Haberler

Tapu haçlarında indirim yapıldı

Tapu haçlarında yapılan indirimin konut satışlarına doping etkisi yapması bekleniyor. Yeni düzenleme ile satışlarda yüzde 10’luk artış öngörülüyor. Harcın azalması, beyanların gerçek değer üzerinden yapılmasına da fayda sağlayacak…

TÜRKİYE’NİN lokomotif sektörlerinin başında gelen inşaata devlet desteği sürüyor. 15 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla tapu harçlarında 30 Eylül’e kadar indirim yapılırken, damga vergisi oranı da sıfırlandı. Sektör temsilcilerinin uzun süredir beklediği bu kararın, daha önce yapılan KDV düzenlemesiyle birlikte konut fiyatlarında ciddi bir avantaj yaratacağı ifade ediliyor. Konut sektörü oyuncuları uygulamadan memnun.

KDV, damga vergisi ve tapu harçlarından yapılan düzenlemelerin gayrimenkul alımı yapmak isteyenler için bir fırsat dönemini işaret ettiğini vurgulayan sektör temsilcileri, “Tüm bu düzenlemelerin etkisiyle 2017’yi rekor satışla tamamlarız” diyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer olmak üzere yüzde 4 oranında alınan harcı yüzde 3’e düşürdüklerini, bunun piyasada önemli bir canlanma yaratacağını söyledi. Ağbal, düzenlemenin bütçeye 900 milyon TL’ye yakın maliyeti olacağını ancak ekonomide meydana gelecek çarpan etkisiyle bu maliyetin aşağı geleceğini bildirdi.

tapu harci

SEKTÖRÜN HEDEFİ 1.5 MİLYON SATIŞ

Bu yıl inşaat sektörü için birçok düzenleme yapıldı. Önce yabancıya satışın artması için Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verileceği açıklandı ve yabancıya KDV muafiyeti geldi. Soma yerli alıcı için yüzde 10ü bulan KDV indirimi yapıldı ve yaklaşık yüzde 1 olan damga vergisi sıfırlandı. Son olarak da tapu harçları düştü.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri de Emlak Konut GYO önderliğinde kampanya seferberliği yapıp, vadeyi uzattı ve faizleri düşürdü. Tüm bu adımların etkisi ile gayrimenkul satışlarında bu yü rekor satış bekleniyor. Geçen yıl 1.3 milyon satışla tarihi rekor kırıldığım hatırlatan sektör temsilcileri bu yıl için 1.5 milyonu hedefliyor.

EN AZ YÜZDE 11 AVANTAJ

İnşaat sektörüne yönelik olarak Hükümetin son dönemde hayata geçirdiği uygulamaların sunduğu avantajlar, gayrimenkulün toplam bedelinin yaklaşık yüzde ll’ine denk geliyor. Bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse, 500 bin TL tutarındaki bir dairede KDV yüzde 18’den yüzde 8’e çekildiği için yüzde 10 indirimle 50 bin TL daha az vergi ödeniyor. Damga vergisi sıfırlandığı için konut alıcısı 5 bin TL’lik bir avantaj daha elde ediyor. Tapu harcının yüzde 3’e inmesi ile 5 bin TL’lik bir kazanç daha oluyor. Böylece 500 bin TL’lik bir konutu alan 60 bin TL avantaj elde ediyor.

“SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRECEK”

Turyap Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, tapu harçlarında yapılan indirimin oranı küçük gibi görünse de konut alıcılarına toplamda iyi bir fiyat avantajı sağladığını, bu dönemi iyi değerlendirmek gerektiğini söylüyor. Tapu harcında yapılan indirimin konut alımmda kararsız ve beklemede olan yatırımcıları da harekete geçireceğini söyleyen Sarıbay sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Gayrimenkul sektörünün yıla umutsuz girmesini ardı ardına yapılan kampanyalar ve düzenlemeler engelledi. Damga vergisinin sıfırlanması, tapu harcındaki indirim uzun süredir beklediğimiz, sektöre can suyu olacak bir düzenleme. Doğrudan alıcıyı ilgilendiren bu düzenleme, konut almayı düşünen ama erteleyen, kararsız olan jg yatırımcıları motive ederek harekete geçirecek. Fiyatları çok etkilemese de konut alıcılarının masraflarında azalma olması alımı teşvik edecek. Bu da hem gayrimenkul sektörünün hem de Türkiye’nin büyüme oranına doğrudan katkı yapacaktır.”

“ALICI VE SATICININ YÜZÜ GÜLDÜ”

Tapu harcı indiriminin alıcının da satıcının da yüzünü güldüreceğine işaret eden, 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, uzun bir süredir beklenen tapu harcı indiriminin yürürlüğe girmesinden sektörün büyük memnuniyet duyduğunu kaydederek sözlerine başlıyor.

“Damga Vergisi de sıfırlandı. Böylelikle ev sahibi olmak isteyen vatandaş daha az tapu harcı ödeyecek. Yapılan bu indirim sayesinde gayrimenkul satışlarında ciddi bir artışın yaşanmasını bekliyoruz” diyen Dündar, gelen indirimin ne türden avantaj sağlayacağını bir örnek üzerinden şöyle anlatıyor:

“200 bin TL değerindeki konut için alıcı 4 bin TL’lik harç ödemek ile mükellefti. Yine satıcı da 4 bin TL ödeyerek toplam 8 bin TL tapu harcı için ödeme yapılıyordu. Şimdi ise 200 bin TL değerindeki konut için alıcı ve satıcı toplamda 6 bin TL tapu harcı ödeyecek. Bu durumda hem yatırımcı hem de konut üretici daha karlı duruma getirildi. Sektörün hareketlendirilmesi adına atılan bu adımı çok yerinde bir karar olarak değerlendiriyoruz. Özellikle orta gelir gurubuna hitap eden daire satışlarında artışın yüksek olacağını düşünüyoruz. Ekonominin lokomotifi görevini gören gayrimenkul sektörünün parlak günlerine dönmesini bekliyoruz.”

“SATIŞLAR ARTACAK”

Tapu harçlarındaki indirimin sektör açısmdan çok önemli bir düzenleme olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı ise, “2012 yılında yapılan düzenleme ile tapu harçları binde 16.5’den, binde 20’ye yükseltilmişti. Son dönemde yapılan KDV ve damga vergisi indirimleri, yabancılara satıştaki düzenlemeler ile birçok olumlu gelişme yaşanmıştı. Şimdi de yapılan bu düzenleme sektörümüze talebin artışı olarak yansıyacaktır. Satışı bekletilen ve proje teslimlerinde olan satışlar bu dönemde hızlı şekilde gerçekleşecektir” diyor.

Satışların bu dönemde ayrı bir fırsat olarak görüleceğini belirten Özel-macıklı, 2016 yılında toplamda 1.341.453 satış yapıldığını, ilk on ayda ise 1.066.085 satışa ulaşıldığını hatırlatıyor. Bu düzenleme ile satışlarda yüzde 10’luk bir artış öngördüklerini belirten Özelmacıklı, harçların azalmasının beyanların gerçek değer üzerinden verilmesine fayda sağlayacağım da söylüyor.

Evrim KIRMIZITAŞ BAŞARAN / Gayrimenkul Danışmanı
Kararsız yatırımcıları motive edecek

Tapu harcında yapılan indirimin konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları harekete geçirecektir. Damga vergisinin sıfırlanması, tapu harcındaki indirim uzun süredir beklediğimiz, sektöre can suyu olacak bir düzenleme. Doğrudan alıcıyı ilgilendiren bu düzenleme; konut almayı düşünen ama erteleyen, kararsız olan yatırımcıları motive ederek harekete geçirecek. Fiyatları çok etkilemese de konut alıcılarının masraflarında azalma olması alımı teşvik edecektir. Bu da gayrimenkul sektörü aracılığı ile ekonomide yüksek oranda hareketlilik yaratacaktır.

Yıla moralsiz başlayan gayrimenkul sektörü yapılan düzenlemelerle moral buldu. Bu yıl sektör için yapılan düzenlemeler motivasyonumuzu arttırdı.

Yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı tarafından ödenen tapu harcı da yüzde 1.5’e çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu