Kariyer ve İş İlanları

Kanada Göçmenlik Başvuruları Başladı

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı, ‘Yıllık Göçmenlik Planı’nı açıkladı. Tarihinin en büyük göçmen alım programını hayata geçiren Kanada, 2015’te tüm dünyadan yaklaşık 285 bin göçmen alacak. Peki, yeni yasanın avantajlarını kullanarak şansınızı nasıl artırabilirsiniz? Uzmanlara sorduk…

KANADA Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığının 2015 yılı ‘Yıllık Göçmenlik Planı’na göre ülke dünya genelinden 285 bin göçmen alacak. Üniversite mezunu, iş deneyimine sahip, iyi derecede İngilizce ya da Fransızca bilenler göçmenlik başvurusu yapabiliyor. Yeni göçmenlik sisteminde önemli değişiklikler var. Bazı kriterler değiştirilirken bazıları tamamen iptal edilmiş. Bunların bazıları göçmen adayları için avantaj sağlayacak türden. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıllık Göçmen Planı, Kanada ekonomisinin ihtiyacı olan iş gücünün sağlanması ve aile birleştirmeleri odaklı bir program. Bunların yanı sıra dünyadaki savunmasız nüfusa yardım sağlanmasına da katkıda bulunulacağı belirtiliyor.

kanada

2014’te yayınlanan listede 40 meslek tanımı varken, yeni yayınlanan liste’ de meslek sayısı neredeyse iki katına çıkmış durumda. Yani Kana-da’ya göçmenlik başvuru planları yapanların önünde daha çok seçenek var. Bu durumda göçmen olarak kabul edilme şansı artacak.

Meslek listesi Kanada’da-ki işverenlerin nitelikli çalışan ihtiyaçları doğrultusunda her yıl farklı mesleklerle genişletiliyor. Üstelik ihtiyaç halinde bu listeye yeni meslekler de eklenebiliyor. Yani bu listede adı geçmeyen mesleklerin de başvuru hakkı bulunduğunu belirtelim.

MESLEK SAHİPLERİNE HIZLI GİRİŞ

Kanada Kültür Merkezi Müdürü İsmail înce, “Yeni yasadaki en önemli değişiklik ekonomik göçmenlik programlarında oldu. Bu tür başvuruların değerlendirme metodu değiştirildi. Buna göre yeni bir elektronik sistem ile göçmen kabul edilecek” diyor. Bu yeni elektronik sistem Express Entry (Hızlı Giriş) olarak adlandırılıyor. Hızlı Giriş, Kanada’ya vasıflı işçi seçmek için tasarlanmış bir değerlendirme sistemi. Yani yeni bir göçmenlik programı değil. Uygulama var olan göçmen alma programlarının online olarak sisteme giriş yapılması şeklinde özetlenebilir. Göçmen adayları bu Online sisteme giriş yaparak kendilerine bir hesap açacaklar. Bu sayede sadece değerlendirme süreci hızlanacak. Bu sisteme kayıt olmanız göçmenlik başvurunuzun onaylandığı anlamına gelmiyor. Bu havuzda toplanan bilgiler değerlendiriliyor. Değerlendirme süresi bir yılı bulabiliyor. Yani bu bilgi havuzundaki başvurunuza bir ay sonra da yılsonuna doğru da yanıt alabilirsiniz. Buradaki esas kriter Kanada’nın o dönemki ihtiyaç duyduğu meslekler olacak. Özetle sizin bilgileriniz burada Kanada’da-ki oluşacak iş gücü ihtiyacına bağlı olarak değerlendirilecek.

Hızlı Giriş sistemindeki adaylar ön değerlendirme neticesinde ‘personal reference code’ alarak Kanada Göçmenlik Bakanlığının belirlemiş olduğu online sitede bu referans kodu ile kullanıcı kodu oluşturup siteye eğitim durumlarını, iş deneyimlerini, İngilizce seviyelerini sistemde belirterek giriş yapacaklar. Bütün veriler girildikten sonra Kanada devletinin kurduğu JobBank sitesine girilmesi gerektiğini belirten İnce, “JobBank sitesine CV’lerini bırakmayan kişilerin bütün verileri sistemden silinir” diyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Başvuru yapabilmeniz için en az iki yıllık bir yüksek okul mezunu olmanız şart. 35 yaşın altındaki kişilere öncelik veriliyor. Ancak bu daha ileri yaşlardaki kişilerin (örneğin 45 veya 50) yaşında başvuru yapamayacağı anlamına gelmiyor. Yüksek yaş grubundaki kişiler eğer eğitim, deneyim, yabancı dil gibi diğer unsurlarda iyi puanlar alırlarsa başvuru yapabiliyor. Ayrıca sabıka kaydınızm olmaması gerekiyor.

îstenen düzeyde İngilizce ya da Fransızca bilinmeniz şart. Eğitim Denklik Değerlendirmesini (ECA) yaptırmış olmanız isteniyor. İngilizce için IELTS dil sınavına giriliyor. Bu sınavı British Council ve IDP yapıyor. Fransızca için TEF Sınavı’na giriliyor. Bu sınav ise Fransız Kültür Demeği tarafından yapılıyor.

İş tecrübesinde aranan asgari şartlan da yerine getirmeniz gerekiyor. Değerlendirme testinden yeterli puanı almanız bekleniyor. Kanada’ya göçmen olarak kabul edilebilmek için 100 puanlık bir basamak sistemi üzerinden 67 puana ulaşmak gerekiyor.

Bu göçmenlik testi, adayın yaş, yabancı dil, eğitim, deneyim, evli-bekar, eşinin yabancı dil düzeyi gibi farklı unsurlardan oluşan bir puanlama sistemi. Örneğin, dört yıllık bir lisans mezunuysanız 21 puan, yaşınız 34 ise 12 puan, 10 yıllık iş deneyimine sahipseniz 15 puan, iyi düzeyde İngilizceniz varsa 20 puan, eşinizin yabancı dili orta düzeyde İngilizce ise 4 puan vs…

GÖÇMENLİK PROGRAMLARI

Eğer Kanada’ya göç etmek istiyorsanız, başvuru yapmanız için birkaç farklı yol var. Öncelikle kendiniz ve aileniz için hangi göçmenlik programının en iyisi olacağına karar vermeniz gerekiyor. Kanada Büyü-kelçiliği’nden aldığımız bilgilere göre göçmenlik programları şu şekilde sıralanıyor:

• Kalifiye işçiler ve profesyoneller: Bu program belli eğitim ve iş tecrübesi gereklerini yerine getirmiş ve Kanada’da (Ouebec dışında) yerleşip çalışmak isteyen kişiler için geçerli bir seçenek.

• Nitelikli meslekler: Nitelikli bir meslek sahibi olarak Kanada’da daimi oturma izni almak isteyen kişiler için geçerli.

• Ticari göçmenlik: Kanada’da (Quebec hariç) yatırımcılar, iş kurmak isteyen girişimciler ve serbest meslek sahipleri için mevcut olan seçenek. Serbest meslek sahipleri sınıfına sadece çiftçiler, sporcular, sanatçılar ve kültürel katılımcılar dahil.

• Bölgesel adaylıklar: Kanada’nm vilayet ya da bölgelerinden biri, orada yerleşip çalışmanız için sizi aday gösterebilir.

• Quebec tarafından seçilen kalifiye işçiler ve iş insanları: Quebec hükümeti, bu bölgede yerleşip çalışmanız için sizi seçebilir. Quebec’e iş amaçlı göç etmek hakkında daha fazla bilgi için, Quebec hükümeti web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor.

• Kanada tecrübe sınıfı: Kanada’da yakın zamanda çalışma tecrübesi edinmiş ve Kanada’da (Quebec hariç) yerleşip çalışmak isteyen kişiler için mevcut olan seçenek.

• Ailenize sponsor olmak: Eğer Kanada’da daimi oturma izniniz var ise ya da Kanada vatandaşı iseniz yakın bir akrabanızın Kanada’ya gelmesi için sponsor olabiliyorsunuz.

• Uluslararası evlat edinme: Bu program aracılığıyla evlat edindiğiniz çocuğunuzu Kanada’ya getirip onun için Kanada’da oturma izni ya da vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

• Mülteciler: Mülteciler ve korunmaya ihtiyacı olan insanlar, “Kanada’da veya Kanada dışında yaşayan ve kendi anavatanlarına dönmekten korkan kişiler” şeklinde tarif ediliyor. Kanada insani gelenekleri ve uluslararası zorunlulukları çerçevesinde, her yıl binlerce insana koruma sağlıyor. Kanada’da bulunan ve zulümden korkan veya Kanada’dan ayrılıp ülkelerine dönmeleri durumunda işkence tehlikesine, hayati tehlikeye ya da zalim ve anormal davranış, cezalara maruz kalabilecek olan kişilere mülteci olarak korunma sağlanıyor. Gruplar ve bireyler, Kanada’ya gelmek için uygun olan mültecilere sponsor olabiliyorlar.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Göçmenlik başvuruları Kanada Merkezi Alım Ofisi’ne (CIO) yapılacak. Başvurunuzu kendiniz de yapabilir ya da İstanbul ve Kanada’da ofisleri bulunan danışmanlık firmalarından destek alarak bu süreci sizin adınıza tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.

Merkezi Alım Ofisi, göçmen adaylarının başvurularını onayladıktan sonra Ankara’daki Kanada Büyükelçiliği’ne müracaat etmeniz gerekiyor. Bu aşamaya geldikten sonra gerisi kolay. Artık sadece sizden istenecek ve temini zor olmayan evrakları teslim etmeniz gerekecek. Arkasından da vize ve harçlarla ilgili ödemeleri yapacaksınız. Göçmenlik başvurusu yapabilmek için Kanada Federal Hükümeti Maliye Bakanlı-ğı’na harç yatırmak zorundasınız. Diplomanızın onaylanmasının da küçük bir maliyeti olacak. Bunların dışında sizden istenen resmi evrakları Türkiye’de temin ederken ve bu evrakların tercümesi için de harcamalar yapılacak. Tüm bu ücretler başvuru dosyası değil, kişi başına alınıyor. Yani göçmenlik başvurusu yaparken sizin için bir dosya hazırlanıyor. Bu dosya eğer bireysel olarak başvuru yapıyorsanız sadece sizi kapsıyor. Ancak ailenizle, eşinizle veya nişanlınızla aynı dosyada başvuru yapabiliyorsunuz, işte bu gibi bir durumda ödenmesi gereken harç dosyada adı geçen her kişiden ayrı ayrı talep ediliyor.

lş teklifi almanız şansınızı artırır

Kanada hükümetinin göçmenlik başvurusu için aldığı ücretler başvuru yapılacak göçmenlik programına göre değişiyor. 2015’te 181 bin 300 kişinin ekonomik, 68 bin kişinin ailevi, 29 bin 800 kişinin ise insani zorluklar nedeniyle göçmenlik başvurularının kabul edilmesi bekleniyor. Bu rakamlara göre alınacak göçmen sayısı 279 bin 100’e ulaşacak. Ancak bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre yıl içinde yaşanacak gelişmelere göre bu rakamın 285 bine ulaşması öngörülüyor. Kanada’daki işverenler de göçmenlik başvurusu yapan adayların profillerini görebilecek ve bu kişilere iş teklifi sunabilecekler. İş teklifi alan adayların başvuruları öncelikli olarak değerlendirilip kabul edilecek. Puanlamada diğer adayların önüne geçmek için iş teklifi almak artık son derece önemli. Ayrıca Kanada eyaletleri de bu adaylara özel davet mektubu gönderebilecek. Bu davet mektubu da adayın diğer kişilerin önüne geçmesine yardımcı olacak. Göçmenlik havuzundan seçilen adayların başvuruları en fazla altı ay içinde sonuca bağlanacak

Sahte beyana önlem

Daha önceki göçmenlik başvurularında, örneğin eğitimle ilgili kriterlerde diplomanızı göstermeniz yeterliydi. Ancak bu konuyla ilgili istismarlar yaşandığı için Kanada hükümeti bu uygulamaya son verdi. Bundan sonra göçmen adaylarının aldığı eğitimler tarafsız üçüncü bir kurum tarafından değerlendirilecek. Yani mezun olduğunuz okul tarafından diploma ya da mezuniyet belgeniz ilgili kuruma resmi yazışma ile iletilecek.

İlknur SEVEN / HRM Yönetici Ortak
Yasal süreçleri iyi araştırın

Eğitim, iş tecrübesi ve yabancı diliniz olabilir. Türkiye’de büyük şirketlerde de çalışmış olabilirsiniz. Ancak sadece bunlara güvenerek Kanada’ya giderseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü burada aldığınız eğitim Kanada’da geçerli olmayabilir. Doktorluk eğitimleri oradaki sisteme uymadığı için yaşamlarına doktor olarak değil de daha farklı bir alanda devam eden kişilere rastlanıyor. Bunun dışında lisan konusunda yetkin olduğunu düşünen kişilerin bile alışma dönemi bile yaklaşık bir yıla uzayabiliyor. Bu nedenle Kanada’ya yerleşme planı olan kişiler yasal süreçleri iyi öğrenip buna göre bir plan oluşturmalı. İlk aşamalardan geçip işlemleriniz bittiğinizde, işinizi bulup evinize yerleştikten sonraki aşamalar ise son derece rahat ve güvenli.

Şevki AKAYDIN / Yeni Bir Hayat Yurtdışı Yaşam Sağlık ve Eğitim Merkezi
Doğru başvuru şansınızı artırır

Göçmenlik başvurularında yüzde 100 kabul garantisi veren firmalardan uzak durun. Başvurunuz Kanada Göçmenlik Bakanlığı tarafından incelenecek ve son karar onlar tarafından verilecek. Adaylar öncelikle kendilerine en uygun olan göçmenlik programını seçmeli. Daha sonra bu programa çok iyi bir hazırlanmalılar. Tüm bunlara dikkate alarak göçmenlik başvurunuzu eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Kuralları takip ederek eksiksiz yapılan göçmenlik başvurusu kabul edilme şansınızı yükseltecektir.

Talep edilen meslekler

Sigorta, gayrimenkul ve finansal aracılık Bankacılık, kredi ve diğer yatırım Reklam, pazarlama ve halkla İşletme hizmetleri müdürleri Posta ve kurye hizmetleri Finansal yöneticiler İnsan kaynaklan yöneticileri Satın alma yöneticileri idari hizmet müdürleri Sağlık ve sosyal politika geliştirme ve program yöneticileri Ekonomik analiz, politika geliştirme ve program yöneticileri Eğitim politikası geliştirme ve program yöneticileri Lise sonrası eğitim ve mesleki eğitimle ilgili yöneticiler Okul müdürleri ve ilköğretim ve ortaöğretim yöneticileri Sosyal, toplum ve ıslah hizmetleri yöneticileri Polis memurları Milletvekilleri Sağlık yöneticileri Mühendislik yöneticileri Mimarlık ve bilim yöneticileri Kamu yönetimiyle ilgili yöneticiler Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri Üst düzey devlet yöneticileri ve yetkilileri Sağlık, eğitim alanlarında üst düzey yöneticiler Sosyal ve toplum hizmetleri kuruluşları Finans, iletişim ve diğer alanlarındaki üst düzey yöneticiler Ticaret, yayın ve diğer hizmetlerdeki üst düzey yöneticiler İnşaat, ulaştırma, üretim alanları üs düzey yöneticileri Yangın şefleri ve üst düzey yangın söndürme görevlileri Kütüphane, arşiv, müze ve sanat galerisi yöneticileri Konaklama hizmet müdürleri Müşteri ve kişisel hizmetler inşaat yöneticileri Astsubay Perakende ve Restoran ve gıda Yayıncılık, yayın ve sahne sanatları yöneticileri Rekreasyon, spor ve fitness programı ve hizmet müdürleri İş yönetimi danışmanlığı alanındaki profesyonel meslekler Ana bina ve yenileme yöneticileri Tesis işletme ve bakım yöneticileri Doğal kaynaklar, üretim ve balıkçılık yöneticileri Su ürünleri yetiştiriciliğindeki yöneticiler Tarım sektörüyle ilgili yöneticiler Ulaşım yöneticileri Bahçecilik alanındaki yöneticiler Mali denetçiler ve muhasebeciler Fabrika müdürleri Kamu yöneticileri Mali ve yatırım analistleri Diğer finansal görevliler Kurumsal satış yöneticileri insan kaynakları uzmanları Reklam, pazarlama, halkla ilişkiler Finans ve sigorta ofis çalışanları Genel ofis ve idari destek işçileri, yöneticiler Menkul kıymetler, bayi, broker ve dealer’lar

Bir Yorum

  1. Merhaba
    Adliye çalışanları(katip) yukarıda sayılan meslek gruplarından hangisine girmektedir veya “genel ofis ve idari işçiler” sınıfına girmekte midir?
    Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu