Haberler

Merter’e toptan tekstil AVM’si RealMerter Yapılıyor

Tekstil merkezi Merter’de son dönemde büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Bu semtteki tekstilcileri aynı çatı altında toplayan kurumsal projeler giderek artıyor. Geçtiğimiz yıl açılan Platform Merter’in ardından, Merter’e toptan tekstil AVM’si konseptinde yeni bir AVM daha geliyor. RealMerter adı verilen ve 150 mağazanın yer alacağı yeni AVM’de perakende satış da yapılacak.


Tekstil ve hazır giyim sektörünün merkezlerinden biri olan Merter, yapılan hesaplara göre, 13,6 milyar dolarlık İstanbul hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 20’sini üstleniyor. İstanbul merkezli tekstil ihracatına yaklaşık 2 bin şirketiyle 3,5 milyar dolarlık katkı sağlayan Merter’in, Balkanlar’dan Arap Yarımadası’na, Afrika’dan Asya’ya kadar 50 ülkeden alıcısı var. Kumaştan aksesuara kadar tüm üretim aşamalarının yapılabildiği semtte, her gün 1 milyon yeni ürün raflara çıkıyor. Merter, günde 10 bine yakın da ziyaretçi alıyor.

RealMerter

MERTER’İN DÖNÜŞÜMÜ

Merter’de son dönemde önemli bir dönüşüm söz konusu. Mahalle ve sokak aralarındaki tekstil şirketleri, altyapı açısından donanıma sahip, otoparklı, modern ve birçok açıdan kendilerine avantaj sağlayan yapılara taşınıyor. Semtte, tekstil sektöründe faaliyet gösteren şirketleri aynı çatı altında toplayan organize yapılanmalar da artıyor.

Bunların ilki Eroğlu Gayrimenkul ve Doğa Şehircilik tarafından Merter’de hayata geçirilen Platform Merter Fashion Park olmuştu. Geçtiğimiz yıl kapılarını açan Platform Merter, 20 bin metrekare alana yayılan büyüklüğü ile toptan tekstilin merkez üssü olma hedefiyle yola çıktı. Şimdi, aynı hedef doğrultusunda yeni bir proje daha yapılıyor. Oliv Yapı ve Vizyon Art Yapı ortaklığıyla hayata geçirilen RealMerter isimli proje, toptan tekstil AVM’si şeklinde tasarlanıyor. Bahçelievler, Güngören, Bağcılar ve Bakırköy sınırlarının bitiştiği noktanın tam ortasında konumlanacak olan AVM’nin bir yıl içinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

150 MAĞAZA OLACAK

RealMerter AVM, Merter’de Tekstilciler Caddesi’nin yakınında, Güngören Stadı’nın yanında konumlanıyor. E5, havalimanı, metrobüs, tramvay, metro gibi temel ulaşım yollarına ve araçlanna yakınlığıyla öne çıkacak olan AVM’nin tekstil dünyasına yeni bir yapı kazandırması bekleniyor. Düğmeden konfeksiyona ve Merter’den Lale-li’ye kadar tekstil toptancılarını buluşturacak olan AVM, işbirliklerinden doğacak gücüyle sektörde sinerji yaratacak. Aradığı her ürün ve markayı aynı çatı altında bulabilme şansını yakalayan alıcılann da rahat alışveriş imkanına sahip olacağı öngörülüyor.


20 bin metrekarenin üzerinde bir alana yayılacak olan dört katlı merkezde 150’nin üzerinde mağaza olacak. Bunun yanı sıra AVM’de kafeler, restoranlar, kargo şirketleri, bankalar ve noter de yer alacak. AVM’nin satış ve yönetimini KDM AVM Danışmanlık’ın üstleneceği biliniyor.

Öte yandan projede konut bölümünün de bulunduğu belirtiliyor. 25 bin metrekarenin üzerinde bir alan da konutlara ayrılmış bulunuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu