Haberler

Piyasalarda rağbet gören sporcular

En yüksek transfer ücretlerine imza atmıyorlar, hatta bazısı pek fazla tanınmıyor bile. Ama bu özellikleri onların “reklam dünyasının en sevdiği sporcular” olmasını engellemiyor…


İNGİLTERE’DE yayınlanan spor dergisi SportsPro, en “pazarlana-bilir” (marketable) sporcuları belirledi. Türkçesi biraz çirkin olduğu için biz bunu “piyasalarda rağbet gören” ya da “reklam dünyasının sevdiği” sporcular olarak adlandırmak istiyoruz.

Sporcular, sadece yaptıkları sporla para kazanmıyorlar. Sponsorluk, reklam anlaşmaları gibi ticari etkinliklerle hem kendilerine hem de varsa bağlı oldukları kulüplere de para kazandırıyorlar. Listede özellikle futbol dünyasının, birkaçı hariç, sevilen isimlerini göremiyoruz. Klasmanda Kan’ıdalı raket Eugenie Blanchard bir numara olurken, Barcelona’da forma giyen Brezilyalı yıldız Neymar, atletizmin rekortmen ismi Jamaikalı Usain Bolt ilk 10’a girmeyi başardı. İlk transferinden bir dolar bile alamayan ama bugünün en çok kazanan futbolcusu olan Portekizli yıldız Christiano Ronaldo, usta ayakların sahibi Arjantinli Lionel Messi, futboldan bir ada sahibi olacak kadar çok para kazanan Manchester United’m emektar oyuncusu Wayne Rooney, tenisin harika raketi Novak Djokovic bile üst sıralarda yer bulamadı. 300 milyon dolarlık raket olduğu belirtilen İsviçreli tenisçi Roger Federer, golf tarihinin fenomeni Tiger Woods, listede bile yoktu. Geçenlerde 40’mcı yaş gününü kutlayan, efsanevi İngiliz futbolcu David Beckham’ın listede olmaması şaşırtıcı değildi. Oysa on yıl önce böyle bir liste yapılsaydı birinciliği kimseye kaptırmazdı.

Sharapova

BİR TİCARET METAI OLARAK SPORCU

Dergi bu sıralamayı nasıl yaptı? İngiltere’nin tanınmış spor adamlarından oluşan bir jüri, üç yıllık bir performans değerlendirmesinde bulundu. Sporcuların transfer paraları, haftalıkları, ikramiyeler, primler, yaşları, kendi ülkelerindeki piyasa değerleri, sevilme oranları, karizmaları, aldıkları sponsorluklar, yaptıkları ticari anlaşmalar, reklam yüzüne sahip olup olmadıkları, spot ışıkları altında olmak isteyip istemedikleri ve sporcunun “ticari” olmaya yatkınlığı tek tek incelenmiş. Dünya çapında reklam dünyasının içinde yer almış 5 bin 600’den fazla ünlü isim, önce 500’e indirmiş, sonra da 50 kişilik liste oluşturulmuş.

Bouchard birinciliği aldı ama listede sadece 12 kadın sporcu var. ABD, 18 sporcuyla listenin hakimi durumunda. Kuzey İrlandalı golf oyuncusu Darren Clarke, 46 yaş ile en yaşlı sporcu.

Şimdi ilk 10’daki isimleri biraz tanıyalım:

1) Eugenie Bouchard

Hiçbir tenisçi, 12 aydan daha kısa bir sürede dünya sıralamasında bu kadar yükselmemişti. Bu mucizenin adı, 21 yaşındaki Kanadalı Eugenie Bouchard. Grand Slam’de iki kez yarı final, bir kez de final oynamış olması, bu genç tenisçi için olağanüstü bir başarıydı. Kendisi şimdi hem bayan tenisçilerin hem de moda dünyasının ilham perisi. Beş sponsorlu güzel oyuncu, tenisten kalan zamanlarında mankenlik ve fotomodellik yapıyor.

2) Neymar

Geçen yıl Dünya Futbol Şampiyonası’nda parlayan fakat sakatlanıp fazla varlık gösteremeyen Neymar, yine de bu performansıyla İspanya ligi La Liga’ya transfer olmayı başarmıştı. Sırtındaki kırık kemik nedeniyle Brezilya’nın yarı finalinde forma giyememesi büyük şanstı. Ne de olsa Almanya’ya karşı alınan 7-1’lik hezimetin utanç verici bir parçası olmadı. Beş sponsorlu futbolcu, şimdi Barcelona’da harikalar yaratıyor.

3) Jordan Spieth

Dört sponsorlu Spieth, 18 delikli yeşil sahaların tanınmış ismi. 21 yaşındaki Teksas-lı, Avrupa’nın golftaki şampiyonu Rory Mcllroy’a rakip olarak çıkarılmıştı. Uzun yıllar ABD’nin bir numarası olan Tiger Woods’u geride bırakması, hatta listeye bile sokmaması büyük başarı olarak gösteriliyor. Aslmda oyun tarzıyla ve gençliğindeki başarılarıyla Woods’a benzeyen Spieth, ABD’nin bulduğu yeni “bir numara” olarak görülüyor.

4) Missy Franklin

Yirmi yıldan bu yana ilk kez Amerikan saat diliminde yapılacak olan 2016 Rio Yaz Olimpiyatları, ünlü yüzücü Missy Franklin’i bekliyor. Yayın haklarını satın alan ABD nin üç büyük yayın kuruluşundan biri NBC’nin sunucuları, Missy Franklin’i, yayınlardaki “yorumcu” yüz olarak şimdiden hazırlıyor.


Özellikle 2012 ve 2013’te yüzmede madalyaları toplamış olan Franklin’in şimdiye kadar sponsorluk anlaşması da olmadı.

5) Lewis Hamilton

Beş uzun sezonda, ekibi McLaren’le birlikte zaferler yaşamış olan direksiyon ustası Hamilton, iki sponsorluğu olmakla birlikte şu günlerde çok ünlü bir markayla imzalayacağı anlaşma ile çıkış yapmaya hazırlanıyor. İngiliz sporcu dünya sıralamasında çok yukarılarda değil ama kahramanı Ayrton Sen-na’nın izinden yürümeye ve yeni şampiyonluklar kazanmaya kararlı. Brezilyalı Senna, 1994’te San Marino yarışı sırasında hayatını kaybetmişti.

6) Virat Kohli

Hint kriketçi, altı sponsorluk anlaşmasıyla sadece ülkesine değil, bütün dünyaya sürpriz yapmış gibi görünüyor. Sahada her ne kadar çok başarılı oyunlar çıkarsa da ters ve aksi kişiliği ile nasıl dünyanın altıncı piyasa yüzü olmayı başardığı merak konusu. Bunu, Hindistan’ın ünlü aktrisi Anushka Sharma ile olan beraberliğinin ortaya çıkmasına bağlayanlar da var. Ama her şeye rağmen o, ülkesinde en önemli isim.

7) Stephen Curry

Amerikan basketbolünün sürpriz ismi. Basketbol ligi NBA’in hep yedekte kalan oyuncusu iken, geçen yıl bir sezonda 286 adet üç sayılık atış yaparak rekor kırdı. Önceki yıl da 272 üç sayılık basket atmıştı. Kendi rekorlarını kıran Curry, milyonlarca basket sever arasında popüler bir isim olmakta zorlanmadı. Geçen yıl 5.5 milyon dolarlık reklam anlaşması yapan basketçi, çıtayı sürekli yükseltiyor.

8) Kei Nishikori

Hiç kimsenin beklemediği bir şekilde, sekiz sponsorlukla listeye tepeden inen Kei Nishikori, Japonların tenisteki gururu. Kısa denebilecek sürede 54 turnuva kazanan ve bir de Grand Slam’i bulunan sporcu, dünya sıralamasında dördüncülüğe çıkmayı başardı. Şimdiden 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın simgesi olarak seçilen tenisçi, özellikle Grand Slam’den sonra piyasasmı dört kat genişletti.

9) Katarina Johnson-Thompson

Ingiliz atlet, iki sponsorlukla da olsa piyasanın en tanınmış yüzlerinden biri. Çok değil, üç yıl önce Londra’daki Olimpiyat Stadyu-mu’nun açılışında düzenlenen spor etkinliklerinde JohnsonThompson, 100 metre yarışında ünlü atletlere meydan okuyan 19 yaşında bir isim olarak dikkat çekmişti. Geçtiğimiz iki yıl içinde de kapalı salon yatışlarında altın madalyaları toplayıp izleyicileri şaşkına çevirmişti.

10) Usain Bolt

Dünyaca tanınmış sekiz ünlü markanın sponsorluğunu almış olan, dünyanın en hızlı adamı JamaikalI atlet, yaşı ilerlediği için 2017’de Londra’da yapılacak Dünya Atletizm Şampiyonasında son noktayı koymaya hazırlanıyor. Alacağı derece ne olursa olsun, daha sonra koşmayacak. 100 ve 200 metrede rekor kırdığı günler gerilerde kaldı. Atletizm dünyası, onun yerini dolduracak başka bir isim bulmakta hayli zorlanacak gibi görünüyor.

img314


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu