Haberler

Kredi kartıyla ödemenin kabul edilmediği mekanlar

Nakit var, sıkıntı yok

Takside bile kredi kartının geçmeye başladığı bugünlerde kredi kartıyla ödemenin kabul edilmediği mekanlar var. Bu mekanlara yolunuz düşürse cebinizde nakdin olup olmadığından emin olun. Bizden söylemesi…


ARKADAŞLARINIZLA dışarı çıktınız, keyifli bir yemekle sohbetinizi taçlandıracaksınız. Yemekler lezzetli, sohbet de baldan tatlı. Çaylar içildi, kahvelerin biri gitti biri geldi ve hesap istendi. Ancak o da ne? Mekanda kredi kartı geçmiyor ve hiçbirinizin yanında nakit yok. Birbirinizin ve garsonun suratına bir süre baktıktan sonra mutfağın yolunu tuttunuz ve Ağrı Dağı’nm minyatürünü andıran bir bulaşık birikintisine karşı kolları sıvadınız… Belki son kısmı sinema filmlerinden aldığımız ilhamla biraz dramatize; ancak başta anlattıklarımızın başınıza gelmesi oldukça olası. “Bu devirde kredi kartı geçmeyen mekan mı olurmuş” sorunuzu duyar gibiyiz ancak cevabımız “Evet, olur”.

lokanta

“CİDDİ BİR SIKINTI YOK”

Sayıları az olmakla beraber bazı işletmelerde kredi kartı geçmiyor. Farklı gerekçeler ile kredi kartı kullanmayıp nakit çalışmayı tercih eden bu mekanlardan ilk akla gelenler Kanaat Lokantası ve Sultanahmet Köftecisi. Ancak mekanlar bunlarla sınırlı değil. Tarihi Vefa Bozacısı, Be-yoğlu’ndaki inci Pastanesi ya da Tarab-ya’daki Set Balık’ın da ödeme seçenekleri arasında kredi kartı bulunmuyor. Kimisi bunu nakit çalışmanın pratikliği ile açıklarken kimisi de bir geleneğin devamına vurgu yapıyor. Akıllardaki en büyük soru da kredi kartı geçmemesinin müşteriler için problem yaratıp yaratmadığı. Burada cevaplar aynı: “Ciddi bir sıkıntı yok.” Yanında nakit olmayanlar için ise esnaf kuralları devreye giriyor. Müşteriye hesabı sonra ödeyebileceği ya da para çekip gelebileceği söyleniyor. Elbette bu mekanları müdavimleri gayet iyi biliyor ancak biz bilmeyenler ve merak edenler için kısaca tanıtmak istedik…

ADANA ÖZASMAALTI KEBAP

Bostancı’da küçük bir yer ancak re-zervasyonsuz yer bulmak zor. İki katlı bu mekan ünlü gurme Vedat Milor’un da uğradığı ve kebabını denediği yerlerden. Gidenlerin sadece kebabı değil gavurdağı salatasını da tavsiye ettiği mekanın fiyatları da Bağdat Caddesi’ne göre uygun.

KALBUR BÂUK RESTORAN

Kredi kartı geçmeyen mekanlardan bir başka örnek de Ankara’dan. Çankaya semtinde 1990 yılından bu yana hizmet veren mekanın ünü il sınırlarını aşmış. Çevre şehirlerden hatta İstanbul’dan bile insanların kalkıp gittiği mekanın en büyük özelliği kendine özgü balık mezeleri.

KANAAT LOKANTASI

Yaklaşık 80 senedir Üsküdar’ın uğrak noktalarından biri Kanaat Lokantası. Sadece bulunduğu semtin değil İstanbul’un da en meşhur lokantalarından biri. 30 yıllık çalışanlara sahip lokantanın en büyük özelliği ise onlarca çeşit yemeği ve tatlıyı sergilediği vitrini.

SET BALIK

Kurucusu Nüzhet İşeri’nin vefatı sonrası çocukları tarafından işletilmeye devam eden Set Balık da neredeyse 50 yıllık geçmişe sahip. 1967 yılında Hacıos-man’da kır lokantası olarak hizmet verirken Silivri’de açılan ilk şubesi ile kısa sürede ünlenen Set Balık’ın ikinci adresi ise Tarabya. Boğaz manzarası ile ünlü mekanın oldukça geniş bir salona ve çok sayıda masaya sahip olduğunu belirtelim.

İNCİ PASTANESİ

Profiterol deyince istisnasız ilk akla gelen yerdir İnci Pastanesi. 68 yıl boyunca kapılarını açtığı Cercle d’orient binasından 2012 yılında tahliye edilen mekan sadece Beyoğlu’nun değil, İstanbul’un da sembollerinden biri. Neyse ki, birkaç ay sonra Beyoğlu’ndaki yeni dükkanına taşman İnci Pastanesi geleneklerinden ödün vermeden hizmet veriyor. Buna kredi kartı geçmemesi de dahil.

SULTANAHMET KÖFTECİSİ

Geçmişi 1920 yılına uzanan Sultanahmet Köftecisi, sunduğu lezzetler kadar kredi kartı geçmemesiyle de bir şehir efsanesine dönüştü zaman içinde. Ancak Sultanahmet’te yakın lokasyonlarda benzer isimlerle köfteciler olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle haberimize mevzu bahis olan Selim Usta Sultanahmet Köftecisi, Divanyolu Caddesi’nde bulunuyor.

KULÜP ALİ BAUK RESTORAN

İzmir Alsancak’ta bulunan bu restoran şehrin simge meyhanelerinden biri. 1951 yılından bu yana tarihi bir Rum evinde hizmet veren restoranın müdavimleri arasında dönemin milletvekilleri ve futbolcuları var.

KÜÇÜKYALI BALIKÇISI

Balık dükkanından restorana geçiş yapan yerlerden Küçükyalı Balıkçısı, adını bulunduğu semtten alıyor. Mekan 30 yıllık balıkçılık deneyimiyle 2001 yılından bu yana balık lokantası olarak hizmet veriyor. Balık çorbası ile meşhur olan Küçükyalı Balıkçısı az ama öz bir menüye sahip.

AŞKANA MANTI

Bilmeyenin bulmakta zorlanacağı Aşkana Mantı, Ulus’ta mütevazı yerinde 1987 yılından beri mantı servis ediyor. Ancak mekan mantı konusunda mütevazılığı bir kenara bırakıyor. İstanbul’un en iyi mantıcıları arasında adı geçen mekanın menüsü hiç değişmiyor. Mantı, çiğ börek, tavuk ve salata.

VEFA BOZACISI

Vefa semtine yolu düşüp de Vefa Boza-cısı’na uğramayan yoktur. Zira 1876 yılından bu yana aynı yerinde olan mekanda boza içmenin keyfi başka. Vefa sokaklarına bakmanın ve tarihin içinde boza içmenin bedeli de nakit ödeniyor.

 

“Kredi kartı işimizi artırmazdı”

Şimdiye kadar burada kredi kartı kullanılmamış. Yani sistem öyle gelmiş öyle de gidiyor. Kredi kartı kullanmayı hiç düşünmedik ve şimdiye kadar da bununla ilgili olumsuz bir durum yaşamadık. Zaten burası köklü bir yer. Turistler de geliyor ama buraya bilen geliyor aslında. Çok nadir olsa da bazen kredi kartıyla ilgili bir şey yaşadığımız oluyor ama hallediyoruz bir şekilde. Tabii şunu da söylemek lazım. Yarın öbür gün kredi kartına geçiş yaparsak bu anormal bir davranış olmaz. Kredi kartı kullanmamak şu an bize rahatlık sağlıyor, işlerimizi kolaylaştırıyor, en önemli avantajı bu. Kredi kartı kullanıyor olsaydık işlerimizin daha da artacağını düşünmüyorum.

Nakit çalışmak daha pratik

Kredi kartı kullanmıyor oluşumuzun oldukça pratik sebepleri var. Çok hızlı servis yapıyoruz ve hızlı ödeme almak çok önemli. Kredi kartı nedeniyle süreç yavaşlayabilir ya da sıkıntı yaşanabilir. Bunları düşündüğümüz için kredi kartı kullanmıyoruz. Tabii piyasayla nakit çalışıyoruz bunun da etkisi var. Hiçbir zaman kredi kartına geçmeyi düşünmüyoruz. Bizim işletmemize bilenler geliyor zaten. Hatta adresi bilmeyenin bulması çok zor. Eğer müşterinin yanında para yoksa sonra getirebileceğini söylüyoruz ya da bir ATM’den çekip gelebileceğini. Müşterilerimizle bu konuda şimdiye kadar ciddi bir sorun yaşamadık.

Peşin alımı kolaylaştırıyor

Balık işinde olduğumuz için günlük alım yapıyoruz ve günlük çalışıyoruz. Ödemelerimiz de nakit oluyor; bu nedenle kredi kartı kullanmıyoruz. Nakit çalıştığımız için de daha uygun fiyata, kaliteli balık alabiliyoruz ve bu, müşterilerimize uygun fiyatlı taze balık olarak geri dönüyor. Kredi kartı kullanmıyor oluşumuz çoğu müşterimizin hoşuna gidiyor. Olur da yanında nakit olmayan müşterimiz olursa da ismini not alıyoruz ve daha sonra ödemesini istiyoruz. Neden kredi kartı kullanmadığımızı müşterilerimize anlatıyoruz ve onlar da anlayışla karşılıyor. Bu nedenle şimdiye kadar çok ciddi bir sıkıntı yaşamadık. Kredi kartı kullansaydık belki gelirlerimizde az bir yükselme olurdu ama tedarikte peşin çalıştığımız için bu artış bize olumlu yansımazdı. Uzun vadede de kredi kartı kullanmayı düşünmüyoruz.

Para yoksa sorun değil

Kredi kartı kullanmasını bilenler için iyi ancak ülkemizde çok kişi kredi kartı mağduru. Bunların hikayelerini okuyorum, duyuyorum. Bu nedenle birey hakkını korumak adına işletmemde kredi kartı kullanmıyorum. Zaten gündelik hayatımda ben de kullanmıyorum. Biliyorsunuz ki, dükkan kapısı ‘Hak kapısı’ olarak anılır. İstiyorum ki gelenler burada kendini evinde hissetsin. O yüzden eğer yanında para yoksa ‘Sorun değil, sonra getirirsin’ diyorum. Getirmezse de canı sağ olsun, ne diyeyim.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu