Haberler

Kartta ‘aidatsız’ dönem

Yasal zorunluluk nedeniyle artık tüm bankalar isteyen müşterilerine ‘aidatsız kredi kartı’ vermeye başladı. Ancak bu kartlarda taksit ve puan kazanma, kampanyalara katılma, ödemeyi öteleme, nakit çekim gibi özellikler bulunmuyor. Bu hizmetleri isteyenler 1 ile 10 TL arasında ek ücret ödüyor…

BANKALAR, 28 Mayıs tarihinden itibaren yeni Tüketici Yasası gereği müşterilerine ‘ai-datsız kredi kartı’ seçeneği sunmaya başladı. Örneğin, bugüne kadar yılda minimum 100 TL kredi kartı kullanım ücreti ödeyen kişiler, artık istemezlerse bu ücreti ödemeyecekleri aidatsız kredi kartı edinebilirler.

aidatsiz kart

Ancak yanlış anlaşılmaları önlemek için baştan söyleyelim bu kartlar yıllardır cebimizde taşıdığımız klasik kredi kartlarının özelliklerini taşımıyor. Örneğin klasik kartların tümünde bulunan, taksitlendirme, ödeme erteleme, kampanyalara katılma, puan kazanma, nakit çekim gibi birçok ürün ve hizmet, aidatsız kredi kartlarında bulunmuyor. Daha doğrusu bu ürünleri talep ederseniz, her talep ettiğiniz özellik için bankalara ekstra ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Hatta bazı bankalar aidatsız kredi kartı olan müşterilerinden asgari limit yerine borcun tamamını kapatmasını bile talep edebiliyor.

Peki aidatsız kart almanıza rağmen taksitle mal almak veya kampanyalara katılmak isterseniz ne olacak? İşte bu durumda, her kampanya veya taksitlendirme için bankaya ekstra para ödemeniz gerekiyor. Yani aidat ödediğiniz kredi kartınızla ücretsiz yararlandığınz her ürünün bedelini, ödemek zorunda kalacaksınız.

Bankaların yıllık kart aidatı aldığı müşterilerine bu hizmet ve ürünleri tüm yıl boyunca bedava sağladığını hatırlatan bankacılar, bu yüzden aidatsız kartın herkese uygun olmadığı konusunda hemfikir.

Kısacası, “Ben taksit yaptırmayacağım, vade ötelemeyeceğim, kampanyalara katılmayacağım, para puan biriktirmeyeceğim” diyorsanız, aidatsız kredi kartları tam size göre. Yoksa klasik kredi kartları ile karşılaştırıldığında aidatsız kredi kartları astarı yüzünden pahalı hale gelebiliyor.

“Ben kredi kartını sadece bir ödeme aracı olarak kullanıyorum” diyenler için bu hafta aidatsız kredi kartlarını ve sundukları hizmetleri derledik.

BAZI KAMPANYALAR ÜCRETSİZ

Yapı Kredi, Kasım 2013’ten bu yana müşterilerine aidatsız kredi kartı World Eko’yu sunuyor. Kart sayesinde müşterilerin World üye işyerlerinde sunulan standart taksit ve Worldpuan imkanlarından faydalandığını söyleyen Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, “Genel kampanyalara ücretsiz katılım mümkün. Bunun yanında World Eko’nun ücretsiz, temassız özelliği sayesinde 35 TL’ye kadar olan alışverişler de kolayca yapılabiliyor. Aidatsız kredi kartlarının aidatlı ürünlere göre daha az özellik taşıması nedeniyle kartlarında fazla özellik tercih etmeyenler tarafın^ dan kullanılabileceğini düşünüyoruz. Kart ücreti4 ödememeyi tercih eden müşterilerimiz aidat-sız kartlara yöneldi.”

ÜCRETSİZ KAMPANYALARI VAR

Türk Ekonomi Bankası’mn (TEB), yıllık aidat ücreti alınmayan ‘TEB Sade Kart’ı bulunuyor. Yeni kartın taksit ve puan kazandırma özelliğinin bulunmadığını belirten, TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Fakat bu kartı tercih edenler dönemsel olarak düzenlenen indirim kampanyalarına katılabiliyor. Üstelik kampanya katılımlarından herhangi bir ücret alınmıyor. Diğer tüm kartlarımızda da ücret karşılığı geçerli olan ‘Peşin Al-Taksitle Öde özelliği, TEB Sade Kart için de geçerli. TEB Sade Kart ile müşteriler taksit yasağı dışındaki sektörlerden yaptığı alışverişleri ‘tek çekim işlemleri ücreti’ karşılığında taksitlendirip öteleyebiliyor” diyor.

Bir yıl içinde 15 bin adet TEB Sade Kart tahsis ettiklerini söyleyen Mendi’ye göre, aidat-sız kredi kartlarını sadece tek çekim işlem yapanlar tercih etmeli.

KATILIM ÜCRETİ ÖDÜYORLAR

Akbank, kredi kartı aidatı ödemek istemeyen müşterileri için ‘Free’ kartı çıkarttı. Fre-e’nin Axess özelliklerinden faydalandıran, ilave özellik/hizmetlerden ve dönemsel kampanyalardan da istediğini seçme özgürlüğü sunan bir kredi kartı olduğunu söyleyen Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sin-del, “Kullanıcıların önceden belirledikleri harca-mâ tutarına ulaştıklarında bilgilendirme SMS’i almalarını sağlayan ve bu yolla bütçe yönetimine destek olan ‘Free Bütçem’ servisi de öne çıkan özellikleri arasında” diyor.

Yıllık üyelik aidatı ödenmeyen Free kredi kartını alanların belli bir katılım ücreti ödeyerek Axess kartın sağladığı tüm hizmet ve ürünlere ulaşabildiğini ifade eden Sindel, Free kart hakkında şu bilgiyi veriyor: “Free kredi kartı kullanıcılarımız, Axess üye işyerlerinin taksit ve chip-para fırsatlarından yararlanabiliyor. Free sahipleri, katılmak istedikleri kampanyalardan belirli bir katılım ücreti ödeyerek faydalanabiliyorlar.”

İKİ AİDATSIZ KARTI VAR

Garanti Bankası’nın aidat almadığı iki kredi kartı bulunuyor. Bu kartlardan ilki ‘Bonus Flexi’. Söz konusu kartı kullanan Garanti Bankası müşterileri aidat ödememesine rağmen, Bonus üyesi işyerlerinden yaptıkları alışverişten bonus kazanıp, üye işyerleri tarafından sağlanan taksit fırsatlarından yararlanabiliyor. Üstelik diğer kredi kartlarından farklı olarak yalnızca bir SMS’le harcamaları için ek taksit ya da öteleme imkânına da kavuşuyorlar. Garanti Bankası bu ürünün dışında 18-25 yaş arası genç müşterileri hedeflediği yıllık kart ücreti alınmayan ‘Bonus Genç’ kredi kartını da hayata geçirdi.

Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Onur Genç, bu kartın Bonus üyesi işyerlerinde bonus kazanma fırsatı sağladığını hatırlatıyor. Onur Genç, “Genç müşterilerimiz Bonus kampanyasına sadece bir kısa mesajla katılabiliyor. Bonus Genç’le, genç müşterilerimiz Burger King’de yüzde 50 bonus, YKM ve Boyner’de yüzde 15 indirim, Gittigidi-yor’da 50 TL üzeri harcamalara yüzde 15 bonus gibi uzun süreli kampanyalara katılabiliyorlar” diyor. Genç’in verdiği bilgiye göre bugün 600 bin Garanti müşterisi aidatsız kredi kartı kullanıyor.

AYDA 9.90 SEÇENEĞİ

DenizBank’ın en yeni ürünlerinden biri olan ‘Net Kart’ aidasız kredi kartı özelliği ile öne çıkıyor. DenizBank Ödeme Sistemleri ve Şube Dışı Kanallar Grubu Genel Müdür Yardımcısı Ayşenur Hıçkıran, “Müşterilerimize ayda yalnızca 9.90 TL’ye sunulan ve her ay müşterinin kendisi tarafından yönetilen seçenekler sunduk. Net Kart ile müşterilerimiz taksit ve sadakat puan uygulamalarından sınırlı faydalanabiliyor. Farklı paket seçenekleriyle birlikte ekstra taksit ve/veya ekstra puan avantajlarından ise ücret karşılığı yararlanabiliyorlar” diyor. DenizBank’ın ücretsiz olarak sunduğu NETOGLEN ve NETFATURA paketleri de, bu karta olan ilgiyi artırmış.

EK ÜCRET ALMIYOR

Kuveyt Türk aidatsız kredi kartını ‘Sale Plus’ı adıyla hayata geçirdi. Bu kart indirim ve taksit yapma özelliğinin yanı sıra 50 TL ve altı işlemlerde temassız ödeme kolaylığı, 50 TL ve üzeri alışveriş!eri 2:9 taksit arasmda POS’tan bağımsız taksitlendirebilme, bazı illerde ulaşımda kullanılabilme ve yapılan taksitli alışverişlerden yüzde 1, taksitsiz alışverişlerden ise yüzde 0.1 Altın Puan kazanma imkanı da sunuyor. Banka ayrıca Sale Plus kart sahiplerine Saleplus.com.tr internet adresinden anlaşmalı üye işyerlerinde indirimli alışveriş imkânı sağlıyor.

TEMASSIZ ÖZELLİĞİ YOK

İş Bankası, kredi kartını yalnız alışveriş ve nakit ihtiyaçlarında kullanmak isteyen, kredi kartı ile ücretsiz veya indirimli sunulan ek hizmetlerden faydalanmayan ve kart ücreti ödemek istemeyen müşterileri için ‘Maximum Aidatsız Kart’ı hayata geçirdi. Banka bunun .t yanı sıra sadece üniversite öğrencilerine yönelik bir kredi kartı olan ‘Iş’te Üniversiteli’nin de ai-datsız versiyonunu çıkardı.

Bu iki kart ile müşteriler, Maximum anlaşmalı işyerlerinde sunulan standart taksitli alışveriş ve alışverişler üzerinden MaxiPuan kazanma imkânından yararlanabiliyor. Kart ücreti ödemeyen, aidatsız kredi kartı Maxi-mum dünyasmın temel özelliklerinden faydalanıyor; ancak yıl boyu sürekli yapılan ilave taksit, taksit erteleme, ilave MaxiPuan ve hediye ürün kampanyalarına katılamıyor. Ayrıca bu kartlarda temassız ödeme ve Müzekart özellikleri de bulunmuyor. İş Bankası’nm ai-datsız kredi kartının diğer kredi kartlarına göre daha düşük talep gördüğü belirtiliyor.

Aidatsız kartın ödemesi bol…

Bankadan bankaya değişmesine rağmen klasik kredi kartlarında ücretsiz olan örneğin kampanyalara katılım ücreti 3-5 TL, taksit isteme işlem bedeli 1.5-3 TL, 1-3 ay taksit erteleme işlem bedeli yüzde 2.6 ve artı 5 TL, otomatik fatura ödeme talimatı ücreti 1-3 TL gibi ücretlerle yapılabiliyor. Ancak bazı bankalar bu ürünler için daha yüksek ücretler talep ediyor. Bunun dışında aidatsız kart sahipleri, klasik kredi kartı sahiplerinin ödediği bazı masrafları da üstleniyor. Örneğin kart basım ve gönderim ücreti 10 TL, posta ile hesap özeti gönderim ücreti 2 TL, SMS ile hesap özeti gönderim ücreti 1 TL, gecikme bildirim ücreti 6-10 TL, 1-3 ay taksit erteleme işlem bedeli yüzde 2.6 ve artı 5 TL, EFT/havale işlem ücreti yüzde 4 gibi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu