Haberler

KKTC’ye turnuva dopingi

KKTC’ye turnuva dopingiEn önemli gelir kalemi turizmde turnuvalar, KKTC için önemli bir fırsat noktasına geldi. Dünya çapındaki organizasyonlar bir taraftan düşük sezonda tesislere önemli destek sağlarken, diğer yandan dünyanın dört bir tarafından gelen sporcular KKTC’nin tanınmasına katkı sunuyor. Son turnuvaya Yunanistan ve Ermenistan’dan da sporcular iştirak etti.

En önemli geçim kaynağı turizmi 12 aya yayma konusunda arayış içinde olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yeni gözde alan turnuvalar oldu. Ülkede, pokerden, tavlaya kadar düzenlenen uluslararası organizasyonların sayısı 30’u buldu. Konaklama ve uçak bedelleri de dahil bir oyuncunun ve yakınlarının bin 500 ile 2 bin dolar arasında gelir bıraktığı Ada turizminde, turnuvaların önemi gün geçtikçe artıyor.

KKTC’de özellikle ekim sonu ile başlayan ve mart ayına kadar devam eden düşük sezonun kurtarıcısı olan turnuvalarda en çok yatırımı Merit Grubu gerçekleştiriyor. 10’a yakın uluslararası organizasyon düzenleyen Merit Grubu, aynı zamanda iki ayrı başlık halinde tavla turnuvasına da imza atıyor. Ülkede ayrıca yaygın olan gazinoların da düzenlediği turnuvalar da sayıldığında yürütülen çalışma ciddi bir turizm hareketini oluşturuyor. Turnuvalara profesyonel katılımcıların yanı sıra aileleri ve yakınları da eşlik ediyor. Her bir turnuva için 500 ile bin arasında bir katılımcının KKTC’ye geldiği belirtiliyor.

Merit Park Hotel Genel Koordinatörü Aydoğan Turay, turnuva turizmine ilişkin şunları söyledi:

“Merit Park Hotel olarak dünyada tavla turnuvaları merkezi olmayı amaçlıyoruz. Kıbrıs’ın bitmeyen güneşi ve sunduğumuz imkanlar yabancı oyuncuların ilgisi çekiyor. Söz konusu oyuncuların büyük bölümü bu turnuvalar sayesinde Ada’ya ilk kez geliyor. Ülkelerine buradan güzel anılarla döndüklerinde, daha sonra tatil amaçlı geldiklerine de şahit oluyoruz. Bu turnuvaya katılım için 4 ay öncesinden müracaat eden oyuncular var. Bu durum, Kuzey Kıbrıs’ın tanıtımı açısından da başarılı bir girişim oluyor.”

31 Olke katıldı

Dünya Tavla Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen 2’nci Merit Açık Uluslararası Tavla Şampiyonası, 29 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Turnuvada 31 ülkeden 306 profesyonel oyuncu 9 ayrı kategoride mücadele etti. Yakınları ile birlikte turnuvaya katılımcın sayısı 600’ü buldu. Toplam 214 bin Euro ödülün dağıtıldığı KKTC Girne’deki Merit Park Hotel’de düzenlenen turnuvada şampiyonu YunanistanlI bir sporcu oldu. Bu noktada belirtmekte yarar var, Yunanistan’ın yanı sıra KKTC’ye daha önce hiç turist olarak gelmemiş Ermenistan vatandaşlarından da 15 kişinin Lefkoşe’ye özel izin ile giriş yaptığını söyleyelim. Yine Japonya’dan, Brezilya’ya çok değişik coğrafyalardan sporcu turnuvada yer aldı.

Eğitimini TED Ankara Koleji ve ardından İTÜ inşaat FaJsültesi’nde tamamlayan Arda Fmdikoğlu, 1999’dan beri profesyonel tavla sporcusu. Uluslararası birçok organizasyonda önemli başarıları var. 2001 yılından itibaren de Türkiye’de tavla turnuvaları düzenliyor. Mogel Organizasyon çatısı altında bugüne kadar SOO’e yalan turnuvaya imza atan Fındıkoğlu, organizasyonlara katılan oyuncuların uçak ve konaklama bedellerini kendilerinin ödediğim ve bir katılım ücreti ile turnuvalara dahil olduklarını belirterek, “Bu durum turnuva turistini çok cazip, farklı bir yere oturtuyor. Cebinden para harcayarak hem hobisi için ortam sağlıyor, hem de tatil yapıyor. En büyük farklarından birini de aileleri ve yakınlan ile turnuvalara iştirak etmeleri” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu