Makaleler

Karşılıklılık Bekleyin

KarşılıklılıkBazı çalışanlar erdemleri tersten benimsemişlerdir: “Vermek almaktan daha iyidir.” Diğerlerinin onlara uyum sağlamasını beklerler ama bunun tersini yapmak pek az akıllarına gelir.

Rafael’in işi, işletme kitapları alan bir iletişim şirketinde kitapları teftiş etmekti.

Kendi kütüphanesi için kitap toplayan bir iş arkadaşı, arta kalan kitap olup olmadığına bakmak için sık sık Rafael’in çalıştığı bölüme uğrardı. Rafael bazı nüshaları, adam için elinde tutardı. Adam da sevinerek bunları kabul ederdi.

Bir gün Rafael, bir işin son teslim tarihine çok az bir zaman kalmışken, umutsuzca, çok ünlü bir araştırmacının telefon numarasına ihtiyaç duydu ve numaranın büyük olasılıkla kitap toplayan iş arkadaşında bulunduğunu öğrendi. Adamı aradı. Kitap koleksiyoncusu, numaraya bakamayacak kadar meşgul olduğunu söyledi. “Ben seni geri arayacağım” gibi bir şey söylemiş de değildi. Adam, Rafael’i tam anlamıyla başından savmıştı. Bu noktadan sonra Rafael adam için kitap ayırmayı kesti. İlişkinin karşılıklı olduğunu farz ediyordu, ancak bu zamana kadar bu, hep tek taraflı olmuştu.

İş hayatında, sağlıklı ilişkiler kurabilmek için karşılıklılık konusunda ısrarcı olmalısınız. Aksi takdirde, kendinizi kullanılmış hissedersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu