Haberler

Jeotermal enerjideki yatırımlar hızla sürüyor

Ekim 2016 itibariyle Türkiye’nin jeotermal enerjideki toplam kurulu gücü 775 MW’a ulaştı. Bu alandaki yatırımlar da hızla sürüyor. Türkiye’nin 2023 hedefi jeotermal enerjideki kurulu gücü bin MW’a çıkarmak. Uzmanlar ise 2 bin MW’m üzerine çıkılabileceği görüşünde. Bu alandaki kurulu güç gerçekten bu düzeye çıkarsa, Türkiye jeotermal kapasitesinde dünyanın ilk üç ülkesinden biri olacak.


Türkiye belki bir petrol ülkesi değil ama jeotermal kaynak açısından zengin bir ülke. Jeotermal potansiyeli açısından Avrupa’da ilk beşte yer alıyor. Jeotermal enerjiyi diğer yenilenebilir enerji yatırımlarından ayıran en önemli özelliği ‘emre amadelik’ oranının yüksek olması. Bu, kaynağın sürdürülebilirliğini sağladığınızda uzun süre düzenli olarak elektrik üretebileceğiniz anlamına geliyor.

Bugün Türkiye’de 16 sahada işletmede olan 31 adet jeotermal santral elektrik üretimine katkıda bulunuyor. Son beş yılda devreye alınan santrallerin kurulu gücünde hızlı bir artış olduğuna dikkat çeken TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, “Türkiye jeotermal kurulu gücünde dünyada yedinci sıraya yükseldi” diyor.

Ekim 2016 itibariyle Türkiye’nin jeotermal enerjideki toplam kurulu gücü 775 MW’a ulaştı. Türkiye’nin 2023 hedefi bu kurulu gücü bin MW’a çıkarmak. Esasında bu alanda Türkiye’de daha da potansiyel var.

Sektör temsilcileri, Türkiye’nin jeo-termalde 2 bin MW ve üzeri kurulu güce rahatlıkla çıkabileceğini söylüyor. Bu hedef tutarsa Türkiye jeotermal enerji üretiminde dünyada ilk üçe girecek. Şu anda dünyada jeotermal enerjide, ABD, Filipinler ve Endonezya ilk üçte yer alıyor.

jeotermal

SEKTÖRÜN BÜYÜKLERİ

Güriş Holding, jeotermal enerji santrali (JES) yatırımlarında öne çıkıyor. Bünyesinde Efeler ve Galip Hoca Germencik JES’leri bulunan şirket, 162 MW kurulu gücüyle bu alanın en büyük yatırımcısı. JES yatırımlarının hızla devam ettiğini belirten Güriş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Müşfik Yamantürk, 100 MW’lık dört adet JES yatınmına başladıklarını söylüyor.

Zorlu Enerji de önde gelen jeotermal yatırımcıları arasında. Faal durumda üç jeotermal enerji santrali var. Şirket, 140 MW’lık jeotermal kapasitesiyle Türkiye’nin bu alandaki toplam kurulu gücünün beşte birini tek başına karşılıyor. Alaşehir’de iki yeni JES yatırımı için çalışmalar sürüyor. Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, bu yatırımlardan biri olan 25 MW’lık Alaşehir II projesi için arama çalışmalarına geçen yıl başladıklarını, 50 MW’lık lisansa sahip Alaşehir III JES’in de önümüzdeki dönemde devreye girmesini planladıklarını söylüyor. Denizli Kızıldere’deki 165 MW’lık Kızıldere III JES için de kurulum çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ak, “Kızıldere III JES ile Türkiye’ye en büyük jeotermal santrali kazandıran şirket olacağız. Önümüzdeki üç yıl içinde jeotermal enerjideki kurulu gücümüzün 400 MW’ı aşmasını hedefliyoruz” diyor.

Kahramanmaraşlı Kipaş Holding, 127,8 MW’lık kurulu gücü ile üçüncü büyük JES yatırımcısı. Bu alandaki yatırımlarına devam edecek olan şirket, yakın zamanda Germencik ve Aydın sahaları içerisinde 49,6 MW’lık iki JES’i daha devreye almayı planlıyor.

ALAŞEHİR’E YATIRIM YAPIYOR

Türkerler Holding, Manisa Alaşehir’de beş yıl önce arama sondajı faaliyetine başladı. 101 milyon dolarlık yatırımla 24 MW’lık Faz 1 JES’i Eylül 2014’te devreye alan şirket, Ekim 2016’da ise 100 milyon dolara mal olan 24 MW’lık Faz 2’yi devreye soktu. Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, bu alandaki hedefleri konusunda şunları söylüyor: “Manisa Alaşehir’de 140 kilometrekare alanda toplam dört adet işletme ruhsatımız var. Bu alanın 80 kilometrekarelik kısmına ilişkin yapılan akredite raporlarda JES potansiyelinin 335 MW olduğu belirtiliyor. Faz 3 JES için ilk etapta 50 MW, toplamda 100 MW’lık hedefimiz bulunuyor. Bu 100 MW’lık kısım için 400 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Finansmanını sağladığımız Faz 3 için sondaj çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Faz 3 tamamlandığında Faz 4 yatırımı başlayacak.”


Greeneco Enerji’nin de Denizli’de 26 MW’lk JES yatırımı mevcut. Şirket, ikinci etap yatırımını ise 2019’da tamamlamayı planlıyor. Greenco, önümüzdeki dört yılda bu alana 240 milyon dolarlık yatırım yapıp 60 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

I MİLYAR DOLAR YATIRACAK

Karadeniz Holding’in ise Ay-dın’da 12’şer MW’lık iki JES’i işletmede. JES’leri son iki yılda devreye alan şirket, her yıl 30-45 MW’lık yatırımlarla önümüzdeki beş yıl içinde JES kurulu gücünü 200 MW’a çıkarmayı hedefliyor. Karadeniz Holding Karasal İşletmeler ve Yatırımlar Direktörü Ahmet Kurt, “200 MW’lık JES yatırım tutarının da yaklaşık 1 milyar dolan bulmasını bekliyoruz” diyor.

Turcas da son dönemde jeotermal enerji yatırımlarına hız verdi. Şirket, Aydın’da 70 milyon dolarlık 18 MW kurulu güce sahip olacak jeotermal yatırımı için kazmayı vurdu. Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy, “12 ay sonra üretime geçmiş olacağız. Aydın’daki mevcut sahamızda, Denizli ve Manisa’daki ruhsatlı sahalarımızda jeotermal yatırımları yapmayı planlıyoruz” diyor.

YENİ SANTRALLER GELİYOR

Sanko Enerji, bu yıl başladığı Manisa Caferbeyli’deki 60 milyon dolara mal olan 15 MW’lik JES projesinin Faz 1 yatırımına devam ediyor. Santralin Ekim 2017’de devreye alınması hedefleniyor. 2017’de 75 milyon dolarlık JES yatırımı planladıklarını belirten Sanko Enerji CEO’su Adil Tekin, “25 MW’lık Faz 2 ve Faz 3 yatırımlarımızı ise 2018’de devreye alacağız. Bu sahada toplam yatırımımız yaklaşık 135 milyon doları geçecek” diyor.

Soyak Enerji ise JES yatırımlarına Manisa Alaşehir’de 10,5 MW kurulu güçle başladı. 2018’de bu yatırımını devreye almayı planlayan şirket, 2020 sonuna kadar 200 milyon dolar yatırım yaparak jeotermal alanında toplam 60 MW’lık kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

ALTI JES LİSANSI VAR

Bu alanda yatırıma hazırlanan şirketler de var. Mesela Ortadoğu Enerji’nin Manisa ve Kütahya’da altı adet jeotermal kaynak arama lisansı bulunuyor. Manisa’daki JES’i üç faz olarak planlayan şirket, ilk fazın sondajına 2017’de başlayacak.

İlk fazın kurulu gücü 24 MW olacak. Beş yılda jeotermal alanında toplam 72 MVV’lık santrali hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, “Bu alana toplam 252 milyon dolarlık yatırım yapacağız” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu