Haberler

Kaskoda eksik teminat, hasarınızı kapsam dışında bırakabilir

Zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı zararları güvenceye alan kasko sigortası, güncel ihtiyaçlara cevap vermiyorsa, hasar sigorta kapsamı dışında kalabiliyor. Bu nedenle kasko teminatlarını ihtiyaca uygun şekilde belirlemek, araca sonradan eklenen aksesuarlar için ayrıca bildirimde bulunmak gerekiyor.

ÖZELLİKLE büyükşehirlerde artan trafik yoğunluğu beraberinde trafik kazalarını da getiriyor. Bu risklere karşı ise trafik ve kasko sigortası ile korunmak mümkün. Trafik sigortasını trafiğe çıkan her sürücünün mutlaka yaptırması gerekiyor. Fakat hem bedeni hem de maddi hasarları karşılayan trafik sigortası, olası bir kaza durumunda sürücülerin sıkıntısını çözmek için yeterli olmuyor. Zorunlu trafik sigortasının bir nevi tamamlayıcısı olan kasko sigortasını da yaptırmak gerekiyor. Kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası birbirinden farklılık gösteriyor. Kasko isteğe bağlı olmakla birlikte, trafik sigortasının karşılamadığı zararları güvenceye alıyor. Araç sahibini maddi açıdan koruyan kasko, sigortalıyı küçük primlerle büyük masraflardan kurtarabiliyor.

Pahalı olduğu ve lüks kaçacağı düşüncesi ile kasko poliçesi yaptırmak genellikle önemsenmese de hasar oluşması durumunda çıkacak masraflarla karşılaştırıldığında kasko yaptırmış olmak avantaj sağlıyor. Sadece kaza risklerinizi kapsam altına almayan kasko, aracınızın hasara uğraması, yanması, çalınması gibi durumlarda da tazminat ödenmesini sağlıyor.

kasko

Kasko alırken en çok düşülen hatalar

Kasko anlaşması yapılırken teminat içeriklerinin dikkatlice ve ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmesi gerekiyor. Herhangi bir hasar anında aracınıza gelebilecek zarar/ziyan anlaşma sırasında almış olduğunuz teminat limitleri dâhilinde ödeneceğinden kasko sigortası satın alırken ne kadara aldığınızdan çok, ne aldığınıza dikkat etmelisiniz. Poliçe alırken en çok, fiyat öncelikli değerlendirme yapmak, yeterli araştırmayı yapmadan ilk karşılaşılan teklifi almak, bir yakınımızın çalıştığı veya temsilcisi olduğu şirket ise hiç düşünmeden kaskomuzu yaptırmak en çok düşülen hatalar oluyor. Size uygun teminatları içeren poliçeye ve bunlara en uygun fiyatlandırmaya sahip olabilmek için sigorta aracılarından ve sigorta şirketlerinden destek almak ise fayda sağlıyor.

Aracın orijinalinde bulunmayan parçaları bildirin

Sigortalının, kasko poliçesindeki aracın marka, model ve alt tipinin doğru olarak poliçe üzerinde yer aldığından emin olması, hasar anında ve poliçe yenilemesinde sorun yaşamaması açısından önem kazanıyor. Çünkü kasko sigortası ile aracın üzerine fabrika çıkışında standart donanım olarak monte edilmiş her türlü donanım teminat altına alınıyor. Aracın orijinalinde bulunmayan ve araca sonradan monte edilen aksesuarlar için ayrıca bildirimde bulunmak gerekiyor. Yoksa kaza durumunda bu parçalarda meydana gelecek hasarlar sigorta kapsamı dışında kalıyor.

Hasarlı araçlar, güncel rayiç bedeli üzerinden anında işlem gördüğü için araç marka modelinin poliçede doğru belirtilmesi ise büyük önem arz ediyor.

Kasko primlerini etkileyen nedenler

Sigorta ürün fiyatlarının belirlenmesinde teminatlar ve limitlerinin değerlendirilmesi dışında, riskler de skorlanı-yor. Riskin gerçekleşme olasılığı, gerçekleştiğinde ne kadar tazminat üreteceği, gerçekleşmesinde hangi faktörlerin etken olduğu değerlendiriliyor, bu faktörlerin etki dereceleri tespit ediliyor.

Yani, sigortalı ve araç ile ilgili bilgiler kasko priminin hesaplamasını etkiliyor. Sigortalının yaşı, mesleği, aracın markası, modeli, rengi, kullanım amacı, ikamet edilen il ve bunun gibi diğer faktörler de kasko primlerinin belirlenmesinde etken oluyor.

Sigortalının mesleği primi belirlemede önemli bir etken olurken, düşük risk gruplarında olduğu bilinen öğretmen, kamu görevlisi gibi mesleklere daha avantajlı primler sunuluyor. Örneğin; diğer tüm koşullar aynı olmak üzere, 18 yaşında yeni ehliyet almış bir kullanıcıya göre 43 yaşındaki 25 yıllık aktif araç kullanıcısının arabayı kullanma becerisi daha yüksek ve dolaysıyla kaza riski daha düşük oluyor.

Kasko yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler

■ Kasko yaptırmadan önce sigorta ihtiyaçlarınızı doğru tespit etmelisiniz. En uygun teminatları içeren poliçeye ve bunlara en uygun fiyatlandırmaya sahip olabilmek için sigorta aracılarından ve şirketlerinden destek alabilirsiniz.

■ Teminatların neyi kapsadığı, limitleri ve kaza anında poliçenin nasıl devreye gireceği, kazada karşı tarafın poliçesini hangi durumda kullanabileceği gibi bilgileri edinmelisiniz.

■ Sigorta poliçesinin mutlaka araç bedeline göre düzenlenmiş olmasını, daha önce hasarınız yoksa hasarsızlık indiriminin uygulanmış olmasını kontrol etmelisiniz.

■ Ferdi kaza ve ihtiyari mali mesuliyet teminat limitlerinize dikkat etmelisiniz.

■ Enflasyondan korunma, anahtar kaybı, yol yardım hizmetleri, deprem, sel, su baskını, grev lokavt, halk hareketi, kötü niyetli hareketler ve terör teminatlarının poliçede olup olmadığına bakmalısınız.

■ Sözleşmeyi baştan sona iyice okumalı, size ve seçtiğiniz teminatlara ait bilgilerin poliçede eksiksiz ve doğru olarak yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz.

■ Kaza ve arıza hallerinde ne tür yardım hizmetlerini, hangi limitlerde alabileceğinizi sorgulamalısınız.

■ Kasko sigortası alırken hasar sonrası onarımın gerçekleştirileceği servis ağının genişliğine, özelliklerine (marka yetkili veya yetkisiz, sigorta şirketi ile anlaşmalı olmayan servislerdeki onarımlardaki uygulamalar], bakım ve onarım amacıyla teslim edilen işletmelerden aracın çalınması durumundaki uygulamaları öğrenmelisiniz.

■ Ödeme seçeneklerinin esnekliği ve ödeme planının tarafınızca belirlenebilmesini, anlaşmalı kredi kartlarına taksit seçeneklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Kasko için hala neyi bekliyorsunuz?

  1. Zorunlu trafik sigortam bana •yeter diye düşünmeyin! Çünkü aracınızın başına gelebilecek diğer risklere karşı trafik sigortası koruma sağlamıyor. İsteğe bağlı yaptırılan kasko sigortası, trafik sigortasının kapsamı dışında olan pek çok teminatı içeriyor.
  2. Aracınız çalınabilir, yanabilir, •çevresel faktörler nedeniyle zarar görebilir. Aracınızı tüm bu risklere karşı sigortalayabilirsiniz.
  3. Kasko poliçenize ihtiyaç duyduğunuz teminatları ekleyebilirsiniz. İhtiyacınız olan teminatları satın almanız ödeyeceğiniz sigorta fiyatını olumlu etkiler.
  4. Hasar durumunda sigorta •şirketinizden 7/24 destek alabilirsiniz.
  5. Eğer ki bankadan kredi çekerek •araba almışsanız, mutlaka kasko yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Kredi ödüyorken bir de kazanın zararlarını karşılamak bir külfet olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu