Haberler

Para ile ‘temas’ etmeden alışveriş

Temassız kredi kartlarını yıllardır kullanıyorduk, şimdi de temassız özellikli banka kartları çıktı. Bu kartlarda güvenlik için işlem başına 50 TL, günlük toplam 150 TL harcama limiti var. Temassız banka kartlarının indirim, para puan ve kampanyalara katılma özellikleri de bulunuyor…


BANKALAR temassız özellikli kredi kartlarından sonra şimdi de te-massız özellikli debit kart veya yaygın adıyla banka kartları çıkartmaya başladı. Kart sahipleri bu sayede 50 TL ve altında bedelli alışverişlerinde şifre girmek zorunda kalmayacak. Temassız POS makinesi bulunan işletmelerde kartın POS makinesine gösterilmesi ödeme yapmak için yeterli olacak.

Temassız banka kartlarının kullanım alanı ve işlevleri bununla da sınırlı değil. Örneğin, sadece marketlerdeki alışverişlerde değil, gazete alırken, otobüse binerken, otopark ücreti öderken veya sinema bileti satın alırken, başka ifadeyle 50 TL’nin altındaki bütün ürün veya hizmet alanlarında bu kartları kullanabileceksiniz. Üstelikte bozuk para derdim ortadan kaldıran temassız banka kartlarıyla yapılan alışverişlerden puan kazanıp, ayrıca indirim ve kampanyalara da katılabileceksiniz. Yeter ki, ürün ya da hizmet aldığınız işletmede temassız özellikli POS makinesi bulunsun…

Para ile temas etmeden alışveriş

Bankacılara göre tüm bu özellikleri nedeniyle temassız banka kartları önümüzdeki dönem nakit paranın tahtına ortak olacak. Fiziki paranın yerine geçmese bile ödemelerde daha çok kullanılacak.

GÜVENLİK İÇİN ÖNLEMLER VAR

Temassız ödeme deyince, hemen herkesin aklına güvenli olup olmadığı geliyor. Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi şifresiz işlem yapılabildiği için temassız özellikli banka kartlarında da güvenlik büyük önem taşıyor. Bu nedenle bankalar temassız kartlarla yapılan işlemlere çok sayıda sınırlama getiriyor. Kartın çalınması veya kaybolması halinde riski minimize etmek için işlem başına limit genellikle 50 TL ile sınırlanıyor. Yani bu kartlarla 51 TL’lik bir ödemeyi sadece temassız özelliğini kullanarak yapamıyorsunuz; şifre girmek zorundasınız. Bunun dışında ayrıca çoğu banka gün içinde yapılan işlemlere 150 TL’lik sınır koyuyor, işlem limiti veya gün limitini aşmak isteyenler aynı kartla bu kez şifre girerek alışverişlerini yapabiliyor.

Kısa bir süre önce hayata geçen temassız yani “göster ve öde” özellikli bu kartlar şu anda az sayıda bankada var. Hizmeti sunan bankalar, uygulamanın yaygınlaşması için ilginç yöntemler benimsiyor. Örneğin, Garanti Bankası kartı alışılmış formundan çıkartarak aksesuarlara taşıyor. Banka temassız kartlarını Bonus Trink kol saati, anahtarlık, cep telefonlarının üzerine yapıştırılarak kullanılan Bonus Trink stic-ker formunda sunabiliyor.

Özellikle “göster geç” özelliği nedeniyle ulaşım sektöründe büyük avantaj sağlaması beklenen temassız kartları önümüzdeki dönem tüm bankaların çıkartması ve yeni özelliklerin eklenmesi bekleniyor.

GÜNLÜK LİMİTİ 150 TL

Ziraat Bankası müşterilerinin 50 TL’ye kadar olan alışverişlerini te-* massız banka kartları ile ödeme imkanı sunuyor. Temassız özellikli çipli banka kartlarının günlük toplam işlem limiti ise 150 TL. Günlük bu limite kadar olan işlemler temassız yapılabilirken, bu tutarın üzerindeki tutarlarda şifre girilmesi gerekiyor. Böylece çalınma veya kayıp durumunda kart sahibinin günlük riski 150 TL ile sınırlandırılıyor.

Temassız banka kartlarının e-cüzdan özelliği olduğunu hatırlatan Ziraat Bankası Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, “Bu nedenle fiziken korunması kart hamilinin sorumluluğundadır” diyor.

Ziraat Bankası temassız kartlarının özellikle ulaşımda yaygın kullanılması için çalışmalar yapıyor. Bu alanda ilk olarak Konya’da BKM Ulaşım projesi kapsamında Ziraat Ban-kası’nın temassız banka kartları kullanıma sunuldu.


Bankanın temel hedefi önümüzdeki dönem ulaşım projeleri kapsamında kullanılan temas-sız banka kart sayısını artırmak.

Halen gençlere verilen Ziraat Bankası amblemli temassız banka kartı sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Banka aynı zamanda TSK e-Cüzdan Projesi kapsamında Silahlı Kuvvetler mensupları ve yakınlarına, er ve erbaşlara te-massız özellikli banka kartlan da veriyor. Bankanın toplam temassız banka kartı sayısı 3 milyonu aşmış durumda.

Temassız banka kartlarının müşterilere hızlı alışveriş imkanı tanıdığını hatırlatan Çakar, bankanın temassız banka kartlarının özelliklerini ve kullanıcılara sağladığı avantajları ise şöyle özetliyor:

“Müşterilerimizin talebi ile temassız banka kartlarımıza ‘Kazandıran’ ve ‘Avans’ özelliklerini de tanımladık. Kazandıran özelliği sayesinde müşterilerimiz Bankkart ile yaptığı alışverişlerinden ödül para kazanıp, vadesiz mevduat hesabında tutulan belli tutar aralığındaki bakiyesine faiz alabiliyor. Avans özelliği sayesinde ise kredili mevduat hesabı (KMH) limitinden yapılan alışverişler, faizsiz ve masrafsız olarak KMH tahakkuk tarihine kadar öteleniyor.”

ŞÜPHELİ İŞLEM BİLDİRİLİYOR

Garanti Bankası temassız özellikli banka kartını Bonus Trink adı altında çıkarttı. Halen 50 TL ve altındaki alışverişlerde bozuk para yerine Bonus Trink’in kullanıldığını söyleyen Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Onur Genç, kartın güvenlik nedeniyle hem adet, hem tutar limitleriyle koruma altına alındığına vurgu yapıyor. Banka ayrıca şüpheli işlemlerde müşteriyi de doğrudan bilgilendiriyor.

Banka olarak, 2023’te Türkiye’de nakitsiz yaşam hedeflediklerini söyleyen Genç, özellikle ulaşım sektörü ve projelerine odaklandıkları bilgisini veriyor. Bu kapsamda ulaşım sektörüne yönelik ödeme çözümü geliştirdiklerine vurgu yapan Genç, temassız ödemelerde sundukları ürünleri ise şöyle özetliyor:

“Bu sektör için geliştirdiğimiz ürünlerin, 2023’te nakitsiz toplum hedefimiz adına büyük sinerji yaratacağına inanıyoruz. Bu alanda hayata geçirdiğimiz çalışmalardan biri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi işbir-liğiyle, MasterCard Worldwide’in yeni ödeme platformu M/Chip Advance’ı ulaşımda kullanan ilk kart olma özelliğini taşıyan Esparacard oldu.

Eskişehirliler, 50 TL’ye kadar alışverişlerini Es-paracard’m temassız ödeme özelliğinden faydalanarak yaparken, bu rakamın üstünde yapacakları günlük tüm harcamaları, şifre girerek gerçekleşti-rebiliyorlar. Ayrıca, belediye ve halk otobüsleri ile tramvaylarda ulaşım bedelini, kartı araçlardaki yenilenmiş terminal cihazlarına göstererek ödeyebiliyorlar. Yapılan her harcamada bonus kazandıran Esparacard’ı kullananlar, belirli işyerlerinde sunulan özel indirimlerden ve bir saat içinde farklı toplu taşıma araçları arasındaki aktarma özelliğinden de yararlanabiliyor. Ulaşımla birlikte restoran, sinema, otopark gibi bozuk parayla ödeme yapılan noktalarda da kredi kartı ve temassız ödeme araçlarının kullanımı artıyor.”

Bugün Garanti Bankası’nda 2 milyonun üzerinde müşte-‘ ri temassız özellikli kartları kullanıyor. Bankanın halen bazı kartlarında tertlassız özelliği var. Bazı kartlarda ise kart sahibinin istemesi halinde temassız özelliği ekleniyor.

Temassız kartların en büyük özelliğinin ve avantajının hız olduğunu vurgulayan Genç, müşterilerinin temassız POS bulanan her işyerinde, yurtiçi ve dışında, hızlıca 50 TL ve altı işlemlerini sonlandırabildiğini vurguluyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu