İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Kuru temizlemede kârlı yatırım fırsatı

Türkiye’de 300 milyon Euro büyüklüğe ulaştığı tahmin edilen kuru temizleme sektörü girişimcilerin yeni gözdesi oldu. Düşük yatırımla yüksek kâr marjı bulunan kuru temizleme sektörü, franchising yöntemiyle Türkiye genelinde girişimcilere fırsatlar sunuyor. Yüzde 50 ile yüzde 80 arasmda kâr marjı vaat eden sektörde şubeler için ise aylık ortalama 100 bin TL ciro hedefleniyor.

kuru temizleme

Kuru temizleme, çalışan kadın sayısındaki artış, tekstil çeşiüiliği ve özelliklerinin gelişmesi, kenüeşmenin artması, iyi ve bakımlı giyinme ihtiyacı, otel yatırımlarının artması ve gelişen tüketici bilinci gibi nedenlerle son yıllarda en hızlı büyüyen sektörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir zamanların mahalle aralarındaki kuru temizlemecile-ri, bugün çevre dostu profesyonel makinelerle, belli bir hizmet standardıyla hizmet veren kurumsal kimlik kazanmış firmalara dönüştü. Bu firmalar girişimcilerle birlikte büyümeyi seçiyor ve franchise vererek Türkiye geneline yayılmayı hedefliyor.


Franchise veren firmaların etkisi artsa da halen bireysel olarak hizmet veren işletmelerin sektördeki oranı yüzde 70-80 civannda. Tek başına bu oran dahi organize kuru temizlemede alınacak yolun en önemli göstergesi olarak kabul ediliyor.

Sektörün büyüklüğünün yıllık 300 milyon Euro’ya ulaştığı tahmin ediliyor. Türkiye’de giysilerin yaklaşık yüzde 3-4 arasındaki bir oranının kuru temizlendiği belirtiliyor. Bu oranın önümüzdeki yıllarda hızla artacağından ise kimsenin şüphesi yok. Özellikle girişimciler için yüksek gelir imkanı sağlayan sektörün kâr marjı yüzde 50 ile yüzde 80 arasında. Dolayısıyla sektörde fırsat pastası oldukça büyük.

Buradan yola çıkarak franchise veren kuru temizleme şirketlerinin koşullarını araştırdık.

img357

62 ŞUBESİ VAR

Dry Çenter, ilk şubesini 1997 yılında Capitol AVM’de açtı. 24 ilde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük kuru temizleme zincirlerinden biri olan Dry Çenter, 62 şube ile hizmet veriyor. Yurtdışına da açılmayı planladıklarını söyleyen şirketin CEO’su Serkan Can, 2016 yılında Dubai ve Katar’da da şubeler açacaklannı belirtiyor. Dry Çenter’de yatınm maliyeti, yatınm yapılacak bölgeye ve ekipman sayısına göre değişiklik göstermekle birlikte, 150 bin TL ile 250 bin TL arasında değişiyor. Yine yatınm yapılacak bölgeye bağlı olmakla birlikte şubeler için minimum hedeflenen aylık ciro ise 50 bin TL.

2010 yılından bu yana faaliyet gösteren Dryİstanbul ise gece 23:00’a kadar kapıdan kapıya servis hizmeti vererek sektörde farklılık yarattı. Türkiye’de bir ilk olarak 7 gün 24 saat hizmet veren bir çağrı merkezi kurduklarını söyleyen HS Group Genel Müdür Yardımcısı Oktay Tunç, ‘Yatırım maliyeti işletmenin üretim kapasitesine göre farklılık gösteriyor. Günlük ortalama 100 parça üretim yapması planlanan bir şube için tahmini bütçe 200 bin TL. Franchise’lanmız için aylık 80 bin ile 100 bin TL ciro hedefliyoruz. Yüzde 20 kâr marjı ile çalışıyoruz” diyor.

ORGANİK TEMİZLEME

2009 yılında ilk mağazasını Avrupa Konutlan’nda açan Dry Comer, sektöre organik kavramını getiren firmalardan biri. Prestijli konut projelerinin içerisinde yer aldıklannı söyleyen şirketin genel müdürü Faruk Çetin, bir şubenin yatınm maliyetinin 80 bin Euro olduğunu ifade ediyor. Aylık ortalama 30 bin TL ciro yapılabildiğini kaydeden Çetin, yüzde 35 kâr marjı ile çalıştıklarına dikkat çekiyor.


Ecowetclean, master için gittiği İngiltere’de bir ekolojik kuru temizleme firmasında yan zamanlı çalışan Hakan Çakır’ın Türkiye’ye geldiğinde kurduğu bir girişim. 2005 yılında Konya’da ilk mağazasını açarak işe başlayan Çakır, bugün Muğla, Konya ve İstanbul’da olmak üzere dört franchise şubeye ulaştı. Çakır, Ukrayna, Azerbaycan, Almanya, Gürcistan ve KKTC için de master franchise görüşmeleri yaptıklarını söylüyor. Bu şirkette bir şube 140 bin TL maliyetle kurulabiliyor.

YÜKSEK KÂRIN SIRRI

Sektördeki bir diğer önemli oyuncu olan DRYTÜRK Kuru Temizleme, Türkiye’deki tek yerli kuru temizleme makineleri imalatçısı olan Ruşen Makine tarafından kuruldu. Şirketin yönetim kurulu başkanı Ferşat Ruşen, üç yıl önce sektöre girmiş olmalarına karşın bugün 25 şubeye ulaştıklarını söylüyor. Franchise giriş bedeli olarak 15 bin TL alınıyor. Eko adı verilen küçük ölçekli bir mağaza toplam 100 bin TL yatırımla kurulabiliyor. Şubeler için hedeflenen aylık ciro lokasyona göre 20 bin ile 80 bin TL arasında değişiyor. Kâr marjının yüzde 80 olduğunu belirten Ferşat Ruşen, “Kuru temizleme sektörünün en önemli özelliklerinden biri, hammadde sarfiyau olmadan icra edilmesi. Yani kuru temizleme işletmesi yok denecek kadar az değişken giderlerin yanında esas olarak sabit giderlerle döner. Bu özellik kuru temizleme sektörünü çok kârlı hale getiriyor” diyor.

Eco Dry, girişimci Şahin Akdoğan’ın kuru temizleme sektörüne ilgi duymasıyla ortaya çıkmış bir marka.

Akdoğan, bir anlamda son dönemin trendi çevreci kuru temizlemenin de öncü girişimcilerinden. Hikayesi, 2010 yılında kuru temizleme üzerine faaliyet gösteren İspanyol Unisec firmasını ziyarete gitmesiyle başlıyor. Bu ziyarette, Avrupa’da kuru temizleme makinalannın doğaya saldıkları perklor (makinalarda kullanılan kimyasal madde) oranının yüzde 2 ile sınırlandığını öğreniyor. Unisec’in bu oranı yüzde l’in altına düşürdüğünü görünce de firmanın Türkiye distribütörlüğünü alıyor. 60 bin ile 65 bin Euro arasında bir yatırımla kurulabilen Eco Dry şubeleri için aylık minimum 25 bin TL ciro hedefleniyor.

YENİ ŞEHİRLERE YAYILACAK

Aquadry, 2011 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Aquadry CEO’su Kenan Ersözlü, Avrupa’nın en büyük kuru temizleme ve çamaşır makineleri imalatçılarından İtalyan Renzacci firması ile birlikte çalışmaya başladıklan-nı, İstanbul ve İzmir’in ardından Bursa, Adana ve Ankara’ya da açılacaklarını söylüyor. 45 bin Euro yatırımla bir şube kurulabiliyor. Şubeler için aylık 15 bin ile 30 bin TL arasında ciro hedefleniyor. Kâr marjının minimum yüzde 50 olduğu belirtiliyor.

Sektörün bir diğer oyuncusu da Dry Service… 2007 yılından bu yana faaliyet gösteren firmanın şubesi 150 bin ile 200 bin TL arasında yatırımla kurulabiliyor. Şubeler için aylık 30 bin ile 80 bin TL arasında ciro hedefi bulunuyor. Kâr marjının ise yüzde 50 olduğu ifade ediliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu