Makaleler

Sanal ortamın hızı ve kolaylığı yeni fırsatlar oluşturuyor

ONLARCA yıldır video oyunları ile sanal ödeme sistemleri omuz hizasında yol alıyor. Aslında bu yol arkadaşlığı doğrudan oyun içi satın alımlara yönelmiş durumdaydı. Bugün gelinen noktada, doğrudan bir elektronik para ve ödeme sistemi sponsorluğu yüklenmesiyle karşı karşıyayız. Özellikle yurtdı-şında açılan bu kapıdan, yerli firmalar da birer birer geçmeye başladılar.

Son beş yıla kadar küresel çapta ödeme sistemlerinin en büyükleri olan MasterCard ve Visa Inc. e-spor konusundaki yatırımlarda sıklıkla adlarından söz ettiriyordu. Özellikle geleneksel sporlardaki sponsorluklarını, video oyundaki eş değerlerine de kaydırdığı biliniyor. Motor sporları, futbol ve basketbol başta olmak üzere uzun bir süredir her türlü müsabakaya sponsorluk faaliyetleri yürüttüler.

İDDİALI SPONSOR SAYISI ARTTI

Son yıllarda artık sadece geleneksel değil, strateji türünden video oyunları da gündeme alınıyor. Bunun en son örneğini Mastercard’ın League of Legends’ın Kuzey bölgesel turnuvasındaki ödeme sponsorluğu ile gördük. Turnuvalardaki fiziki ya da sanal her türlü ödeme sistemlerinde kendisine yer bulan iki firmanın bugün çok sayıda rakibi mevcut. Bunların uluslararası isimleri olarak sıralayabileceklerimizden bazıları PayPal ve Skrill. Bu iki firmanın e-spor içerisinde yer alış biçimleri MasterCard ve Visa Inc.’ten biraz farklı. Henüz o kadar keskin anlamda bir sponsorluktan söz etmek mümkün değil. PayPal, genellikle oyuncular arasındaki para transferlerinde ve oyun dışı satın alımlarında kendisinden söz ettirirken, Skrill takım bazlı sponsorluklarla ilgileniyor.

Bu açıdan bakıldığında elektronik ödeme sistemlerinin Türkiye’deki isimlerinin sponsorluk açısından çok daha büyük adımlar attığını söylemek mümkün. îninal ve Papara, e-sporu merkez pazarlama hamlelerinin ilk sırasında konumlandırmış durumda. Firmalar, özellikle kredi kartı olmayan genç oyunculara önemli bir fırsat sunarak, fiziki likiditeyi sanal ortama taşıma konusunda büyük bir olanak sağlıyor. Böylece oyuncuların, doğrudan oyun veya oyun içi satın alımlarında büyük bir engeli ortadan kaldırıyorlar.

Öte yandan sponsorluklarla da sektörün dinamiğini besliyorlar. Bu anlamda Ininal’ın, e-spor merkezleri konusunda önemli girişimleri var. Fiziki anlamda oyuncuların bir araya gelebilecekleri ortamların oluşturulmasında önemli adımlar atıyorlar. Papara ise doğrudan takım sponsorluğunu tercih ediyor. Türkiye’nin uluslararası arenadaki en önemli e-spor temsilcilerinden olan SuperMassive’in ana sponsoru konumundalar ki bahsettiğimiz takım bu yıl olağanüstü bir başarı göstererek geçtiğimiz haftalarda 2020 Dünya Şampiyonası ön eleme finallerine katılarak önemli bir başarı gösterdi. Bu başarı yerli markaların kendisini uluslararası çapta gösterebilmeleri konusunda büyük önem taşıyor. Bu ve benzeri girişimleri yakında çok daha sık göreceğimiz anlaşılıyor.

Bitcoin ve Altcoin sektöründeki yerli satın alım platformlarından olan Bitexen de e-spora girenlerden biri. Bitexen, TESFED’in bu sene İkincisini düzenlediği ve dokuz oyundan oluşan, 100 bin TL ödül havuzlu Türkiye Kupası’na isim sponsorluğu ile destek oldu. Turnuvaya JBL Quantum ses sistemleri üreticisi ile Redbull da destek veriyor. Halkbank’m kredi kartı ile banka kartını birleştirdiği projesi olan Parafree, yine sponsorlar arasında yerini almış durumda. Güçlü sponsor desteği sayesinde oluşan katma değerin, yerli yatırımın tanıtılmasında e-sporun yerini biraz daha sağlamlaştıracağı anlaşılıyor.

GELENEKSELİN GÖZÜ DE E-SPORDA

Geçtiğimiz haftalarda ödeme sistemleri dışında gelen en önemli haberlerden birisi Galatasaray ile InGame arasında, Zula oyunu için imzalanan protokol oldu. Zula Süper Ligi’nde isim tescili yapan kulüp, oyun içerisinde lisanslı ürün satışının da önünü açtı. Böylece logo ve isim kullanılması suretiyle, ekonomik manevra sahasının oldukça genişleyeceği görülüyor. Bu ve benzeri hamlelerin, özellikle genç nesil arasında geleneksel spor kulüplerinin isimleri için çok ama çok önemli bir tutundurma faaliyeti olduğu unutmamalı.

Güzel bir hafta geçirmenizi dilerim…

Dr. Ali Efe İralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu