Haberler

Kanada’da okuyana vatandaşlık

Dünyanın en çok göçmen alan ülkesi Kanada, şimdi de lise öğrencileri için yeni fırsatlar yaratıyor. Devlet liselerinde eğitim bedava. Fiyatları oldukça cazip özel liseler de var…

YURTDIŞINDA eğitim konusunda çok mesafa kat ettik. Eskiden yabancı bir ülkede eğitim denilince akla sadece üniversiteler geliyordu. Artık lise eğitimini yurtdışmda yapmak isteyenlerin sayısı da hızla artıyor. Artan ulaşım ve iletişim imkanları ailelerin daha rahat karar vermesine yol açıyor. Aileler çocuklarını daha erken bir dönemde global eğitim fırsatlarından yararlandırmak istiyor.

Üniversite eğitiminde olduğu gibi lise eğitiminde de ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, İsviçre gibi ülkeler ön plana çıkıyor. Ancak Kanada, birçok avantajıyla daha ön plana çıkmaya başladı. Zira Kanada’da okula kayıt yaptıran öğrencinin ailesine de çok cazip fırsatlar sunuluyor.

İYİ LİSE, SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Kanada Kültür Merkezi Koordinatörü İsmail ince, “Kanada’nm köklü liselerinin birinden mezun olduğunuzda üniversitelere sınavsız girme hakkı elde edersiniz. Yalnızca lise eğitiminin ilk yılında değil, son iki yılında da geçiş yapabilme hakkınız var. Konaklama açısından daha

çok yatılı okullar (boarding scho-ol) tercih edilse de güvenilir testlerden geçip özenle seçilmiş ailelerin yanında kalabilme imkanı da var” diyor.

Liseyi bitirip üniversiteye kabul edilen ve üniversiteden mezun olan öğrenciler, üç yıla kadar hem çalışma hem de oturma izni alıyor ve bunun ilk yılı tamamlandığında göçmenlik için başvuru yapabilme hakkı kazanıyor.

kanada

ÇOK ÖZEL FIRSATLAR

Kanada’daki liseler dünyanın dört bir yanından öğrencileri kendilerine çekiyor. İstanbul Beyoğlu Galatasaray’da bulunan Kanada Kültür Merkezi eğitim uzmanlarından aldığımız bilgilere göre, bu ülkenin liselerinde okuyanlar kaliteli bir eğitime ulaşma fırsatı buluyor. Öğrencinin yetenek ve ilgi alanlarına göre seçmeli derslerin sunulduğu lise müfredatı bu yönüyle öğrenciler için avantaj yaratıyor.

Kanada’da aynı kalitede eğitim sunan devlet liseleri ve özel liseler bulunuyor. Konaklama da dahil olmak üzere, eğitim maliyeti yıllık 18-25 bin Kanada Doları arasında değişiyor. Kanada’da bulunan bir liseye başvuru yapmak için lise not dökümünüzün yanı sıra, okulunuzdan alacağınız referans ve aynı zamanda aşı ve sağlık raporlarınızda isteniyor. Bazı liseler sizden dil yeterliliği isterken, pek çoğu dili yeterli olmayan öğrencileri kendi bünyesinde destekliyor. Bununla birlikte, mülakat talep eden okullar da var.

Ebeveynlerden biri eğer bir eğitim ku-rumundan aldığı öğrenci veya çalışma izniyle tam zamanlı olarak Kanada’da çalışıyorsa, çocukları lise eğitiminden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Örneğin, English Montreal School Board, İngilizce eğitim veren ve Montreal’de bulunan bir lise. Ebeveynler Montreal’de öğrenci vizesi ile bir dil okuluna gitseler dahi çocukların lise eğitimlerini ücretsiz olarak almalarına olanak sağlanıyor. Eğer anne veya baba olarak İngilizce veya Fransızcanızı geliştirmek istiyor ve bir türlü zaman bulamıyorsanız aynı zamanda çocuğunuzu lise veya ilköğretimde ücretsiz olarak okutarak bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Elif DEVECİ / Global Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Program ve Pazarlama Direktörü
“Rekor başvuru var”

Yurtdışında lise eğitimi uzun yıllardır hizmet verdiğimiz bir alan. Ancak şimdiye kadar hiç bu kadar yoğun talep görmemiştik. Bu konularda gelen taleplerde adeta başvuru rekoru kırılıyor. Kurumumuz bu talepler karşısında düzenli olarak “yurtdışında lise eğitimi” temalı seminerler düzenlemeye başladı. Ayrıca yurtdışındaki okulları Türkiye’de düzenlenen yurtdışı eğitim fuarlarına davet ederek burada öğrenci ve ailelerle bir araya getiriyoruz.

En çok tercih edilen bazı liseler

Bodwell High School Vancouver: En popüler yatılı okullardan biri. Mezunlarının yüzde 97’sini üniversiteye yerleştirmesi ile meşhur. 1991 yılında kurulan okul, British Columbia’da.

Pickering College: Global Liderlik Programı ile öğrencilerine cesur, etik ve olumlu değişime aracılık eden örnek bir eğitim kurumu olarak gösteriliyor. Toronto’nun 40 dakika kuzeyinde. Teknoloji kullanımını öne çıkaran, yoğun bir eğitim programları var.

Royal Crown Academic School: Eğer Toronto’da uluslararası bir okul arıyorsanız bu okul tam size göre. Okul çocukların güçlü yanlarını öne çıkaran, zayıf yönlerini geliştirmelerine yardımcı olan zorlu bir müfredat sunuyor.

Braemar College: Toronto’nun merkezinde, Toronto Üniversitesine çok yakın bir konumda. Öğrencilerinin akademik, kişisel ve sosyal potansiyellerini olabildiğince ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bir yıllık eğitim-öğretim dönemini dört sömestre bölerek her dönemde iki ders alma ve bu sayede alınan derslere tam anlamıyla odaklanabilme fırsatı . veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu