Haberler

Kötü sürücü için havuz modeli devrede

Zorunlu trafik sigortasında “Riskli Sigortalılar Havuzu” devreye girdi. En fazla kaza yapanların yer aldığı 1, 2 ve 3’üncü basamaktaki araç grupları ile taksi, minibüs, otobüs, kamyon ve çekiciler havuz kapsamına alındı. Aracı komisyonu ise yüzde 8 oldu.

ZORUNLU trafik sigortasında havuz modeli, 11 Temmuz 2017 tarihli Resmi Ga-zete’de yayınlanan yönetmelikle hayata geçti. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e göre, hasar frekansı yüksek basamak veya araç grupları için 12 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere “Riskli Sigortalılar Havuzu” kuruldu.

Bu kapsamda yer alan sigortalıların primi ise Hazine tarafından belirlenecek. Havuz kapsamındaki trafik sigortasına ilişkin prim ve hasar, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nca sigorta şirketleri arasında paylaştırılacak.

trafik sigortasi

SBM’ye erişim engeli

Havuz kapsamında trafik poliçesi düzenlemekten kaçman ve bu sebeple Hazine tarafından uyarılan sigorta şirketinin, bu durumu düzeltmemesi halinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ekranlarına erişimi en az üç gün, en fazla 10 gün olmak üzere engellenecek. Poliçe düzenlememeye devam eden şirketin SBM ekranlarına erişimi ise sürekli kaldırılabilecek, şirkete sigortacılık mevzuatında öngörülen diğer tedbirler uygulanabilecek. Yönetmelik kapsamında 11 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sigorta şirketi tarafından ödenecek değer kaybı tutarının, maddi teminat limitinin yüzde 15’ini aşamayacağı da belirtildi.

Hangi araçları kapsıyor?

Havuz kapsammda en fazla kaza yapanların yer aldığı 1,2 ve 3’üncü basamaklarda bulunan tüm araç grupları ile 4,5,6 ve 7’inci basamaklardaki taksi, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici türündeki araç grupları yer alıyor.

Söz konusu araç gruplarının poliçelerinde aracı komisyonu ise yüzde 8 olarak belirlendi. Sigorta şirketleri, düzenlediği poliçelerin hasar sürecini kendi yönetecek ve operasyonel maliyetinin karşılanması amacıyla yüzde 5 komisyon alacak. Prim hasar paylaşımında yüzde 50 eşit dağılım, yüzde 50 son üç yıl prim üretimi dikkate alınacak.

Süreci doğru okuyun uyarısı

Riskli Sigortalılar Havuzu’nun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. N. Şerif Çakırsoy, Twitter üzerinden açıklamalarda F bulundu. Yönetmeliklerin, zorunlu sigorta dinamiklerini esas alan, dengeleri gözeten sayısal modellere dayandığına dikkat çeken Çakırsoy’un açıklaması, TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in havuz modelinin esnafa fayda değil zarar vereceği yönündeki eleştirilerilerine cevap olarak yorumlandı. Çakırsoy, açıklamasında sektör paydaşlarını da 12 Nisan ile başlayıp 11 Temmuz ile devam eden süreci doğru okuması ve değerlendirmesi gerektiği konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu