Makaleler

Sosyal medyanın ‘yıldız’ iş insanları

Pek çoğumuzun haberleşme aracı olarak kullandığı Twitter’ı en aktif kullanan iş insanlarım bu yıl da takipçi sayısma göre sıraladık. Listede ilk dört isim değişmezken, bazı isimlerin takipçi sayısını hızla artırdığı, bazılarının ise takipçi kaybettiği görülüyor. Listeden çıkanlar yanında listeye yeni girenler de var. En dikkat çekici olan ise bazı iş insanlarının hesaplarım kapatması.

Türkiye’de aktif internet kullanıcısı sayısı 46,3 milyon. Yani nüfusun yüzde 60’a yakını internete bağlı. Türkiye’deki aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise 42 milyon civarında. Bu yılın ilk yarısında tüm dünyada 313 milyon kullanıcıya ulaşan Twitter ise en çok kullandığımız sosyal ağlardan biri. 10 yıldır hayatımızda olan Twitter, bugün pek çok kişi tarafından haberleşme aracı olarak kullanılıyor. Türkiye’deki iş dünyasının liderleri de sosyal ağları kullanmada oldukça hevesli. Hatta bu konuda gençlerden eğitim alanlar bile var. Facebook, Linkedin, Instagram oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Ancak patronlar ve CEO’lar en çok Twitter’da aktif. Onların en çok kullandığı, dahası en çok zaman geçirdiği sosyal ağlarından biri Twitter. Kimi iş dünyasıyla, kimi tuttuğu takımla ilgili paylaşımda bulunuyor.

sosyal-medya

Şirketiyle ilgili yapacağı yatırımı Twitter’da duyuran da var, bu mecrada anket yapan da… Ekonomist olarak bu yıl üçüncüsünü yaptığımız araştırmayla iş dünyasının Twitter kullanım alışkanlıklarını mercek altına aldık. Pek çok iş insanının bu ağda hesabı olsa da pek çoğunun da aktif olmadığını gördüğümüz bu araştırmayla mecrayı en aktif kullanan kişileri ise takipçi sayılarına göre sıraladık.

İLK DÖRT DEĞİŞMEDİ

Twitter’ı en etkin kullanan 50 tepe yöneticiye baktığımızda ilk dört sıradaki iş insanının yerini koruduğunu görüyoruz. Son iki yıldır olduğu gibi Abdurrahim Albayrak yine ilk sırada yer alıyor. Albayrak’ın geçen yıldan bu yana tweet sayısı azalsa da hem takip ettiği insan sayısı hem de takipçi sayısı artmış durumda.

İkinci sırada yer alan Demsa Group kurucularından Demet Sabancı Çetindoğan, son bir yıldır Twitter’ı etkin şekilde kullanıyor. Bunu yıl içinde attığı binden fazla tweet’ten anlıyoruz. Ancak Çetindoğan geçen yıldan bu yana ciddi bir takipçi kaybı yaşamış bulunuyor. Geçen yıl 495 binin üzerinde takipçisi olan Çetindoğan’ın takipçi sayısı bu yıl 415 bin 667 olarak görünüyor.

Benzer bir kaybı listeye üçüncü sıradan giren Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Nazlı Boyner’de de görüyoruz. Bir yılda sadece 150 tweet atan Boyner’in takip ettiği kişi sayısı da takipçi sayısı da düşmüş durumda. Boyner, 8 binin üzerinde takipçi kaybetmiş bulunuyor.

Dördüncü sırada yer alan Aydın Üniversitesi Mütevvelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise son bir yılda Twitter’ı her anlamda aktif kullanmış görünüyor. Aydın, bu süre zarfinda 300’e yakın kişiyi takip etmeye başlarken, 5 bine yakın tweet attı. Ama asıl gelişme takipçi sayısında oldu. Aydın, geçen yıl 150 bine yakın olan takipçi sayısını 250 binin üzerine çıkardı.

YÜKSELİŞTE OLANLAR

Ancak takipçi sayısını en çok arttıran kişi Mustafa Aydın değil. Çünkü geçen yıl 21’inci sıradan listeye giren Yemek-sepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın, takipçi sayısını hızla arttırarak bu yıl beşinci sıraya yükseldi. Nevzat Aydın, yıl içinde 145 binin üzerinde yeni takipçi elde etti. Turkcell CEO’su Kaan Ter-zioğlu, Aslanoba Capital Yönetim Kurulu Başkanı Haşan Aslanoba, BKM Genel Müdürü Soner Canko, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar da takipçi sayılarını artırarak listede üst basamaklara çıkan isimler arasında yerlerini aldılar.

Bir yıl içinde en çok paylaşımda bulunan isimler ise Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlan Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel ve İHKİB Başkanı Hikmet Tannverdi oldu. Bu iki isim son bir yılda attıkları 5 binin üzerinde tweet ile öne çıktılar.

Geçen yıldan bu yana en çok tweet silen iş insanı ise Aydınlı Group CEO’su Ahmet Sait Kavurmacı oldu. Ceffi Kamhi, Abdurrahim Albayrak ve Zeynel Abidin Erdem’in de tweet sayısı geçen yıla göre azalmış görünüyor.

Neden yoklar?

Geçen yıl listede olup bu yıl listeye giremeyen iş insanları da var. Geçen yıl sıralamaya 14’üncü sıradan giren Mustafa Boydak’ın takipçi sayısı 37 bin 619’dan 277’ye düştüğü için bu yıl listeye giremedi. Yine 2015’te 31’inci sırada yer alan ishak Alaton ise yakın zamanda vefat ettiği için listeden çıktı. Geçen yıl listede olan bazı isimler ise hesaplarını kapattıkları için bu yıl listede yoklar. Listeye geçen yıl 23’üncü sıradan giren Monitise MEA CEO’su Fatih şbecer, geçmişte attığı tweet’leri önce sildi, ardından ise hesabını tamamen kapattı. Galatasaray Kulübü Genel Sekreteri Fatih işbecer’in attığı bu tweet’ler genellikle kulüple ilgiliydi. FETÖ operasyonu nedeniyle tutuklanan Memduh Boydak ve Taner Nakipoğlu da hesaplarını kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu