Haberler

Nasıl Bir Bot Almalı? Şişme Bot Özellikleri ve Fiyatları

DENİZE aşıksanız, hız tutkunuysanız, macera severseniz, su sporlarını yapmaktan hoşlanıyorsanız şişme botlar tam size göre demektir. Mavi suların üzerinde uçarcasına giderken, yüzünüzde hissettiğiniz su damlacıklarını ve rüzgara karşı dalgalanan saçlarınızın verdiği keyfi düşünün… Şişme botların her yere sizinle gelebilecek ergonomik modelleri olduğu gibi, lüksü sevenler için üst segment modelleri de mevcut. Bazen bir arabanın üzerine bağlanmış, bazen de göl veya deniz kıyısında bulunan evlerin önlerinde gördüğümüz bu deniz araçları kullanıcısına farklı bir dünyanın kapısını aralıyor. Bu botların pilot koltuğuna geçtiğinizde, su üzerinde durduğu sakin olmadıklarım anlıyorsunuz.

NASIL BİR BOT ALMALI?

Şişme bot alacak deniz severlerin ortak sorunu alacakları ürüne bir türlü karar verememeleridir. Öncelikle, “Nasıl bir şey almalıyım, ailece binebilir miyiz, tekneme sığar mı, tek başıma kaldırıp indirebilir miyim” türü soruların yanıtlanması gerekir. Öncelikle, karar vermeniz gereken ilk nokta, şişme botu hangi amaçla kullanacağınız olmalı.

Sonrasında piyasada şişme, sert şişme ve katlanılabilir türleri arasından birisini seçmelisiniz. Ardından ikinci önemli adım geliyor: Aldığınız şişme bota uygun doğru motoru seçmek. Bu seçimi yaparken bot üreticisi firmalarının önerilerini almak kritik önemde. Bu sayede doğru bir ürün karması elde ederek uzun yıllar botunuzu kullanabilirsiniz.

Şişme botların birçok avantajı bulunuyor. Örneğin, bu botlar sayesinde kısa su kesimleri sayesinde girilmesi zor sığ suları keşfetmek mümkün. 2-10 metre arası boy uzunluklarıyla piyasada ‘servis botu’ olarak sıklıkla kullanılıyorlar. Fonksiyonel olmaları ve kullanım kolaylıkları, yararlanma alanlarının çok çeşitli olmasını sağlıyor.

Şişme botların taban çeşitleri

Şişme taban: Elastik polyester ipliklerin sıkıştırılarak bir araya getirildiği sentetik kumaştan üretilen bu taban tipi, basınçlı hava basıldığında bot zeminini en ufak boşluk bırakmadan kaplayarak kullanıcıya engelsiz bir alan sağlıyor. Bot tüplerine hava basıldıktan sonrada uygulanabilen şişme tabanlarla hava basınç ayarı ile ağaç taban gibi sert, mat gibi yumuşak bir bot zemini sağlamak mümkün. Kullanım sonrası rulo yapılarak son derece kolay muhafaza edilebilen şişme tabanlar bakım gerektirmeyen dayanıklı yapıları ve hafiflikleri ile ön plana çıkıyor.

Ahşap taban: Ekonomik ve kullanımı kolay, kalite fiyat orantısı açısından balıkçılık ve avcılık en ideal bir seçim. Yekpare sert yapısı botun yüzme kararlılığına önemli katkı sağlıyor. Kenarları alüminyum kaplama ile güçlendirilen katlanabilir ahşap tabanlar, diğer taban tiplerine göre daha ağır.

Alüminyum taban: Olağanüstü dayanıklılık, kolay bakım, hızlı montaj ve demontaj, hafiflik gibi özellikleri ile şişme botlar için favori taban tipidir. Korozyona karşı kimyasal koruma (Anodized) işlemine tabi tutulmuş alüminyumdan üretilen tabanlar özellikle deniz suyunun aşındırıcı etkilerine karşı mükemmel direnç sağlar. Bu avantajların yanında bot fiyatına etki eden en pahalı taban tipidir.

Izgara taban: Kolay montaj, uygun fiyat ve hafiflik ile öne çıkan ızgara tabanlar diğer taban tiplerine göre özellikle deniz suyuna karşı daha dayanıksızdır. Botlarını tatlı suda kullananlar için uygundur.

Şişme botların fiyat aralığı, boyuna, malzemesine, özelliklerine ve kullanım amacına göre değişim gösteriyor. Piyasada 4 bin TL’ye de bulabiliyorsunuz, 490 bin euro’ya da. Özetle, şişme bot almadan, ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi tek tek gözden geçirmenizde fayda var. Ne istediğinize karar verdikten sonra, sizler için derlediğimiz şişme bot modellerine bir göz atın deriz…

BLUES YACHTING
Surmarine ST 310 Classic Kullanımı kolay ve zahmetsiz

Surmarine ST 310 modeli fiber tabana sahip. Maksimum 20 hp dıştan takma motor seçeneği ile kullanıcılara güçlü bir performans sunuyor. Rahat ve kullanım kolaylığı sayesinde çokça tercih edilen ST 310, içerisinde bulundurduğu oturma grubu, teak ağacından yapılmış baş üstü ve yan basamaklar ile şık bir görünüme sahip. Ürünün farklı opsiyon seçenekleri var.

Surmarine ST 310 Classic

Surmarine ST 310 Classic Teknik özellikleri

  • Tam boy: 3.10 m
  • Genişlik: 1.70 m
  • Ağırlık: 94 kg Yakıt kapasitesi: 24 İt
  • Kapasite: 5 kişi
  • Fiyat: 7.800 euro+KDV (indirimli fiyatı 6.630 euro+KDV]
  • www.bluesyachting.com
1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu