Haberler

Sigorta Şirketleri Ucuz Fiyatlı Kasko Paketleri Çıkarıyor

Türkiye’de araçların sadece dörtte biri kaskolü. Daha geniş bir kesime ulaşmak isteyen sigorta şirketleri ucuz fiyatlı kasko paketleri çıkarıyor. Hesaplı kaskolar klasik poliçelere göre yüzde 20-25 daha ucuz…

TÜRKİYE’DE son verilere göre 22 milyonu aşkın araç bulunuyor. Bu araçların yüzde 55’i ise otomobillerden oluşuyor. Buna karşın araç sigortalan söz konusu verilere ulaşmaktan oldukça uzak. Çünkü son

10 yılda düzenlenen kasko poliçe adedi yüzde 70 artmasına rağmen halen kasko yaptıran araç sayısı 6 milyonun biraz üzerinde. Başka bir ifadeyle bugün Türkiye’deki 22 milyon aracın sadece yüzde 25’i sigortalı. Hal böyle olunca sigorta şirketleri de kaskoyu daha ucuz, daha ulaşılabilir, daha kullanışlı, yani daha cazip hale getirmek için harekete geçti. Bu yüzden son yıllarda bazı firmalar daha ekonomik, buna karşın ihtiyaçları karşılamaya yönelik, kişiye özel kasko poliçeleri çıkartmaya başladı. Bugün kişiye özel yani temel korumalar dışında kişinin ihtiyacına göre oluşturulabilen çok sayıda kasko paketi var. Ekonomik paketler ile klasik kasko poliçeleri arasındaki fiyat farkı ise yüzde 20 hatta yüzde 25’leri buluyor. Sigortacılar şimdilik çok mutlu. Ürünler yeni çıkmasına rağmen talep oldukça iyi. Özellikle yaşı 10’a yaklaşan veya geçen araçların sahipleri ucuz kasko ürünlerine yöneliyor…

ANADOLU SİGORTA

KASKODA İMM’YE DİKKAT!

Anadolu Sigorta’nın Klasik Kasko’su Birleşik Kasko’nun yanı sıra Hesaplı Kasko, Pert Kasko, Plaza Kasko (Volkswagen, kasko-Audi Kasko vb) ile Mehmetçik Kasko sigortaları var. Kurumun kasko poliçelerinin en temel özelliği ise ihtiyari mali mesuliyet (ÎMM) teminatını sınırsız vermesi. Sınırsız ihtiyari mali mesuliyet teminatı veren ilk ve tek kurum olduklarım söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Oğuz, kasko poliçelerinin diğer özelliklerini şöyle özetliyor:

“Birleşik Kasko Sigorta poliçesi ile tek bir poliçe ile sigortalılarımızın ihtiyaç duyabilecekleri tüm sigorta  teminatlarını bir arada sunuyoruz. Hasarsızlık indirimi koruma ek teminatı, mini onarım hizmeti, çok sayıda anlaşmalı servis istasyonu seçeneği ve 7 gün/24 saat hizmet sağlayan asistans yardımları da bu ürünümüzün tercih edilmesini sağlayan diğer tetikleyici unsurlar. Audi, Volkswagen gibi marka kasko ürünlerimiz ve Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Konyaspor Kasko gibi taraftara yönelik ürünlerimiz ile bu teminatların yanında sigortalılarımızın gönüllerine de hitap ediyoruz. Bu ürünler haricinde daha ekonomik kasko poliçesi yaptırmak isteyen sigortalılarımız içinse Pert Kasko ya da Hesaplı Kasko ürünlerimiz var. Pert Kasko ile mümkün olabilecek en az prim ile kasko sigortasındaki çarpma, yanma, çalınma gibi tam hasara yol açan en önemli temel riskleri teminat kapsamına alıyoruz. Hesaplı Kasko ürünümüzde ise tüm hizmetlerini şirketimizle anlaşmalı Türkiye çapındaki 917 adet özel servisten almayı kabul eden sigortalılarımıza bütçelerini koruyan hesaplı bir poliçe sunuyoruz.” Anadolu Sigorta’nın Hesaplı Kasko’su içerik olarak Birleşik Kasko sigortası ile aynı. Ancak, sadece otomobil ve yolcu taşıyan maksimum 7 koltuk kapasiteli araçlar için geçerli. Hesaplı Kasko daha hesaplı olmasına rağmen kullanıcılar ihtiyari mali mesuliyet teminatını “sınırsız” sunuyor ayrıca, 7 gün/24 saat hizmet sağlayan asistans yardımlarından da faydalanabiliyor. Oğuz, “Hesaplı Kasko klasik kaskodaki tüm teminatlar bulunuyor. Sadece özel servisler ayrımı var” diyor.

2.350 TL YERİNE 1.890 TL

Ancak bu üç sigortanın primleri birbirinden oldukça farklı. Oğuz’un verdiği bilgiye göre, örneğin 2015 model Renault Clio 1.5 hususi otomobilin klasik kasko primi, 2.350, Hesaplı Kasko’nun primi 1.890 TL, Pert Kasko’nun primi ise 520 TL. Bunun dışında Klasik Kasko müşterilerine hasarsızlık tenzilatım koruma yani hasarsızlık indirimini koruma paketi sunan firmanın bu uygulaması ile ufak bir fark ödeyenler bir kez kaza yaptığı takdirde hasarsızlık indirimleri bozulmuyor.

Ayrıca minik çizik, göçükler, döşeme yırtıkları ise mini onarım paketi kapsamında hiçbir ücret ödemeden kasko kullanıcılarına hediye ediliyor.

Hali hazırda Klasik Kasko ile Hesaplı Kasko arasındaki fiyat farkının yüzde 20-25’leri düzeyinde bulunduğuna dikkat çeken Oğuz, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Son verilere göre trafik poliçesi sayımız 1.95 milyon, kasko poliçesi sayımız ise 680 bin. Kaskoda adet bazında sektör ikincisiyiz, primde ise sektör birincisiyiz. Son beş ay içerisinde ödenen veya incelemesi devam eden en yüksek beş kasko hasarının toplamı ise 2.6 milyon TL. Bu bile kasko ve özellikle sınırsız ihtiyari mali mesuliyet (İMM) dediğimiz teminat bulunan kaskonun ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bugün biz İMM kapsamında manevi tazminatta 2 milyon TL, maddi tazminatta ise sınırsız güvence sağlıyoruz. Kasko poliçesini alırken İMM tutarlarına dikkat edilmesini öneririm.”

UNİCO

DURDUR/BAŞLAT İMKANI

Unico Sigorta’nm klasik dar ve geniş kasko seçeneklerinin yanında servis avantajlı ürünleri, motosiklet kasko ve filo kasko ürünleri var. Kaskoda, özellikle iyi sürücüye fiyat avantajı sağlanan amiral ürünü UniKasko bulunuyor. Klasik kasko ürünlerinde alınan kasko ana teminatlarının yanında ikame araç, hasarsızlık koruma, servis seçiminde serbestlik gibi ek teminatları da UniKasko ile verebildiklerini söyleyen Unico Oto Ürün Yönetimi Grup Başkam Ozan Şahin, “Bu ürünü inovatif yapan nokta teminatlarının mevcut ürünlerinden farklı olmasından ziyade, aylık blokesiz ödeme sisteminin olması, durdur/başlat özelliği ile aracınızı aktif kullanmadığınız zamanlarda kasko maliyetinden tasarruf sağlaması ve ilk üç ay yalnızca 9 TL’lik bir prim ödemesi yapıyor olmanız. Bunların yanında mobil uygulama ile başta hasar anı olmak üzere kaskonuzun kontrolünün istediğiniz zaman sizin elinizde olması da bir diğer farklılık. UniKasko ürünümüzde isteğe bağlı olarak ikame araç, hasarsızlık koruma ve serbest servis seçimi kapsam dışında tutulabiliyor” diyor.

UniKasko’nun aynı zamanda mobil uygulaması da bulunuyor. Bu özelliği nedeniyle özellikle genç kesimden çok talep gördüğünü söyleyen Şahin, fiyat konusunda ise şunları söylüyor:

“Ürün fiyatım etkileyen faktörlerin çok fazla olması nedeniyle net bir karşılaştırma yapılması doğru olmamakla birlikte, ortalama seviyelerine bakıldığında iki ürün arasında minimum yüzde 15’lik bir fiyat avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Fiyat avantajının yanı sıra UniKasko’nun durdur/başlat ve blokesiz ödeme özellikleri de sigortalıya maddi avantaj sağlıyor.”

AKSİGORTA

NOTU İYİ OLANA İNDİRİM

Aksigorta Findeks ile yaptığı işbirliği kapsamında, kredi notu yüksek olan Aksigorta müşterilerine, kasko poliçelerinde yüzde 2 ila 15 oranında indirim uyguluyor. Aksigorta kasko poliçelerindeki indirim oranı, tüketicilerin bankalardan kullandıkları kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesaplarına ait ödeme alışkanlıklarına göre hesaplanan kredi notuna göre belirleniyor. Aksigorta’mn kasko branşında ürün portföyü de oldukça geniş. Kasko branşında Akkasko, Muafiyetli Oto Kaskom, Pratik Kasko ürünleri bulunduğunu söyleyen Teknik Genel Müdür Yardımcısı Rauf Orkun Gücük, bu ürünler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Örneğin Akkasko, araçları kazadan yolda kalmaya, çalınmadan sele, anahtar çalınmasından yanlış yakıt dolumuna kadar birçok riske karşı güvence altına alıyor.

Muafiyetli Oto Kaskom, değeri 50 bin TL’ye kadar olan araçları, kazadan yolda kalmaya, çalınmadan sele, yangından hırsızlığa kadar birçok riske karşı koruyor. Araç sahibini, araçtaki yolcuları, karşı aracı ve hatta karşı araçtaki yolcuları ekonomik primlerle güvence altına alıyor. Pratik Kasko ise sigortalıların araçlarını, aynı risklere karşı uygun fiyatlarla güvence altına alıyor.”

Muafiyetli Kasko ile hasar frekansı yüksek veya kasko primi yüksek çıkan buna karşın fiyat hassasiyeti yüksek müşterilerin hedeflendiğini vurgulayan Gücük, “27 yaş ve altındaki müşteriler, araç model yaşı beş ve üzeri olan müşteriler, araç değeri 50 bin TL’ye kadar olan müşteriler muafiyetli kaskoyu tercih ediyor. Pratik kasko ile hedeflenen kitle ise fiyat hassasiyeti yüksek müşteriler” diyor.

AXA SİGORTA

YÜZDE 25 AVANTAJLI

Axa Sigorta kısa süre önce kasko ürünlerinde farklı avantajlar sunan paketler çıkarttı. Kurumun şu anda Maksimum Kasko, Tutumlu Kasko ve Büyük Hasar Kaskosu olmak üzere üç farklı poliçesi var. Standart olarak tüm kasko ürünleriyle çarpma/ çarpışma, yangın, hırsızlık, doğal afetler ve terör olayları sonucunda oluşacak hasarları karşılayıp aynı zamanda çekme kurtarma desteği sağladıklarını açıklayan Satış ve Pazarlama Başkanı ve icra Kurulu Üyesi Firuzan îşçan, poliçelerdeki farklılıkları ise şöyle özetliyor: “Ancak ürünlerimiz asistans, ikame araç, ferdi kaza, ihtiyari mali mesuliyet, çekme ve kurtarma, mini onarım, hukuksal koruma gibi özellikleri bakımından birbirlerinden ayrışıyor. Maksimum Kasko ile AXA Sigortalılar hasar sonrası anlaşmalı tamirhanelerimizde ve AXA Sigorta garantili servislerde araçlarını tamir ettirmeleri durumunda tamir süresi boyunca aynı standartta yedek araç hizmetinden faydalanabiliyor.

Otomobil markasının yetkili servisini tercih etmeleri durumunda ise yedek araç süresi 7 veya 15 gün olarak isteğe bağlı olarak düzenlenebiliyor. Bu ürünümüz ayrıca diğer kasko ürünlerimizden farklı olarak anahtar kaybı ve cam kırılması hasarını da karşılıyor; mini onarım desteği ve hukuksal koruma da sağlıyor. Tutumlu Kasko ürünümüz yüzde 25’e varan fiyat avantajı sunuyor. Standart hizmetlere ek olarak mini onarım desteği, daha düşük ferdi kaza ve ihtiyarı mali mesuliyet limitleri sunuyor. Büyük Hasar Kaskosu ürünümüz ise standart hizmetlerin yanı sıra aracın pert olması veya çalınması durumunda destek veriyor.” Axa, kasko poliçelerinde kişiselleştirilmiş ürünlere öncelik veriyor. Ürünleri hazırlarken her müşterinin farklı ihtiyaçları ve beklentileri olduğu fikrinden yola çıktıklarım söyleyen İşçan, “Her müşterimizin aynı kapsamda bir kasko ürününe ihtiyacı olmuyor. Örneğin Tutumlu Kasko ürünümüz ile tam kapsamlı kasko paketleri pahalı geldiği için kasko yaptırmak istemeyen ya da yenilemesini yaptırmak istemeyen müşterilere yüzde 25’e varan fiyat avantajları sunuyoruz. Acenteler tarafından da ilgi gören ürünümüz acentelerimize de yeni müşteri kazanımı sağladığı için 2018 sonunda kasko portföyümüzde Tutumlu Kasko ürünü ağırlıklı olarak görmeye başlayacağız” diyor.

ALLIANZ TÜRKİYE

“YAŞLI ARAÇLAR ZORLAYICI”

Allianz Türkiye kasko yaptırmak isteyen müşterilerine “Tüm Oto” ve “Akıllı Kasko” ürünlerim sunuyor. Tüm Oto farklı teminat türleri ile oldukça kapsamlı bir ürün; genel şartlar kapsamında yer alan tüm teminatları bulunduruyor. Ayrıca ek prim ödemeksizin teminat altına alman riskler için deprem hariç pek çok doğal afet, cam kırılması, terör, anahtar kaybı gibi teminatlar var. Ek prim ile verilebilecek teminatlar arasında ise hasarsızlık koruma teminatı, ihtiyari mali mesuliyet, manevi tazminat, ferdi kaza, yurtdışı, mini onarım, asistans/ikame araç gibi teminatlar bulunuyor. Daha uygun fiyatla sunulan Akıllı Kasko ise otomobil ve kamyonet kullanım tarzındaki araçlara koruma sağlıyor.

Tüm Oto ve Akıllı Kasko’nun kapsamının benzer nitelikte olduğunu en önemli farkın ise hizmetin alınacağı servislerde bulunduğunu söyleyen Allianz Türkiye Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Tolga Gürkan, “Akıllı Kasko poliçesi sahibi sigortalılarımız, Türkiye çapında 151 hizmet noktasında bulunan ‘Akıllı Servislerimizden faydalanabiliyor. Ayrıca olası bir hasar durumunda Allianz’m ‘Birebir Hasar Danışmanı’ ve ‘Hızlı Hasar’ gibi hizmetlerinden de ücretsiz yararlanma imkanı sunuyoruz” diyor.

Kaskonun isteğe bağlı olması yüzünden kişilerin sigorta bilincinin yüksek olmamasının, eğitim düzeyi ve kişinin gelir durumu gibi etkenlere bağlı olduğunu söyleyen Gürkan, diğer etkenleri ise şöyle sıralıyor:

“Bir başka etken de, araç yaşları. Sigorta şirketlerinin araç yaşları ile ilgili koyduğu sınırların da zorlayıcı geldiğini söyleyebiliriz. Bu durum tabii ki sigorta şirketleri için de zorlu bir süreç. Düşük bedelli yaşlı araçların hasarlarında parça bulmada yaşanan sıkıntılar, yeni modeller için kullanılan parçaları kullanma zorunluluğu getiriyor, bu da maliyet ve prim artırıcı bir unsur haline geliyor. Başka bir etken de araç sahiplerinin bir kısmı araçlarını çok sık kullanmıyor. Sigortalılık oranlarına il bazında bakıldığında trafik yoğunluğunun düşük olduğu yerlerde daha düşük oranlar görüyoruz.”

Poliçenizdeki İMM miktarına mutlaka bakın

Kasko poliçelerinin içinde yer alan ihtiyari Mali Mesuliyet (İMM) dediğimiz teminat çok önemli. Bu zorunlu trafik sigortanızın yeterli olmadığı yerde size ilave bir koruma sağlıyor. Bugün trafik sigortasında kapsamında maddi zarar 36 bin TL’ye, bedeni zarar ise 360 bin TL’ye kadar ödeniyor. Maddi zarar dediğiniz sadece araba değil. Örneğin arabanızla bir dükkan vitrinine girdiğinizde de madde zarar kapsamına giriyorsunuz. Başka bir deyişle 36 bin TL’lik limitin üzerinde bir maddi hasara yol açabilirsiniz. Ayrıca zorunlu trafik sigortalarında manevi tazminat da bulunmuyor. Oysa ki son dönemde bedeni yaralanmalı kazalarda 1 milyon TL’lere varan maddi ve manevi tazminat davaları görülüyor.

Bu yüzden sigortacılar, kasko poliçesi yaptıranları İMM konusunda uyarıyor. Araba ile ilgili teminatlar kadar İMM sigortasının da önemli olduğunu hatırlatıyorlar. Çünkü bugün arabanızdaki hasarı sineye çekebilirsiniz ancak başkasına verdiğiniz zarar belki de sizin tüm mal varlığınızı ortadan kaldırabilir. Şu anda trafikte maddî hasar 36 bin TL’ye kadar ödeniyor. Sizin bir Porche veya Maserati’ye çarpmanız veya zincirleme bir kazaya sebebiyet vermeniz durumunda bunu trafik poliçesi ile karşılamanız mümkün olamıyor. Şayet kaskonuz varsa burada devreye İMM giriyor. Bu yüzden sigortacılar, kasko poliçesine imza atmadan önce İMM var mı, limiti ve koşulları nedir diye bakılması gerektiğini söylüyor.

ESİN ÇETİNEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu