Haberler

Kamyon satışları

Kamyon satışları ilk çeyrekte geçen yıla göre yüzde 67 artarak 9 bin 818’e çıktı. Bu sürpriz artış yıl sonunda satışların 45 bin civarına ulaşacağı beklentisine yol açtı. Bu beklenti gerçekleşirse 2011’deki 40 bin 792 adetlik rekor kırılacak. Satışlardaki bu artış inşaat sektöründeki hareketliliğe ve 2016’da başlayacak Euro 6 uygulaması nedeniyle talebin öne çekilmesine bağlanıyor.


Kamyon pazarı son dönemde beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı göstererek herkesi şaşırtıyor. Geçen hafta açıklanan ilk çeyrek sonuçlarına göre, kamyon satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 67 artarak 9 bin 818’e çıktı. Bu büyüme hızı yeni bir rekor olasılığına işaret ediyor. Zira Otomotiv Sanayicileri Derneği’nin (OSD) verilerine göre, 2011’de gerçekleşen 40 bin 792 adetlik rekor satış, ilk çeyrekteki performans sürerse bu yıl rahatlıkla aşılacak gibi duruyor.

kamyon

Yaşanan büyümede özellikle inşaat sektörünün belirgin bir etkisi var. Üçüncü Havalimanı, İstanbul-Izmir otoyol inşaatı ve kentsel dönüşüm projelerinin etkisiyle kamyon pazarında talep artışı gözleniyor. Bir başka çok önemli etkeni ise önümüzdeki yıl başlayacak Euro 6 uygulaması yüzünden talebin öne çekilmesi oluşturuyor.

YÜZDE 67 BÜYÜDÜ

Öncelikle kamyon pazarında yaşanan bu büyümenin pek de beklenen bir büyüme olmadığını söyleyelim. 2013’te kamyon satışları yüzde 10 civarında gerileyerek 31 bin 760 olarak gerçekleşmişti. 2014 başında sektör oyuncuları pazarda yine yüzde 10’lar civarında bir daralma bekliyordu. Döviz kurlarındaki artışın, Rusya’daki ekonomik krizin, diğer komşu ülkeler ve hedef pazarlardaki huzursuzlukların pazarı olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyordu. Fakat özellikle son çeyrekte yaşanan büyümenin de etkisiyle, kamyon pazarı 2014’te yüzde 12 büyüyerek yılı 35 bin seviyelerinde bir satışla kapattı.

2015 yılı ise geçtiğimiz yılın da ötesinde iyi bir performansla başladı. Özellikle Euro 6’ya geçiş sürecinde talebin öne çekilmiş olması pazarı hızlı büyüttü. OSD verilerine göre, ocak-mart döneminde kamyon pazarındaki satışlar 9 bin 818 adet oldu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 yükseldi.

Fakat ilk çeyrekte yaşanan hızlı büyümenin yılın kalan dokuz ayında aynen böyle devam etmesi de beklenmiyor. Sektör temsilcileri, yıl geneli için yüzde 25 civarında bir büyümeden söz ediyor. Bu durumda toplam pazarın 45 bin civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu arada kamyon satışlarının alt kırılımlarına baktığımızda çekici sınıfının pazarda her geçen gün yoğunluğunu artırdığını görüyoruz. Şu an pazarın yaklaşık yüzde 60’ını çekici segmenti oluşturuyor.

TALEP ÖNE ÇEKİLDİ

Geçtiğimiz yıl 18 bin 353 adet ile tarihinin en yüksek satışına ulaşan Mercedes-Benz, bu yılki performansından da memnun. Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır, “İlk üç ayın olumlu seyri 2015 yılının Türkiye kamyon pazarı için olumlu bir yıl olacağı öngörüsünü güçlendiriyor. Bu yıl pazardaki gücümüzü arttırmayı, Aksaray Kamyon Fabrikası’na yönelik yatırımlarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulunuyor.


Yılın başında planlamalarını 2015’te büyüyen bir pazar olacağını düşünerek yaptıklarını söyleyen MAN Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “İlk çeyrekte bu düşüncemizin gerçekleştiğini görüyoruz. Büyük inşaat projeleri her geçen gün hızlanıyor ve bu projelerde MAN en çok tercih edilen marka olma yolunda hızla ilerliyor” diyor. 2015 yılının Euro 5 motorlu araçlar için son yıl olacağını söyleyen Sara, bunun pazara niceliksel olarak olumlu yansıyacağını ifade ediyor. Sara’ya göre 2015 yılında pazar 40 binin üzerinde bir satışla kapanacak.

EURO 6 ETKİLEDİ

Pek de beklemedikleri bir şekilde 2015’in ilk çeyreğinde ciddi bir büyüme yaşandığını söyleyen Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, “2016 yılından itibaren Euro 6 normlarına geçilecek olması, 2015’i biraz daha farklı kılıyor. Aynı zamanda seçim yılı olması da talep dengesini etkiliyor.

2015’in alımların bir miktar öne çekilebileceği ve geçen yıla göre yüzde 20 büyümeyle tamamlanabilecek bir yıl olduğunu öngörüyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl yüzde 20’lik artışla toplam 2 bin 14 adet satış gerçekleştiren Scania, bu yılın ilk çeyreğinde ise 741 adetlik bir satışın altına imza attı. Şu an toplam satışta Scania dünyasında sekizinci sırada olan Türkiye operasyonu, bu yılki performansla daha ön sıralarda olmayı hedefliyor.

TEMKİNLİ BAKILMALI

Ancak ilk çeyrekteki sonuçlara temkinli yaklaşanlar da var. Bu dönemdeki sonuçları çok fazla büyütmemek gerektiğini düşünen Renault Trucks Türkiye Satış Müdürü Tolga Küçükyumuk, “İlk çeyrek sonuçları yıl hakkında yorum yapmak için yeterli bilgi barındırmaz. Birinci çeyrekte önceki yıldan stok taşıyan firmaların bu araçları satmaları veya model yılı değişimini ertelemesi gibi nedenlerle normal eğilimlerden farklı bir durum ortaya çıkabilmektedir” diyor.

Küçükyumuk, ilk çeyrek satışlarının hedefleriyle uyumlu olduğunu söylerken, yılın sonuna kadar satış-. larını artırarak 2015’i büyümeyle kapatmayı hedeflediklerini dile getiriyor. “Bugün için satışlar yakından incelendiğinde daha çok yurtiçi taşıma ve şantiye iş alanlarında büyüme olduğunu gözlemekteyiz” diyen Küçükyumuk, bunun sonucu olarak da bu görevlere uygun araçlara yönelik talepte artış kaydedildiğini ekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu