Haberler

Sigortanızı yaptırın tatiliniz zehir olmasın!

Şemsiye Dergisinden Şefika Kaya’nın haberi

Yaz tatilinde yurt d ışın a çıkmayı düşünenler, çok uygun fiyatlarla seyahat sigortası yaptırarak, risklere karşı koruma sağlayabilir.


BÎR senenin yorgunluğunu üzerinizden atmak için tatil planları yaptınız, hazırlıklarınızı tamamlayıp seyahate çıkacaksınız… Seyahate çıkmadan önce şunu unutmayın ki; tatilden güzel anıların yanı sıra pek çok şikâyetle dönme ihtimaliniz de var. Tatillerde, özellikle bayram gibi yoğun dönemlerde olumsuzluklar ya da tatsız sürprizlerle karşılaşma olasılığı oldukça yüksek. Uçaktaki rötar, bagajdan çıkmayan bavullar, ucuz atlatılan kazalar ya da beklenmedik ani hastalıklar bu tatsızlıkların başını çekiyor. Çok küçük fiyatlarla, aşağı yukarı 20 liraya dahi büyük riskleri 30 bin Euro’ya teminat altına alan tatil sigortaları ile tüm bu aksiliklerin önüne geçiliyor.

tatil sigortasi

Teminatlar oldukça kapsamlı

Türkiye’deki sigorta şirketlerinin neredeyse tamamı tatil sigortası hizmeti sunuyor. Kişileri tatil sırasında başlarına gelebilecek pek çok riske karşı koruma sağlayan sigorta şirketleri, sigortalıya yapılacak tedavi nedeniyle aile üyelerinden birinin seyahati, aile üyelerinden birinin ölümü veya evde meydana gelen hasar nedeniyle yolculuğun durdurulması ve eve geri dönüş masrafları gibi kişileri hazırlıksız yakalayan durumlar karşısında sigortalılarım güvenceye alıyor.

Aynı zamanda bu ürünle kaybolan bagajın bulunması ve sigortalıya ulaştırılması, tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini, tur ile yapılan seyahatin iptali, pasaport veya bilet kaybı, yaralanma veya hastalık nedeniyle yurtdışmda konaklama süresinin uzatılması, taburcu olduktan sonra sigortalının daimi ikametgâha nakli, ilaç gönderilmesi, acil mesajların iletilmesi hizmetleri de sunuluyor.

Acil yardım ekibi her zaman yanınızda

Yaralanma ve hastalık nedeniyle yurtdışında tıbbi tedavi teminatı ile seyahatiniz esnasında aniden hastalanmanız veya yaralanmanız durumunda, ayakta tedavi ve hastane, ameliyat ve tedavi masrafları ile doktorunuzun yazdığı ilaçların masrafları belirlenen limitler dâhilinde ödeniyor. Aynı zamanda karşılaştığınız her türlü sağlık problemi ile ilgili olarak bulunduğunuz ülkede size en yakın anlaşmalı medikal ekip tarafından, tanı konması ve ilaç önerilmesi dışında, doktor, uzman doktor, diş hekimi, hastane, teşhis merkezleri, eczane ve nöbetçi eczane isimleri, adresleri ve telefon numaraları gibi ihtiyaç duyacağınız bilgiler konusunda size danışmanlık hizmeti de veriliyor.

Ani hastalık veya yaralanma ve 24 saat içinde müdahale edilmezse hayatınızı tehlikeye sokacak durumlarda ise acil yardım ekibi sizi yurtdışmda da yalnız bırakmıyor ve gereken önlemleri alarak, ambulansla sizi en yakın sağlık kurumuna naklediyor. Taburcu olduktan sonra ise, daimi ikametgâhınıza nakliniz karşılanıyor.

Yurtdışmda seyahatte iken vefat durumunda; cenazenin daimi ikamet adresine nakil organizasyonu için tüm gerekli tedbirler alınıyor ve uluslararası tıbbi şartlara uygun olarak nakil yapılıyor.

Nelere dikkat etmeli?

■ Poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihlerine, seyahat edecek kişi sayısına, ziyaret edeceğiniz ülkenin varsa vize şartlarına uygunluğuna dikkat edin.


■ Bazı seyahat sigortalan hem yurtiçini hem de yurtdışını kapsayabiliyor. Eğer yurtiçi ve yurtdışına sürekli seyahat ediyorsanız poliçenizi oluştururken bu durumu belirtin.

■ Elle yazılan poliçeler bazı konsolosluklar tarafından kabul edilmediğinden matbaa yazısıyla hazırlanmış poliçe isteyin.

■ Yurtdışında, seyahat sigortası kapsamında sağlık hizmeti almanız durumunda 24 saat içerisinde sigorta şirketinize bunu bildirin. Aksi halde ödeme tarafınıza yapılmayabilir.

■ Muafiyetli sigorta yaptırdığınızda, sigorta şirketinin belli bir miktarın altındaki zararlar için ödeme yapmaktan muaf olacağını unutmayın.

En çok Alman ve Ruslar geliyor

Avrupa’daki sorunlar nedeniyle sıkıntılı bir yıl geçirmeyi bekleyen Türkiye turizmi, yılın ilk çeyreğini hasarsız atlattı. 2015 yılının Ocak-Mart döneminde yabancı turist sayısı 173.8 bin kişi ve yüzde 4,20 artarak 4 milyon 314 bini aştı. Yabancı turistlerin kişi başına harcaması da 7 dolar artarak 884 dolara çıktı. Böylece yabancı turistlerden elde edilen gelir, geçen yılın ilk çeyreğine göre 182.43 milyon dolar ve yüzde 5.02 artarak 3.81 milyar dolar oldu. Almanya, Rusya ve Bulgaristan, Türkiye’yi tercih eden ülkelerin başında geliyor. Komşumuz Yunanistan’da devam eden kriz nedeniyle rezervasyonlarını iptal etmeye başlayan tatilcilerin, yeni dönemde Türkiye’ye yönelmesi bekleniyor.

Şemsiye Dergisi / Şefika Kaya


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu