Haberler

Kışın Kış Lastikleri Yazın da Yaz Lastiği

Kışın otomobil sürücülerinin derdi, kar, yağmur ve gizli buzlanmadır. Kış lastikleri, bu dertlere karşı çözüm sunuyor. Sürüş güvenliği konusunda vazgeçilmez olan bu özel lastikler sundukları ekonomiyle de dikkat çekiyor…


KIŞ geldi. Henüz sert soğuklar yaşamadık ama yakındır, ne de olsa, önümüz kış… Soğuyan havalarla birlikte kar, yağmur, çamur ve en büyük risk olan gizli buzlanma yine kazalara davetiye çıkartacak. Yaz lastiği olan araçlar buzlu, ıslak ya da karlı zemine tutunamayıp kızak gibi kayacaklar ve sürücü de kontrolünü kaybettiği için ancak bir yere çarparak durabilecek. Şansı varsa kazayı az hasarla atlatacak… Böylesi kötü senaryolarla karşılaşmamak için kış mevsiminden önce araçlarımıza kış lastiği taktırmakta yarar var. Çünkü kış lastiği özel sırt ve diş yapısı, hamur karışımı ve tasarımı sayesinde ıslak ve kaygan zeminde yolu daha iyi kavrayarak fren mesafesinden de taviz vermediği için sürüş güvenliğinin riske girmesini önler. Özellikle 7 derece ve altındaki sıcaklıklarda aracın fren mesafesi ve sürüş güvenliğini dikkate aldığımızda kış mevsiminde kış lastiğinin kullanılması gerekiyor.

BİNEK OTOMOBİLLERDE ZORUNLU DEĞİL

2012’den itibaren ticari araçlarda zorunlu olan kış lastikleri için 1 Nisan 2017’de yayınlanan tebliğde, şehirlerarası yola çıkan hususi otomobillerde de kış lastiği zorunluğunun olduğu belirtiliyordu. Şehir içinde ise kış lastiği zorunluluğunun kararı valilikler tarafından verilecekti. Ancak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nm 25 Eylül 2017’de yayınladığı açıklamaya göre “1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme; hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal  güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz”.

Özetle, Bakanlık binek otomobiller için kış lastiğini zorunlu tutmuyor ama öneriyor. Çünkü kışın yaz lastikleriyle yola çıkarsanız çok sayıda riski kabullenirsiniz. Yaz lastiğinin karışımı yani hamur yapısı +7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşir. Araç kış mevsiminde yola tutunmakta zorlanır ve sürücünün aracı kontrol etmesi güçleşir.

lastik

SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ İÇİN ŞART

Ayrıca hava sıcaklığı +7 santigrat derecenin altındayken yaz lastikli bir otomobille yapacağınız frenlemede fren mesafesi, kış lastikli bir otomobile göre karlı zeminde yüzde 30, buzlu zeminde ise yüzde 50’ye kadar artacaktır. Bu da sürüş güvenliği için büyük bir risk oluşturur. Diğer bir ifadeyle kış lastiğine sahip bir otomobil kışın 50 km/s hızla giderken fren mesafesinin 30 metre olduğunu farz edelim. Aynı şartlarda bu aracın üzerinde yaz lastiği varsa bu mesafe 40 metre belki de 45 metre olabilir. Aradaki 10-15 metre ise çok sayıda riske davetiye çıkartacak kadar büyüktür.

Diğer bir örnekte ise, eğer araçta sadece iki adet kış lastiği varsa bu sefer de frenleme sırasında tekerlekler kızaklayacak ya da araç virajlarda savrulacaktır. Bu riske ek olarak araç, yokuş yukarı kalkarken lastikler, patinaj yaparak zorlanacak ve sürüş riski kadar motor ve debriyaj gibi önemli parçalardaki aşınma artacaktır. Bu nedenle kış lastiği satın alırken tüm tekerlekler için aynı marka, model ve desende ürün tercih edilmeli. Yani kış lastiği takım olarak satın alınmalı.

MEVSİMİNDE KULLANMAK DAHA EKONOMİK

Mevsimine göre lastik kullandığınızda sanıldığı gibi ek masraf yapılmıyor. Çünkü bir takım kış lastiği alarak yaz lastiklerini saklayıp ömrünü uzatacaksınız. Aksi halde kışm kullanılan yaz lastikleri, sürüş güvenliğini riske atmasının dışında soğuk havalarda daha fazla deforme olacağı için ömrü de kısalacak. Kışm yaz lastiklerini saklamak için lastik bayilerinin sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ya da kuru ve nemsiz bir odada yaz lastiklerini saklayabilirsiniz. Bu saklama esnasında lastiğe jant takılıysa üst üste, eğer jant yoksa dik olacak şekilde depolayabilirsiniz.

Diğer taraftan hala ülkemizde zincir bulundurma zorunluluğu var ve aslında zincir, aracın hem lastiğine ve mekanik parçalarına zarar veriyor. Ayrıca asfalt yol için de risk oluşturuyor ve asfaltı zedeliyor. Ancak tamamen buzlu yollarda kış lastikleri yetersizse zincir imdadımıza yetişiyor. Bu nedenle her araçta zincir bulundurulmalı ve sürücüler de bu parçayı araca takıp çıkartma konusunda bilgi sahibi olmalı.

PERİYODİK KONTROLLERİ YAPILMALI

Kış lastiklerinin kullanımı sırasında, lastik hava basınçları kesinlikle düşürülmemeli ve aksine üreticinin belirttiği değerlerde olması sağlanmalı. Çünkü düşük hava basıncına sahip lastiğin kenarları daha çabuk yıpranır ama daha da önemlisi, yere tam temas edemeyen lastik tabanı, sürüş güvenliğini riske sokarken direksiyonun ağırlaşmasına ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Lastik hava basıncı fazlaysa yine sürüş güvenliğiniz risk altındandır ve lastik tabanının orta bölümünde aşınma artar. Lastik hava basıncı ayda bir kez kontrol edilmelidir ve kış lastiğinin diş derinliği 4 mm’nin altma düştüğü zaman veya yanlarında kırılmalar başladığında yenisiyle değiştirilmelidir.

Yeni kış lastiği alırken de üzerinde M+S yazısı ve kış lastiği sembolünün olması gerekiyor. Kış lastiğinde diş derinliği de kışlık botlar gibi fazla oluyor. Kış lastiği alırken de üreticinin önerdiği lastik ebatları tercih etmenin ötesinde ve dört lastiğin aynı marka, model ve desende olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca dört mevsim lastikler ne tam yaz lastiğidir, ne de tam kış lastiğidir. Bu nedenle yaz mevsiminde yaz lastiği, kış mevsiminde de kış lastiği kullanmak hem ekonominin, hem de güvenliğin en önemli şartıdır.


HANKOOK

Her araca hitap eden zengin kış lastiği ürün yelpazesi sunan Hankook markasının Winter i*cept RS modeli, dört ana kanal ve yönlü diş deseni sayesinde su tahliyesini hızlandırmaya yardımcı olacağı için suda kızaklama riskini azaltıyor. Tabanında bulunan zigzag merkez bloğu ve dalgalı kanalları sayesinde karlı ve çamurlu zeminlerde de yolu başarılı bir şekilde kavrıyor. Hankook Winter i*cept evo2’nin asimetrik lastik sırtı tasarımının dış kısmı karlı, çamurlu ve ıslak yollarda geliştirilmiş fren performansı sağlarken, lastik sırtının iç kısmı ise karlı zemin yolu sıkıca kavrıyor. Ayrıca artırılmış diş sayısı, karlı zeminde yol tutuş performansının daha fazla desteklenmesini sağlıyor.

Lastik sırtı boyunca devam eden özel üç boyutlu kanallar, kış koşullarında blok hareketini ve aşınmayı en aza indirirken, yanal etkileri kontrol altında tutarak genel yol tutuş performansını geliştirir ve sürüş tutarlılığını artırır.

Lastik sırtının iç bölümündeki yanal buz baltası şekilli kanallar, karla kaplı yolları eşeleme etkisine sahiptir, bu da yanal kanal açısını opti-mize ederek güçlü kar performansı sağlar. Hafif ticari araçlar için tasarlanmış olan Winter RW06 modeli geniş sırt deseni sayesinde zemin temas alanını artırarak, karlı ve buzlu zeminlerde çekiş gücünden taviz yermiyor.

GOODYEAR

Goodyear’ın SoundComfort teknolojisine sahip yeni kış lastikleri daha sessiz ve konforlu bir sürüş sunuyor. Özellikle lastik gürültüsünün önemli kaynaklarından biri olan lastik içi hava boşluğunda oluşan ve ses titreşimleri teknolojisiyle azalıyor. Firmanın UltraGrip Performance lastikleri, özellikle ıslak, buzlu ve karlı zeminlerde başarılı yoi tutuşu sağlarken serinin en yeni modeli olan UltraGrip 9, üç boyutlu kilitleme teknolojisi sayesinde karlı ve yağmurlu zeminde de başarılı bir frenleme sağlıyor. Goodyear tarafından patenti alınan 3D-BIS (üç boyutlu blok kilitleme sistemi) teknolojisine sahip ilk kış lastiği olan yeni UltraGrip 8 güvenli bir sürüş sunuyor. Bu modelin V-tipi kanalları, suyu daha hızlı boşaltırken lastik aşınsa da performanstan ödün vermiyor. Özellikle üç boyutlu blok kilitleme sistemi, lastiğin yolu daha iyi kavramasını sağlıyor ve fren mesafesini de kısaltıyor. UltraGrip Performance SUV ise güvenliğe 4×4 SUV’lara hitap eden bir model.

NEXEN

Farklı özelliklerde ve ebatlarda kış lastiği sunan Nexen’in performanslı SUV’lara hitap eden WinGuard SUV modeli, V şeklinde yönlü deseni, çoklu kılcal kanalları sayesinde ıslak ve karlı zeminde yol tutuş özelliklerinden taviz vermiyor. Bu üründe 16 ile 19 inç arasında değişen ebat seçenekleri yer alıyor. WinGuard Snow’G WH2 modeli, üç boyutlu kılcal kanalları ve zigzag şeklindeki blok kenarlan sayesinde ıslak ve buzlu zeminde yola tutunma performansını arttırıyor.

Kompakt ve orta sınıftaki araçlarda hitap eden WinGuard Snow’G WH2 modelinde 14 ile 17 inç arasında değişen ebat seçenekleri var. Küçük boyutlu hafif ticari araçlara hitap eden Nexen de WinGuard WTl’de 12 ile 16 inç arasında değişen ebat seçenekleri yer alıyor. Nexen’in hafif ticari araçlara hitap eden yeni Winguard WT1 isimli kış lastiği zikzaklı doğrusal kanalları ve basamaklı kılcal kanalları sayesinde ıslak ve kuru zeminde sürüş güven liğinden taviz vermiyor. Ayrıca eğimli yanak yapısı sayesinde darbelere karşı da dayanıklı.

PIRELLI

Otomobillerden SUV’lara ve hafif ya da ağır ticari araçlara kadar uzanan zengin modeller sunan Pirelli’nin Sottozero 3 modeli, asimetrik taban deseni açılı kanalları ve artırılmış yanal tutunma özelliğiyle 16 ile 20 inç arasında değişen ebatlarıyla yüksek performanslı modellere hitap ediyor. Performanslı otomobiller için sunulan Sottozero Serie 2 modeli ise, açılı kanalları sayesinde yanal tutunma konusunda da iddialı bir model. Ayrıca düşük ses seviyesi sunan model, çevresel kanalları ve çift bloklu tabanıyla ıslak, buzlu ve kuru zeminde yol tutuş özelliklerinden taviz vermiyor. Pirelli’nin Carrier isimli kış lastiği modeli hafif ticari araçlara hitap ediyor.

CONTINENTAL

Zengin kış lastiği model seçeneği sunan Continental’in ContiWinterContact TS 860 isimli kış lastiği modeli, sırt hamuru teknolojisine ve yüksek oranda silika maddesine sahip. ContiWinterContact TS 860, darbeleri emme kabiliyeti sayesinde ıslak yolda fren performansını önemli ölçüde iyileştiriyor. Özel reçinelere sahip hamur bileşimiyle de düşük kış sıcaklıklarında esnekliğini koruyarak soğuk, ıslak, buzlu ve karla kaplı zeminde maksimum fren performansı sağlıyor. Çoklu kılcal kanal tasarımı, lastiğin temas yüzeyini sürekli olarak sudan arındırmaya yardımcı olarak suyun tahliyesine olanak sağlıyor. Bu sayede buzlu ya da donmuş yollarda da aracın fren mesafesi azalıyor. ContiWinterContact TS 860, bir önceki modeli olan ContiWin-terContact TS 850’nin deseninden yüzde 5 oranında daha iyi performans sergiliyor. Win-terContact TS 860 ise, 14-17 inç aralığında değişen ebatlarla sunuluyor. Alman üreticinin bir diğer modeli olan ContiWinterContact TS 850, blok kenarı ve yiv sayısı artırılarak yere tutunma gücünü maksimum seviyeye çıkarıyor. Yüksek hızda sürüş sırasında girilen virajlarda veya şerit değiştirildiğinde yanal kuvvetlerin daha iyi iletilmesi sonucu omuz bölgesindeki blok yapısı değişerek, aşırı zorlu sürüş koşullarında dahi güvenli yol hâkimiyeti ve güçlü bir çekiş performansı sunuyor.

ContiWinterContact TS 850, sürücülere karlı, buzlu ve ıslak yol koşullarında başarılı fren performansı sağlarken, kuru yollarda güvenliği de üst düzeye çıkartıyor. ContiWinterContact TS 850, azaltılmış yuvarlanma direnci sayesinde daha uzun ömürlü kullanım ve yakıt tasarrufu sağlıyor. ContiWinterCon-tact TS 850, kompakt ve orta sınıfta yer alan araçlar ve SUV’lara yönelik modeller sunuyor.

PETLAS

Snow Master W601 modeli, geniş yanal olukları ve blokları üzerindeki lameli yapısıyla buzlu ve karlı zeminlerde sürüş güvenliği sağlıyor. Ayrıca özel sırt karışımı sayesinde ıslak, karlı ve buzlu zeminlerde yolu iyi kavrıyor. Petlas’ın orta sınıftaki ve daha üst sınıf otomobillere hitap eden Snow Master W651 modeli, asimetrik sırt deseni, blok tipi lamelli sırt desen yapısı, tam silikalı sırt karışımı, hamur yapısı ve diş özellikleriyle ıslak ve kuru zeminde başarılı yol tutuş özellikleri sunuyor.

MİCHELIN

Michelin’in Alpin 5 isimli kış lastiği sırt blok yapısı, üç boyutlu kanalları ve kanal yapısı sayesinde ıslak ya da buzlu zeminde yol tutuş güvenliğinden taviz vermiyor. Alpin 5’te 16 ve 17 inç çap üzerinden farklı ebat seçenekleri bulunuyor. Michelin Pilot Alpin modeli asimetrik taban yapısı, çok oluklu sırt yapısıyla sürüş güvenliği sağlıyor. Michelin’de ‘ zengin ebat ve desen seçenekleriyle otomobillerden ticari araçlara kadar uzanan ürün grubu yer alıyor.

NOKİÂN

Dünyanın ilk kış lastiği üreticisi Nokian’ın WR A4 modeli diş yapısı ve fonksiyonel performans kanalları sayesinde kuru, ıslak ve karlı yollarda sürüş güvenliği sağlıyor. Yüksek performanslı otomobillere hitap eden WR A4 kış lastiği, 16 ile 21 inç arasında değişen ebat seçenekleri var. WR D4 modeli çift yapılı silika teknolojisi sayesinde sert kış koşullarında bile buzlu ya da ıslak zeminde sürüş güvenliği sunuyor. FinlandiyalI üretici, Nokian WR SUV ile ad! geçen sınıf araçlara hitap ederken hafif ticari araçlar için ise WR C3 modelini öneriyor.

Baturhan Boyacilar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu