Haberler

Sanko Üniversitesi yeni bölümler açacak

Türkiye’nin en büyük uygulama hastanesini de bünyesinde bulunduran Sanko Üniversitesi, tıbbın tüm branşlarında eğitim verene kadar yeni bölümler açmayı planlıyor.

SANİ Konukoğlu Vakfı’nın sosyal sorumluluk projesi olarak 2014-2015 akademik yılında kurulan tematik bir tıp üniversitesi olan Sanko Üniversitesi, verdiği eğitim ve sağladığı sosyal olanaklarıyla dikkat çekiyor. Kentin içinde yaşam alanlarıyla bütünleşik, kendi uygulama hastanesi olan Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Hemşirelik, Fizyoterapi-Rehabilitasyon ve Beslenme-Diyetetik Bölümleri’nde lisans, moleküler tıp ve hemşirelik alanlarında da yüksek lisans eğitim veriyor.

KENTLE İÇ İÇE

Rektör Prof. Dr. Ahmet Sınav, üniversitesinin en önemli özelliğinin kendi uygulama hastanesi olan tematik tıp bilimleri üniversitesi olması olduğunu belirterek, “Bu özellik, uygulamalı eğitimin çok önemli olduğu alanımızda bize büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca, şehir merkezinde yerleşmiş olmamız da öğrenciler için avantaj oluşturuyor. Kentle iç içe, kentin sunduğu tüm imkanlara yürüme mesafe-sindeyiz. Bir özelliğimiz de, eğitim anlayışımız. Ezbere dayanmayan, bilgiyi neden öğrendiğini, bilginin nerede kullanılabileceğini de öğreten anlayışla eğitim veriyoruz. İstiyoruz ki öğrencilerimiz bilgiyi öğrenirken, bilgiye ulaşmayı, doğru bilgi toplayıp doğru analiz etmeyi, vardığı sonucu doğru kullanmayı, yani bilgiyi üretmeyi de öğrensinler. Uluslararası deneyimli bir akademik kadro ile bu anlayışa odaklanmış ama aynı zamanda yerel gerçeklerimize de yeterli karşılık veren, yeni müfredat hazırladık ve iki yıldır başarı ile uyguluyoruz” diyor.

Sanko Üniversitesi

TÜRK HOCALAR TERCİH EDİLİYOR

Kuruluş amaçlarının “sosyal sorumluluk” olduğuna dikkat çeken Prof. Sınav, “İnsanımıza, insan onuruna yakışır kalitede sağlık hizmeti veren profesyoneller yetiştirmek gayretindeyiz. Sani Konukoğlu Vakfı’nın ve üniversitemizin kuruluşu aynı amacı gerçekleştirmek, yani insana hizmet etmek önceliği taşır. Kaliteli sağlık profesyoneli yetiştirmek için yola çıktık. Önceliğimiz eğitim kalitesinde. Akademik kadromuzda uluslararası başarılı deneyimleri olan hocalarımız olduğu gibi ayrıca her ay ABD’den alanında başarı kazanmış bir Türk bilim insanını üniversitemize davet ediyoruz. Eğitim dilimiz Türkçe olduğu için öğretim elemanlarımızı yabancı uyruklu olmasından ziyade Avrupa ve Amerika’daki önemli üniversitelerde kariyer yapmış Türk hocaları tercih ediyoruz” şeklinde konuşuyor.

GENİŞ SOSYAL OLANAKLAR

Üniversitelerin sosyal olanaklarıyla da öğrencileri zenginleştirmesi gerektiğini söyleyen Prof. Sınav, sağladıkları sosyal ve kültürel olanaklar hakkında şu bilgileri veriyor:

“Sanko Üniversitesi akademik, idari kadrosu ve öğrencilerinin sosyal ve kültürel faaliyetleri için Kültür Evi ile Özel Sanko Okulları bünyesinde kullanabilecekleri sportif ve kültürel hizmetler için 638 kişilik gösteri ve tiyatro salonu, kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, açık ve kapalı basketbol salonu, açık çim futbol sahası, masa tenisi alanı ve tenis kortları mevcut. Üniversitemiz ve öğrenci kulüpleri tarafından gerçekleştirilen çok yönlü turnuva, yarışma, gezi, seminer ve kurslar vb. etkinlikler, öğrencilerin eğitim hayatını zenginleştirmekte, zamanlarını nitelikli bir şekilde değerlendirmelerini sağlamakta, sosyal yönlerini geliştirmelerine zemin hazırlamaktadır. Öğrenci kulüplerimiz, Gezginler Kulübü, Yaşam Rehberim Kulübü, Masa Tenisi Kulübü, Bilimsel Araştırma Kulübü, Futbol Kulübü, Basketbol Kulübü, Mısc-Sankomed Kulübü, Genç Tema Kulübü, Modern Dans Sanatları ve Halk Oyunları Kulübü, Tiyatro Kulübü, Yüzme Kulübü, Voleybol Kulübü, Müzik Kulübü olarak sıralanıyor.”

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ AÇILACAK

Yeni bölümlerle ilgili çalışmalarının devam ettiğini, halen diş hekimliği fakültesinin kuruluşu üzerinde çalıştıklarını bildiren Prof. Ahmet Sınav, “Hedefimiz yine kalite. Büyüme hedefimizde tıp ve ilgili bilimlerin her alanında eğitim verecek tüm bölümleri açmak var. Bu adım adım böyle devam edecek, ta ki meslek yüksekokullarına, teknik branşlara kadar. İstiyoruz ki ülkemiz sağlık sektöründe kaliteli eğitim ile yetişmiş profesyoneller artsın, hasta bakıcımızdan, hekimimize, laboratuar teknisyenimizden hemşiremize bu sektörde hizmet üreten herkes iyi yetiştirilmiş profesyoneller olarak hizmet etsinler. Ortadoğu’da tıp eğitimi, sağlık hizmeti ve bilimsel araştırma deyince akıllara ilk Sanko Üniversitesi gelsin” diyor.

KENDİNİZE UYGUN MESLEĞİ SEÇİN

Öğrencilere meslek seçimi ile ilgili önerilerde bulunan Prof. Dr. Sınav, burada seçilen mesleğin kişiye uygunluğunun önemine dikkat çekiyor. Sınav, “Üniversite tercihi ne kadar doğru olursa olsun, yanlış meslek seçimi her şeyi bir anda olumsuza çevirebilir. Sonrasında seçtikleri meslekle ilgili en doğru akademik ve teknik donanımlara sahip üniversite için araştırma yapmaları gerekir. Üniversitenin eğitime bakış açısı, akademik kadronun kalitesi, bizimki gibi tematik bir tıp üniversitesiyse öğrencilere sunulan staj imkanı, üniversitenin şehir içindeki konumu, öğrencilere sunduğu akademik, sosyal ve kültürel imkanlar, yurtdışı bağlantıları ayrı ayrı değerlendirilmeli. Öğrencilerin tercih yapmadan önce en azından bulundukları ilde eğitim veren üniversiteleri ziyaret etmelerinde yarar var. Bu konuda kapımız öğrencilere her zaman açık” diyor.

HER ŞEY YÜRÜME MESAFESİNDE

Üniversitenin öğrencilere sunduğu staj ve iş imkanları hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Sınav, şunları dile getiriyor:

“Bizim tematik tıp üniversitesi olmamızdan ve tıp bilimleri eğitiminin uygulamaya yoğun olarak dayalı olmasından dolayı Türkiye’nin yatak kapasitesiyle tek çatı altında en büyük özel hastanesine sahip olmak bizim için büyük avantaj. Öğrencilerimiz staj ve diğer uygulamalarını 611 yatak kapasiteli ve donanım açısından gurur duyduğumuz Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde yapıyorlar. Üniversitemizin merkez yerleşkesi şehrin içinde, Gaziantep’in sosyal açıdan en gözde bölgesi olan Gazi Muhtar Paşa Bulvarı’nda olması başlı başına bir avantaj. Öğrenciler bir büyük şehrin sunduğu imkanlara yürüme mesafesindeler. Ayrıca yine merkez yer-leşke içindeki Sanko Üniversitesi ana binamız, otopark, kafeteryalar, mescit, yemekhane, kütüphane ve bahçe kafeteryası, ATM, kuaför, sağlık merkezi, fitness salonu ve kapalı yüzme havuzu gibi öğrencilerimizin ihtiyaç duyacağı tüm olanaklara sahip. İstiyoruz ki bölgemizin gençleri iyi eğitim için diğer şehirlere veya yurtdı-şına gitmek zorunda kalmasınlar, hatta yurtdışından kalitemizi talep eden öğrenciler gelsin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu