Makaleler

Pandemi algı ve tercihleri kalıcı olarak değiştirdi

IBM’in her yıl düzenlediği Think Zirvesi, diğer etkinlikler gibi online gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen’in söyledikleri, Covid-19’un izlerinin kalıcı olacağını, insanların tüketim ve davranış şekillerinin yaş gözetmeksizin değişeceği düşüncesini perçinledi.

Yaşadığımız dönemde yöneticileri bekleyen zorluğun, doğru kararları alabilmek ve gereken cesur adımları atmak olduğunu belirten Kralingen, “İşletmelerin ve hükümetlerin virüsün ilk etkisine ne denli hızlı tepki verdiklerini gördük. Ekonomilerdeki iyileşmenin yavaş yavaş olacağı belli oluyor.

Ancak dünyadaki birçok sektörden iş liderleriyle konuşurken, bir şeyin çok net olduğunu görüyorum. Bu dönem dijitale geçiş hızlanacak” derken, fiziksel ile dijital arasında dengenin büyük ölçüde değiştiğini belirtti.

“Büyük bir sağlık kuruluşunun sağlık hizmeti için aldığı telefon sayısı günde bin 500’den 43 bine yükseldi. 60 yaş üzeri tüm bankacılık müşterileri de artık djjitale erişebildikleri için bankalar, birçok şubenin yeniden açılamayacağını öngörüyor” diyen Kralingen, dijital hizmetleri daha önce hiç kullanmamış kişilerin de internet alışverişi, görüntülü aramalar ve diğer çevrimiçi deneyimlere yoğun bir şekilde yöneldiğini aktardı. Kralingen algılarının ve tercihlerinin kalıcı olarak değişeceğini vurgulayarak, djjitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde iş liderlerine gereken üç ana eylem önerisinde bulundu. Kralingen: “Müşterilerle iletişimde yeni yollar bulmak ve müşteri deneyimini geliştirmek, her sektöre özel uyarlanmış açık bir iş mimarisi ve teknik mimariye sahip olmak, ölçeklendirilmiş bir girişimci zihniyetiyle iş esnekliği ve çevikliği oluşturmak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu