Haberler

Kamu Taşınmazlarında Fırsat

KAMU taşınmazlarında vatandaşa ve yatırımcıya sunulan fırsatlar sürüyor. 2B ve tarım arazilerinin satışında süresi içinde başvuramayanlar, satış bedelini süresi içinde ödeyemeyenler, ikiden fazla taksitini zamanında ödemeyenler için verilen son fırsat 7 Eylül’de sona eriyor. Özelleştirme idaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) ihaleye çıkardığı taşınmazların yanı sıra, Milli Emlak Genel Müdürlüğü de hazine taşınmazlarını ihaleyle satışa çıkarıyor ve kiralıyor, irtifak hakkını veriyor. Hazine taşınmazları cazip fırsatlarla yatırımcıya sunuluyor. Hazine taşınmazları üzerinde gerçekleştirilecek teşvik belgeli yatırımlarda yatırımcıya bedelsiz ön izin, 49 yıl süre, hasılattan pay alınmaması, doğrudan satın alma imkanı tanınıyor. 25 Ağustos itibarıyla Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün internet adresinde 7 bin 349 satış, 351 kiralama, 67 irtifak hakkı, 423 yatırım teşvik ilanı bulunuyor.

ÖİB’NİN TAŞINMAZ PORTFÖYÜ KABARIK

ÖİB’nin ihalesini gerçekleştirdiği ve ihale takvimini açıkladığı taşınmazlar dışında portföyünde bin 500’ün üzerinde taşınmaz bulunuyor. Kurumun internet sitesinde açıklanan listelere göre ÖİB’nin 7. Proje Grup Başkanlığı’mn portföyünde 764 taşınmaz yer alıyor. 6. Proje Grup Başkanlığı’nm portföyüne bakıldığında ise Maliye hâzinesi adına kayıtlı 199, T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü adına kayıtlı 10, Karayolları Genel Müdürlüğü adına kayıtlı 15, TİGEM adına kayıtlı 15, Sümer Holding A.Ş. adına kayıtlı bir, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. adına kayıtlı 384 adet olmak üzere toplam 624 adet taşınmaz ile SGK’ya ait Taksim Otelcilik A.Ş. (yüzde 31.425) ve Emek İnşaat ve Işletme’deki (yüzde 49) iştirak hisseleri bulunuyor. Diğer proje gruplarıyla bu sayı bin 500’ü aşıyor.

kamu tasinmazlari

ÖİB’ye ait Ankara Yenimahalle Susuz Mahallesi ve Gölbaşı Oyaca Mahallesi’nde-ki 24 taşınmaz için son teklif tarihi 19 ve 25 Eylül olarak belirlenirken, Ankara Çankaya İlçesi Eti Mahallesi 1147 Ada 29 No’lu parseldeki taşınmaz ihalesi için son teklif tarihi 20 Eylül olacak. ÖİB’ye ait Ankara Gölbaşı, İstanbul (Tuzla, Küçükçekmece, Bakırköy, Kartal), Antalya (Aksu) illerinde bulunan 34 taşınmazı için son teklifler 11 Eylül, Balıkesir, Ankara, Artvin, Samsun ve Sivas illerinde bulunan 19 taşınmaz için 29 Eylül’de alınacak. Ankara Gölbaşı İlçesi (Taşpmar-Bahçelievler Mahallesi) ve Yenimahalle İlçesi (Karacakaya Mahallesi) muhtelif taşınmazlar ihalesinde 22 taşınmazdan 11 için son teklif verme tarihi 5 Eylül, diğer ll’i için ise 12 Eylül olacak. Ankara Yenimahalle Yakacık Mahallesi’ndeki 28 taşınmaz için son teklif tarihi 12 Ekim, İstanbul Büyükçekmece İlçesi Merkez Mahallesi ve Eyüp İlçesi Göktürk Mahallesi’nde bulunan iki taşınmaz için son teklif tarihi 22 Eylül olacak. ÖÎB’nin Bolu Merkez, Ankara, Balıkesir, Ağrı’daki muhtelif taşınmazların satışı da gündemde.

ELEKTRİK SANTRALLERİ ÖZELLEŞİYOR

ÖİB, Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait Menze-let ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri’ni özelleştiriyor. Geçici teminat tutarının 15 milyon TL olarak belirlendiği ihalelerde ön yeterlilik ve son teklif verme tarihi 11 Eylül’de alacak. Compagnie Financiere Ot-tomane S.A. sermayesindeki Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye (ADÜ-AŞ)vait hissenin özelleştirilmesi için son teklif tarihi 29 Eylül, Hidrojen Peroksit Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin idareye ait hissesin özelleştirmesi için son teklif tarihi 18 Eylül olacak. Hidrojen Peroksit sermayesindeki, idareye ait yüzde 28.2 oranındaki hisse, Compagnie Financiere Ottomane S.A. sermayesindeki ADÜAŞ’a ait yüzde 3.81 oranındaki hisse ‘satış’ yöntemi ile özelleştirilecek. Taşucu Limanı ve Geri Sahasındaki Taşınmazlar İhalesi içinse son teklif verme süresi 28 Eylül olacak.

621 HAZİNE TAŞINMAZI SATIŞTA

Milli Emlak Genel Müdürlüğü verilerine göre, 25 Ağustos itibarıyla Türkiye genelinde satışa çıkarılmış 630 hâzineye ait taşınmaz bulunuyor. 6 bin 719 hazine taşınmazı ise satışa hazırlanıyor. Rakamlar ihaleler yaptıkça güncelleniyor. Satışa çıkarılan taşınmazlardan 43’ü İzmir’de, altısı Muğla’da, 20’si Antalya’da bulunuyor. Denizli’de 13, İsparta’da 19, İstanbul’da 14, Tekirdağ’da altı, Edirne’de 12, Bursa’da dört, Konya’da 30, Bursa’da dört, Niğde’de 75, Ankara’da 83, Afyonkarahisar’da 16, Kastamonu’da 21, Kırşehir’de sekiz, Nevşehir’de yedi, Kayseri’de 31, Tokat’ta 51, Sivas’ta sekiz, Erzincan’da 19, Tunceli’de 10, Bingöl’de 26, Elazığ’da 36, Trabzon’da 14, Kahramanmaraş’ta 33, Hakkari’de beş, Artvin’de iki, Diyarbakır’da yedi taşınmaz ihaleye çıkarılıyor. Bolu, Kırklareli, Burdur, Kütahya, Çorum, Adıyaman, Giresun, Samsun’da ise bir arazi satışa çıkarılmış durumda. Bu arada Milli Emlak’m ihale takviminde 25 Ağustos Cuma günü İzmir Karaburun’da dört, Konya Selçuklu’da dokuz, Kırşehir Kaman’da 16, Bursa Nilüfer’de iki taşınmaz için ihaleler yapılması öngörülüyordu.

DİKKAT ÇEKEN İLANLAR

Satışa çıkarılan taşınmazlar arasında İstanbul Başakşehir’deki 2 bin 313 metrekare büyüklüğünde sanayi bölgesi imarlı, 16 milyon 770 bin TL toplam tahmini bedelli Hazine arazisi 14 Eylül’de ihaleyle satılacak. Muğla Bodrum Konacık Köyü’nde ticari alan imarlı 4 bin 154 metrekare büyüklüğünde, 11.5 milyon TL toplam tahmini değerindeki arsanın ihalesi de aynı gün yapılacak. 14 Eylül konut alanı imarlı iki taşınmazın daha ihalesi gerçekleştirilecek. Bu ihaleler İstanbul Silivri Alibey Mahallesi’ndeki 2 bin 718 metrekare büyüklüğünde, toplam tahmini bedeli 4 milyon 622 bin TL olan Hazine arazisi ile Kayseri Kocasinan Pervane Mahallesi’ndeki 3 bin 541 metrekare büyüklüğünde, toplam tahmini bedeli 3 milyon 736 bin TL olan Hazine arazisi için yapılacak.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı bilgilere göre, Türkiye genelinde Hazine’ye ait taşınmazların satışı ihale ile yapılıyor. Satışa çıkarılan taşınmazlarına ihalesine gerçek ve tüzel kişiler katılabiliyor. Hazine taşınmazları günün alım satım rayicine göre satılıyor. Hazine taşınmazlarının satışında satış işlemlerinde iki yıla kadar taksit, KDV’siz ödeme, emlak vergisinden beş yıl muafiyet, harçsız tapu imkanı sağlanıyor. Hazine taşınmazları için başvurular defterdarlıklar, milli emlak müdürlükleri ve mal müdürlüklerine yapılıyor. Türkiye genelinde satışa çıkarılan taşınmazlar için Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden bilgi alınabiliyor. Satış ilanlarında taşınmazların fotoğrafları ve Google görüntüleri bulunuyor.

YATIRIM TEŞVİK İLANLARI

Hazine taşınmazlan üzerinde gerçekleştirilecek istihdam sağlayıcı teşvik belgeli yatırımlarda, yatırımcıya önemli fırsatlar sunuluyor. Tarımsal, hayvancılık, eğitim, turizm ve diğer yatırımlar bu kapsamda olacak. Bir dilekçe ile yapılan başvurunun ardından emlak vergi değerinin binde 5’i ile binde 25’i arasında değişen oranlarda yıllık irtifak hakkı veya kullanma izni bedeli, 49 yıl süre, bedelsiz ön izin, emlak vergi değerinin yüzde 2.5’ine kadar yıllık bedel, ilk üç yıl yüzde 70 indirim, hasılattan pay alınmaması, doğrudan satın alma gibi imkanlar veriliyor. Yatırım yeri tahsisi teşvikinden yatırım teşvik belgesi sahibi olan veya yatırımın karakteristik değerlerini içerecek şekilde yatırım yeri tahsis edileceğine ilişkin yazı verilmiş olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek. Hazine taşınmazı için defterdarlıklar ve mal müdürlüklerine başvuru yapılabilecek.

110 TAŞINMAZ

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde başvuruya çıkarılan 110, yatırım teşvike hazırlanan 313 taşınmaz yer alıyor. Başvuruya çıkılan yatırım teşvik Hazine arazileri ilanlarından 21’i Kırklareli, dokuzu Sakarya, ikisi Bartın, ikisi Eskişehir, dördü Afyonkarahisar, sekizi İsparta, 10’u Burdur, dördü Aksaray, ikisi Gaziantep, 18’i Adıyaman, beşi Tokat, 22’si Giresun, biri Erzincan, biri Bingöl, biri Mardin’deki taşınmazlara ilişkin.

Yatırım teşvik ilanları arasında en dikkat çekicilerden biri Bingöl Merkez Sarı-çiçek Köyü’nde tüm sektör yatırımlarına açık, imarsız 15 bin 276 metrekare büyüklüğündeki taşınmaz. Taşınmaz için son başvurular 17 Eylül’de yapılacak. Eğitim yatırımları çerçevesinde, Tokat’ın Erbaa ilçesi Tosunlar Köyü’ndeki imarsız taşınmaz için son başvurular 25 Eylül’de alınacak. Adıyaman’ın Gölbaşı Çatalağaç Köyü’nde tüm sektör yatırımlarına açık imarsız 16 bin 851 metrekare arazi için son başvuru tarihi 11 Ekim, Giresun’un Tirebolu ilçesi Demirci Mahallesi’nde tüm sektör yatırımlarına açık imarsız 2 bin 400 metrekare arazi içinse son başvuru tarihi 6 Kasım olacak.

KİRALAMA İLANLARI DAVAR

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde sekiz ilde 41 Hazine arazisini kiralama ilanı yer alıyor. Bu arazilerden biri İstanbul’da, dördü İzmir’de, 18’i Ankara’da, ll’i Tokat’ta, biri Kastamonu’da, ikisi Niğde’de, biri Samsun’da, üçü Gaziantep’te, ikisi Elazığ’da bulunuyor. (İzmir Karaburun’da kiralama yapılacak tarlalar için ihale tarihi ise 25 Ağustos olarak görülüyor.) Milli Emlak’m kiralamaya hazırladığı arazi sayısı ise 310. Hazine taşınmazlarında yapılacak kiralama işlemlerinde yatırımcılara sabit tesis yatırımı yapılmadan 10 yıla kadar kiralama süresi, KDV’siz ödeme, kullanıcılarına tarım arazilerinin doğrudan kiralanması, ağaçlandırma amaçlı kiralamalarda ilk beş yıl için yüzde 50 indirim fırsatı veriliyor.

2B kapsamında 682 taşınmaz satıldı

Maliye Bakanı verilerine göre, kamuoyunda ‘2B Yasası’ olarak bilinen ve devlet ile vatandaş arasında yıllardır süregelen sorunu çözüme kavuşturan 6292 sayılı Kanun uyarınca 2B kapsamındaki taşınmazlardan bugüne kadar 666 bin hak sahibine yaklaşık 482 bin taşınmaz satıldı. Söz konusu satışların toplam değeri 9.5 milyar TL oldu. Bu bedelin 6.5 milyar TL’si tahsil edilirken, geri kalan kısmı ise taksitler halinde ödeniyor.

Yine aynı kanunla çözüme kavuşturulan Hazine’ye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç bedel ve hak sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerde satışlara başlandı.

Belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri hak sahiplerine rayiç bedellerinin yüzde 50’si oranında indirimli satılıyor.

Ayrıca faizsiz altı yıl vade imkanı sunuluyor. Söz konusu uygulama kapsamında, Türkiye genelinde bugüne kadar yaklaşık 25 bin 200 kişiye toplam 32 bin taşınmaz, 399 milyon TL bedelle satıldı ve bu bedelin 182 milyon TL’si tahsil edildi.

2B ve Hazine’ye ait tarım arazileri için başvuru ve ödeme süreleri 7 Eyiül’de sona erecek. Süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler için altı aylık ek süre tanınmıştı.

Vatandaşa bilgilendirici mesajlar gönderen Maliye Bakanlığı, erken ödeme halinde faiz indiriminden yararlanılacağı konusunda hak sahiplerini bilgilendirdi. Vatandaşa “Büyük fırsatı kaçırmayın” çağrısı yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada bu zamana kadar başvuru yapmayan vatandaşların 7 Eylül’e kadar yaparlarsa hak sahibi olacağını, ödemelerini kaçıranların da ödeme yaparlarsa arazilerini alabileceğini ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu