Haberler

Özel okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

ÖZEL okullar 2016-2017 eğitim öğretim dönemi için öğrenci kabul etmeye başladı. Çocuklarına daha iyi bir eğitim sunabilmenin arayışı içinde olan veliler şu sıralar deyim yerindeyse okul okul geziyor. Üstelik özel okullara hiçbir dönem olmadığı kadar talep var. Çünkü özel okullara kayıt yaptırmak eskisi kadar zor değil. Burs, erken kayıt indirimi ve uygun taksit seçenekleri özel okulların cazibesini artıyor. Peki, okul seçerken nelere dikkat edilmeli? Prestij Koleji’nin sahibi Psikolog îlhami Yıldız velilere şu önerilerde bulunuyor:

ozel okul

1. Yabancı dil kalitesini ölçün: Okulların genellikle birinci yabancı dili İngilizcedir. İlkokul yılları yabancı dil öğrenmenin en kolay olduğu yıllardır. Bu nedenle en çok ders veren ve yabancı uyruklu öğretmenlerle en fazla ders yapan okulları seçin. Yabancı uyruklu öğretmenler tarafından verilen derslerin daha verimli olduğu görülüyor. Ayrıca Almanca, Fransızca, İspanyolca, Çince gibi ikinci yabancı dil eğitimi veren bir okul tercih etmelisiniz.

2. Laboratuvar ortamı olup olmadığını kontrol edin: Fen dersleri dinleyerek, okuyarak değil de daha çok uygulamalı öğrenilmesi gereken derslerdir.

Bu nedenle seçeceğiniz okul mutlaka donanımlı bir laboratuvara sahip olmalı. Hatta günümüzde teknolojiyi yakından takip eden okullarda 3D (üç boyutlu) laboratuvarlar bulunmakta. Bu laboratuvarlar dersi hem daha akılda kalıcı hem de daha ilgi çekici hale getiriyor.

3. Okulda drama dersi olup olmadığını sorun: Yaratıcı drama çalışmaları, öğrencilerin yaratıcılığını, hayal gücünü ve iletişim becerilerini geliştirir. Kendilerini daha iyi tanımayı, anlamayı ve gerçekleştirmeyi sağlar. Eleştirel ve bağımsız düşünebilme becerilerini, işbirliği, grup içinde uyum ve birlikte çalışma becerisini geliştirir ve sosyal duyarlılık yaratır. Öğrencilerin kendilerini iyi ifade etme becerisini, dil ve sözel olmayan ifade becerilerini geliştirir. Her sınıf düzeyinde yaratıcı drama, drama dersi veren okullar bir adım önde olurlar.

4. Okulun sosyal olanaklarını her öğrencinin kullanıp kullanamadığını öğrenin: Okulun sosyal olanakları çok gelişmiş olabilir. Ancak çocuğunuz bu sosyal olanaklardan ne kadar yararlanacak? Artık okul yöneticisi ve aileler olarak şunu çok iyi biliyoruz ki, çok yönlü çocuklar yetiştirmenin yolu sosyal etkinliklerden geçiyor. Okul tercih ederken sosyal donatılarının gelişmiş olduğu ve mümkün olduğunca bütün öğrencilerine sosyal aktivitelerinde rol veren okulları tercih edelim. Unutmayın ki, çocuğunuzun sahip olduğu yetenekler bu tür sosyal aktivitelerde ortaya çıkar.

5. Okulun dünya vatandaşı yetiştirme gibi bir hedefi var mı? Seçtiğiniz okulun uluslararası bilince sahip bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bir yer olmasına dikkat edin. Çocuğunuzun uluslararası projelerin içinde yer alması, farklı kültürleri tanımasına imkan sağlar ve dünya insanı olarak yetişmesinde önemli bir rol oynar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu