Haberler

Sancaktepe-Çekmeköy’e 20 konut projesi geliyor

Yakın zamanda üniversitelerin ve ünlü kolejlerin ilgi gösterdiği, iddialı şehir hastane projesi ile öne çıkan Sancaktepe-Çekmeköy hattı, markalı konut üreticilerinin aknıma uğradı. Bölgede, 20’nin üzerinde markalı konut projesi geliştiriliyor. Özyeğin Üniversitesi, SEV American College, Alman Liseliler Vakfı’mn yeni okulları gibi, metro hattı çalışmaları da bölgeye ilgiyi artırıyor.

Sancaktepe-Çekmeköyİstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki eski yerleşim bölgelerinden Alem-dağ’da sonradan ön plana çıkan San-caktepe -Çekmeköy hattı, markalı konut üreticilerinin akınına uğradı. Bölgede 20’nin üzerinde yeni konut projesi planlanıyor ve yaşama geçiriliyor. Büyük holdinglerin arazi arayışında olduğu, gecekondu sahiplerine cazip tekliflerin yapıldığı bölgeye olan ilginin tabii ki nedenleri var.

Yakın zamanda Özyeğin Üniversitesi’nin gelişi bölgedeki değişimi başlattı. Bünyesinde Amerikan kolejlerini bulunduran Sağlık Eğitim Vakfı’nın (SEV) ve Alman Liseliler Vak-fı’nın yeni okullarının faaliyete geçmesi bölgeyi de adeta bir eğitim havzasına çevirdi. Bölgede aynı zamanda iddialı bir şehir hastanesi kuruluyor. Üçüncü köprü yollarının üzerinden geçtiği bölge, ulaşım akslarına çok yakın. Bünyesinde Aydos ormanları bulunması ve sağlam zemini de bölgenin yeni bir kimlik kazanmasındaki önemli nedenlerden.

Peki bölgedeki gelişimden yansıyanlar neler? Hemen belirtelim, bölgede Özyeğin Üniversitesi’ni kuran Fiba Grubu, aynı zamanda en büyük arazi stokuna sahip yatırımcılardan. Zaten iddialı bir konut projesi de hazırlıyor. Özellikle eğitim yatınmları ile birlikte bölgenin oturum amaçlı ciddi bir değişim yaşayacağını hesaplayan Fiba yönetimi, harıl harıl konut, ticari üniteler ve sosyal yaşam ünitelerinin olduğu bir proje üzerinde çalışıyor. Hedef, değişen

ŞEHİR HASTANESİ GELİYOR

Samandıra-Sarıgazi arasında bulunan 3 bin 150 dönümlük bölgede 4 bin 100 yataklı şehir hastanesi kuruluyor. Hastanenin istihdama da katkı sağlayıp en az 15 bin personel çalıştıracağı, bunun da Sancaktepe halkına önemli bir fırsat sunacağına dikkat çekiliyor. Avrupa’nın en büyük hastanesi olacak hastanenin çevresinde konuttan işyerine kadar önemli yatırımların da yapılması bekleniyor. Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem “Çok büyük bir hastane kompleksi olacak. Çevre illerden dahi hasta kabul edilecek. Bölgenin gelişimine büyük hizmeti olacak” diyor.

HIZLA GELİŞİYOR

Sancaktepe-Çekmeköy hattında, Sinpaş’tan Dumankaya’ya Selin Ya-pı’dan Suryapı’ya kadar çok çeşitli konut üreticilerinin de faaliyetleri var. Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye ve Ataşehir’e komşu olan bölge, son yıllarda inşa edilen Ege Boyu, Mahal Sancaktepe, 216 Sancaktepe gibi konut projeleri ile hızlı bir gelişim sürecine girmişti.

Halk GYO-Vakıf GYO Sancakte-pe’de 98 bin metrekare bir arsayı 110 milyon TL’ye satın alarak proje geliştirmek üzere çalışmalara başladılar. Avrasya inşaat ve Reform Yatırım inşaat, Çekmeköy’de yeni bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Dream Life adlı 84 konutluk butik bir projeye 20 milyon TL yatırım yapılması ve birkaç ay içinde lansmanının yapılması planlanıyor.

Ortadoğu Grup icra Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Gür, Sancaktepe’yi seçmelerinde temiz havası ve Sancaktepe’nin merkezi bir noktada yer almasının etkili olduğunu söylüyor. Re/Max Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, Çekme-köy-Sancaktepe hattının kent merkezine yakınlığı ve konut yapılacak arazi barındırmaları nedeniyle son yıllarda markalı konut projelerinin yeni üssü haline geldiğini söylüyor.

Karahan’m verdiği bilgiye göre gösterilen ilgi metrekare fiyatlarını da yukarı çekti, iki yıl öncesine kadar en fazla 2 bin TL ile sınırlı olan konut m2 satış fiyatı, markalı konutlarda 3 bin TL ile 5 bin 500 TL’ler seviyesine kadar yükselmiş. Karahan, metro hattının Çekmeköy’e ulaşmasıyla bölgenin daha da ön plana çıkacağını belirtiyor.

2B arazilerinin yoğunluğu ile dikkat çeken Sancaktepe’de 730 dönüm 2B arazisi bulunuyor.

Sancaktepe’de daire teslimlerinin Aralık ayında başlayacağı 346 konutluk Mahal Sancaktepe ile 169 daireden oluşan Mahal Sancaktepe Ada projelerini hayata geçiren Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, “Önümüzdeki dönemde de Sancaktepe’de projelerimiz olacak” diyor.

ULAŞIMI KOLAYLAŞACAK

TEM otoyoluna, Sabiha Gökçen Havaalam’na, Şile otoyoluna yakınlığı ile öne çıkan bölge, Marmaray, mevcut raylı sistemler ve tüp geçite entegre edilecek olan Üsküdar-San-caktepe metro bağlantısı ile ulaşımda daha avantajlı hale gelecek.

Marmaray’ın Üsküdar istasyonunun Üsküdar-Ümraniye metrosuyla bağlantı kurarak 20l6’da Çekmeköy-Sancaktepe’ye kadar uzanacağına dikkat çeken Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, projenin hayata geçmesi ile bölgenin daha da değerleneceğini belirtiyor. Yazıcı, Çekmeköy-San-caktepe hattının son üç yılda yaklaşık yüzde 20’ler seviyesinde değer kazandığını vurguluyor.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, İstanbul’un son yıllarda öne çıkan bölgesi olan Sancaktepe’de geliştirdikleri Dumankaya Mozaik projesinin 252 konutluk ilk etabının satışlarını ta-mamladıklannı yoğun talep üzerine ikinci etap satışlarını öne çektiklerini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu