Haberler

Online Antrenörlük Eğitimleri Başladı

FUTBOL, güreş, satranç, tırmanış, pilates, yoga… Spor dünyası geri kalmadı ve onlar da online furyasına katıldı. Koronavirüs salgını sırasında öne çıkan online eğitim furyasına sporun çeşitli branşları da dahil oldu. Federasyonlar antrenörlük eğitimlerini ve gelişim seminerlerini online platform üzerinden vermeye başlarken, özel kurumlar da pek çok branşta “Spor Eğitmenliği ve Koçluk” sertifikası verir oldu. Pandemi dolayısıyla ertelenen ve fiziki olarak yapılamayan antrenörlük kurslarına talep yoğun. Online platformda verilen eğitimlerin sonunda sınava giren sporcular, belgelerini temin edebiliyor. Öte yandan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Antrenör Eğitim Sistemi’ programı Anadolu Üniversitesi işbirliği ile faaliyete geçti. Bu yıl ilk defa hayata geçirilen proje sayesinde antrenörlük eğitimleri bakanlık tarafından online olarak düzenlenebilecek.

EĞİTİMDE YENİ DÖNEM

Antrenör Eğitim Sistemi programı, uzaktan eğitim sistemi ile hayata geçiriliyor. Bakanlık tarafından ilk defa uygulamaya konulan sisteme, hem sporcular hem de sporseverler katılım sağlayabiliyor. Antrenör Eğitimi Yönetmeliği’ne göre program, temel ve uygulamalı eğitimler olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Temel eğitimde spor ve sağlık bilimleri, antrenman ve hareket bilimleri, spor yönetimi, sporda öğrenme ve öğretme, sporda psiko-sosyal alanlar gibi dersler mevcut. Temel eğitime katılma şartları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az lise ve dengi okul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmak olarak sıralanıyor. 26 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurularda, temel eğitimin süresi 2 ay 10 gün, ücreti ise 350 TL olarak belirlenmiş. Temel eğitimin sonunda 100 sorudan oluşan sınava girerek, 60’ın üzerinde puan almak şart. Eğitimin başlama tarihi henüz açıklanmadı.

SPORCULAR DERSLERDEN MUAF

Uygulamalı eğitime ise katılma şartları is, temel eğitimde istenen şartların yanı sıra federasyon tarafından belirtilen sağlık şartlarını taşımak ve herhangi bir suçtan dolayı ceza almamak olarak sıralanıyor. Uygulamalı eğitimde yapılan sınavda ise 70 ve üzeri almak gerekiyor. Spor Bilimleri, Spor Lisesi ve Türk Musikisi ve Devlet Konservatuar Mezunları eğitim gördükleri spor dalında temel antrenörlük belgesi almaya hak kazanırken, yeni sistemdeki derslerden de muafiyet hakkına sahip oluyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasa-poğlu, “Yeni antrenörlük eğitim programımızın temel eğitimleri, Anadolu Üniversitesi işbirliğinde uzaktan eğitimle başlıyor. Gençler, milli sporcular ve tüm sporseverler için yeni bir fırsat sunan programımız herkese açık” diye belirtiyor.

ÖNEMLİ İSİMLER EĞİTİM VERDİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) da koronavirüs salgını nedeniyle antrenörlük eğitimlerini online platformda veren spor kurumlarından biri. Acıbadem Sports işbirliği ile fiziksel olarak gerçekleştirilmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen “Oyuncu ve Maç İzleme Antrenörlüğü Kursu” mart ayında gerçekleşti. TFF tarafından verilen Online eğitim dört gün sürdü. Eğitim, TFF Futbol Gelişim Direktörü (FGD) ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas, TFF FGD Eğitim Kurulu Koordinatörü Dr. Erden Or, TFF eğitmenleri ve Acıbadem Sports gözetiminde gerçekleşti. TFF’de online eğitime 36 aday katılırken, adaylar sunum ve sınav süreçlerinden geçilerek sertifikalar verildi. TFF, her yıl genellikle farklı kategorilerde üç defa antrenörlük kursu düzenliyor. Eğer koronavirüs konusunda normalleşme söz konusu olmazsa, muhtemelen bir sonraki kursun da online olarak düzenlenmesini bekleyebiliriz.

MALZEME DESTEĞİ SAĞLANDI

Türkiye Güreş Federasyonu (TGF), pandemi sürecini en aktif değerlendiren federasyonlardan biri oldu. Federasyon başkanı – Musa Aydın’ın önderliğinde online “Antrenörlük Gelişim Semineri” düzenlendi. Haziran ayında düzenlenen ve 300 antrenörün katıldığı seminere, Prof. Dr. Mehmet Kutlu, Prof. Dr. Recep Gürsoy, Doç. Dr. Celal Taşkıran, Dr. Beytullah Dönmez, Doç. Dr. Erkan Demirkan gibi isimler konuşma yaptı. Başkan Aydın, “Türk güreşi her zaman ilkleri yapmış ve Türk sporunun lokomotifi olmuştur. Salgın süreci başlar başlamaz ‘Evde Kal Türkiye’ mesajlarını yayınladık.

Ardından tüm milli sporcuların evlerinde rahat bir çalışmaları için malzeme desteği verdik” diyerek milli güreşçilerin, online antrenman yapmalarına destek olduklarının altını çiziyor.

SATRANCIN USTALARI ONLINE OLDU

Online antrenörlük eğitimini veren bir diğer federasyon ise Türkiye Satranç Federasyonu (TSF). “3. ve 4. Kademe Antrenör Gelişim Semineri”ni salgın nedeniyle online platformda vermeyi seçen kurum, mayıs ayı itibari ile eğitimlerini tamamladı. Beş aşama halinde gerçekleşen eğitimde sporculardan antrenörlük belgesine sahip olduktan sonra en az iki gelişim seminerine katıldığını belgeleme şartı arandı. 35 kursiyerin katıldığı eğitim sonunda antrenörlere seminer katılım belgesi verildi. Federasyon, yılda en az iki, en çok üç defa farklı kategorilerde antrenörlük kursu açıyor. Bir sonraki kursun ne zaman açılacağı henüz belli değil.

83 ANTRENÖR KATILDI

Türkiye Dağcılık Federasyonu da (TDF) koronavirüs salgını nedeniyle antrenör eğitimlerini online veren kurumlardan. Federasyondan yapılan açıklamaya göre, video konferans yoluyla gerçekleştirilen seminere 83 antrenör katıldı. Türkiye Dağcılık Federasyon Başkanı Ersan Başar, “Alanında uzman kişiler, antrenman bilimi, spor hukuku ve ceza, dağcılığa ve eğitimine felsefi bakış ve etik, dağcılıkta doğal navigasyon ve risk faktörleri konulu oturumlarda bilgilerini katılımcılarla paylaştı. Antrenörlerimiz için oldukça verimli bir eğitim oldu” diyor.

Eğitim fiyatları

■ Marmara Bilim Akademi / Fitness Eğitmenliği Eğitimi / 1.300 TL

■ Resmi Sertifikalar / Fitness Eğitmenliği ve Spor Koçluğu Eğitimi / 750 TL

■ Liderlik Okulu / Online Fitness Eğitmenliği Eğitimi / 495 TL

■ Ömür Boyu Eğitim / Online Spor Koçluğu Eğitimi / 790 TL

Pilates, fitness, crossfit

Online Sertifikalı Eğitimler, PAN Bilişim adı altında 2009’da kurulmuş, İzmir’de faaliyet gösteren bir firma. Kişisel eğitimlerden siyaset bilimine, psikolojiden bilime, öğrenci eğitimlerinden spor eğitimlerine kadar pek çok alanda uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalar veriyor. Spor alanında Online Pilates Eğitmenliği ve Pilates Koçluğu Eğitimi, Online Fitness Eğitmenliği ve Spor Koçluğu Eğitimi, Crossfit Eğitmenliği & Antrenörlüğü Eğitimi gibi bir dizi eğitim programı mevcut. Eğitim programlarının fiyatları 630 ile 990 TL arasında değişiyor. Eğitimlerin sonunda eğitmenlik, koçluk ve mesleki sertifikaları bir arada veriliyor.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu