Haberler

Perakendede yeni trend

Perakende alışverişlerde uzun vadeli taksitten sonra şimdi de taksit erteleme kampanyaları başladı. Bu süreçte özellikle mobilya ve beyaz eşya gibi alışveriş tutarının yüksek olduğu sektörlerde satışlar canlandı…


HÜKÜMET, kredi kartıyla yapılan alışverişe sınır getirmek amacıyla bu sıralar bir takım yasal düzenlemeler yapma çabasında. Bu düzenlemelerin temel amacı, kuşkusuz tüketicilerin ödeme güçleri üzerinde harcama yapmalarını önlemek. Ancak hesabını bilenler için kredi kartıyla alışveriş yapmanın birçok avantajının olduğu da aşikar.

perakende

Kredi kartı kullanıcılarına alışveriş yaptıkları mağazalarda peşin fiyatına taksit, para puan gibi avantajlar sağlayan bankalar, son dönemde “taksit erteleme” ya da başka bir ifade ile “taksit öteleme” kampanyalarına yoğunlaşmış durumda. Öyle ki, ilk taksitini üç hatta altı ay sonra ödemek üzere birçok ürünü satın alabiliyorsunuz. Bu uygulamanın özellikle beyaz eşya, mobilya, tüketici elektroniği, kombi, klima gibi yüksek tutarlı ürünlerin satışlarını canlandırdığı gözleniyor. Hatta bazı konut projeleri ve otomobil kampanyalarında da taksit erteleme uygulaması yapılıyor.

KOŞULLARI MÜŞTERİ BELİRLİYOR

Taksit erteleme avantajıyla satın alabileceğiniz ürünlerin başında beyaz eşya geliyor. Sektörün önde gelen firmalarından Beko’da bu kampanya geçen hafta başladı. Ay sonuna kadar geçerli olan bu uygulama kapsamında World Kart’la yapılan alışverişlere dört, HSBC’nin Advantage Kartına ise üç ay erteleme imkanı sağlanıyor. Bonus Kart’la ürün alanlarsa taksitlerini iki ay sonra ödemeye başlıyor. Benzer avantaja Arçelik müşterileri de sahip. Arçelik’ten Bonus Kartla alışveriş yapanlar ilk taksit ödemelerini dört, CardFinans kullanıcıları ise üç ay sonra yapabiliyor.

Taksit öteleme sistemi Vestel’de ise biraz daha farklı. World, Axess, Maximum, Advantage ve CardFinans kredi kartlarıyla Vestel’den alışveriş yapanlar taksit miktarını kendi bütçelerine göre düzenleyebildikleri gibi, taksitin başlangıç tarihini de kendileri belirleyebiliyor. Vestel Şirketler Grubu Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Ergün Güler, “Bu tür kampanyaları müşterilerimizin istedikleri ürüne daha rahat koşullarda ve hemen sahip olmaları için düzenliyoruz. Bu kampanya müşterilerimiz için son derece avantajlı. Satışlarımızı da artırmış durumda. Mağazalarımızda tüketici elektroniğinden beyaz eşyaya, küçük ev aletlerinden bilişim ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi var. Özellikle renkli ürün grubumuza yoğun ilgi söz konusu” diyor.

İNDİRİM DÖNEMİNE RASTLADI

Taksit erteleme kampanyası mobilya sektöründe de yoğun ilgi görüyor. Doğ-taş, Bonus Kart’la yapılan alışverişlerde peşin fiyatına 12 taksit yapıyor. Taksitlerin ödemesi ise 2014 Nisan ayında başlıyor. Yapı Kredi, Iş Bankası, Finansbank ve HSBC’nin kredi kartlarını kullananlarsa taksitlerinin ilk ödemesini 2014 Ocak ayında yapabiliyor. Doğtaş mağazalarında taksit erteleme kampanyası 31 Aralık’a kadar geçerli.

Doğtaş Pazarlama Direktörü Derya Ercan, mobilyanın fazla harcama gerektiren bir ürün grubu olmasından ötürü, tüketicilerin öde-mede kendile-rine kolaylık Um sağlayan firmaları tercih ettiklerini belirtiyor. Ercan özellikle yılsonuna doğru yapılan taksit ertelemesinin satışları artırdığına dikkat çekiyor. Doğtaş’m tüketicileri alışverişe teşvik edecek bir başka kampanyası daha var. Bu kampanyayla tüketicilere 2 bin TL’ye kadar indirim imkanı sağlanıyor. Şöyle ki, tek seferde 6 bin ile 9 bin 900 TL arasında alışveriş yapanlara 500, 10 bin ile 14 bin 990 TL aralığında harcama yapanlara bin, 15 bin TL ve üzeri harcayanlara ise anında 2 bin TL indirim yapılıyor. Ercan, bu uygulamayla tüketicileri toplu alışverişe teşvik etmeyi planladıklarını belirtiyor. Eylül ayında başlayan bu kampanya da yılsonuna kadar devam edecek. Yatak ve yemek odası takımlarından ev tekstiline kadar yüzlerce çeşit ürünün bulunduğu Doğtaş mağazalarında senetli satış da yapılıyor. Ancak Ercan, bu taksitlendirme sistemini mümkün olduğunca uygulamamaya çalıştıklarını ifade ediyor.


YILSONU KAMPANYALARINA YARADI

Çilek Mobilya’dan alışveriş yapanlar ise taksitlerini ödemeye beş ay sonra başlıyor. Ancak bu avantajdan yararlanmaları için ödemeyi Maximum Kart’la yapmaları gerekiyor. Diğer kredi kartla-rıyla yapılan alışverişlerde ise iki veya üç ay öteleme yapılıyor. Çilek Mobilya Genel Müdür Yardımcısı Talha Çilek, altı ay önce başlayan kampanyayı tüketicilerden yoğun ilgi görmesi üzerine yılsonuna kadar uzattıklarını belirtiyor. Mağazalarından yapılan alışverişin yüzde 80’inin kredi kartlarıyla gerçekleştiğini açıklayan Çilek, taksit öteleme kampanyası sayesinde satışların ciddi oranlarda arttığını ifade ediyor. Çilek Mobilya’nın  Aralık ayını kapsayacak şekilde tüketicilere ödeme kolaylığı sağlayacak ilave bir kampanya daha planladığını belirtelim.

Taksit erteleyerek satın alabileceğiniz ürünler arasında kombi, klima, şofben gibi ısıtıcı ve soğutucular da var. Bu sektörün önde gelen firmalarından Baymak’tan alışveriş yapanlar, ilk taksitlerini 2014’ün Mart ayında ödeyebiliyor. Ancak bunun için Halk Bankası’na ait Paraf Kart’la alışveriş yapmaları gerekiyor. 1 Kasım’da başlayan kampanyanın ay sonuna kadar süreceğini de hatırlatalım. Özellikle yoğuşmalı kombide ciddi oranda pazar payına sahip olan Bay-mak’m Türkiye genelinde bin 200 bayisi, 2 bin 100’den fazla satış noktası ve 250’nin üzerinde yetkili servisi bulunuyor. Taksit erteleme kampanyası Baymak ürünlerinin satıldığı tüm satış noktalarında geçerli.

Yalçın AYAYDIN / ipekyol Yönetim Kurulu Başkanı
“Hazır giyime uymaz”

Taksit erteleme kampanyaları hazır giyim sektöründe uygulanmıyor. Bu tür bir uygulama bizim sektör için uygun da değil. Çünkü biz sezonluk çalışıyoruz. Yıl içinde vitrine birkaç ay arayla yeni ürünler çıkıyor. Tüketici satın aldığı bir ürünün bedelini ödemeden sezon geçiyor. Satın aldığı ürünün sezonu geçtiği halde halen borcu olan tüketiciyi kaybediyoruz. Bu açıdan baktığımızda yalnızca taksit erteleme kampanyaları değil, uzun vadeli taksitler de sektöre zarar veriyor. Bana göre taksit yapılırken vade altı ayı geçmemeli. Hazır giyim sektörü yaz ayları hariç bu yılı iyi geçirdi. Özellikle turistlerin yoğun olduğu dönemlerde satışlarımız katlanıyor. Türkiye’nin turizm sektörü üzerinde yoğun olarak durması lazım. Ciddi tanıtımlar yapılmalı. Bu konuda Körfez ve Kafkasya ülkelerine ağirlık verilmeli.

Özbey Men


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu