Haberler

KOBİlerin yüzde 80’i hibe ve teşvikleri bilmiyor!

Türkiye’nin ilk ulusal bilgi merkezi olan Kobi-Line, yeni iş kuracak girişimcilere ve çiftçilerimize devlet destekleri alabilmeleri için gereken bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerini veriyor…


BİR ülkenin kalkınması o ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesiyle mümkün olur. Potansiyel ve altyapı kapsamında birçok ülkeden ileride olmamıza rağmen sistematik bir yapıya sahip olunmaması, uygulamada teorik bilgiye sahip olmaksızın deneme yanılma yöntemiyle finansal sermaye kaybının üst seviyelere tırmanması, iç ve dış büyümeye yönelik gerekli farkındalığın oluşmaması, proje kültürünün yaygınlaşmaması, potansiyel yatırımcıların bilgi eksikliğine sahip olması gibi sebepler kalkınma bazında yeterli ivmeyi kazanamamıza neden oluyor. Bu nedenle küresel rekabetin egemen olduğu dünyada, ülkemizin hak ettiği noktalara erişebilmesi için devletin sağladığı olanakları KOBİ’lere sunan Türkiye’nin ilk ulusal KOBİ bilgi merkezi olan KobiLine binlerce KOBİ’yi aydınlatmaya devam ediyor.

kobi line

Türkiye’nin lider danışmanlık merkezi

Kobi-Line, Türkiye çapında gelişmiş altyapısı ve ileri teknoloji kullanarak yetişmiş uzman kadrosuyla KOBİ’lere, yeni iş kuracak olan girişimcilere, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize devlet destekleri alabilmeleri için gerekli bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerini veriyor. Başta kırsal kalkınma projeleri olmak üzere, TÜBİTAK, KOSGEB, TKDK, IPARD, TTGV, AB ve kalkınma ajanslarına Ar-Ge ve inovasyon projeleri yazan Kobi-Line, KOBl’lerimizin desteği ile büyümeye ve hizmet ağını genişletmeye devam ediyor. Bugüne kadar binlerce projeye imza atan Kobi-Line, alanında ulusal anlamda öncü olmanın ötesinde bugün bir numaralı danışmanlık merkezi konumuna ulaşmış bulunuyor.

KOBİ’lere rehberlik ediyor

Bilgi temelli ve yenilikçi bir yapıyla 2023 hedeflerine doğru kendinden emin adımlarla yürüyen ülkemizin en önemli yapıtaşlarından birisi olan KOBİ’lerimiz, geliştirilen teşvik sistemleriyle ürünlerinde katma değer artışı, istihdamda kalifiye personel imkanı, reklam, tanıtım ve fuar organizasyonlarmda etkin olma, pazar hakimiyetinin artması gibi birçok dalda avantaj sağlıyor.

İç ve dış pazarlarda güçlenen ve yaygınlaşan Türk marka imajı firmalarımızın kurumsal altyapısını güçlendiriyor. Gelişmiş ülkelerle, ülkemizin ihtiyaçları arasındaki farkların optimize edilmesi sayesinde kalkınmış dünya ülkeleri arasında olmamızın yolu açılıyor. Bu hedefi amaç alarak yola çıkan Kobi-Line, KOBl’lerimizin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunarak, güçlü altyapılarıyla küreselleşen ekonomide aktif firmalar haline gelmeleri için gerekli her türlü danışmanlık hizmeti sağlıyor.

Bir bilene danışın!

KOBİ-LİNE Bilgi Merkezi, bugün Türkiye’nin en popüler KOBİ bilgi ve paylaşım merkezi haline gelmiş bulunuyor. Sürekli gerçekleştirdiği araştırma ve bilgilendirme faaliyetleriyle, sayı-. sı her geçen gün artan deneyimli kurumsal kadrosu ile büyüme hızını ve ritmini düşürmeden hizmete devam ediyor. “Bu ülkenin kaderini değiştirecek olanlar, ancak bu ülkeyi sevenlerdir” düsturuyla hareket ederek, hizmet kalitesinden ödün vermeyerek, geleceğin Türkiye’sinde KOBl’lerin aktif rol almasında köprü vazifesi görüyor.

Tüm KOBl’leri devlet desteklerinden aktif olarak yararlanmaya davet eden Kobi-Line Türkiye ekonomisine ve sizlere hizmet vermekten gurur duyuyor.

Faliyet ayrımı gözetmeden tüm esnafa 36 aya Varan vadelerle 150 bin TL’ye kadar finansman desteği sunuyor.

2016 başından bu yana KOBİ ve esnaf için zorunlu hale getirilen Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) konusunda da sık sık kampanyalar düzenlediklerini hatırlatan Türkiye iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, “Bunun dışmda üye iş-yerlerimize, avantajlı özellikler sunan Sabit Tarifeli POS ürünümüzü de öneriyoruz. Bu sayede üye işyerleri belirli bir üst limite kadar kartla yaptıkları satışların bedelini ertesi iş günü kesintisiz olarak tahsil edebiliyor” diyor.

Iş Bankası, KOBl’lere Iş’te KOBİ internet sitesi kanalıyla da bilgi desteği sağlıyor. Halen 75 bini aşkın üyesi bulunan sitede vergi- « den iş hukukuna, dış ticaretten tarım ve hayvancılığa kadar 17 farklı konuda ihtisas sahibi işin uzmanlarına sorular yönlendirerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alınabiliyor. Üyeler ayrıca KOBİ Pazarı sayfasında oluşturdukları firma tanıtım sayfaları kanalıyla tanıtım yapıp farklı kategorilerde ücretsiz ilanlar da verebiliyor. Sitede yer alan “Sunumatik” uygulaması ile firmaların kampanya ve benzeri tanıtım sunumları sosyal paylaşım siteleri dahil tüm internet kullanıcıları ile paylaşılabiliyor. Iş Bankası bu hizmeti talep edilmesi durumunda yabancı dille hazırlayarak ücretsiz olarak KOBİ’lerin kullanımına sunuyor,

İHRACATÇI KOBİ’YE ÜCRETSİZ İNGİLİZCE

Esnaf ve KOBİ odaklı bankacılık yapan Halkbank, sektörlere özel detaylı çözüm paketleriyle dikkat çekiyor. Turizm Destek Paketi, Medikal Kredi Paketi, Girişimci Kredisi, Enerji Verimliliği Kredisi, Inovasyon Kredi Paketi, işyeri Alımı Kredisi, Makine Alımına Yönelik Kredi, Franchising Kredisi gibi ürün ve paketlerle KOBt’lere uygun koşullarda kredi imkânı sunduklarını söyleyen Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem, sözlerine şöyle devam ediyor:


“Özellikle yazılım, donanım geliştirme, mobil uygulamalar gibi teknolojik ürün ve uygulamalar alanında projesi olan, patenti alınmış her türlü buluş/icat/yeni fikri faaliyete geçirmek isteyen genç girişimcileri desteklemek ”    için Girişimci Kredisi ürünümüzü oluşturduk.”

İhracatçılara yönelik ise “KOBİ ihracat Atılımı Paketi” çıkaran banka, özellikle faiz veya döviz alış-kur oranlarına duyarlı müşterilerine özel kredi çözümleri sunuyor. Yine bu paket kapsamında indirimli dış ticaret işlem seti ile sigorta hizmetleri ve ücretsiz İngilizce dil eğitimi programını tek bir çatı altında veriyor.

Enerji verimliliği ve yenilenebilir eneıji yatırımları için bankanın kendi öz kaynaklarının yanı sıra Avrupa Yatırım Bankası, Dünya Bankası ve Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (FKA) da finansman sağlıyor. Bu sayede banka müşterilerine uygun faiz oranı ve 10 yıla varan vadelerle Eneıji Verimliliği Kredisi, Yenilenebilir Enerji Kredisi, Lisanssız Elektrik Üretim Kredisi kullandırıyor.

KOSGEB’le imzalanan protokol kapsamında üyelere 60 aya varan vadelerde, kredi sunan Halkbank ayrıca KOSGEB’ten eğitim almış girişimcilere de kredi sağlıyor.

KOBl’lere finansmanın yanı sıra ihtiyaçları doğru analiz edip, eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeyi hedeflediklerini söyleyen Erdem, bu konuda şu bilgiyi veriyor:

Müşterilerimize 0850 222 0 401 numaralı KOBİ Dialog veya Halkbankkobi.com.tr portalı üzerinden ticari faaliyetler, hukuk, vergi vb. konularında ücretsiz danışmanlık sunuyoruz. Ayrıca yine bu kanallardan ücretsiz enerji verimliliği danışmanlığı veriyoruz. Halk Akademi KOBİ Eğitim Portalı ile KOBl’lere ihtiyaç duydukları her konuda tam bilgiye ulaşmalarını sağlıyoruz.”

Uluslararası kuruluşlarla da yakın temas içinde olan Halkbank, en son Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile KOBİ ve büyük işletmelerin finansmanı için bir kredi protokolü imzaladı.

HALDEN ANLAYAN KREDİ

VakıfBank, yaklaşık beş yıldır 900’ü aşkın şubesinde 2300’den fazla deneyimli portföy yöneticisi ile KOBİ Bankacılığı hizmeti sunuyor. Kısa süre önce bu alanda önemli bir adım atan VakıfBank, KOBl’lere KOSGEB’le anlaşmalı kredi sağlamaya başladı. Bu anlaşma sayesinde KOSGEB veri tabanına kayıtlı, güncel KOBİ beyannamesi onaylı işletmeler, ‘KOSGEB işbirliği Taksitli işletme Kredisi’ kullanıp 60 aya varan vadelerde, uygun faiz oranlarıyla masrafsız kredi imkanına sahip olabiliyor. Söz konusu protokole dahil işletmelerin çok sayıda avantaj elde ettiğini söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, KOBI’lere sunulan özel paketler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“işletmeler, bu protokol kapsamında belirlenen kredi türlerinde mevcut faiz oranları üzerinden indirim elde ederken EFT/havale gibi bankacılık işlemleri, çek defteri, kredi kartları, e-fatura, POS cihazı ve benzeri bankacılık ürün ve hizmetlerinde özel avantajlardan yararlanabiliyor. Ayrıca, Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) ile imzaladığımız işbirliği protokolüyle, ihracatçı KOBrierimize uygun faizli krediler, avantajlı bankacılık ürün ve hizmetleri ile destek oluyoruz.

Dış ticaret işlemlerini bankamızdan yapan KOBI’lere çok yönlü altı farklı dış ticaret paketi veriyoruz. Sektörde ilk ve tek olan GümKart uygulamamız ise KOBI’lerimizin emek ve zamandan tasarruf ederek gümrük işlemlerini çok sağlıklı şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyor.”

Banka esnafa özel hazırladığı ‘Esnafa Halden Anlayan Kredi’ paketiyle de müşterilerine 20 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar beş farklı ödeme seçenekli kredi veriyor. VakıfBank bunun dışmda farklı finansman kaynaklarını KOBİ ve esnafa ulaştırmak için işbirlikleri de yapıyor. Örneğin, uluslararası finans kuruluşlarından temin edilen fonları ‘TurSEFF’ ve ‘Dünya Bankası KOBİ Eneıji Verimliliği Kredi Programları’ kapsamında uygun maliyet ve vadelerle KOBl’lere aktarıyor. Yine Avrupa Yatırım Bankası (AYB) kaynaklı ‘Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları’ programı çerçevesinde kalkınmada öncelikli illerdeki KOBI’lere işletme, ihracat ve yatınm kredisi sunuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu