Haberler

Kişiye özel ucuz kasko poliçeleri

Sigorta şirketleri kişiye özel ucuz kasko poliçeleri çıkartmaya başladı, şirketler orta gelir grubunu hedeflliyor. şirketlerin son dönemde çıkardığı dar kapsamlı poliçelerde kasko fiyatları 250 TL’ye kadar inmiş durumda…

ARAÇ sahipleri vergi, rutin bakımlar, zorunlu trafik sigortası veya kasko derken çok ciddi meblağları ödemek zorunda kalıyorlar. Özellikle son bir yıla damgasını vuran yüksek prim ödemeli zorunlu trafik sigortaları orta gelir kesimini ciddi anlamda zorluyor. Otomobil sahipleri için vergi, zorunlu trafik sigortası hatta rutin bakımlar olmazsa olmaz kalemler. Yani isteğe bağlı değil; yasal zorunluluk ve ihtiyaç. Araç sahibi isen mutlaka yaptırmak zorundasın. Ancak kaskoda durum biraz daha farklı…

Bugün milyonlarca araç sahibi “bir de kasko bedeli ödemeyeyim” diye düşünüp araçlarını büyük risklerden koruyan kaskoyu ya yaptırmıyor ya da yaptıramıyor. Bu yüzden Türkiye’de 20.1 milyon araç bulunmasına karşın poliçe adedi yani kasko yapılan araç sayısı 5.5 milyona bile ulaşmış değil.

ucuz kasko

DAR KAPSAMLI KASKO

işte bu ihtiyacı gören sigorta şirketleri son dönemde çok daha ucuz ancak kapsamı dar kasko poliçeleri çıkarmaya başladılar. Örneğin Anadolu Sigorta, araç sadece pert olduğunda onu güvence altına alan Pert Sigortası çıkardı. Euroka Sigorta ise araç sahibi hangi teminatları isterse buna göre içeriği ve fiyatı belirlenen esnek poliçe imkanı sağladı. Buna göre örneğin ikame araç hizmeti isteyenler ek 71 TL, mini onarım hizmeti almak isteyenler ise 44 TL ödeme yaparak bu teminatları alabiliyor.

Sektörde çok yaygınlaşmamış olsa da artık daha çok kişinin kaskoya ulaşabilmesi için dar kapsamlı kaskolar çıkarılıyor. Firmalar çok fiyat telaffuz etmek istemeseler de artık 250 TL gibi düşük tutarlarla bile araçlar “dar kapsamlı’ kaskoya kavuşuyor.

İşte, özellikle orta gelir grubu için iyi bir alternatif olması beklenen kasko seçeneklerinden bazıları…

PEŞİN HASARSIZLIK İNDİRİMİ

Eureko Sigorta müşterileri dağıtım kanallarına özel kasko ürünleri seçebiliyor. Ana dağıtım kanalı olan Garanti Bankası ile çalıştıklarını hatırlatan Eureko Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Süha Çele, “Kasko ürün yelpazemize baktığımızda, geniş teminat sunan ve aracın hasarı halinde ikame araç hizmeti sunan ‘Arabam Garantide’ paketimiz var. Ayrıca Garanti İnternet şubesinden sunulan ‘Garanti Kazançlı Kasko’ ürünümüz, Mart 2016 itibariyle online olarak satışa sunuldu” diyor.

Eureko Sigorta’nm ayrıca tüm teminatları içeren Kasko Plus ürünü ve ek teminatlarla/hizmetlerle genişletilmiş “Markalı Kasko” ürünü de bulunuyor. Firmanın aynı zamanda markalara göre özelleştirilmiş Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Opel, Mazda kasko ürünü de var.

Ancak bu ürünler içinde “Garanti Kazançlı Kasko” poliçesi uygun fiyatı ile dikkat çekiyor. Süha Çele, Garanti Bankası internet şubesinden online satılan Garanti Kazançlı Kasko ürünü hakkında şu bilgiyi veriyor: “Garanti Kazançlı Kasko paketimizde ‘Çarpma-Çarpışma’, “Hırsızlık’ ve ‘Beklenmeyen Olaylar’ paketlerinden oluşan üç adet teminat paketi var.

Müşterilerimiz internet üzerinden teminat başına fiyatları görebiliyorlar. Bu yüzden ihtiyacı olmayan teminatlar için para harcamıyor. Aynı zamanda peşin hasarsızlık ve anlaşmalı servis indirimi gibi ek özelliklerden de yararlanıp ekstra indirim kazanıyorlar. Bu sayede kasko fiyatımız, aracın modeli ve sürücünün özelliklerine göre değişmekle birlikte 250 TL’ye kadar inebiliyor.”

Eureko Sigorta, kasko poliçelerinin fiyatını aracın ve kullanıcının özelliklerine göre belirliyor. Buna karşın sadece hizmet paketinde sabit fiyat uyguluyor. Örneğin ikame araç hizmet için 71 TL, mini onarım hizmeti içinse 44 TL ek prim talep ediliyor. Süha Çelenin verdiği bilgiye göre, Eureko Sigorta’dan kasko yaptıranların yaklaşık yarısı tüm paketleri seçerken diğer yarısı kendi ihtiyaçlarına göre farklı paket kombinasyonlarını seçiyor.

PERT’E ÖZEL SİGORTA

Anadolu Sigorta müşterilerine dört farklı içerikte kasko poliçesi sunuyor. Şirketin sunduğu en dar kapsamlı ve aynı zamanda en uygun fiyatlı poliçe ise “Pert Kasko Sigortası”. Kasko sigortası poliçelerinin; Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko olarak dört farklı teminat kapsamı ile su-nulabildiğini hatırlatan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, “Sektörde genellikle ‘Genişletilmiş Kasko’ ürünleri sunuluyor ve tüketicilerin tercihi de bu yönde oluyor. Şirketimizde ise ‘Dar Kasko’ kapsamında aracın çarpma, çarpışma, devrilme, yanma, çalınma, deprem, terör, sel nedeniyle, tam hasara uğraması durumunda teminat sağlayan ‘Pert Kasko Sigortası’ ürünü var. Bu ürünümüzle araç sahipleri daha az prim ödeyerek en önemli risklerini teminat altına alabiliyor. ‘Plaza Kasko Sigortası’ ürünümüz ise ‘Genişletilmiş Kasko’ teminat kapsamı ile anlaşmalı yetkili servislerde çok sayıda avantajlar sunuyor” diyor.

Hasar durumunda herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması amacıyla tek bir poliçe ile maksimum teminat sağlayıp müşteri memnuniyetini artırmayı hedeflediklerini söyleyen Musa Ülken, ürünlerin içerikleri hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Ürünlerimizde kasko sigortasının temel teminatlarından olan yanma, çalınma, çarpışma, çarpma, devrilme gibi riskler için güvence sağlandığı gibi üçüncü şahıslara verilen zararlarda ekstra teminat sağlayan ‘İhtiyari Mali Mesuliyet’, olası hukuksal uyuşmazlıklar sırasındaki harcamaları güvence altına alan ‘Hukuksal Koruma’, araçta bulunan kişiler için teminat veren ‘Koltuk Ferdi Kaza’ sigortaları da var. Ayrıca, ücretsiz çekme ve kurtarma hizmeti sunan ‘Anadolu Hizmet’ ve ‘Anadolu Mini Onarım Hizmeti’ kasko sigortası ürünlerimizle alınabilecek ilave hizmetlerdir.”

Musa Ülken’in verdiği bilgiye göre, hali hazırda Anadolu Sigortanın en uygun fiyatlı kasko ürünü Pert Kasko Sigortası.

TERÖR, PRİMİ YÜZDE 4 YÜKSELTİYOR

Mapfre Genel Sigorta, kasko poliçesi yaptırmak isteyen müşterilerine çok sayıda seçenek sunuyor. Ancak sunulan seçenekler içinde temelde iki farklı başlık bulunuyor. Bunlardan ilki teminat yapısında sağlanabilecek genişletme veya daraltmalar. Örneğin deprem, fırtına, dolu zararları, sel, su baskını zararları, özel eşyalara gelecek zararlar vb. gibi talepler. İkinci temel fark ise hizmet sunumunda fark yaratan ürün alternatifleri. Başka ifadeyle standart kasko ürünleri ve “KaskoJet” ürünü arasında oluşan farklılıklar.

Kasko poliçesi satın alanlara çok sayıda seçme hakkı tanıdıklarını söyleyen Mapfre Genel Sigorta Oto Sigortaları Direktörü Sadık Yüksel, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Teminat yapısı olarak baktığımızda Genişletilmiş Kasko ürünü kişinin isteğine göre her tip riski sigortalıyor. Genişletilmiş Kasko dışında sigortalımız ayrıca KaskoJet ürününü de tercih edebiliyor. Burada fiyat avantajının yanı sıra yapılan onarımların araç satılıncaya dek şirketimizin garantisi altında olması, herhangi bir hasarda onarım süresi kadar ikame araç tahsisi, hasara maruz kalan aracın sigortalıdan ‘vale’ ile teslim alınması ve onarım sonrası ikametgahına teslimi ve hasarsızlık koruma gibi seçeneklere sahip oluyor.”

Mapfre Genel Sigorta’dan kasko poliçesi alanlar tercihlerine göre farklı fiyatlar ödüyorlar. Yüksel’in verdiği bilgiye göre, rayiç değeri ortalama 50 bin TL olan bir araç için örneğin deprem teminatı yüzde 10, terör yüzde 4, orijinal anahtarla yapılacak hırsızlık hasarları yüzde 4, sürücü ve yolcuların ferdi kaza sigortası yüzde 2, yüksek hadli ihtiyari mali sorumluluk sigortası yüzde 7, acil yardım hizmeti yüzde 9 oranında prim tutarına etki yapıyor. Ayrıca araç bedelinin belirli oranlarına kadar örneğin araç rayiç bedelinin yüzde 2’si, 3’ü veya yüzde 5’i gibi oranlarda oluşan hasara iştirak etmek istediklerinde belirleyecekleri miktara göre prim tutarından yüzde 15’den başlayan indirimler yapılıyor. Öte yandan, Mapfre Genel Sigorta müşterilerinin tamamına yakını geniş teminatlar içeren poliçeler satın alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu