sigortalar arasında. Bu nedenle sigorta bedeli, teknenin özelliklerine göre belirleniyor. Tekne bedelinin 5 milyon dolar ve üzeri olduğu risklerde ise fiyatlar daha da inebiliyor” diyor.

Tekne sigortalarında genellikle üç ana risk grubuna yönelik ürün çıkarılıyor. Bunlardan ilki yatın gövdesine yönelik riskler olan yanma, çalınma, çarpma gibi durumları kapsı. yor. İkincisi, yatın çevreye verdiği zararlar, üçüncüsü ise yatı kullanan kişilerin eşyaları ve hayatları ile ilgili olanlar…

Volkan Babür, Mapfre Genel Sigorta’nın bu sigortaların yanı sıra makine kırılması, çekme kurtarma hizmeti, hukuksal koruma hatta sigortasız tekne hasarlarına karşı da sigorta teminatları sunduğunu belirtiyor. Babür, tekne, sahiplerine ise şu uyarılarda bulunuyor: “Şunu da unutmamakta fayda var; oto ya da uçak sigortalarında olduğu gibi tekneler de belli karasularında seyir edebilmek için belli özelliklerde sigorta poliçelerine sahip olmalılar. Ayrıca talep edildiğinde bu poliçeler ilgili makamlara ibraz edilmeli.”

YENİ ÜRÜNLER HEMEN TÜRKİYE’DE

Sompo Japan Nakliyat Müdürü Yücel Saltık, tekne sigortalarının çok pahalı bir ürün olmadığını ve tüm teknelerin denize açılmadan önce sigorta yaptırması gerektiğini vurguluyor. Örneğin 100 bin euro değerindeki bir yatın senelik priminin 350-500 euro arasında değiştiğini söyleyen Saltık, sigorta şirketlerinin genel olarak 30 yaşa kadar olan yatlara teminat sağladıklarını belirtiyor. Saltık, Sompo Japan Sigorta’nın en büyük özelliğinin yurtiçi ve yurtdışındaki yeni ürün v,e hizmetleri müşterilerine duyurması olduğunu hatırlatıyor.


Grup bünyesinde bulunan şirketlerde sigortalıların ihtiyaçlarına yönelik yenilikler olduğunda bunu müşterileri ile hemen paylaştıklarını söyleyen Saltık, “Böylece farklı ülkelerde farklı uygulamalar da sigortalılara sunulmuş oluyor. Yat sigortası ile yatlar; denizde, yola hazır iken, limanda, tersanede, kızakta ve seyir esnasında, deniz tehlikeleri, yangın, korsanlık, deprem, yıldırım, infilak ve kötü niyetli hareketlere karşı güvence altına alınmış oluyor. Ayrıca söz konusu sigortalar ihtiyaç duyuluyorsa, Üçüncü Şahıs Sorumluluk, Hukuksal Koruma, Ferdi Kaza, Çekme Kurtarma Masrafları, Çevre Kirliliği, Kişisel Eşyalar, Sigortasız Tekne, Elektronik Cihaz, Yarış Rizikoları, Asistans Hizmetleri gibi çeşitli ek teminatlarla genişletilebiliyor” diyor.

YARIŞLAR DA SİGORTA KAPSAMINDA

Güneş Sigorta, yat sahiplerine yat sigortasının yanı sıra Yat Asistans hizmeti de sağlıyor. Şirket asistans hizmetler sayesinde müşterilerine teknesinin bağlı olduğu limanda veya denizde 7 gün 24 saat hizmet sağlıyor. Örneğin yatın denizde arızalanması halinde tecrübeli bir kadro ile anmda hizmet verebildiklerini söyleyen Güneş Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Haşan Altaner, yat sigortası kapsamında müşterilerine sundukları hizmetleri ise şöyle özetliyor: ‘‘Yat sigortamızla birçok teminatı bir arada sunuyoruz. Denizde ve karada birçok fiziki risk altında bulunan yatın seyir esnasında, limanda, marinada veya çekek yerinde bulunduğu süre içinde veya bakım sürecinde iken karşılaşabileceği beklenmedik risklere (suların tehlikeleri, yangın, yıldırım, infilak, deprem, volkanik patlama, korsanlık, batma, çarpma, fırtına ve oturma gibi) Yat Klozu ile teminat sağlanıyor. Üçüncü şahıs sorumluluk teminatı da genellikle teminat kapsamına dahil ediliyor. Yat sigortaları ile elektronik cihazlar (navigasyon, radar vb.) da teminat kapsamına almıyor.”

Güneş Sigorta, yat sigortalarına talep eden müşterilerine harp/grev rizikoları, hukuksal koruma, ferdi kaza, makina hasarları genişletme klozu, kişisel eşya, poliçe teminatındaki bir hasarın savunulmasına ilişkin hukuki masraflar vb. teminatları da isteğe bağlı olarak ilave ediyor. Yelkenlilerin yarışlara katılması halinde ise “yarış klozu” ile yarış sırasında oluşabilecek riskleri de teminata ilave4 ediyor.

DÜNYA SEYAHATİNİ DE KAPSIYOR

Anadolu Sigorta, dünya turuna çıkacak olan tekneleri de tüm risklere karşı sigortalıyor. Sigortalılık süresi içinde dünya seyahati veya poliçede not edilmemiş bölgelere gidilmesi durumunda ise aynı poliçe üzerinde düzenleme yaparak bunu da çözdüklerini söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, “Yani sigorta kapsamını buna göre genişletebiliyoruz. Anadolu Sigorta müşterilerine tekne sigortasının yanı sıra Yat Asistans Hizmeti de sunuyor. Bu hizmet ile örneğin bir hasar neticesinde tekne sahibinin eve dönüş masrafları, geçici deniz aracı temini, otelde gecelik konaklama, tamiri biten teknenin dönüş seyahati için demirleme, konaklama masrafları ve benzeri hizmetler kazayı takiben sigortalıya ödeniyor. Klasik tekne sigortasının dışında ek teminatlarla farklı ürünler de sunduklarını söyleyen Sönmez, örneğin talep eden müşterilerine çevre kirliliği teminatı, kişisel eşya klozu, elektronik cihaz ek teminatı, ek makine teminatı, ferdi kaza teminatı, sigortasız tekne gibi çok sayıda ek teminat da sağladıklarını belirtiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu