Haberler

Orta sınıf hafif ticari için babayiğit

Nihat Şahsuvaroğlu adını otomotiv dünyası yakından tanır. Erzurumlu işadamı uzun yıllar Ford, Pegueot, Citroen, Karsan ve BMC’nin aralarında bulunduğu 11 markanın bayiliğini yapmıştı.


Ancak 2000 yılında kardeşi Ali Şahsuvaroğlu ile işlerini ayıran Nihat Şahsuvaroğlu, otomotiv sektöründe distribütör olmaya karar verdi ve Çin otomobilleriyle Türkiye’yi İlk tanıştıran isimlerden oldu. Ancak 2001 krizinde kurların yükselmesi ve ithalata engel konulması üzerine rotayı Cezayir’e çeviren Şahsuvaroğlu halen Kuzey Afrika’da altı Çinli otomotiv markasının distribütörlüğünü yapıyor. Bu markalar Changan, Chana, Jac, Hafei Motor ve JMC… Kuzey Afrika operasyonları için Cezayir’i üs seçen Şahsuvaroğlu, Türkiye’de İse Güney Koreli SsangYong’un temsilciliğini yürütüyor. Şahsuvaroğlu Dış Ticaretin Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Şahsuvaroğlu’nun nihai hedefi üretime girmek. Bunun için de 2016’yı kendine hedef olarak belirlemiş.

Orta sınıf hafif ticari

Arkadaşımız Rahime Baş Uçar’ın öğrendiğine göre, Şahsuvaroğlu, 2016’da Cezayir’in Oran kentinde JAC markasıyla bir hafif ticari araç üretim tesisi kurmayı planlıyor. Bununla yetinmeyen işadamı Türkiye’de orta sınıf hafif ticari araç üretimi için hazırlıklarını ve girişimlerini sürdürüyor, iki ay önce bu yatırımın yer seçimi için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile görüşmüş. Üretimin yüzde 70 oranında yerli yapılması hedefleniyormuş. Konu ile ilgili görüştüğümüz Nihat

Şahsuvaroğlu-, “1.5, 2.5 ve 3.5 tonluk orta sınıf hafif ticari araç üretmek İstiyoruz. Yüzde 70 yerlilik oranı olacak. Bunun için tedarikçilerle görüşmeye başladık” diyor. Şahsuvaroğlu ilk etapta 10 bin adetlik üretimle işe başlamak niyetinde. Yatırımı üretimin yarısı iç pazar, yarısı ihracat hedefiyle gerçekleştirecek. Böylesi bir tesis için de arsa hariç 70 milyon dolarlık yatırım bütçesi ayırmış. Peki, bu yeril hafif ticari aracın markası ne olacak? Şahsuvaroğlu şimdilik bu konuda ser veriyor, sır vermiyor. Bu arada Şahsuvaroğlu bugünlerde SsangYong’un en çok satan yeni orta sınıf SUV modelini Türkiye’ye getirecek olmanın heyecanını yaşıyor. Şehir SUV’u denilen Tivoll 55-70 bin TL’den satılacakmış. Modelin lansmanı 20 Mayıs’ta yapılacakmış.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu