Haberler

KKTC Melek Yatırım Ağı Kuruluyor

TBAA-Melek Yatırımcılar Heyeti olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yaptığımız ziyaret çok verimli sonuçlara yol açtı. KKTC Melek Yatırım Ağı kuruluyor.


BİLDİĞİNİZ üzere daha önce çeşitli vesilelerle KKTC’de melek yatırımcılık konusunu gündeme getirmiş ve dönemin yetkilileriyle çeşitli toplantılar gerçekleştirmiştik. Bu toplantıların çıktılarını alabilmek ve çalışmaların sürekliliğini sağlayabilmek için geçen hafta içinde TBAA-Melek Yatırımcılar Heyeti olarak KKTC’ye önemli bir ziyaret daha gerçekleştirdik.

KKTC Melek Yatırım Ağı

TBAA-Kıbrıs’la İlişkiler Komitesi Sorumlusu Alper Utku’nun oluşturduğu yoğun gündeme Kıbrıs’ı temsil eden başarılı bir girişim grubunu ziyaret ederek başladık. Birinci Medya Grubu, sıfırdan gelen ve şu anda Genç TV, Kosmopolitan Üniversitesi gibi önemli yatırımları bünyesinde barındıran bir grup. Grubun Başkanı Ertan Birinci girişimciler için gerçek bir rol model.

MELEK YATIRIMCILAR İÇİN YENİ BİR ADRES

Ardından, Kıbrıs Sanayi Odası’nm Başkanı Ali Çıralı ve yönetim kurulu ile beraber olduk. TBAA-Melek Yatırımcılar Derneği’nin Kıbrıs Sanayi Odası içinde bir temsilciliğinin açılışını kararlaştırdık. KKTC Melek Yatırım Ağı’nın kuruluşu da Ali Çıralı’nm önderliğinde gerçekleşecek. Böylelikle Kıbrıslı girişimcilerin iş fikirlerini anlatacakları ve global finansman kaynaklarıyla direkt bağlantıda olan bir adresleri olacak. Kıbrıs Sanayi Odası’nda önümüzdeki aylarda Borsa İstanbul’un Özel Pazar’ım Kıbrıslı girişimci ve yatırımcıların nasıl kullanabileceklerine yönelik bir toplantı da gerçekleşecek.

Kıbrıs Sanayi Odası’ndan sonra KKTC Maliye Bakanı Zeren Mungan’ı ziyaret ettik.

Türkiye’deki yüzde 75’lik vergi teşvikinin ve melek yatırımcılık kanun ve yönetmeliğinin detaylarını paylaştığımız bu toplantıda, Türkiye’den Kıbrıslı girişimcilere yapılacak yatırımlar için de gerekli mevzuat altyapısında her türlü ortak çalışmaya hazır olduğumuzu belirttik.

Maliye Bakanı ile yaptığımız toplantının ardından Türkiye’nin KKTC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça İle verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Büyükelçi, Yardım Heyeti Kaynaklarından Türkiye’de Hazine Müsteşarlığınca akredite edilmiş melek yatırımcıların Kıbrıs Türk Startup ve girişimcileri için yapacakları yatırımları nasıl destekleyebileceklerini araştıracağım söyleyerek konuyla çok yakından ilgilendi.

SİYASİLERDEN YAKIN İLGİ

Ardından KKTC Başbakanı Sayın Özkan Yorgancıoğlu ile uzun bir toplantı yaptık. Toplantıya Boğaziçi Üniversitesi’nde üç bölüm bitiren ve girişimcilik konusunu oldukça iyi bilen Özel Kalem Müdürü Hüseyin Gürşan da eşlik etti. Başbakan’m talimatıyla Kıbrıs Yatırım Ajansı da KKTC devleti adına bu konuyu takip edecek birim olarak ortaya çıktı. Kıbrıs Genç İşadamları Derneği de bu konsorsiyumun bir partneri olarak çalışmalarda yer alacak.

EBAN’m Eindhovven’daki kongresine davetimizi kabul eden Başbakan, tüm bu çalışmaların Kıbrıs Türk gençliği için Başbakanlığın himayelerinde devam etmesini arzu ettiğini belirterek son noktayı koymuş oldu.

Sonuç itibariyle aşağıdaki kararlar alınmış oldu:

• Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nda TBAA Temsilciliği açılıyor.

• KKTC BAN-Melek Yatırım Ağı Kıbrıs Sanayi Odası’nın önderliğinde kuruluyor.


• KKTC BAN kurulur kurulmaz TBAA’ya ve EBAN’a üye oluyor.

• KKTC-TBAA Ortak Melek Yatırım Fonu’nun yasal altyapısı oluşturuluyor

Kıbrıs girişimcilik ekosistemini geliştirmek için aşağıdaki konsorsiyum KKTC Başbakanlığı himayelerinde faaliyete geçiyor:

• TBAA-Melek Yatırımcılar Derneği

• Kıbrıs Türk Sanayi Odası

• KKTC Genç İşadamları Derneği

• Kıbrıs Yatırım Ajansı

• İstanbul Teknik Üniversitesi Teknopark

• Borsa İstanbul Özel Pazar

Baybars Altuntaş / Para


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu