Haberler

Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortaları

Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası paketi alanlar birçok ürün ve hizmete bedava kavuşuyor. Artık ambulans, check-up, 7/24 görüntülü doktor danışma hatları, ultrason mamografi, diş paketlerine ücret ödenmiyor…

TÜRKİYE’DE yaklaşık 6 milyon kişi özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası şemsiyesi altına girdi. Toplam prim üretimi ise 5.5 milyar TL seviyesine ulaştı. îlk bakışta büyükmüş gibi görünse de bu rakamlar aslında gerek özel sağlık sigortası, gerekse tamamlayıcı sağlık sigortası için arzu edilen seviyelerden çok uzak noktalarda. OECD’nin son raporu da bu görüşü destekliyor. Rapora göre, Türkiye’de özel sağlık sigortasının büyüklüğü acil bakım ve seyahat sigortası hariç nüfusun yalnızca yüzde 3’ünü kapsıyor. Bu oranla Türkiye, OECD ülkeleri içinde en alt sıralarda yer alıyor.

Ancak sektör gelinen seviyeden çok da mutsuz ve umutsuz değil. Çünkü rakamlar ve beklentiler Türkiye’nin ciddi potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, TÜÎK ve ElU’nun verilerine göre, Türkiye’de özel sağlık sigortasına uygun nüfus 2023 yılında 35 milyona ulaşacak. Buna göre sigorta sektörü bugün düşük olan penetrasyonun önümüzdeki dönem için büyük potansiyel taşıdığı görüşünde.

Tabii durum böyle olunca sigorta şirketleri de özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasına odaklandı. Her gün sağlık paketlerine yeni ürün ve hizmetler ekleyen sigorta şirketleri, özellikle önümüzdeki dönem daha hızlı büyümesi beklenen tamamlayıcı sağlık sigortasına odaklanmış durumda.

Biz de önümüzdeki dönemde hayatımızdaki yeri daha önemli hale gelecek olan özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasını mercek altına aldık. Şirketlerin farklı kapsamları olan paketler kanalıyla müşterilerine sunduğu hizmet ve ürünleri derledik…

Tamamlayıcı sağlık neleri kapsıyor?

  • TSS kapsamına alınacak kişilerin genel sağlık sigortası hak sahibi olma zorunluluğu bulunuyor.
  • Sadece SGK ile anlaşması olan özel hastanelerle anlaşma yapılabiliyor.
  • Ayakta tedavi kullanımları için adet sınırlaması var.
  • Sigortalı isteğe bağlı olarak ek prim ödeyerek poliçesine doğum ve tüp bebek teminatını da ilave edebiliyor.

Özel sağlık sigortası neleri kapsıyor

  • Sigortalının poliçe başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkacak hastalıklarının tüm tedavi masrafları teminat limitleri, ödeme oran, ve poliçe özel şartlar, kapsamında karşılanıyor.
  • Ödeme yapılırken SGK ödeme koşulları değil, özel şartlar ve teminat limitleri göz önüne almıyor.
  • Tüm özel sağlık kurumlan ile anlaşma yapılabıl.yo . Kurumun SGK ile anlaşması olması koşulu bulunuyor.
  • Avakta tedavi kullanımları için adet sınırlaması yok, limit ve ödeme oranları dahilinde ödeme yapıhyor.
  • Türkiye’de yerleşik T.C vatandaşları ve yabancı uyruklu kişiler poliçe kapsamına dahil ed.lebıl.yor. Genel sağlık sigortası hak sahibi olma zorunluluğu yok.

ZİRAAT SİGORTA
Bireysel TSS yolda

Ziraat Sigorta bu yıl içinde tamamlayıcı sağlık sigortası ürününe ilaveten Bireysel Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı (TSS) hayata geçirmeyi planlıyor. Söz konusu üründe temel olarak yatarak ve ayakta tedavi giderlerini belirli kategorilerde teminat altına alınması ayrıca ücretsiz ambulans ve benzeri ek hizmetleri de içeriğinde barındırması hedefleniyor.

Hali hazırda müşterilere sunulan özel sağlık sigortası paketi ile üç ayrı teminat türü ve dört farklı teminat limiti bulunduğu bilgisini veren Ziraat Sigorta Genel Müdürü Emin Cubıkcı, “Limitsiz yatarak tedavi teminatı içeriğine sahip temel ürünümüzden başlamak üzere limitsiz ayakta tedaviyi de kapsayan genişlikte ürün gamımız var. Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünümüz kapsamında da sigortalılarımıza limitsiz yatarak tedavinin yanı sıra ayakta tedavilerde muayene ve muayeneye bağlı tahlil, röntgen, MR, tomografi ve benzeri ileri tetkiklerde yıllık sekiz kullanıma kadar teminat kapsamında. ÖSS ve TSS paketlerimizde, müşterilerimize ücretsiz tıbbi danışmanlık, ambulans hizmetleri ve bazı ileri tetkikler sunuyoruz” diyor.

Bunun dışında müşterilerine çok sayıda ücretsiz hizmet ve ürün sunduklarını söyleyen Cubıkcı sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yatarak ve ayakta tedavi gibi ana teminatlarına ek olarak tüm ürünlerimizde cerrahi/tıbbi yatış destek teminatları ile birlikte, tıbbi danışmanlık, ücretsiz ambulans hizmetleri ve 40 yaş üzeri müşterilerimiz içinse PSA ve mamografı teminatları veriyoruz. Ayrıca limitsiz/katılımsız olan ürün paketimiz ile müşterilerimize check-up teminatını ücretsiz olarak sunuyoruz.”

ANADOLU SİGORTA
Ücretsiz ürünlerle destekliyor

Anadolu Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortasında yüzde 26’lık payla sektörün en büyük şirketi. 2018 ilk dört ayında sektörün TSS üretim tutarının 183.55 milyon TL, aynı dönemde firmanın prim üretiminin 48.4 milyon TL olduğunu söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Oğuz, “Prim üretiminde pazar payımızı yüzde 26’ya yükselterek nisan ayı verilerine göre üretimde ilk sırayı aldık. Sektörün ilk ve en büyük kurumsal TSS poliçesi olan MESS poliçelerini şirketimiz yaptı. 100 bin sigortalı bu şekilde portföyümüze katıldı. Böylece TSS’deki toplam müşteri sayımız 162 bin kişiyi aştı” dedi. 2017’yi 538.27 milyon TL’lik toplam prim üretimi ve 303 bin 979 müşteri sayısı ile kapatan Anadolu Sigorta, 2018 ilk dört ayında prim üretimini 325.5 milyon TL’ye sigortalı sayısını ise 421 bine çıkarttı. Özel sağlık sigortası yaptıran müşterilerine ise ücretsiz avantajlı sağlık hizmet paketi sağladıkları bilgisini veren Oğuz, bu konuda şunları söyledi:

“Tüm özel sağlık sigortası ürünlerimizde 40 yaş ve üzerindeki sigortalılarımız için kontrol mamografi ve kontrol PSA teminatları, poliçesinde ayakta tedavi teminatı bulunan 50 yaş ve üzerindeki sigortalılarımız içinse kontrol kolonoskopi teminatı ve check-up teminatını hediye ediyoruz. Ayrıca özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip tüm sigortalılarımıza plan ayırımı olmadan 7/24 canlı görüntülü ve ücretsiz doktor danışmanlığı hizmetimizden ve içinde diş çekimi, dolgu gibi işlemlerin de yer aldığı diş hizmet paketimizden ücretsiz olarak faydalanma imkanı sunuyoruz.”

Yaklaşık iki buçuk yıl önce tamamlayıcı sağlık sigortasını başlatan firma, bu kapsamda müşterilerine farklı paketler sunuyor. Sadece yatışlı tedavi veya yatışlı ve ayakta tedavinin bir arada olduğu iki farklı plan seçeneği A ve B network olmak üzere iki ayrı network alternatifi sunduklarını söyleyen Oğuz, TSS ile müşterilerine sağladıkları diğer ürünleri ise şöyle sıralıyor:

“TSS’ye yenilikçi ürünler koymaya özen gösterdik, örneğin, tüp bebek teminatını sektörde bir ilk olarak tamamlayıcı poliçelerimize isteğe bağlı teminat olarak ekliyoruz. Ayrıca bebekleri doğum tarihleri itibarıyla sigortalayarak doğuştan gelen hastalıklarının ödenmesini sağlıyoruz, TSS poliçeleri kapsamında son yeniliğimiz ise diş hizmet paketi. Sigortalılarımıza içinde diş çekimi ve dolgu işlemlerinin de karşılandığı oldukça kapsamlı bir diş hizmet paketi hediye ediyoruz. Öncelikli hedefimiz herhangi bir sebeple özel sağlık sigortacılığı sistemine katılmamış kesimleri sektöre kazandırmak.”

NE KADAR ÖDEYECEKSİNİZ

Anadolu Sigorta, TSS ve ÖSS fiyatlandırmasında ise farklı yaş, cinsiyet ve network’e göre fiyatlandırma yapıyor. Örneğin 30 yaşında bir erkek ÖSS’dc sadece limitsiz yatış hakkı olan birinci network’u satın alırsa 1.099 TL, kadın alırsa 1.120 TL ödüyor. Tedavi ve yatışlıda limitsiz poliçe olan dördüncü network’ü alırsa erkek 4.271 TL, kadın ise 6.255 ANADOLU TL ödüyor. Aynı paketleri SIGORTA 50 yaşında bir kişi satın aldığında ise sırasıyla 1.974 TL, 1.995 TL, 7.715 TL, 9.559 TL ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Hastane sınırlaması bulunan ÖSS’lerde ise, 30 yaşında bir erkek paket l’i aldığında 879 TL, kadın satın aldığında 896 TL, ayakta tedavi ve yatışlı tedavi limitsiz paket 4’te ise erkek 3.417 TL, kadın 5.004 TL ödüyor. 50 yaşındaki kişiler ise sırasıyla 1.579 TL, 1.596 TL, 6.172 TL, 7.648 TL ödemek zorunda kalıyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarını ise iki farklı pakette toplayan Anadolu Sigorta’nın yatışlı ve yatışsız A ve B network’ü var. Buna göre 30 yaşındaki bir kişi B network’ü için 833 TL, A için 1.002 TL ödüyor. 50 yaşındakiler içinse 1.367 TL, 1.636 TL’ye çıkıyor. Sadece yatışlı olan ikinci grupta ise yine A ve B network’ü var. Buna göre 30 yaşındaki bir kişi B network’ü için 384 TL, A için 451 TL, 50 yaşındakiler ise 592 TL ve 696 TL ödeme yapıyor.

MAPFRE
Ücretsiz check-up

Mapfre Sigorta’nın bugün 300 bin sigortalı müşterisi var. Kurumun tamamlayıcı sağlık sigortası müşteri adedi ise 35 bin civarında. Müşterilerin hastane ve sağlık kurumlan tercihlerine, ihtiyacı olan teminat ve bütçelerine göre özel olarak belirleyebilecekleri plan alternatifleri sunduklarını söyleyen Mapfre Bireysel Sağlık Sigortaları, Risk Analizi ve Sağlık Operasyon Şems Yöneticisi Arzu Tansuk Aydın, “Bu kapsamda check up, özel anlaşmalarla sağlanmış avantajlı doğum paket teminatı, kurumlara özel ayrıcalıklı hizmetlerin olduğu teminatlar verebiliyoruz Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünümüz olan Fark Yok Sağlık Sigortası ise SGK kapsamındaki kişilerin uygun primlerle satın alabilecekleri, anlaşmalı özel sağlık kuramlarında geçerli limitsiz yatarak tedavi ve yıllık limitli ayakta tedavi teminatını kapsıyor. Bu ürünü tercih eden sigortalılarımıza özel bir kurum ağında geçerli acil diş paketi de veriyoruz” diyor.

Mapfre ayrıca özel sağlık sigortalı müşterilerine senede bir kez belirledikleri check-up paketini herhangi bir katılım payı almadan sunuyor. Ayrıca özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi tüm sigortalılar yıl içinde sınırsız anlaşmalı ambulans hizmeti de alıyor.

EN UCUZ POLİÇE 392 TL

Sigortalarda fiyatların kapsama, yaşa göre değiştiğini de hatırlatan Aydın, paket fiyatlarına ilişkinse şunları söylüyor:

Örneğin, ilk defa sağlık sigortası kapsamına alınacak bir kişi için özel sağlık sigortası limitsiz yüzde 100 ödemeli yatarak tedavi teminatı için 30 yaş erkek 863 TL, 40 yaş erkek 1.350 TL, 50 yaş erkek 1.750 TL prim ödüyor. Kişi yatarak ve ayakta tedavide limitsiz bir plan tercih ederse (yatarak yüzde 100, ayakta tedavi yüzde 80 ödemeli) prim tutarı 30 yaş erkek için 3.900 TL, 40 yaş erkek için 5.450 TL, 50 yaş erkek için 7.470 TL oluyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası primlerine baktığımızda ise yatarak tedavi kapsamında (îstanbul-çalışan) 30 yaş erkek 392 TL, 40 yaş erkek 490 TL, 50 yaş erkek 490 TL; yatarak ve ayakta tedavi kapsamında 30 yaş erkek 980,40 yaş erkek 1.218,50 yaş erkek 1.218 TL prim ödüyor.

Mapfre özel sağlık sigortasında klasik ürün ve hizmetlerinin yanma birçok yenilik de eklemiş durumda. Özel sağlık poliçe teminatları içinde yer alan check-up teminatını, kapsamı daha geniş olarak hazırlanmış ek bir teminat şeklinde satmaya başlayan Mapfre aynı zamanda 12-18 yaş arasındaki çocukların tek başına sigortalanmasına da imkan sağladı.

AXA SİGORTA
“Sigorta 4.0″ı hayata geçirdi

Axa Sigorta müşterilerine ihtiyaçları doğrultusunda farklı sağlık sigortası paketleri sunuyor. Sağlık sigortalarında kişilerin kendi ihtiyacına ve kullanımına göre tercih yaparak farklı teminatlar ödeyebildiğini hatırlatan Axa Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı Firuzan İşçan, “Örnek vermek gerekirse, sigortalılarımız dilerse hem yatarak, hem ayakta tedavi teminatlarını içeren bir ürün alarak ameliyat gibi yatarak tedavi gerektiren rahatsızlıkların yanında doktor muayenesi, tetkik ve görüntüleme hizmetlerinden de yararlanabiliyor. Buna alternatif olarak sadece yatarak tedavi içeren bir paket sahibi de olabilirler. Teminatlar arasında sigortalılarımıza yurt içi ve dışı anlaşmalı kuramların tercihi gibi seçenekler de sunuyoruz. Sağlık sigortalarına alternatif olabilecek bir diğer ürünüz ise tamamlayıcı sağlık sigortası” diyor.

Günümüzde teknolojik alanda yaşanan hızlı gelişmeler ve bu gelişmelerin paralelinde tüketici profilinde yaşanan değişim, sigorta şirketlerine de itici güç oluyor. Örneğin Axa, ürün ve hizmetlerini “Sigorta 4.0” ile teknolojiyle buluşturuyor. Her gün yeni uygulamalarla müşterilerin hayatlarına değer katmaya çalıştıklarını söyleyen îşean, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Özellikle Sigorta 4.0 değişen ihtiyaçlarla birlikte hem ürün, hem de müşteriyle temas noktaları ve risk analizinde kullanılan yeni teknolojiler, doğru müşteriye doğru kanaldan doğru fiyatlandırma imkanı sunuyor.”

ESİN ÇETİNEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu